ŠTÍTEK: prototyp

Autor oblíbené deskové hry Krycí jména Vladimír Chvátil.
Brno /ROZHOVOR NA KONCI TÝDNE/ - Na kontě má dvacítku úspěšných her vydaných v tuzemsku i zahraničí a patří mezi českými hráči k celebritám. Hra Krycí jména z prostředí tajných služeb oslovuje mnohem širší publikum. „Dostali jsme i krásné dopisy, že si zahrála devadesátiletá babička, která se jinak už do života rodiny moc nezapojuje," tvrdí její autor Vladimír Chvátil.

Tvůrce oblíbené deskové hry Krycí jména: Vyšla ve 30 jazycích. I ve filipínštině

Brněnsko
Tvorbu malíře Jiřího Načeradského připomíná Galerie U Betlémské kaple
Praha - Tvorbu malíře Jiřího Načeradského, výrazného představitele figurální malby druhé poloviny 20. století i pedagoga s vlivem na mnohé současné umělce, připomíná Galerie U Betlémské kaple. Výstava, která potrvá ode dneška do 12. května, se jmenuje Invaze. Název odkazuje k jádru výstavy, tedy pracím ze 70. let, kdy se v Načeradského malbě invazivně objevují vedle prototypu žen vyobrazených jako Kudlanky i návštěvnice z vesmíru Marťanky a Ufy.

Galerie U Betlémské kaple připomíná malíře Načeradského

Volný čas
Alza
Praha - Největší tuzemský internetový prodejce Alza.cz expanduje do Rakouska, ve Vídni letos otevře svou prodejnu. Nové regionální centrum firmy letos zahájí provoz také v Ostravě. V Praze e-shop spustil prototyp nového prodejního automatu.

Alza expanduje do Rakouska

Ekonomika
Kamil Fila.
Jihlava – „Některé české filmy jsou v porovnání s těmi zahraničními trochu jako dementní děti. Mým úkolem není je hladit a pečovat o ně, ale naopak ukázat, že to takhle přece nemůžeme dál vést. V posledních letech se v české tvorbě objevuje několik špatných fenoménů, především pak prototyp slaboučkých chlapů, tolerance domácího násilí a sexuální zneužívání, které je bráno jako hrozná legrace. Neměli bychom to brát za normální," říká jeden z nejvýraznějších filmových kritiků a recenzentů Kamil Fila.

Bojuji proti ignoranci, říká kritik Kamil Fila

Z okolí
Běžně chodí návštěvníci do čajovny Mystica v Králově Poli kvůli čaji nebo vodní dýmce. Tento víkend má ale mnoho návštěvníků úplně jinou motivaci. Ke stolům ve všech místnostech totiž usedli zejména ti, kteří mají zálibu v deskových a karetních hrách.
Brno /REPORTÁŽ/ – Běžně chodí návštěvníci do čajovny Mystica v Králově Poli kvůli čaji nebo vodní dýmce. Tento víkend má ale mnoho návštěvníků úplně jinou motivaci. Ke stolům ve všech místnostech totiž usedli zejména ti, kteří mají zálibu v deskových a karetních hrách. Na festivalu deskových her si mohou vyzkoušet nové i známější hry, ale i zasoutěžit v turnajích.
17 fotografií

Došly suroviny, lidé je těží na Měsíci. Festival představil dosud neprodejné hry

Brněnsko
Žižkova koně kdosi "nakrmil".
Přibyslav - Středověké války se v zimě obvykle nevedly. Překážkou byl nedostatek pastvy a píce pro koně. Možná proto se nějaký vtipálek pokusil nakrmit koně Jana Žižky v parku pod přibyslavským zámkem.

Vtipálek "nakrmil" koně Jana Žižky

Havlíčkobrodsko
Travel Service
Praha - Letecká společnost Travel Service koupí dalších pět letadel Boeing 737 MAX. Počet objednaných letounů tohoto typu tak zvýšila na 30. První stroj by firma měla získat příští rok, poslední v roce 2023, kdy chce mít flotilu s celkem 50 letadly. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Hodnotu kontraktu neuvedla.
7 fotografií

Travel Service koupí nová letadla

Ekonomika
Třicáté kovové přání vyrobil umělecký kovář z Křenovic Oldřich Bartošek. Začal s nimi v roce 1987.
Křenovice – S nápadem letošního přání mu pomohla nepříjemná zkušenost. Nějakou dobu si poležel v nemocnici, kde ho napadlo, že pro nadcházející rok by se všichni jeho příbuzní, přátelé nebo obchodní partneři měli cítit jako rybička. Z kovu umělecký kovář a restaurátor Oldřich Bartošek z Křenovic znovu vyrobil péefko, tentokrát v tradičním poselství několikrát skloňuje slovo zdraví.

Jako rybička. Bartošek vyrobil třicáté kovové přání, motiv ho napadl v nemocnici

Vyškovsko
Lokomotiva Kyklop. Ilustrační foto.
Z Prahy do Ostravy a zpět se ve středu vypraví speciální retrovlak složený z historické soupravy expresu Ostravan. V čele vlaku bude unikátní lokomotiva přezdívaná Kyklop a celá jízda včetně občerstvení se ponese v duchu 80. let minulého století. Jízdenka vyjde na 1590 korun, v ceně je zahrnuta vedle jízdenky do druhé třídy také snídaně a večeře ve vlaku a vstup do areálu Dolní Vítkovice.

Prahu s Ostravou ve středu spojí speciální retrovlak tažený Kyklopem

Praha