ŠTÍTEK: Robert Mugabe

Robert Mugabe
Harare - Volební komise v sobotu informovala o výsledku zimbabwských parlamentních voleb. Po 28 letech má parlamentní většinu opozice.

V Zimbabwe zvítězila opozice

Svět
Africké státy se obávají vpustit čínské zbraně určené pro Zimbabwe na pevninu. Na snímku z oslav zimbabwské nezávislosti z 18. dubna jsou velitel armády generál Constantine Chiwengwa (vpravo) a policejní šéf Augustine Chihuri.
Harare – V bludném kruhu se na jihoafrickém pobřeží ocitla čínská nákladní loď převážející zásilku zbraní a munice pro zimbabwskou vládu prezidenta Roberta Mugabeho.

Mugabeho zbraně nenašly přístav

Svět
Z kamene se v Africe běžně nestavělo, a i proto je Zimbabwe tak vzácné.
Robert Mugabe během dvaceti let dovedl kdysi prosperující zemi na pokraj zkázy. Pozornost světa se nyní k africkému státu Zimbabwe upírá v souvislosti s přelomovými volbami. Neprávem je tak opomíjen jeho největší poklad – mohutné zříceniny Velkého Zimbabwe.

Tajemná minulost Zimbabwe

Svět plus
Členka volební komise kontroluje urny s odevzdanými hlasy.
Harare - Od prezidentských a parlamentních voleb už uplynuly dva týdny. Přesto stále není jasné, kdo vnich zvítězil. Připrvním sčítání hlasů se volební komisi zdálo, že většinu vparlamentu získala opozice, teď však sčitatelé žádají přepočítání.

Hlasy v Zimbabwe se zřejmě budou sčítat znovu

Svět
V Zimbabwe zřejmě proběhne druhé kolo prezidentských voleb, v zemi proto roste napětí.
Harare - Prezident Zimbabwe Robert Mugabe připustil před svou rodinou a poradci, že prohrál poslední prezidentské volby – ty nejdůležitější v jeho 28 let trvající vládě.

Prezident Mugabe přiznal porážku

Svět
Robert Mugabe
Harare - Čtyři dny po volbách Zimbabwe stále nezná jejich oficiální výsledky. Vůdčí představitel opozice Morgan Tsvangirai z Hnutí za demokratickou změnu (MDC) v úterý pohrozil, že jeho strana zveřejní výsledky sama, pokud tak v brzké době neučiní ústřední volební komise.

V Zimbabwe vzrůstá tlak na vyhlášení výsledků voleb

Svět
Zimbabwané si prohlížejí předběžné výsledky víkendového hlasování vyvěšené na předměstí metropole Harare Epworth.
Harare - Víkendové parlamentní a prezidentské volby v Zimbawe byly svobodné a čestné, uvedli afričtí pozorovatelé. Vyjádřili však znepokojení nad značným opožděním zveřejňování výsledků, což může zpochybnit proces sčítání hlasů.
5 fotografií

OBRAZEM: Zimbabwané nevědí, jak volili

Svět