ŠTÍTEK: Rotterdam

Ilustrační foto.
Nizozemský lékař bez vědomí svých pacientek opakovaně používal své sperma při pokusech o umělé oplodnění, a stal se tak otcem nejméně 49 dětí. Potvrdil to dnes test DNA, jehož provedení někdejším pacientkám a jejich potomkům letos povolil soud. O výsledku testů informovala organizace Defence for Children, která se kontroverzním případem dlouhodobě zabývá.  
5 fotografií

Lékař při umělém oplodnění používal své vlastní sperma. Stal se otcem 49 dětí

Svět
ČKD Kutná Hora.
O osudu kutnohorské slévárenské společnosti ČKD dnes rozhodl Krajský soud v Praze. Ten poslal firmu v prosinci loňského roku do úpadku kvůli dluhům. Společnost dluží obchodním partnerům, orgánům státní správy a bankám celkem 360 milionů korun. Současné vedení ČKD chtělo úpadek vyřešit reorganizací, ve hře byl ale také konkurs. Věřitelé nakonec reorganizaci schválili. Výroba v Kutné Hoře tak pokračuje, v dalším závodě v Chrudimi byla ukončena.

Kutnohorské ČKD čeká reorganizace. Výroba v Chrudimi byla ukončena

Ekonomika
26. Mistrovství České republiky ve squashi v Galerii Harfa v Praze 4. března. Daniel Mekbib.
Poprvé v historii bude mít český squash dvojnásobné zastoupení v hlavní soutěži mistrovství světa. V americkém Chicagu si zahrají díky divoké kartě Daniel Mekbib a Anna Sermeová. Do prvního kola nastoupí už v sobotu. Turnaj pro 64 nejlepších hráčů planety se uskuteční ve skleněném kurtu, který je postaven v nádražní hale Union Station. Zároveň má historicky nejvyšší prize money, celkem se bude hrát o 1 milion amerických dolarů (asi 22 milionů korun).
6 fotografií

O 22 milionů. Čeští squashisté si zahrají na mistrovství světa v Chicagu

Ostatní sporty
Richard Krajicek
/ROZHOVOR/ O ryze český triumf v mužské dvouhře Wimbledonu se v historii čítající 132 ročníků postaral pouze Jan Kodeš v roce 1973. Nicméně ještě další dvě výhry nesou český podpis. Jako reprezentant Egypta se devatenáct let před ním radoval Jaroslav Drobný a v roce 1996 také Richard Krajicek, jehož rodiče na začátku sedmdesátých let emigrovali do Nizozemska. 

Grandslamový šampion Krajicek: V současné éře bych Wimbledon nevyhrál

Tenis
Obří parník Rotterdam je v rameni rýnské delty.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Na první pohled to vypadá, že je připravený k odplutí. Jenže obří parník Rotterdam je v rameni rýnské delty pevně zakotvený. Kolos, který u suchozemce evokuje vzpomínky na tragický osud Titaniku, obsadili tento týden štíhlí a opálení dlouháni. Neklamné znamení, že se jedná o jedno ze čtyř pořadatelských míst evropského mistrovství v beachvolejbalu.
3 fotografie

Beachvolejbal ve stínu dřímajícího kolosu. Takové je mistrovství Evropy

Ostatní sporty
Nové zlínské obchodní centrum 24-25-26 FABRIKA má nabídnout  prestižní kancelářské prostory, byty nejvyšší kategorie, přes 3 kilometry obchodních pasáží světových značek, zábavní část nejen pro rodiny s dětmi, ale i možné prostory pro vzdělávací instituce
Stavba nového multifunkčního centra 24-25-26 FABRIKA ve svitovském areálu je o významný krok blíže k uskutečnění. Územní rozhodnutí o umístění stavby, vydané zlínským stavebním odborem, nabylo před několika dny právní moci. Projekt je považován za jeden z největších počinů urbanistické regenerace v ČR.
3 fotografie

Stavba Fabriky se blíží. Začít může už za dva roky

Zlínsko
Brutální napadení barmana.
Nizozemské deníky Dutch News a Algemeen Dagblad (AD) si všímají útoku skupinky nizozemských útočníků, kteří v sobotu napadli číšníka v centru Prahy. K situaci se vyjádřil nizozemský ministr zahraničí, jehož mluvčí sdělil médiím, že muži zadržení v Česku nepožádali konzulát o pomoc. Pokud by tak učinili, měli by podle AD šanci najít vhodného právníka.
7 fotografií

Nizozemští útočníci z Prahy nepožádali o pomoc konzulát. Mohli mít právníka

Svět
Samec tapíra čabrakového Punťa.
Dvouletý samec tapíra čabrakového Budak Puntja, zvaný jednoduše Punťa již brzy opustí Prahu. Vůbec první odchované mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha, se koncem února odloučí od své matky Indah a poputuje na Tchaj-wan.
3 fotografie

Punťa se stěhuje na Tchaj-wan

Praha
Hmyz režiséra Švankmajera natáčejí na Slánsku.
Slaný - Režisér, scénárista, animátor a představitel českého surrealismu, Jan Švankmajer (83), přichází se svým nejnovějším celovečerním filmem Hmyz. Světová premiéra se konala v Rotterdamu. Do českých kin míří 19. února. Základem pro černou grotesku s animovanými prvky byla Čapkova hra Ze života hmyzu. Snímek natočil režisér převážně ve vlastním ateliéru v Knovízi u Slaného. Některé záběry vznikly i ve Slaném. Hrají: Jiří Lábus, Norbert Lichý, Kamila Magálová, Jaromír Dulava a Jan Budař a další.
18 fotografií

Švankmajerův hmyz útočí i na česká kina

Volný čas
Švankmajerův Hmyz poletí do Rotterdamu
Na projekty Jana Švankmajera se vždy čeká s napětím a zvědavostí. Jako teď na Hmyz, dlouho připravovaný snímek, který tvůrce Otesánka chystal osm let. A dostane se mu i čestné světové premiéry – byl zařazen do programu prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu, který se koná od 24. ledna do 4. února.

Švankmajerův Hmyz poletí do Rotterdamu

Film a televize