ŠTÍTEK: Rotterdam

Z bombardérů prolétajících 29. dubna 1945 nad Nizozemskem nepršela zkáza, ale záchrana. Namísto bomb se k zemi snášelo jídlo
Na jaře 1945 se už do Evropy vracela svoboda, ale v Nizozemsku stále umírali lidé. Nezabíjely je střely, ale děsivý hlad. V neděli 29. dubna se na obloze objevily zlověstné siluety nízko letících bombardérů. Místo smrtonosných bomb z nich však začaly klesat k zemi tuny jídla. Lidé vypukli v nepopsatelný jásot. Právě se uskutečnil nejkrásnější nálet celé druhé světové války.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Nejkrásnější nálet

Tajemné dějiny
Cestování vlakem, ilustrační snímek.
Z Ústí nad Labem přímým vlakem do Beneluxu? Dnes, v úterý 26. března v 9.37 hodin dorazí poprvé na hlavní nádraží do Ústí přímý noční vlakový spoj European Sleeper z Bruselu, Antverp, Rotterdamu a Amsterdamu. Ceny jízdenek začínají v jednom směru na 39 eurech, zpáteční jízdenky pak dopravce nabízí za ceny od 69 eur.

Ústí nad Labem získalo přímé vlakové spojení s Amsterdamem a Bruselem

Ústecko
Cestování vlakem, ilustrační snímek.
Z Děčína přímým vlakem do Beneluxu? Dnes, v úterý 26. března dorazil poprvé na hlavní nádraží do Děčína přímý noční vlakový spoj European Sleeper z Bruselu, Antverp, Rotterdamu a Amsterdamu. Ceny jízdenek začínají v jednom směru na 39 eurech, zpáteční jízdenky pak dopravce nabízí za ceny od 69 eur.

Děčín získal přímé vlakové spojení s Amsterdamem a Bruselem

Děčínsko
Jiří Lehečka skončil na Australian Open už ve 2. kole.
Český tenista Jiří Lehečka nestačil ve čtvrtfinále turnaje Masters v Indian Wells na italského favorita Jannika Sinnera a prohrál dvakrát 3:6. Světové trojce vzdoroval necelou hodinu a půl. Sinner, vítěz lednového grandslamu Australian Open, uhájil v souboji dvaadvacetiletých tenistů letošní neporazitelnost. V součtu s koncem minulé sezony vyhrál 19. zápas v řadě.

Lehečkova cesta v Indian Wells je u konce. Ve čtvrtfinále nestačil na Sinnera

Tenis
Čerpací stanice - Ilustrační foto
Ceny pohonných hmot v Česku dál klesají o desítky haléřů. Benzin Natural 95 za týden zlevnil o 47 haléřů na průměrných 37,48 koruny za litr. Litr nafty se prodává v průměru za 37,63 koruny za litr, což je o 57 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Benzin je nyní nejlevnější od července, diesel od srpna. Podle analytiků bude pokles cen pokračovat i v nejbližších dnech, v delším časovém horizontu je však situace nejistá.

Ceny pohonných hmot v Česku: Benzin i nafta zlevňují o desítky haléřů

Ekonomika
Po stopách Robina Hooda a Drákuly. Žáci z Vyškova vyrazili do Anglie
Na přelomu září a října se studenti z Gymnázia a SOŠZE Vyškov vydali po dlouhé covidové pauze na poznávací zájezd do Anglie. A co jsme všechno zažili? Zvládli jsme dlouhou cestu do Rotterdamu, který jsme prochodili křížem krážem, patnácti hodinovou plavbu luxusním trajek-tem do severní Anglie, navštívili nádherný Castle Howard (známý z Bridgertonů) a "Dráku-lovo městečko" Whitby.
5 fotografií

Po stopách Robina Hooda a Drákuly. Žáci z Vyškova vyrazili do Anglie

Čtenář reportér
Architekt Michal Sedláček, vedoucí střediska projektové přípravy Brněnských komunikací, kde má na starosti i přípravu projektu nového hlavního nádraží v Brně.
/ROZHOVOR/ Za několik let se má stát nové brněnské hlavní nádraží realitou, vznikne v místech nynějšího dolního nádraží. Moderní stavbu navrhli nizozemští architekti z ateliérů Benthem Crouwel Architects a West 8. O novém nádraží se v Brně mluví už skoro sto let. Zvýšit důvěru v reálnost tohoto projektu má pomoci i nedávná návštěva brněnské delegace na nádražích v Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu a Utrechtu.
26 fotografií

Šéf příprav nádraží v Brně: Peníze důležitější než krása a ne druhému Sherwoodu

Brněnsko
Hlavní vlakové nádraží v nizozemském Rotterdamu. Vzniklo i na základě návrhu architektů Benthem Crouwel Architects.
/REPORTÉR DENÍKU V NIZOZEMSKU/ Podobný je příběh hlavního nádraží v nizozemském Rotterdamu a plánovaného nového hlavního nádraží v Brně. Nizozemští architekti, kteří stojí i za návrhem nádraží v Amsterdamu, Haagu a Utrechtu, v minulých dnech přiblížili delegaci z Brna jednotlivé lokality přímo v Nizozemsku. Na místě byl i reportér Deníku.
49 fotografií

Nové hlavní vlakové nádraží v Brně: Proč bez blízkého parku? Známe důvody

Brněnsko
Co vše „promlouvá“ do cenotvorby paliv? Deník připravil odpovědi na nejčastější otázky
Česká republika se pyšní velmi hustou sítí čerpacích stanic. Ty se mnohdy nacházejí i u málo frekventovaných okresních silnic či v odlehlých obcích. Ačkoliv se v posledních letech mluví o přechodu od fosilních paliv k těm alternativním, u čerpacích stanic to tak nevypadá. Jen v roce 2022 dosáhla spotřeba pohonných hmot v Česku celkem 8,23 miliard litrů. To je o 2,1 procento více než v roce 2021. Co vše „promlouvá“ do cenotvorby paliv? Deník připravil odpovědi na nejčastější otázky. 

Až polovinu z ceny litru paliva si vezme stát. Co vše určuje cenu pohonných hmot

Ekonomika
Ilustrační snímek
Několikaměsíční zdražování pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu zastavilo. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy v průměru o sedm haléřů na 40,51 koruny za litr a nafta o dva haléře na 40,41 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Mírné zlevňování paliv by podle analytiků mělo pokračovat i v dalších dnech.
10 fotografií

Ceny paliv po čtyřech měsících zdražování klesly. Benzin zlevnil o sedm haléřů

Ekonomika
Střelba v Rotterdamu si vyžádala několik mrtvých
Při střelbě v Rotterdamu zemřeli tři lidé. Sdělila to nizozemská policie. Útoky se staly na dvou místech - v jednom obytném domě a v nedaleké fakultní nemocnici Erasmus. Na obou místech pak údajný pachatel založil i požár, který hasiči uhasili. Policie zadržela dvaatřicetiletého vysokoškolského studenta, který podle ní jednal bez kompliců. Motiv činu se stále vyšetřuje, policie se domnívá, že šlo o cílený útok, píší zahraniční agentury.

Střelba v Rotterdamu si vyžádala nejméně tři oběti. Motiv útočníka není znám

Státy EU
Čerpací stanice. Ilustrační snímek
Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 22 haléřů na průměrných 39,75 koruny za litr. Za litr nafty řidiči zaplatí v průměru 38,04 koruny, což je o 25 haléřů více než minulou středu. Cena dieselu se nad 38 korun dostala poprvé od poloviny loňského prosince. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva postupně zdražují zhruba od konce letošního května. Podle analytika je ale růst cen na konci a v nadcházejících měsících by měla paliva zlevnit.
10 fotografií

Paliva zdražila zhruba o dvacetník. Litr nafty stojí letos poprvé přes 38 korun

Ekonomika
Ceny benzínu a nafty od začátku srpna poskočily. Jaké jsou aktuální ceny na přerovských benzínkách? (MOL u zimního stadionu, Unicorn v ulici 9. května, Ekona Petrol v ulici Generála Štefánika).
„Mám tmu před očima“ nebo „Ještě, že ty ceny v tom horku nejdou ani pořádně přečíst“. Takové byly reakce přerovských řidičů na fakt, že benzin a nafta opět podražily. „Ať už se jdou vycpat. Jestli to tak půjde dál, začnu jezdit na kole. Nemám šanci to utáhnout. Připadá mi, že se v Česku zdražuje nejvíce v Evropě,“ rozčiloval se starší šofér na benzinové čerpací stanici MOL u zimního stadionu v Přerově.
14 fotografií

Ceny benzinu a nafty opět poskočily. Řidiči v Přerově láteří

Přerovsko
Ilustrační snímek
Paliva v Česku dál značně zdražují, nafta dokonce za poslední týden o téměř dvě koruny. Nejprodávanější benzin Natural 95 za uplynulý týden zdražil v průměru o 59 haléřů na 39,24 koruny za litr a nafta o 1,79 koruny na 36,71 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva postupně zdražují zhruba od konce května. Zdražování nafty výrazně zrychlilo minulý týden. Podle analytiků bude zdražování paliv pokračovat i v následujících dnech.
10 fotografií

Ceny paliv i nadále výrazně rostou. Nafta zdražila za týden o dvě koruny

Ekonomika
Sokolové se připravovali na Světovou gymnaestrádu.
/FOTO, VIDEO/ Ve sportovním areálu SK Viktoria Štěrboholy bylo poslední červencovou sobotu hodně rušno i přes vytrvalý déšť. Na trávníku se totiž pohybovalo téměř pět stovek cvičenců ze Sokola. Startuje totiž Světová gymnaestráda – největší nesoutěžní setkání gymnastických sportů! V Amsterdamu ukáže své umění přes 900 českých cvičenců. Více než 500 jich je z České obce sokolské, kteří po sobotní "generálce" odjeli autobusy, aby světu předvedli ochutnávku XVII. všesokolského sletu 2024 - hromadnou skladbu Rocková symfonie a pódiové vystoupení Před kamerou. Českou výpravu zastřešuje Česká gymnastická federace a představí se i zástupci České asociace Sportu pro všechny.
95 fotografií

Sokolové odjeli na Světovou gymnaestrádu. Generálku zvládli i v dešti

Ostatní sporty
Sokolové se připravovali na Světovou gymnaestrádu
Ve sportovním areálu SK Viktoria Štěrboholy bylo poslední červencovou sobotu hodně rušno i přes vytrvalý déšť. Na trávníku se totiž pohybovalo téměř pět stovek cvičenců ze Sokola. Startuje totiž Světová gymnaestráda – největší nesoutěžní setkání gymnastických sportů! V Amsterdamu ukáže své umění přes 900 českých cvičenců. Více než 500 jich je z České obce sokolské, kteří po sobotní „generálce“ odjeli autobusy, aby světu předvedli ochutnávku XVII. všesokolského sletu 2024 - hromadnou skladbu Rocková symfonie a pódiové vystoupení Před kamerou. Českou výpravu zastřešuje Česká gymnastická federace a představí se i zástupci České asociace Sportu pro všechny.
95 fotografií

Sokolové odjeli na Světovou gymnaestrádu. Generálku zvládli i v dešti

Ostatní sporty
nácvik na Světovou gymnaestrádu v Doubí u Třeboně
To byl zážitek! Nácvik více než 300 členné skupiny cvičenců z České Asociace Sport pro všechny před odjezdem na Světovou gymnaestrádu v Amsterdamu se odehrál v Jihočeském kraji. Proběhl ve sportcentru Doubí u Třeboně. Účastníci vynakládají nesmírné úsilí i prostředky k tomu, aby na Světové gymnaestrádě, která se koná od 30. 7. do 5. 8. 2023 v Amsterdamu, reprezentovali nejen spolek, ale i Českou republiku.
24 fotografií

Světová gymnaestráda. Doubí u Třeboně hrálo barvami. Podívejte se na motýlky

Ostatní sporty
Koncert sboru Harmonie v holandském Barendrechtu
Ve středu 14. června po dlouhých a pečlivých přípravách konečně vyrazil Pěvecký sbor Harmonie na svou cestu do Holandska. Po téměř 14 hodinách v autobusu jsme dorazili do Barendrechtu, partnerského města Loun, kde už na nás netrpělivě čekali naši noví přátelé a také skvělá večeře. Zazněly uvítací proslovy a už si nás rozebrali naši hostitelé.

Pěvecký sbor Harmonie z Loun vystoupil v holandském Barendrechtu

Čtenář reportér
Ilustrační snímek
Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. V dalších dnech analytici očekávají další růst cen, zejména u benzinu.
10 fotografií

Pohonné hmoty začaly zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících

Ekonomika
Čerpací stanice, ceny pohonných hmot. Ilustrační snímek
Nafta v Česku od minulého týdne znovu zlevnila, tempo ale zpomalilo. Její cena klesla o devět haléřů na průměrných 31,04 koruny za litr. Na začátku tohoto týdne se diesel poprvé od července 2021 dostal pod 31 korun za litr. Benzin Natural 95 stojí v průměru 36,52 koruny za litr, což je stejně jako před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
10 fotografií

Nafta od minulého týdne zlevnila o devět haléřů. Cena benzinu stagnuje

Ekonomika
Za poslední dva týdny zlevnil litr nafty průměrně o dvě koruny. Diesel je na čerpacích stanicích nejlevnější od začátku října roku 2021. Ilustrační snímek
Se začátkem letních prázdnin nejspíše podraží na čerpacích stanicích nafta. Jedním z důvodů bude vrácení spotřební daně do původní výše, tedy zdražení o jeden a půl koruny na litr nafty. Tento týden o tom rozhodla vláda. „Děravé“ státní kase, jejíž deficit činil za první čtyři měsíce letošního roku zhruba 200 miliard korun, by návrat spotřební daně měl každý měsíc přinést 727 milionů korun, k tomu dalších 73 milionů by putovalo měsíčně do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Jak se zvýšení spotřební daně konkrétně projeví u čerpacích stanic? 

Dopady zrušení daňové úlevy: Cena nafty u čerpacích stanic vzroste o koruny

Ekonomika
Vendula Matějů (vlevo), tisková mluvčí HZS JčK, a Šárka Návratová, preventistka HZS hl. m. Prahy, chtějí obhájit zlato na Světových policejních a hasičských hrách.
Vendula Matělů a Šárka Návratová, resp. tisková mluvčí jihočeských profesionálních hasičů a preventistka HZS hl. m. Prahy, loni vyhrály zlato v plážovém volejbale na Světových policejních a hasičských hrách v Rotterdamu. A letos by ho rády obhájily v kanadském Winnipegu. Rozhodly se proto oslovit své fanoušky, aby jejich úsilí podpořili finančně, na Hithitu.
10 fotografií

Jihočeská hasička chce ve Winnipegu obhájit světové zlato v beachvolejbalu

Českokrumlovsko
Pavel Kouřík z Dílů na soutěžích.
Nejlepším sportovcem okresu Domažlice za rok 2022 se stal Pavel Kouřík, který vyniká v hasičském sportu. Jeho úspěchy v roce 2022 byly první místo na Světových hrách Firefighters v Lisabonu a první místo na Světových hrách Police and Fire v Rotterdamu. Kouřík postoupil do krajského kola, které bude 3. dubna. Nejlepším kolektivem byly vyhlášeny ženy Volejbalu Domažlice, trenérem roku se stal Josef Prettl z basketbalové Jiskry Domažlice a do síně slávy byly uveden městys Klenčí pod Čerchovem.
19 fotografií

Hasič Kouřík byl vyhlášen nejúspěšnějším sportovcem Domažlicka

Ostatní sporty
Tankování pohonných hmot. Ilustrační snímek
Ceny pohonných hmot v Česku za týden klesly. Benzin Natural 95 zlevnil o 26 haléřů na průměrných 37,40 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 36,19 koruny za litr, což je o 41 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Před rokem platili řidiči za litr benzinu o 1,50 koruny více, za diesel o dvě koruny více. Do cen paliv se loni touto dobou už promítl začátek ruské invaze na Ukrajinu. Ceny paliv by podle analytiků měly klesat i v příštím týdnu.
10 fotografií

Levnější o desítky haléřů. Ceny pohonných hmot v Česku znovu klesly

Ekonomika