ŠTÍTEK: Republikánská strana

Ilustrační snímek.
Příbram – Komunální volby, které se uskuteční na začátku října, už mají uzavřené kandidátní listiny. Je již tedy více než jisté, že se v Příbrami o hlasy voličů a místa ve pětadvacetičlenném zastupitelstvu bude ucházet celkem 13 politických uskupení. Kandidátky sestavilo hnutí ANO, Česká pirátská strana, ČSSD, Dělnická strana sociální spravedlnosti, KSČM, KDU-ČSL, ODS, Přátelé Březových Hor – Klub angažovaných nestraníků, Příbramáci pro Příbram, Sdružení pro Republiku-Republikánská strana Československa Miroslava Sládka, SPD, Šance pro Příbram a TOP 09.
47 fotografií

O místo zastupitele se bude ucházet básník i nezaměstnaný

Příbramsko
Iniciativa proti cílenému podkopávání médií.
Téměř 350 redakcí světových médií dnes spustilo iniciativu za svobodu tisku. Vydaly úvodníky, ve kterých se ohrazují proti rétorice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se snaží cíleně podkopávat jejich důvěryhodnost. Kampaň svolal list Boston Globe v reakci na Trumpovo prohlášení, že proti němu redakce vedou „špinavou válku“. Na stranu amerických médií se postavil i Senát.
6 fotografií

Spojené redakce. Na 350 médií se ohradilo proti Trumpovým útokům

Svět
Transgender kandidátka Christine Hallquistová
Dvanáct let stála ve vedení energetického gigantu Vermont Electric Cooperative. V roce 2005 podstoupila Christine Hallquistová změnu pohlaví a nyní usiluje o post první transgender guvernérky v USA. V úterý vyhrála demokratické primárky, v nichž porazila dalšího překvapivého kandidáta – čtrnáctiletého Ethana Sonneborna, jenž využil faktu, že 200 let stará vermontská ústava neomezuje věk zájemců o guvernérské křeslo.
4 fotografie

USA mohou mít první transgender guvernérku. V primárkách porazila čtrnáctiletého

Svět
Kongres na dosah. Ilhan Omarová se raduje spolu se svým volebním štábem z postupu
Demokratické primárky v Minnesotě vyhraje Ilhan Omarová, předpokládá televize CNN. Pokud její předpověď vyjde, může se Omarová stát první somálsko-americkou členkou amerického Kongresu. Politička přišla do Spojených států před více než dvěma desítkami let, kdy utekla ze Somálska před válkou. Patří mezi výrazné kritiky izraelského přístupu k Palestincům. Izraelský režim označila za "apartheid".
5 fotografií

Do amerického Kongresu chce vstoupit somálská muslimka odsuzující Izrael

Svět
Francisco Franco
Radní španělského města Ferrol, které je rodištěm diktátora Francisca Franca, odmítají pohřbít jeho ostatky na místním hřbitově. Dokument o zákazu pohřbení schválili tento týden. Španělský diktátor, který zemřel v roce 1975, je zatím pohřben v památníku v Údolí padlých. Nová španělská socialistická vláda se však před několika měsíci rozhodla jeho ostatky z památníku exhumovat a předat rodině. Monument by se poté měl změnit na místo usmíření.
7 fotografií

Stigma diktátora. Rodiště Franca odmítá pohřbít jeho ostatky na místním hřbitově

Svět
Donald Trump v Kongresu
Ani republikánská většina nepomohla, aby americká Sněmovna reprezentantů ve středu přijala návrh imigračního zákona podporovaný prezidentem Donaldem Trumpem. Ten mimo jiné řešil ukončení praxe, kdy jsou oddělovány děti ilegálních migrantů od svých rodičů. Neúspěšné hlasování ukázalo rozkol, který panuje mezi umírněným a konzervativním křídlem Republikánské strany.
5 fotografií

Americká Sněmovna ignorovala Trumpa. Zamítla návrh migračního zákona

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump se v neděli opět tvrdě pustil do nelegálních migrantů. Přirovnal je přitom k nájezdníkům, kteří se pokoušejí proniknout do země. Lidé, kteří nelegálně vstoupí do Spojených států by měli být podle jeho slov okamžitě posláni zpět, odkud přišli, bez jakéhokoli soudního jednání. Informovala o tom agentura Reuters.
12 fotografií

Trump označil migranty za nájezdníky. Požaduje deportace bez soudu

Svět
Ocel a hliník, ilustrační foto.
Mexiko včera oznámilo zavedení nových cel vůči americkému dovozu. Uloží tarify ve výši 20 a 25 procent na americkou whisky, sýr, ocel, bourbony a vepřové maso, cla by se měly týkat také jablek a rajčat. Reakce na obchodní válku amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohla výrazně zamávat s reputací republikánů před volbami do amerického Kongresu, které budou na podzim.  
10 fotografií

Mexiko oznámilo zavedení cel vůči USA, ohrozit by mohla republikány před volbami

Ekonomika
Obchod se zbraněmi v USA, ilustrační foto.
Zákonodárci amerického státu Florida ve středu schválili zpřísnění pravidel prodeje střelných zbraní. Učinili tak v reakci na krveprolití ze 14. února na střední škole v Parklandu na Floridě. Obě komory místního zákonodárného sboru souhlasily se zvýšením minimálního věku pro nákup pušek a možnosti vyzbrojení některých učitelů. Návrh tak teď putuje ke guvernérovi země Ricku Scottovi.
9 fotografií

Reakce na střelbu: floridští poslanci schválili zvýšení věku pro prodej pušek

Svět
Guvernér Greitens se svou rodinou
Jak uvedl senátor za Missouri Rob Schaff v rozhovoru pro New York Times: „Pokud nerezignuje sám, senát celou věc rychle ukončí.“ Guvernér amerického státu Missouri Eric Greitens je obviněn z útoku na cizí soukromí. Žaloba ho viní, že vydíral svou bývalou přítelkyni fotografií, která byla pořízena před třemi lety a na nichž je dotyčná osoba zobrazena nahá.

Guvernér státu Missouri vydíral milenku nahým snímkem. Senát chce, aby odstoupil

Svět
Kapitol, sídlo amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů.
Senát i Sněmovna reprezentantů Spojených států schválily rozsáhlé navýšení rozpočtových výdajů pro nadcházející dva roky, což řeší i financování federální vlády. Ta je od půlnoci místního času, tedy šesté hodiny středoevropského času v platební neschopnosti. Informovala o tom agentura Reuters. Schválené opatření ráno místního času podepsal i prezident Donald Trump.
9 fotografií

Kongres schválil peníze pro vládu. Rozpočtový balík už podepsal i Trump

Svět