ŠTÍTEK: ptačí chřipka

Zástupci Státní veterinární správy a Veterinární služby Armády České republiky v Květušíně nacvičovali zásah a spolupráci v případě výskytu nebezpečných nákaz zvířat. Trénovali například vyšetření a odběr vzorků v chovu skotu, kde je podezření na slintavk
Obavy z nejhoršího mají v chovu skotu na Českokrumlovsku. Mezi jalovicemi možná řádí nebezpečná slintavka a kulhavka. Zastavit její šíření přijeli veterináři a vojáci. To byl jeden ze scénářů součinnostního cvičení veterinárního dozoru, které se již tradičně odehrává v Květušíně v těsné blízkosti vojenského výcvikového prostoru Boletice. Kdyby bylo podezření na jakoukoliv nebezpečnou nemoc skutečné, do ohniska se kromě těch, kdo musí nákazu zvládnout, nikdo nedostane. Podívejte se, co by se za zavřenými dveřmi hospodářství v režii lidí v ochranných oblecích dělo.
35 fotografií

Slintavka a kulhavka, ptačí chřipka, prasečí mor. Tak to chodí v ohnisku nákazy

Českokrumlovsko
Italská Lombardie během covidové pandemie - Ilustrační foto
Na možné další nemoci s pandemickým potenciálem upozornili světoví odborníci. Největší riziko představuje chřipka. Vědci varovali i před nárůstem počtu případů ptačí chřipky, která u savců mutuje, což zvyšuje riziko přenosu na člověka. Světová zdravotnická organizace (WHO) ovšem navzdory situaci v zámoří  obavy mírní.

Chřipka může způsobit novou pandemii. Znepokojují mutace, hlavně ptačího viru

Věda
Na farmě společnosti Mach Drůbež, kde byla potvrzena ptačí chřipka, zlikvidovali 70 tisíc slepic a kohoutů.
Skutečnost, že do Česka se začátkem letošního roku vrátila po osmi měsících ptačí chřipka, jejíž nová ohniska se objevila především na jihu Čech a jihu Moravy, má svůj dopad i na dezinformační scéně. Internetoví lháři začali ve velkém šířit příspěvky o tom, že žádný virus ptačí chřipky neexistuje a chovy drůbeže prý likviduje 5G technologie.
34 fotografií

Dezinformátoři straší lidi ptačí chřipkou. Virus neexistuje, je za tím 5G, tvrdí

Česko
Na farmě společnosti Mach Drůbež, kde byla potvrzena ptačí chřipka, začala likvidace 70 tisíc slepic a kohoutů.
/FOTO, VIDEO/ Hasiči v bílých overalech, cisterna s plynem a připravená technika. Na farmě společnosti Mach Drůbež v Kosoříně u Chocně začala ve čtvrtek dopoledne likvidace tisíce slepic a kohoutů. V úterý právě tady Státní veterinární správa potvrdila výskyt ptačí chřipky. Zásah potrvá zřejmě do soboty. Virus se v Kosoříně objevil znovu po 17 letech.
34 fotografií

Je to náročné, přiznávají hasiči, kteří v Kosoříně likvidují tisíce slepic

Zprávy
Ilustrační foto
Po téměř osmi měsících se v České republice opět vyskytla ptačí chřipka. Veterináři od začátku roku potvrdili jedenáct ohnisek, to poslední v Nebílovech na jižním Plzeňsku, kde jde o první letošní výskyt nemoci v Plzeňském kraji. Všechna ohniska byla v nekomerčních chovech.

Ptačí chřipka je zpátky. Potvrzena byla i na Plzeňsku

Plzeňsko
I přes ptačí chřipku na hnízdišti v Teplicích zaznamenali ochránci přírody úspěšné vyvedení třech hnízd, celkem osm mláďat.
/ROZHOVOR, FOTO/ Broumovsko je chráněnou krajinnou oblastí od roku 1991. Již přes tři desítky let ochránci přírody pečují o území podle platného plánu péče s cílem ochránit a obnovit hodnoty přírody a krajiny. Jejich úkolem je zlepšení stavu vzácných přírodních stanovišť. Co přinesl letošní rok jsme se zeptali vedoucí oddělení Správy CHKO Broumovsko Hany Heinzelové a kolegů Petra Kuny a Petra Kafky.
25 fotografií

Co přinesl rok 2023 pro CHKO Broumovsko? Ptačí chřipku sokolů i uhynulou vlčici

Náchodsko
Tučnáci císařští ukázali světu, jak krutá může být klimatická krize
Britští vědci objevili virus ptačí chřipky u ptáků u pobřeží Antarktidy, kde se dosud nevyskytovala. Nález už potvrdily i laboratoře a ve vědecké komunitě panují obavy, že by ptačí chřipka mohla představovat zásadní hrozbu pro tučňáky, kteří žijí jen na Antarktidě, a nemají proto protilátky proti nemocem z jiných částí světa, napsal dnes The Guardian.

Vědci potvrdili první nález viru ptačí chřipky u Antarktidy. Bojí se o tučňáky

Svět
Kočky v Polsku decimuje virus ptačí chřipky, obrovské počty úmrtí hlásí také Kypr. Ilustrační snímek
Na různých místech Polska v posledních týdnech uhynuly vyšší desítky koček. Ohledně zdroje nákazy se odborníci přou, v tělech se ale našel virus ptačí chřipky. Podle veterinářů je její přenos na savce zatím vzácný, vyloučit se ale zcela nedá. Vlnu úmrtí hlásí také Kypr, po celém ostrově se šíří kmen koronaviru, takzvaná infekční peritonitida koček.

Kočky v Polsku zabíjí záhadný virus. Veterináři v Česku radí hlídat krmení

Česko a EU
Sokol stěhovavý
V Teplických skalách na Náchodsku, v CHKO Broumovsko, o víkendu uhynuli dva sokoli, kteří tam hnízdili. Mrtvá jsou i jejich tři mláďata. Pitva Státního veterinárního ústavu (SVÚ) prokázala nákazu ptačí chřipkou. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR Karolína Šulová. Podle ochranářů nejsou uhynutí volně žijících ptáků kvůli ptačí chřipce výjimečná. Letos pracovníci agentury zatím na Broumovsku zaznamenali pokusy o hnízdění osmi sokolích párů. Úhynem sokolího páru v Teplických stěnách pominul důvod pro uzavření tamního okruhu pro turisty.

V Teplických skalách kvůli ptačí chřipce uhynuli vzácní sokoli stěhovaví

Náchodsko