ŠTÍTEK: prototyp

Ilustrační foto
Paříž – Je to stylizovaný strom s ocelovým kmenem, na němž je stovka zelených plastových listů fungujících jako maličké a tiché větrné elektrárny. Větrný strom, který vyvinula francouzská firma, by mohl přes svou skrovnou produkci přispívat k zásobování obcí elektřinou, píše agentura AFP.

Francouzský "větrný strom" využívá i ten nejlehčí vánek

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Společnost GZ Media, jeden z největších světových výrobců CD, DVD a gramofonových desek, dokončila prototyp nového modernizovaného stroje na lisování gramofonových desek. Celosvětová poptávka po tomto hudebním nosiči totiž v posledních letech převažuje nad výrobními možnostmi společnosti z Loděnice.

Nové lisy v GZ Media umožní zdvojnásobit výrobu gramodesek

Ekonomika
Tradiční setkání bývalých českotřebovských motocyklových závodníků.
Rybník – Poslední listopadová sobota se nesla ve znamení motocyklů, tedy alespoň ta v Rybníku u České Třebové. Poněvadž se v místní hospůdce ,,U Synka" uskutečnil již třetí ročník setkání bývalých závodníků na jednostopých strojích. Celou akci si do své režie vzal majitel hospůdky, avšak také bývalý závodník a později i kaskadér Jiří Synek ve spolupráci s Oldřichem Kopeckým.
7 fotografií

Setkali se bývalí českotřebovští motocykloví závodníci

Orlicko
BMW navrhlo pouliční lampy se zabudovanou dobíječkou.
Mnichov/Praha - Jedním z několika důvodů, proč se příliš nedaří výraznější rozšíření elektromobilů, je nedostatek dobíjecích stanic. Automobilka BMW i proto přišla se zajímavým nápadem, který by tento problém mohl do budoucna alespoň částečně řešit. Vymyslela totiž pouliční lampu, do níž je integrována právě nabíječka.

Kde sehnat "šťávu" do elektromobilu? BMW postavilo lampu s dobíječkou

Auto
Českou ulici ozdobilo svítící origami.
Brno – Neobvyklý pohled se naskytl Brňanům, kteří si v pátek večer dali sraz s přáteli pod hodinami v České ulici. Uviděli netradiční instalaci z papírových origami ve tvaru ptáků. „Papír byl podsvícený led diodami," uvedla mluvčí festivalu Prototyp Dominika Vamberská. Právě na světelnou show, které se Brňané zúčastní příští pátek, instalace láká.
7 fotografií

OBRAZEM: Českou ulici ozdobilo svítící origami

Brněnsko
Logo festivalu Prototyp
Brno – Magické hrátky se světlem Brňané uvidí na novém festivalu Prototyp. Odstartuje v pátek čtrnáctého listopadu a jeho program organizátoři přestavili v úterý. „Hlavní myšlenkou je spojení vědy a techniky na jedné straně a umění na straně druhé," popsala koordinátorka projektu Veronika Rejšková.

Na Prototypu lidé uvidí modelky ve světelných šatech

Brněnsko
Magdalena Souček
Praha – Úspěšní čeští podnikatelé stárnou. Podle průzkumu poradenské společnosti E&Y je jim nyní v průměru 60 let a podnikají nejméně od roku 2000. Na přelomu století byl přitom prototypem úspěšného podnikatele pětačtyřicátník. Oznámili to zástupci firmy, která analyzovala údaje účastníků své soutěže Podnikatel roku.

Úspěšným podnikatelům v ČR je v průměru 60 let a jsou z Moravy

Ekonomika
Ilustrační foto
Firma Linet vyvinula ve spolupráci s neurochirurgy z pražské vojenské nemocnice a královéhradecké fakultní nemocnice novou neinvazivní metodu měření nitrolebního tlaku, která využívá speciální podložku. Nebude tak už třeba vrtat pacientovi do lebky, což mohlo způsobit komplikace, jako krvácení uvnitř lebky či infekci. Metoda je tak jednodušší, levnější a bezpečnější. Expertní tým ji testuje od loňského podzimu. Informoval o tom mluvčí Linetu Jan Hrabovský.

Linet vyvinul novou metodu na měření nitrolebního tlaku

Zdraví
Ilustrační foto
Praha - Již počtrnácté se v hlavním městě představuje Deskohraní, tedy největší festival karetních, deskových a hlavolamových her s mezinárodní účastí. Od 4. do 12. října je možné si v Tyršově domě vyzkoušet a naučit se spoustu deskových her či si zasoutěžit v turnajích.

Až do neděle si můžete lámat hlavu. Na deskohraní

Volný čas
Meopta v muzeu představí svou osmdesátiletou historii.
Ústí nad Labem - Česká značka Meopta v ústeckém muzeu představí svou osmdesátiletou historii. Od 7. října do 19. prosince zde návštěvníci uvidí přes 350 výrobků včetně řady prototypů i kuriozit z produkce této proslulé přerovské firmy.

Meopta v muzeu představí svou osmdesátiletou historii

Ústecko
Honda Jazz.
Praha - Mezi premiéry říjnového autosalonu v Paříži bude patřit také představení třetí generace evropské verze Hondy Jazz. Japonská automobilka už ukázala její první obrázky, byť ještě mluví o prototypu. Výsledná podoba se však zcela jistě nebude příliš lišit.

Honda ukázala nový Jazz pro Evropu. Zatím jen jako prototyp

Auto
Šéf obecně prospěšné společnosti Dům romské kultury Martin Nebesař.
Most – Běžné lavičky nemají 
v Chanově životnost delší než pár let. Na romském sídlišti, kde mají velké zkušenosti 
s devastací veřejného majetku, proto nyní testují vlastní prototyp. Experimentální antivandalská lavička typ Chanov 008 už je v místě svého vzniku malou senzací. Má dokonce svůj katalog s popisem výroby.  

V Chanově vynalezli nezničitelné lavičky

Česko
Lokomotiva CZ Loko
Česká Třebová – Ve městě byly v roce 1849 otevřeny železniční dílny, druhé svého druhu na našem území. Na jejich tradici navazuje akciová společnost CZ Loko, která si o víkendu připomene už 165 let od založení železničních dílen.

CZ Loko v sobotu otevře dveře veřejnosti

Podnikání
Davy návštěvníků zamířily do boskovického letního kina, aby si mohly vyslechnout koncert Dalibora Jandy a jeho kapely Prototyp.
Boskovice - Říkal si Hurikán, kluk jako ty…To je verš jedné z nejoblíbenějších písní Dalibora Jandy. Hit, díky němuž získal známý zpěvák před pětadvaceti lety svého prvního Slavíka, zazněl v pátek večer v letním kině v Boskovicích. Muž se sexy chraplákem tam před vyprodaným hledištěm zpíval se svou kapelou Prototyp.
20 fotografií

OBRAZEM: Hurikán Janda rozproudil boskovické letní kino

Volný čas
Pěchotní srub OP-S 25 U Trigonometru. Ilustrační foto.
Opava - Klub vojenské historie Opava pečuje o milostovický Pěchotní srub OP-S 25 U Trigonometru. V současnosti ho připravuje na akci věnovanou stému výročí vzniku čs. legií.

Vojenský srub prochází rekonstrukcí

Opavsko
Václav Janík na trati
Šternberk – Závod na Dobšinském kopci se pňovickému vrchaři Václavu Janíkovi příliš nevydařil. Na dlouhých rovinkách jeho Lola na silnější stroje nestačila a v absolutním pořadí český reprezentant obsadil páté místo.

Janík ztratil, boj o titul se dramatizuje

Ostatní sporty