ŠTÍTEK: Republikánská strana

Americký prezident Donald Trump
Prezident Spojených států amerických Donald Trump podepíše dohodu o zabezpečení hranic, kterou mu předložili poslanci Kongresu. Zároveň však hodlá vyhlásit výjimečný stav, aby získal prostředky na výstavbu zdi podél hranice s Mexikem. Novinářům to sdělil republikán Mitch McConnell. Informaci následně potvrdil i Bílý dům.

Trump hodlá vyhlásit výjimečný stav. Chce získat prostředky na stavbu zdi

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump oznámil, že souhlasí s návrhem uvolnit vládní finance na dobu několika týdnů, aby státní zaměstnanci dostali plat a úřady mohly normálně pracovat. Prezident chce mezitím debatovat o posílení ochrany hranic s Mexikem. Dohodu v noci schválily obě komory parlamentu a prezidentův podpis ochromení úřadů nejméně na tři týdny ukončil.
12 fotografií

Trump přistoupil na dohodu. Dočasně obnoví financování úřadů

Svět
Kapitol, sídlo amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů.
Americký Senát zamítl návrhy demokratů a republikánů jak ukončit vládní rozpočtovou krizi. Pro schválení bylo zapotřebí aspoň 60 hlasů, přičemž republikáni mají v horní komoře 53 mandátů a demokraté 47. Demokratický návrh tak ke schválení potřeboval hlasy 13 republikánských senátorů, republikánský návrh hlasy sedmi demokratů. V žádném z táborů se ale takové množství přeběhlíků nenašlo.
9 fotografií

Další měsíc bez výplaty. Americký Senát neschválil žádné řešení krize

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americká rozpočtová krize pokračuje již 31. den. Řešení nepřinesl ani víkendový návrh prezidenta Donalda Trumpa, který přislíbil výměnou za finance na výstavbu zdi na hranici s Mexikem učinit ústupky ve vztahu k migrantům. Opoziční demokraté jeho kompromis zamítli, což hlavu státu rozčílilo. Demokratickou předsedkyni sněmovny Nancy Pelosi označil za „radikálku“ která jedná „iracionálně“.
12 fotografií

Rozpočtová krize v USA trvá. Trump se rozčílil na opoziční demokraty

Svět
Americký prezident Donald Trump
Dolní sněmovna amerického Kongresu, kterou ovládají opoziční demokraté, v pátek schválila obnovení financování některých federálních agentur, které ochromil spor mezi Demokratickou stranou a americkým prezidentem Donaldem Trumpem o financování jeho zdi na hranici s Mexikem. Přesto se však přibližně 800 tisíc vládních zaměstnanců své výplaty jen tak nedočká. V Senátu, kde má většinu Republikánská strana, která stojí v požadavcích na financování zdi za Trumpem, nemá zákon šanci na úspěch.
12 fotografií

Demokrati prosadili Trumpovi navzdory peníze pro některé úřady. V Senátu narazí

Svět
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump se sešel s lídry demokratů, aby s nimi projednal financování zdi na hranici s Mexikem. Setkání však skončilo po pouhých patnácti minutách, kdy Trump z jednání odešel. Schůzku následně označil za "ztrátu času“, přičemž zdůraznil, že pokud nedostane na bariéru téměř šest miliard dolarů, má „absolutní právo“ vyhlásit stav nouze. S tím demokraté nesouhlasí a plánují předložit návrh, který by takzvaný shutdown ukončil. Informoval o tom server BBC. 
12 fotografií

Schůzka s demokraty skončila bezvýsledně. Trump odešel po 15 minutách

Svět
Americký prezident Donald Trump
/AKTUALIZOVÁNO/ Obnovení činnosti části amerických federálních úřadů, které zůstávají uzavřeny kvůli sporu prezidenta Donalda Trumpa a Kongresu USA o financování stavby zdi na hranicích s Mexikem, nelze v brzké době očekávat. Na patové situaci podle agentury AP a CNN nic nezměnilo ani čtvrteční zasedání Senátu.

Zeď v nedohlednu. Trump se pře s americkým kongresem o to, kdo ji zaplatí

Ekonomika
Americký prezident Donald Trump.
Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila návrh zajišťující dočasné financování vlády, do kterého zahrnula peníze požadované prezidentem Donaldem Trumpem na stavbu zdi na mexické hranici. Protože v Senátu má kvůli očekávanému odporu demokratů návrh malou šanci na přijetí, je podle amerických médií hrozba omezení provozu federálních úřadů stále reálnější.
12 fotografií

Sněmovna USA přidá peníze na Trumpovu zeď. Demokraté plánují odpor

Svět
Džamál Chášukdží
Američtí zákonodárci se přou o tom, jakým způsobem by se Spojené státy měly postavit k případu vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Zatímco vláda a většina Republikánů zdůrazňují význam vztahů mezi USA a Saúdskou Arábií, další politici upozorňují, že není možné zavírat oči před zprávami, podle kterých si vraždu mohl objednat sám saúdský korunní princ. Podle ministra obrany Jima Mattise o tom však nejsou jasné důkazy.
4 fotografie

Vražda arabského novináře štěpí americký Kongres. Mattis hájí vztahy se Saúdy

Svět
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident si dovede v některých oblastech představit spolupráci s demokraty, kteří v úterních volbách získali většinu ve Sněmovně reprezentantů. Šéf Bílého domu podle vlastních slov věří, že s nimi může nalézt společnou řeč. Zároveň je však ostře varoval, aby v dolní komoře neotevírali vyšetřování jeho aktivit. To by podle jeho slov mohlo zablokovat legislativní procesy a ochromit Kongres.
12 fotografií

Trump doufá ve spolupráci s demokraty. Nesmí však vyšetřovat jeho aktivity

Svět
Konopí seté. Ilustrační foto
Úterní volby, ve kterých američtí voliči vybírali nové osazenstvo Kongresu, nepřinesly drtivé vítězství ani pro jednou ze stran. Zatímco demokraté získali opět kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, republikáni uhájili většinu v Senátu. Jedním z velkých vítězů voleb se však stala marihuana, jejíž legalizaci schválili voliči v referendech hned v několika státech.
5 fotografií

Vítěz amerických voleb? Marihuana. Voliči volají po její legalizaci

Svět
Tomáš Petříček.
Většina, kterou získali během úterních voleb ve Spojených státech demokraté ve Sněmovně reprezentantů, může podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) vyvážit kroky současné americké administrativy a zmírnit některé dopady politiky prezidenta Donalda Trumpa. Petříček komentoval výsledky voleb před novináři během zasedání vlády. Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy jsou volby nepochybně úspěchem republikánů, kteří udrželi většinu v Senátu.  
12 fotografií

Ministr Petříček: Demokratická většina ve Sněmovně vyváží Trumpa

Česko
Americké volby provázely dlouhé fronty.
Američtí voliči v úterý rozhodovali o tom, zda si republikáni uchovají většinu v Kongresu. Nepřímo tak rozhodovali i o průběhu druhé poloviny funkčního období prezidenta Donalda Trumpa, který až dosud spoléhal na podporu Kongresu, kde měli republikáni většinu. Jejich výsledky by přitom mohly ovlivnit technické obtíže, obavy z kybernetického útoku nebo omezení hlasování, která zavedly v několika státech.

Americké volby provázely technické potíže a další překážky při hlasování

Svět
Ivan Hoffman
Vedle otázky, zda volit demokraty, anebo republikány, tíží Američany také strach, koho zákeřně ve volbách podpoří skrze hackery a sociální sítě nepřátelé Ameriky. Spekuluje se, že Čína s Ruskem zmanipulují volby ve prospěch demokratů ve snaze paralyzovat Ameriku vnitropolitickými zápasy. Těžko říct, zda by to bylo demokratům proti mysli. Netváří se, že by kvůli politicky stabilní Americe chtěli prohrát.

Den Ivana Hoffmana: Sázka na demokraty

Hoffmanův deník
Americký prezident Donald Trump
Američané v zítřejších volbách rozhodnou o budoucí pozici Donalda Trumpa, který se až doposud spoléhal na podporu Kongresu. Převaha republikánů v obou komorách totiž v současné době znemožňuje opozici zasáhnout proti jeho administrativě. Předběžné průzkumy hovoří ve prospěch Demokratické strany.
12 fotografií

Boj o americký Kongres. O budoucnosti Trumpa rozhodnou volby

Svět
Barack Obama v listopadu 2017 před volbami do Kongresu.
Ve Spojených státech finišuje kampaň pro volby do Kongresu, které proběhnou v úterý. Výrazně se do ní zapojil bývalý americký prezident Barack Obama, který přijel do několika amerických států podpořit kandidáty demokratů. Zároveň ostře kritizoval politiku republikánů. Svého nástupce Donalda Trumpa, jehož samotná osoba je velkým tématem voleb, ale konkrétně nejmenoval.
10 fotografií

Amerika je na křižovatce. Obama se před volbami obul do Trumpa a republikánů

Svět
Facebook - Ilustrační foto
Společnost Facebook v pátek odstranila několik desítek patrně falešných účtů, které se podle ní koordinovaně snažily ovlivňovat americkou společnost před listopadovými volbami. Falešní uživatelé a správci skupin na sociální síti pravidelně zveřejňovali příspěvky o politicky citlivých tématech. Původci dezinformační kampaně nejsou zatím známí, vyšetřovatelé však odhalili napojení na Írán.     
5 fotografií

Facebook odhalil manipulační kampaň. Smazal desítky účtů napojených na Írán

Svět
Kladenská Svoboda informovala 5. října 1918 o tom, že Rakousko-Uhersko a Neměcko žádají o příměří a přiznávají se ku 14 bodům Wilsonova programu.
Kladno - Dny vzniku samostatného Československa nadšeně oslavovali lidé napříč republikou. Jak uvádí kladenský kronikář a spisovatel Jaroslav Vykouk v knize Kladenský starosta, nejinak tomu bylo v Kladně. Lidé byli nadšeni, debatovali, radovali se. Nadšení a euforie však znamenaly pád pro kladenského starostu Jaroslava Hrušku, který se sice zasloužil o obrovský rozkvět města, ale od té doby bylo vše dosavadní rakouské špatné a musel pod tlakem z města odejít.
4 fotografie

Pád monarchie a kladenského starosty, i to přinesly dny rodící se republiky

Kladensko
Karavana lidí mířících ze Střední Ameriky směrem do USA
Ke Spojeným státům míří kolona několika tisíc migrantů ze Střední Ameriky. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že pokud je Mexiko nezastaví, vyšle k hranicím armádu a přechody uzavře. Podle kritiků se ale tak snaží téma migrace vyhrotit před klíčovými volbami do Kongresu, které proběhnou 6. listopadu. List The Guardian o skupině lidí na útěku píše jako o „pravděpodobných imigrantech“. 
23 fotografií

K hranicím USA míří kolona migrantů. Pošlu tam armádu, varoval Trump

Svět
Jaroslava Martanová, starostka Vimperk
Vimperk - Jasnou stopku dali vimperští voliči současnému vedení radnice v čele s Pavlem Dvořákem. Na plné čáře tam zvítězila bývalá starostka Jaroslava Martanová, jejíž minulá koalice byla tak křehká, že v polovině minulého volebního byla z postu starostky sesazena.

Vimperáci chtějí Jaroslavu Martanovou

Prachaticko
Soudce Brett Kavanaugh na slyšení před senátním justičním výborem
Justiční výbor amerického senátu schválil nominaci Bretta Kavanaugha na post soudce Nejvyššího soudu. Hlasování, které bylo oproti původnímu plánu o několik hodin opožděno, předcházela dlouhá a bouřlivá názorová výměna mezi Republikány a Demokraty. O osudu kandidáta amerického prezidenta Donalda Trumpa nyní rozhodnou hlasy všech senátorů. 
5 fotografií

Kavanaugh získal podporu justičního výboru. Rozhodne senát

Svět
Ivan Hoffman
Amerika žije anonymním dopisem „vysoce postaveného“ vládního úředníka, který sdělil do novin, že patří k partyzánům v Bílém domě, kteří brání demokracii před prezidentem. Hatí prý Trumpovu agendu, neboť jeho styl vedení je „impulzivní, konfliktní, malicherný a neefektivní“.

Den Ivana Hoffmana: Partyzáni v Bílém domě

Hoffmanův deník