ŠTÍTEK: prototyp

VIETNAMSKÝ SYMBOL. Výsadkový vrtulník Huey změnil způsob vedení války v nepřehledném terénu. Poprvé byl nasazen ve Vietnamu.
Jsou zbraně, které mění dějiny. Před sto lety tank. Před 
sedmdesáti útočná puška AK-47. A před šedesáti lety, 20. října 1956, vzlétl první prototyp amerického vrtulníku Bell HU-1, později zvaný Huey.

Kultovní vrtulník Huey se dožil šedesátky

Svět
Soukromá společnost SpaceX vyvíjí obří raketu a vesmírnou loď k přepravě velkého množství lidí a nákladu na Mars s konečným cílem rudou planetu kolonizovat.
Gaudalajara – Soukromá společnost SpaceX vyvíjí obří raketu a vesmírnou loď k přepravě velkého množství lidí a nákladu na Mars s konečným cílem rudou planetu kolonizovat. Na 67. Mezinárodním astronautickém kongresu, který se koná v mexické Guadalajaře, to oznámil majitel společnosti Elon Musk.

SpaceX vyvíjí obří vesmírnou raketu pro kolonizaci Marsu

Svět
Začátkem loňského roku dokončená přestavba povrchů hlavní části náměstí Republiky se dostala do semifinále soutěže Česká cena za architekturu.
Žďár nad Sázavou – Mezi třiašedesát semifinalistů v prvním ročníku České ceny za architekturu vyhlášené Českou komorou architektů se dostala přestavba povrchů žďárského náměstí Republiky. Celkem bylo přihlášeno téměř pět stovek stavebních realizací.

Žďárské náměstí bojuje v soutěži

Žďársko
Ilustrační foto.
Praha - Vítěze mezinárodní designérské soutěže na nový městský mobiliář chce Praha znát na podzim příštího roku. První nové koše, stojany na kola či lavičky by měly být vyrobeny v roce 2018, obměňovat se ale budou postupně. V úterý o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR) Adam Švejda. Vypsání soutěže ke 30. září v úterý schválila rada.

Vítěze soutěže na nový mobiliář chce Praha znát na podzim 2017

Praha
Letecký den na kyjovském letišti oslavil sedmdesáté výročí založení Aeroklubu Kyjov. Nad letištěm prolétl i proudový L-29 Delfín.
Kyjov, Milotice – Letouny, vrtulníky, modely na házení i ovládané rádiem. Nebe nad Kyjovskem bylo v sobotu dopoledne a odpoledne zasvěcené létacím strojům. Na kyjovském letišti slavil Aeroklub Kyjov sedmdesát let od svého založení. „Máme připravené i vyhlídkové lety. Trvají asi patnáct minut, zájemci si mohou prohlédnout okolí Kyjova," přiblížil předseda aeroklubu Vladimír Šimík.
44 fotografií

Letecký den představil historická i současná letadla a také nový prototyp

Hodonínsko
Ilustrační foto
Chrudim - Po prázdninách začínají v MLK opět pravidelné kulturní programy a tvořivé aktivity, které výrazným způsobem doplňují nabídku muzea a na které jsou již naši stálí návštěvníci zvyklí.

Muzeum po prázdninách opět ožívá

Volný čas
Brouk Martina Rigó z Třebíče.
Třebíč – Hitlerův nápad, jak zmotorizovat Německo, byl jasný. Vyvinout jednoduchý, nenáročný a hlavně levný lidový automobil, který by byl vyráběn ve velkých počtech a dopřál tak německému lidu možnost prohánět se po nově budovaných německých dálnicích.Prototypy vznikaly již počátkem třicátých let.
11 fotografií

Nesmrtelný Brouk byl inspirován naší Tatrou

Třebíčsko
František Janík svoji Nivu používá jako pracovní vůz.
Třebíč - Koncem šedesátých let minulého století bylo v tehdejším Sovětském svazu schváleno rozhodnutí o vývoji automobilového průmyslu pro nadcházející desetiletí. V něm figuroval i vývoj terénního automobilu, který by zpřístupnil vesnické oblasti jejich obyvatelům. Tímto úkolem byly počátkem sedmdesátých let pověřeny automobilky IŽ, Moskvič a rozbíhající se gigantický podnik VAZ.
10 fotografií

Pracovní auto pro venkovany se stalo průkopníkem vozů SUV

Třebíčsko
Nová fontána, která vznikne při rekonstrukci ulice T.G.Masaryka v Ústí nad Orlicí.
Ústí n. O. – Fontána na rekonstruované ulici T. G. Masaryka nebyla dokončena ani v náhradním termínu, který byl stanoven na konec června.

Fontánu nespustí. Má vady

Orlicko
Letecké muzeum v Koněšíně
Koněšín - Letecké muzeum v Koněšíně je od soboty další zajímavostí, kterou mohou turisté i místní v regionu navštívit. Stíhačky, bombardéry, dopravní letoun a vrtulník si do areálu bývalého sportovně rekreačního zařízení Radarka přicházely po celý víkend prohlédnout a především osahat četné rodiny s dětmi.
17 fotografií

OBRAZEM: Letecké muzeum v Koněšíně je otevřené

Třebíčsko
Tomáš Kratochvíl u soudu. Ilustrační foto.
Brno – Vinen či nevinen? Rozsudek se dozví brněnský zastupitel a bývalý člen hnutí ANO Tomáš Kratochvíl nejdříve patnáctého srpna. Čelí obvinění z krácení daní. Podle obžaloby politik zahrnoval do účetnictví fiktivní faktury na reklamu. Pomoci mu podle obžaloby měl bývalý závodník Michal Pavlík, který mu zprostředkoval reklamu od společnosti Prototype na závodních autech při zahraničních závodech. 
K soudu zatím nebyl předvolán ani jako svědek.

Reklama byla drahá, uvedl znalec u soudu s Kratochvílem

Zločiny a soudy
Jindřichohradecké letiště. Ilustrační foto.
Jindřichův Hradec Na letišti jindřichohradeckého aeroklubu došlo v sobotu k letecké nehodě, při níž naštěstí nebyl nikdo zraněn, ale došlo k poškození unikátního stroje.

Letadlo narazilo do balíku sena

Nehody
Havarované letadlo na letišti v Plané u Českých Budějovic
Praha – Nedávnou nehodu při zkušebním letu prototypu ultralehkého letounu UL-39 Albi na letišti v Plané u Českých Budějovic zavinilo nevhodné nastavení vztlakových klapek a výškovky. Letoun, který je stále ve fázi testování, se již upravuje, aby se podobná situace neopakovala. Řekl to dnes vedoucí Ústavu letadlové techniky ČVUT Robert Theiner, který za projektem stojí.

Nehodu letounu na letišti v Plané způsobilo nevhodné nastavení klapek

Česko
Konstruktér pletacích strojů Pavel Uhlíř drží v rukou jehelní lůžko určené pro uložení takzvaných radiálních pletacích jehel. Pletacímu stroji dodá vlastnosti pletaček jednoválcových i dvouválcových.
Třebíč - Ponožky nosíme všichni. A mnozí máme zkušenosti s ponožkami, které byly sice levné, ovšem na noze buď škrtily, nebo se různě rolovaly, kroutily a shrnovaly. Konstruktér pletacích strojů Pavel Uhlíř z Třebíče teď vyvinul revoluční výrobek nový produktivní pletací stroj, ze kterého budou padat kvalitní a přitom nepříliš drahé ponožky s příjemným lemem.

Třebíčský konstruktér Uhlíř sestrojil revoluční pletací stroj

Třebíčsko