ŠTÍTEK: Rotterdam

Model nového brněnského nádraží.
/FOTO, VIDEO/ 3D model vítězného návrhu nového brněnského nádraží uvidí návštěvníci Galerie Vaňkovka v Brně, dozví se i zajímavosti o jeho výrobě. V sobotu tam začíná výstava věnovaná právě novému vlakovému nádraží. „Galerie Vaňkovka je svou polohou s brněnským nádražím úzce spjatá, vystavit model nového nádraží právě zde se proto vyloženě nabízí,“ sdělil ředitel tohoto brněnského nákupního centra Tomáš Knop.
3 fotografie

Lidé si prohlédnou 3D model nového nádraží v Brně, dozví se i odpovědi

Brněnsko
Nový depozitář ústeckého muzea má vzniknout z opuštěné rozvodny v ulici U Lanovky.
Desítky obřích izolátorů, každý o váze dvě tuny, začaly v minulých dnech opouštět nitro odstavené rozvodny Spolku pro chemickou a hutní výrobu na Klíši v Ústí nad Labem. Tím fyzicky započala proměna průmyslového brownfieldu v unikátní depozitář ústeckého muzea.

Trafostanice se mění na nový depozitář ústeckého muzea

Ústecko
Odpůrci koronavirových opatření na demonstraci ve Vídni, 20. listopadu 2021
Stále přísnější protiepidemická opatření v mnoha evropských zemích přivedla o víkendu do ulic desetitisíce lidí, kteří s restrikcemi nesouhlasí. V pátek dění předznamenaly násilné střety mezi demonstranty a policií v nizozemském Rotterdamu, kde se část města změnila v bitevní pole. V Bruselu protestovalo 35 tisíc lidí proti covidovým pasům a policie tam zasáhla slzným plynem i vodními děly.
4 fotografie

Evropskými městy zmítají demonstrace proti opatřením. Leckde se zvrhly v násilí

Státy EU
Festival Finále 2020.
Tradiční přehlídka českého filmu Finále Plzeň se blíží a program jejího 34. ročníku bude hodně lákavý. Vždyť jen během léta zamířila do kin řada nových snímků a Finále je nabídne pohromadě během jednoho týdne od 24. do 29. září. Doplní je speciální projekce v netradičních prostorech, premiéry a předpremiéry nebo výběr zajímavých počinů z Německa a Polska.
7 fotografií

Finále odhalí tajemné Jádro, naklonit si ho chtějí všichni čeští filmaři

Volný čas
Vítězem mezinárodní písňové soutěže Eurovize se stala italská rocková skupina Maneskin
/VIDEO/ Vítězem mezinárodní písňové soutěže Eurovize se stala italská rocková skupina Maneskin. Itálie soutěž vyhrála potřetí. Naposledy titul získal v roce 1990 Toto Cutugno, kterého proslavila píseň L\'Italiano. Seskupení Maneskin bylo favoritem sázkových kanceláří. Po udělení hlasů nicméně zaostávalo za interprety ze Švýcarska, Francie a Malty. K vítězství mu pomohly hlasy diváků.

Eurovize má potřetí v historii italského vítěze. Kapele Maneskin pomohli diváci

Hudba
Kontejnerovou loď Ever Given, která téměř týden blokovala Suezský průplav, se 29. března 2021 podařilo uvolnit
Doprava v Suezském průplavu, který skoro týden blokovala velká kontejnerová loď Ever Given, se postupně vrací k normálu. Od uvolnění zablokovaného plavidla v pondělí večer touto vodní cestou proplulo na 30 lodí, přes 300 dalších jich ale stále čeká, uvedla dnes agentura AP. Loď nyní zkoumají odborníci a vyhodnocují, zda je schopna další plavby.

Doprava v Suezském průplavu se vrací k normálu. Stále však čeká přes 300 lodí

Svět
online verze festivalu Ji.hlava
Festival. Prostor pro filmy, které byste jinde neviděli, pro setkání s přáteli, na něž není během roku čas, i společné sdílení zážitků. A také příležitost pustit energii na špacír před koncertním pódiem. Filmy zůstanou, setkání s limity také, na to poslední ale můžeme minimálně letos nejspíš zapomenout. Je tu ale nový fenomén – hybridní festival.
3 fotografie

Nový fenomén. Hybridní festival v Česku nabízí zážitky naživo i online

Film a televize
S cenným suvenýrem!
Pasov – Maminka osmileté Madeleine Mörtlbauerové z Fürstenzellu dostala k Vánocům od manžela všechny díly britského online seriálu "The Crown" o životě britské královny Alžběty II.

Malá sousedka si psala s královnou

Z okolí
V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě hrošíka liberijského. Porodila ho samice Malaya.
Mládě hrošíka liberijského se narodilo v Safari Parku Dvůr Králové. Minulý čtvrtek ho porodila šestiletá samice Malaya. Malý samec je již druhým přírůstkem tohoto ohroženého druhu ve Dvoře Králové za posledních šest měsíců. Jeho otcem je sedmnáctiletý samec Wamburuhtuh řečený Valda. Druhá chovná samice Tanquey porodila v říjnu. Podobným úspěchem se nemůže pochlubit žádná jiná evropská zoologická zahrada.

Evropský unikát. V safari parku se narodilo druhé mládě hrošíka za půl roku

Krkonoše
Nově chovaná rajka volavá v Zoo Praha je národním ptákem Papuy Nové Guiney. Je v jejich státní vlajce i státním znaku.
Pražská zoo se jako jedna z mála na světě může pochlubit tím, že mezi její obyvatele patří dva samci rajek volavých. Jejich chov do Prahy přijeli osobně schválit zástupci San Diego Zoo, kde vedou chovný program. Zoo Praha ve výběru kandidátů na umístění těchto exotických ptáků uspěla nejen díky dokončenému speciálnímu zázemí pro chov, ale také díky svým dlouholetým chovatelským výsledkům.
4 fotografie

Hmatatelný důkaz chovatelských úspěchů. Pražská zoo získala dvě rajky volavé

Praha
Albert Wimmer (Vídeň): Vídeň hlavní nádraží, Rakousko.
Navrhli podobu vlakových nádraží v rakouské Vídni, anglickém Birminghamu nebo nizozemském Rotterdamu. Předložili, jak by mohlo vypadat nádraží vysokorychlostních vlaků ve francouzském Montpellieru nebo elektrárna v dánské Kodani. Nyní dvanáctka architektonických týmů z České republiky i ze zahraničí zpracuje návrhy budoucí podoby nového hlavní nádraží v Brně. Brněnští radní a představitelé Správy železnic v pondělí odsouhlasili účastníky architektonické soutěže.
49 fotografií

Světová liga. Brno vybralo architekty, kteří budou soutěžit o návrh nádraží

Ekonomika
Albert Wimmer (Vídeň): Vídeň hlavní nádraží, Rakousko.
/NOVÉ VIZUALIZACE/ Navrhli podobu vlakových nádraží v rakouské Vídni, anglickém Birminghamu nebo nizozemském Rotterdamu. Předložili, jak by mohlo vypadat nádraží vysokorychlostních vlaků ve francouzském Montpellieru nebo elektrárna v dánské Kodani. Nyní dvanáctka architektonických týmů z České republiky i ze zahraničí zpracuje návrhy budoucí podoby nového hlavní nádraží v Brně. Brněnští radní a představitelé Správy železnic v pondělí odsouhlasili účastníky architektonické soutěže.
49 fotografií

AKTUALIZOVÁNO: Chtějí stavět nádraží v Brně. Podívejte se, co ve světě navrhli

Brněnsko
V zázemí zavřeného Safari Parku Dvůr Králové přišlo na svět mládě ohroženého hrošíka liberijského. Jde o samce, o kterého matka bez problémů pečuje. Návštěvníkům se ukáže na jaře.
(FOTOGALERIE/ Zoologické zahrady jsou sice povinně zavřené, v Safari Parku Dvůr Králové se však dějí velké věci. Tamní zoologové přivezli před dvěma týdny novou slonici z vídeňského Schönnbrunu, na začátku října dva nosorožce z Německa a Anglie. Vylepšují zázemí zvířat. Budují nový návštěvnický okruh s areálem pro zvířata jihozápadní Afriky - pelikány, antilopy, hyeny, africké ptačí dravce, mrchožrouty a do budoucna patrně i tučňáky.  
16 fotografií

FOTO: Úrodný rok dvorského safari parku pokračuje. Narodil se tam první hrošík

Regiony
V Safari Parku Dvůr Králové se narodil hrošík liberijský.
Další mimořádný úspěch se povedl chovatelům Safari Parku Dvůr Králové. Na svět tam přišlo mládě ohroženého hrošíka liberijského. Je to poprvé po takřka patnácti letech, co se tento druh ve Dvoře Králové povedlo rozmnožit. Dvorská zoo úspěšně pokračuje v silné tradici, před 42 lety se tam povedlo odchovat úplně první mládě hrošíka liberijského v tehdejším Československu.
3 fotografie

FOTO: V Safari Parku Dvůr Králové se po 15 letech narodil hrošík liberijský

Krkonoše
Filmový festival v Benátkách. Ilustrační foto
Na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách vystoupili včera v rámci slavnostního večera zástupci známých festivalů. Společné prohlášení tu udělalo osm uměleckých ředitelů přehlídek Berlinale, MFF v Cannes, Locarna, Rotterdamu, San Sebastianu či Londýna. Nechyběl ani karlovarský filmový festival, jenž reprezentoval jeho umělecký ředitel Karel Och.

Vášeň pro film. Festivaly se potkaly v Benátkách

Film a televize
Paul Heaton a Jacqui Abbottová. On pěkně zestárl a ona s lety zkrásněla
Vlastně nikam neodešli. Jen už nějaký ten pátek nepoužívají název své kdysi tak úspěšné kapely. Na plakátech uvádějí pouze svá jména: Paul Heaton a Jacqui Abbottová. Před takovým čtvrtstoletím každý věděl, že ti dva vedou kapelu The Beautiful South. Teď je čas objevit je samotné.

Říkali si The Beautiful South... Známé duo z devadesátek je zpět

Hudba
Anežka Česká od Veroniky Bílkové.
Studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni vzdali unikátním projektem hold významným Češkám, jež se svými činy nesmazatelně zapsaly do historie republiky. Stalo se tak na základě 100. výročí uzákonění ženského volebního práva v českých zemích.
5 fotografií

Studenti ze Sutnarky vzdali hold ženám

Plzeňsko
V sobotu 9. května se narodila slonici Janitě z pražské zoo zdravá dcera.
/VIDEO/ V pražské zoologické zahradě se v sobotu v noci narodilo slůně. Matkou je slonice indická Janita, mládě je v pořádku. Je to samička, stejně jako slůně, které se v zoo narodilo koncem března. Ředitel zoo Miroslav Bobek novinářům řekl, že vzhledem k předpovědi počasí se do venkovního výběhu, kde mládě uvidí i návštěvníci, podívá zřejmě ve čtvrtek, až bude teplejší počasí.
23 fotografií

Velká chvíle konečně nastala. V noci přišla v pražské zoo na svět sloní slečna

Praha
Z bombardérů prolétajících 29. dubna 1945 nad Nizozemskem nepršela zkáza, ale záchrana. Namísto bomb se k zemi snášelo jídlo
Na jaře 1945 se už do Evropy vracela svoboda, ale v Nizozemsku stále umírali lidé. Nezabíjely je střely, ale děsivý hlad. Dne 29. dubna se na obloze objevily zlověstné siluety nízkoletících bombardérů. Místo smrtonosných bomb z nich však začaly padat k zemi tuny jídla. Lidé vypukli v nepopsatelný jásot. Právě se uskutečnil nejkrásnější nálet celé druhé světové války.
10 fotografií

Nálet, který zachránil i Audrey Hepburn. Operace Mana spasila hladové Nizozemsko

Svět
Úplně první fotografie novorozeného slůněte! Dnes po páté hodině ranní ji pořídil hlavní veterinář Zoo Praha.
V pražské zoologické zahradě se dnes nad ránem narodilo slůně. Matkou je slonice indická Tamara a slůně je v pořádku. Po dvou samcích se konečně narodila samička. Ředitel zahrady Miroslav Bobek o tom dnes informoval na twitteru. Zoologická zahrada v Troji v nejbližších dnech očekává ještě porod druhé březí slonice, Janity. Otcem dnes narozeného i očekávaného slůněte je samec Ankhor.
12 fotografií

Radost v zavřené zoo. Narodilo se slůně, další porod je na spadnutí

Praha
Marcela Joglová na kempu v Itenu
Loni na podzim zaskočila maratonský svět. Jako amatérka doběhla v pekelných podmínkách MS v Dauhá dvacátá. Letos cílí na olympijské Tokio, respektive na Sapporo, kam byl maraton kvůli vedru přeložený. K tomu má ale Marcela Joglová ještě daleko. Musí se na OH nejprve nominovat. Aby splnila účastnický limit, musí svůj osobní rekord (2:36:53) vylepšit o více než sedm minut. Dnem D je 5. duben a Rotterdamský maraton.
16 fotografií

Trénink ve dvou tisících metrů. Joglová se snaží limitem nesvazovat

Ostatní sporty
Marcela Joglová na kempu v Itenu
Loni na podzim zaskočila maratonský svět. Jako amatérka doběhla v pekelných podmínkách MS v Dauhá dvacátá. Letos cílí na olympijské Tokio, respektive na Sapporo, kam byl maraton kvůli vedru přeložený. K tomu má ale Marcela Joglová ještě daleko. Musí se na OH nejprve nominovat. Aby splnila účastnický limit, musí svůj osobní rekord (2:36:53) vylepšit o více než sedm minut. Dnem D je 5. duben a Rotterdamský maraton.
16 fotografií

Trénink ve dvou tisících metrů. Joglová se snaží limitem nesvazovat

Atletika
Benny Cristo
Vítězem letošního národního kola Eurovize se stala písnička Kemama. Její interpret Benny Cristo, dvaatřicetiletý zpěvák narozený v Plzni, se tak může začít připravovat na cestu do Rotterdamu na Eurovision Song Contest, kde bude 14. května reprezentovat Českou republiku. Semifinálová kola i finálový večer uvidí diváci v přímém přenosu České televize.
5 fotografií

Benny Cristo míří do Rotterdamu. Na Eurovizi bude reprezentovat Česko

Hudba
Antonín Panenka se zúčastnil seniorského turnaje smíšených čtyřher ve stolním tenisu.
Komunitní středisko Kontakt Liberec (KSK) uspořádalo pro své seniory turnaj smíšených čtyřher ve stolním tenise O putovní pohár ředitele KSK, který se uskutečnil v areálu Sport Parku Liberec. Pozvání přijal fotbalový internacionál Antonín Panenka. „Čím jsou senioři starší, tím jsou bojovnější,“ všiml si jeden z organizátorů Petr Slivka, který prozradil, že se zapojilo celkem 50 lidí.

Kontakt Liberec uspořádal turnaj ve stolním tenise. Nechyběl Antonín Panenka

Ostatní sporty
Animovaný film Dcera
Dcera. To je český favorit, který se dnes probojoval do finálních nominací na Oscara. Nabarvené ptáče Václava Marhoula se do dalšího kola nedostalo, v pětici vybraných figurují mimo jiné snímky Bídníci, Bolest a sláva nebo Parazit. V kategorii výprava byla nominována i Češka Nora Sopková za protiválečnou tragikomedii Králíček Jojo režiséra Taiky Waititiho. 
80 fotografií

Film Dcera je nominován na Oscara. Nabarvené ptáče se do užšího výběru nedostalo

Film a televize
Marcela Joglová na jednom ze svým závodů v roce 2019.
V pátek minutu před jedenáctou hodinou večerní odstartovala na MS v atletice, které se letos koná v katarském Dauhá, první medailová disciplína - ženský maraton. Ten přinesl fantastickou podívanou plnou bizarních událostí, ale také životní úspěch Marcely Joglové, dvaatřicetileté české reprezentantky z Plánice u Klatov.

Životní úspěch. Joglová v hořícím Dauhá skončila dvacátá

Ostatní sporty