ŠTÍTEK: Republika Altaj

Neandrtálec - Ilustrační foto
Zánik neandrtálců mohla způsobit virová onemocnění. Vědci v novém výzkumu desítky tisíc let starých kostí pocházejících z Altaje nalezli nejstarší genetické stopy tří typů infekcí, které dodnes trápí moderní lidi. Ačkoliv podle autorů výsledky mohou naznačovat roli virů ve vymření pravěkých příbuzných, jiní experti s tvrzením nesouhlasí.

Kosti neandrtálců ukrývaly stopy tří nejstarších virů. Kdysi mohly zabíjet

Objevy
Na sklizeň kamčatské borůvky se můžete těšit už v květnu.
Znáte kamčatskou borůvku? Můžete ji sklízet už v květnu, často dřív, než vám na zahradě dozrají první jahody. Tmavě modré plody sice chutnají podobně jako klasické borůvky, nejsou ale kulaté, mají podlouhlý tvar. Kamčatská borůvka je název, který se používá pro zimolez kamčatský nebo také zimolez modrý, i když z botanického hlediska nemá s borůvkou nic společného. Nenáročný keř můžete snadno pěstovat na své zahradě. Přečtěte si, jak rychle roste, jak zimolez sázet a stříhat i co obsahují jeho chutné plody.
6 fotografií

Šišaté borůvky: Chutné, velmi zdravé, nenáročné a sklízí se už koncem května

Zahrada
Farmář Štěpán Vlček ze Svobody nad Úpou provozuje v Krkonoších lamatreking a cameltreking. Pořízením velbloudů si splnil dětský sen.
/FOTO, VIDEO/ První dvě lamy si koupil přes inzertní server Bazoš, když se nudil během covidu a nemohl do práce. Dnes už jich má deset, k tomu dva velbloudy, o kterých snil odmalička. Štěpán Vlček ze Svobody nad Úpou provozuje v Krkonoších neobvyklou atrakci. Turistům nabízí procházky s lamou a velbloudem. O lamatreking a cameltreking zájem každoročně roste, letos je nejvýraznější. Možná překvapivě nejvíce od dospělých.
29 fotografií

Na horách s lamou a velbloudem. Lamatreking se stal novou atrakcí v Krkonoších

Krkonoše
Sibiř
/POZVÁNKY/ Přijďte si ve čtvrtek od 17.30 hodin poslechnout do hořické knihovny přednášku Vladimíra Lemberka o jeho cestě po Altaji, nejkrásnějším pohoří Sibiře. Beseda s dataprojekcí odhalí krásy tajgy, ledovců a divoké přírody plné květů a pasoucích se velbloudů.

Na co kam: Z Hořic na skok do hor Sibiře

Volný čas
Bronislav Mikulášek
V hlubinách východních Sajanských hor leží úžasná země - Tofalaria. Na celé Zemi už je jen pár podobných míst. Divočina je zde stará a nedotčená. Je obtížné procházet tou zemí a vzduch je až opojně čerstvý a čistý, křišťálová voda se dá pít ze všech řek a jezer, kterých jsou tu desítky. Stromy zde nepadají kvůli lidem, ale kvůli svému stáří. Jedná se o staleté cedry, které poskytují chráněným sobolům oblíbené oříšky. Právě do této části planety se letos v létě vydal známý znojemský cestovatel Bronislav Mikulášek.

Cestovatel Bronislav Mikulášek: Zažil jsem Avatar v přímém přenosu!

Skutečný život
Čelist denisovana nalezená na Tibetské náhorní plošině
Mohli prapředci dnešních moderních lidí přežít i ve velké nadmořské výšce? Schopnost žít v extrémních podmínkách se až dosud připisovala pouze příslušníkům druhu Homo sapiens, to však změnila analýza čelisti nalezené na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3280 metrů nad mořem. Ta totiž patřila jinému předchůdci moderních lidí – takzvanému denisovanovi. Podle odborníků tak právě denisované předali dnešním lidem gen, díky kterému zvládají život ve vysokých nadmořských výškách.  
4 fotografie

Tajemství čelisti. Denisované dokázali žít v extrémních podmínkách, díky genu

Věda a technika
Zoo Děčín.
Děčín - Město Děčín pořádá již počtvrté tzv. Týden nejen pro seniory, při kterém nabídne sedm dní plný nejrůznějších akcí. Užít si ho budou moci nejen lidé s důchodovém věku, ale spolu s nimi i jejich rodiny, děti, vnoučata a přátelé.

Děčínská zoo se připojí k Týdnu nejen pro seniory

Děčínsko
Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod – Na virtuální cestu napříč Asií se v pondělí mohou vydat návštěvníci Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Ta zve všechny milovníky cestování na multimediální cestopisnou přednášku fotografa Pavla Svobody. Přednáška z velké cesty „Napříč Asií“ slibuje sedm měsíců dobrodružství na trase Moskva – Bangkok.

S Pavlem Svobodou vyrazí za sibiřským dobrodružstvím

Havlíčkobrodsko
V některých ruských oblastech je dlouhodobě bez práce až třetina obyvatel.
V Rusku jsou oblasti, kde je dlouhodobě nedostatek pracovních příležitostí a stav se nijak nemění, uvedla ruská Nězavisimaja gazeta (NG). Podle údajů, které jí poskytlo ministerstvo práce, se netýká problém nezaměstnanosti jen kavkazských republik, o kterých se to obecně ví. Kritická situace je v řadě míst na Sibiři a dalších oblastech.

V Ingušsku je bez práce téměř třetina obyvatel

Svět
Ilustrační foto.
Berlín – Neandrtálci a moderní lidé se začali pářit mnohem dřív, než vědci dosud předpokládali. Společné potomstvo měli podle německých antropologů už před zhruba 100.000 lety. Informují o tom vědci z lipského Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v aktuálním vydání vědeckého časopisu Nature.

Neandrtálci a moderní lidé měli společné děti dřív, než se myslelo

Svět
Samice medvěda plavého si zvykají na nový domov.
Hluboká nad Vltavou - Vzácné samice medvěda plavého, 6letá Gul (v překladu Kvítek) a 10letá Zuchra (Nádherná), které do hlubocké zoo přicestovaly v půlce prázdnin z tádžického Dušanbe, se po měsíční karanténě včera prvně podívaly do výběhu. Samice doplnily plavého medvěda Altaje.
5 fotografií

Medvědice šly poprvé na špacír

Českobudějovicko
Z dalekého Dušanbe přicestovaly dvě samice vzácného medvěda plavého do hlubocké zoo.
Hluboká nad Vltavou - Do hlubocké zoologické zahrady přicestovaly dvě samičky Gul a Zuchra vzácného medvěda plavého ze zoo v Dušanbe v Tádžikistánu, kde se narodily. Se samcem Altajem, který je v Hluboké už od loňského srpna, vytvoří chovnou skupinu, o jejíž rozmnožení budou hlubočtí chovatelé usilovat.

Altajovi přijely dvě nevěsty

Českobudějovicko
Nová mláďata tygrů v Habrkovicích
Habrkovice /FOTOGALERIE/ - Tři mláďata tygra sibiřského, známého též jako tygr ussurijský, která se narodila v minizoo Ringelland v Habrkovicích na Kutnohorsku, oslavila minulou sobotu třítýdenní narozeniny. Kromě matky Sumby a majitele a ošetřovatele Ivana Ringela k nim ale zatím nikdo nesmí. Deníku ale Ivan Ringel, majitel minizoo, udělil výjimku a směli jsme se na tygřata i matku krátce podívat a vyfotit je.
10 fotografií

Ringelland se raduje z tygřích trojčat, začíná s výběrem jmen

Středočeský kraj
Nová mláďata tygrů v Habrkovicích
Habrkovice - Tři mláďata tygra sibiřského, známého též jako tygr ussurijský, která se narodila v habrkovické minizoo Ringelland, oslavila v sobotu třítýdenní narozeniny. Kromě matky Sumby a majitele a ošetřovatele Ivana Ringela k nim ale zatím nikdo nesmí. Kutnohorskému deníku ale Ivan Ringel, majitel minizoo, udělil výjimku a směli jsme se na tygřata i matku krátce podívat a vyfotit je.
10 fotografií

Ringelland se raduje z tygřích trojčat, začíná s výběrem jmen

Kutnohorsko