ŠTÍTEK: Rádžasthán

Jaderné pokusy spustila jako první armáda Spojených států v roce 1946 na atolu Bikini pod krycím názvem Operace Crossroads ( na fotografii). Indie provedla první jaderný výbuch v roce 1974.
Před 50 lety Indie oznámila světu, že vstoupila do elitního klubu národů, disponujících jadernou zbraní. Udělala to nanejvýš výmluvným způsobem: provedením zkušebního jaderného výbuchu. Došlo k němu 18. května 1974 na armádní střelnici Pokhran v poušti západního Rádžasthánu, kde byla pod zemí odpálena bomba o síle 12 až 13 kilotun TNT. Operace získala název Smějící se Buddha. Její význam přesahuje až do dneška.
11 fotografií

Buddha se usmál, radovali se Indové. Předběhli Pákistánce v testu jaderné zbraně

Historie
Po reprezentačním plese města čeká Mladou Boleslav také ples Klaudiánovy nemocnice.
/FOTO, VIDEO/ Nadcházející víkend nabídne na Boleslavsku i u sousedů ve středních Čechách desítky akcí, mezi kterými stále vedou bály a masopustní průvody. Vyrazil lze ale i na koncerty, muzikály a divadelní představení nebo třeba na mariášnický turnaj, pánskou burlesku, slet halových letadel a chovatelskou výstavu, která představí i zakrslé králíčky a papoušky. Stačí si vybrat. 
41 fotografií

Kam o víkendu: Masopustní hody, muzikál i ples nemocnice

Volný čas
Tradiční vánoční strom se v Zoo Praha rozsvítí v neděli 27.11.
Praha - První adventní neděli 27. listopadu je pro návštěvníky Zoo Praha připraven bohatý program. V 15 hodin v Zoo v Údolí slonů představí jedinečnou sbírku starožitných ankusů, poté bude následovat komentovaná ukázka výcviku slonů. Tradiční vánoční strom společně s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem v 17 hodin rozsvítí herečka Eliška Balzerová. Všichni návštěvníci, kteří přijdou po 15. hodině, budou mít vstup za 1 korunu.

V pražské zoo začne o víkendu advent rozsvícením vánočního stromku

Praha
Kritika i chvála se 
v Indii snáší na rozhodnutí s okamžitou platností zrušit bankovky s nejvyšší nominální hodnotou 500 a 1000 rupií.
Dillí – Kritika i chvála se
v Indii snáší na rozhodnutí s okamžitou platností zrušit bankovky s nejvyšší nominální hodnotou 500 a 1000 rupií (asi 180 a 360 korun). Opatření týkající se 24 miliard bankovek, má podle premiéra Naréndry Módího pomoci v boji proti korupci, daňovým únikům a stínové ekonomice. Přináší však mnoha lidem i řadu praktických potíží – a také první tragédii.

Rušení „velkých" bankovek v Indii. 
Bědují rikšové i obchodníci s velbloudy

Svět
Ilustrační foto.
Dillí - Nejméně 300 obětí si už vyžádaly povodně, které postihly v těchto dnech rozsáhlá území střední a východní Indie. Statisíce osob musely být evakuovány. Různou měrou bylo živelní pohromou postiženo na šest milionů lidí, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na místní činitele.

Povodně v Indii si vyžádaly nejméně 300 obětí

Svět
Ilustrační foto.
Dillí - Město Falodi v západoindickém státě Rádžasthán zaznamenalo ve čtvrtek nejvyšší teplotu v dějinách: 51 stupňů Celsia. Dnes to potvrdila indická meteorologická služba, podle níž dosavadní rekord měl hodnotu 50,6 stupně Celsia a zaznamenán byl v roce 1956 ve městě Alvar, také v Rádžasthánu.

Indie zaznamenala rekordně nejvyšší teplotu během vlny veder

Svět
Chrám Galta, poutní místo indických hinduistů, je proslavený výskytem makaků.
Tak kde jsou? Rozhlédl jsem se napravo a nalevo. Po každé straně se tyčila jedna mohutná, krásně zdobená stavba z růžového pískovce. Obě budovy spíš než součást chrámového komplexu připomínaly paláce - jenže v Rádžastánu je všechno trochu jinak… Až z Dillí jsem ovšem do kopců nad Džajpúrem, do chrámu Galta, nejel kvůli architektuře, ale především jeho obyvatelům.
12 fotografií

POHLEDEM Miroslava Bobka: Chrám Opičích zlodějů

Názory z regionu
Ilustrační foto
Dillí - Indická policie pátrá po muži, který je podezřelý ze znásilnění japonské studentky v neděli ve státě Rádžasthán na severozápadě země. Informovala o tom dnes agentura AFP. Podle zpravodajského serveru BBC News navíc policisté v severním státě Harijána hledají skupinu pachatelů brutálního hromadného znásilnění a vraždy mentálně postižené nepálské ženy.

Indická policie řeší případy znásilnění dvou cizinek

Svět
Ilustrační foto.
Dillí - Až do indické věznice dostal let horkovzdušným balonem dvě turistky, které se ovšem ničeho nedopustily. O jejich nedobrovolný pobyt za mřížemi se postaral vítr, který balon zanesl do prostor věznice s vysokým stupněm ostrahy, informoval zpravodajský server BBC News.

Horkovzdušný balon s turistkami přistál v indické věznici

Svět
Ilustrační foto
Indie - Dvanáct těhotných žen zemřelo během deseti dnů ve veřejné nemocnici v západní Indii. Dalších pět je v kritickém stavu. Místní tisk v pátek informoval, že na vině je zřejmě substance, která jim byla podána injekčně a pravděpodobně byla kontaminovaná.

Dvanáct rodiček zemřelo po kontaminované injekci

Svět
Gudžarové na čas zablokovali několik hlavních silničních a železničních tahů.
Dillí – Příslušníci indického kmene Gudžarů se od středy pokoušejí blokovat přístupové cesty do hlavního města Dillí. Gudžarové si tak chtějí vymoci zařazení na seznam znevýhodněných etnik, pro něž jsou stanoveny kvóty pracovních míst ve státních službách.

Indickou metropoli obléhá nespokojená menšina Gudžarů

Svět