ŠTÍTEK: Rotterdam

 Brněnská triatlonistka Vendula Frintová.
Karlovy Vary, Brno – Domácí prostředí zafungovalo dokonale. Triatlonistka brněnského Ekol Teamu Vendula Frintová vybojovala stříbrnou medaili při premiéře Světového poháru v Karlových Varech, kde v závodě na 1,5 kilometru plavání, 40 kilometrů na kole a 10 kilometrů běhu dosáhla na druhý nejlepší výsledek v kariéře. „Jsem šťastná, že se mi podařilo vybojovat pódium zrovna při domácím závodě,“ rozplývá se česká reprezentantka, která v pondělí oslavila čtyřiatřicáté narozeniny.

Frintová: V cíli jsem toho měla plné brejle

Ostatní sporty
ÚČASTNÍCI LETNÍHO mládežnického fotbalového kempu v Tachově. Vlevo hlavní organizátor Jaromír Šimr, vpravo Tomáš Hájovský, který byl jeho asistentem v tomto kempu.
Tachov – Fotbalovou školu pod vedením zkušených fotbalistů Jaromíra Šimra (působil např. v Excelsior Rotterdam, Nijmegen), kterému pomáhal Tomáš Hájovský (do června FK Tachov, nyní Domažlice), absolvovalo v minulých dnech několik malých nadějí z Tachovska.

Děti si zkusily profesionální kemp

Fotbal
Výbornými výkony se v zemi tulipánů prezentovalo nejen rakovnické trio Michaela Ferštlová, Karolína Bašová a Veronika Přibíková, ale i celá česká reprezentace U 14 pod vedením trenérů Kláry Přibíkové (nahoře druhá zleva) a Jana Ostaše.
Rakovník – Hned tři rakovnické pozemkářské naděje Michaela Ferštlová,Karolína Bašová a Veronika Přibíková se vešly do českého národního výběru dívek do 14 let, jenž startoval na prestižním turnaji v Holandsku Holland Elite Hockey Cup 2017. Ten se konal v novém areálu HC Schiedam u Rotterdamu za účasti týmů z Holandska, Velké Británie, Německa a USA.

Rakovničanky se mezi tulipány neztratily

Ostatní sporty
Přehlídka Sochy v ulicích – Brno Art Open 2017. Svá díla kolemjdoucím představuje třináct autorů z České republiky i zahraničí.
Brno - Hodiny na Malinovského náměstí, jejichž správný chod určují kolemjdoucí. Pokud ale čas neurčí, nastane bezčasí odkazující k myšlence, že čas je iluze. Anebo vzedmutá terénní vlna na Římském náměstí, která není důsledkem stavebních prací, ale dílem slovenského umělce Martina Kochana. Tyto a další objekty si mohou lidé prohlédnout v centru Brna, kde začal šestý ročník přehlídky Sochy v ulicích – Brno Art Open 2017.
19 fotografií

Otok na chodníku nebo čas na přání. Centrum Brna zdobí nové sochy

Brněnsko
Mládež FC Mělník zavítala na turnaj do Holandska.
Rotterdam, Mělník – Rozhodně se neztratili, dokonce sahali po medailích! Na kvalitně obsazeném mezinárodním fotbalovém turnaji se představila mládež FC Mělník. Mezi špičkovými evropskými kluby obstála velmi solidně.

Mládež FC Mělník na sebe upozornila v Holandsku

Fotbal
Slůně Maxmilián (Max).
Praha - Sloní narozeninovou oslavu chystá v sobotu pražská zoo. Oslavencem bude Maxmilián, první slůně narozené i počaté v Praze. Narodil se loni 5. dubna, jeho matkou je slonice Janita, která se do zoo dostala v roce 2012 ze Srí Lanky. Otcem je samec Mekong, který v prosinci 2014 odešel do Amsterodamu. Oslava začne v sobotu v 11.00, řekla mluvčí zoo Jana Myslivečková.
7 fotografií

Pražská zoo v sobotu oslaví první narozeniny slůněte Maxe

Praha
Jiří Netík ve Žďáře vystaví své bronzové i dřevěné sochy
Žďár nad Sázavou – V galerii žďárské Staré radnice se v úterý návštěvníkům otevře výstava děl sochaře Jiřího Netíka. „Bude to setkání s mimořádnou uměleckou osobností přelomu 20. a 21. století," uvedla Marcela Lorencová, ředitelka příspěvkové organizace Kultura Žďár, která Netíkovu výstavu pořádá.
3 fotografie

Netík ve Žďáře vystaví své bronzové i dřevěné sochy

Volný čas
Ilustrační foto
Praha - Ceny pohonných hmot v týdnu dále klesaly. Nejprodávanější benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil pod 31 korun na průměrných 30,89 Kč/l. Nafta je lacinější o 17 haléřů na 30,13 Kč/l.

V Česku natankujete o něco levněji

Ekonomika
Turci protestovali v Istanbulu před nizozemskou ambasádou.
Kdo má rád spiklenecké teorie, mohl by přísahat, že vůdce nizozemských nacionalistů Geert Wilders se domluvil s tureckým prezidentem Erdoganem. Turecké demonstrace v Rotterdamu proti zákazu předvolebních vystoupení tureckých politiků v zemi tulipánů, Erdoganovy výroky o fašismu v Nizozemsku a další útoky nahrávají všem, kteří ve svých volebních programech prosazují protiislámské a antiimigrační tendence.
13 fotografií

Nizozemské volby určí atmosféru v Evropě

Svět
Ilustrační foto.
Nizozemské úřady označily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovaly ji do Německa, odkud do země přijela. Oznámila to dnes místní média. Kayaová v sobotu přicestovala autem do Rotterdamu, kde chtěla promluvit na shromáždění místních Turků.

Nežádoucí osoba. Turecká ministryně byla vykázána z Nizozemska

Svět
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.
Nizozemsko zakázalo tureckému ministrovi zahraničí přistát v Rotterdamu, kde se Mevlüt Çavuşoglu navzdory výhradám místních úřadů chtěl dnes setkat s místními Turky. Turecký prezident vzápětí pohrozil Nizozemsku reciproční odvetou a stejně jako při nedávném obdobném sporu s Němci přirovnal nizozemský postoj k počínání fašistů. Příměr odsoudil nizozemský premiér.

Turecká kampaň v Evropě narazila. Erdogan přirovnal Nizozemsko k fašistům

Svět
Donna se Sitou.
Praha - Tento víkend mají návštěvníci zoologické zahrady v Troji poslední možnost vidět Situ, první slůně narozené před čtyřmi lety v Praze. Společně se svojí matkou Donnou se bude stěhovat do německého Osnabrücku. Chovatelé se rozhodli obě slonice přemístit do jiné zoo kvůli tomu, že Donna začala být agresivní a opakovaně napadala další členy stáda, hlavně Tamaru a Shanti. Už delší dobu žily proto Sita s Donnou odděleně od ostatních samic.

Slonice Donna a Sita se stěhují z pražské zoo do Německa

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Ceny pohonných hmot v Česku se od minulé středy téměř nezměnily. Benzin Natural 95 v uplynulých dnech zdražil o čtyři haléře na průměrných 31,24 Kč/l. Nafta se stejně jako před týdnem prodává v průměru za 30,48 Kč/l.

Ceny benzinu a nafty se za uplynulý týden nezměnily

Ekonomika
Rafael Nadal na Australian Open 2017.
Španělský tenista Rafael Nadal si po prohraném finále Australian Open na radu lékařů dopřeje delší odpočinek a vynechá turnaj v Rotterdamu, který se bude hrát příští týden. V tomto týdnu se bývalý první hráč světa neobjeví v utkání prvního kola Davisova poháru s Chorvatskem.
8 fotografií

Nadal na radu lékařů vynechá turnaj v Rotterdamu

Tenis
Ilustrační foto
Rotterdam (Nizozemsko) - Nizozemská policie zatkla 30letého muže, v jehož bytě našla automatickou pušku kalašnikov s dvěma plnými zásobníky. Úřady zadrženého podezírají z plánování teroristického útoku, upozornila dnes podle agentury Reuters místní prokuratura.

Nizozemci zatkli muže s kalašnikovem a obrázkem vlajky IS

Svět
Pohřeb Michala Plocka v obřadní síňi na hřbitově v Uherském Hradišti.
Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučit na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitova v Uherském Hradišti-Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za niž vesloval.
31 fotografií

Poslední rozloučení s veslařským šampionem z Uherského Hradiště

Slovácko
Richard Krajicek
Rotterdam (Nizozemsko) - Bývalý nizozemský tenista Richard Krajicek, který se narodil 6. prosince 1971, během své čtrnáctileté kariéry mezi profesionály vyhrál 17 turnajů ATP ve dvouhře. V roce 1996 zvítězil ve Wimbledonu a jako jediný tak dokázal na dvorcích All England Clubu přerušit vítěznou sérii Američana Peta Samprase.

Bývalý tenista Krajicek oslaví pětačtyřicetiny

Tenis
Ilustrační foto
Haag (Nizozemsko) - Letiště mezi nizozemskými městy Rotterdam a Haag ve čtvrtek kvůli anonymní hrozbě zvýšilo bezpečnostní opatření. Příjezdové cesty k letišti střežila těžce ozbrojená vojenská policie, uvedla agentura AP. Provozu na letišti se však podle listu De Volkskrant opatření nijak nedotkla.

Na letišti u Rotterdamu kvůli hrozbě zpřísnili kontroly

Svět
Popová hvězda Justin Bieber.
Rotterdam (Nizozemsko) - Udílení evropských hudebních cen televizního kanálu MTV přineslo v neděli večer překvapení: pohořela favorizovaná americká zpěvačka Beyoncé, která neproměnila ani jednu z pěti nominací. Kanadský interpret Justin Bieber dosáhl při rovněž pěti nominacích na tři ceny, včetně té pod názvem Biggest Fans, určující množství fanoušků.

Hudební ceny MTV: Beyoncé pohořela, Bieber má tři ocenění

Hudba
Kostel St. Nicolaaskerk v Amsterdamu.
Amsterodam - Tuleni, kteří vystrkují nos z vod malebných amsterodamských kanálů? Podle expertů se dnes nizozemská metropole může pochlubit mnohem širší biodiverzitou, než nabízí rovinatý a monotónní venkov Nizozemska, píše agentura AFP.

Volně žijící zvířata putují z venkova do Amsterodamu

Svět
Havíř při servisu hlavice razicího kombajnu.
Karvinsko – Uhlí na světových trzích prudce podražuje. Cena za energetické uhlí se od začátku roku zvýšila na burze v Rotterdamu o téměř dvě třetiny. Prodává se tak za 72 dolarů za tunu. Ještě rychleji roste cena koksovatelného uh­lí.

Cena uhlí prudce roste. Zachrání to OKD?

Podnikání
Nick Kyrgios vypustil v Šanghaji duel s Němcem Mischou Zverevem
Melbourne - Tenisový bouřlivák Jimmy Connors nabídl pomoc a své rady talentovanému Australanovi Nicku Kyrgiosovi, jenž mívá s chováním na kurtu problémy. Jednadvacetiletý Kyrgios má momentálně zastavenou činnost do poloviny ledna a někdejší světová jednička Connors jej na dálku oslovil.

Rebel k rebelovi? Connors nabídl pomoc kontroverznímu Kyrgiosovi

Tenis
Ilustrační foto
Londýn – V londýnské zoologické zahradě utekl ve čtvrtek večer ze svého ohrazeného prostoru velký gorilí samec. Nikomu se ale nic nestalo a za hodinu už bylo zvíře zpět. Vedení zoo dnes ujistilo, že gorila jménem Kumbuka je „hodný obr" a že návštěvníkům nic nehrozilo. Ochránci zvířat ale vyzvali k důkladnému vyšetření incidentu, který podle nich mohl skončit zraněním lidí i zvířete. Případ zpestřila chyba televize BBC, která při zmínce o přední skotské političce omylem použila fotografii gorilího uprchlíka.

V londýnské zoo utekl z výběhu gorilí samec, už je ale zpět

Svět
José Mourinho.
Rotterdam (Nizozemsko) - Trenér fotbalistů Manchesteru United José Mourinho označil čtvrteční porážku 0:1 na hřišti Feyenoordu Rotterdam za nezaslouženou. Podle portugalského kouče byli hosté ve druhé půli úvodního utkání skupiny Evropské ligy jasně lepší a dostali gól, kterému předcházel ofsajd.

Nezasloužená prohra a gól z ofsajdu, řekl Mourinho po Feyenoordu

Fotbal
Jazz Goes to Town - skupina Vertigo v prostorách Filharmonie Hradec Králové.
Hradec Králové - Letošní 22. ročník festivalu Jazz goes to town, který se v Hradci Králové uskuteční od 18. do 22. října, nabídne zájemcům 16 koncertů. Hudba zazní na několika místech v Hradci Králové, informoval o tom mluvčí festivalu Zdeněk Konečný.

Festival Jazz goes to town nabídne 16 koncertů

Volný čas
Jazz Goes to Town - skupina Vertigo v prostorách Filharmonie Hradec Králové.
Hradec Králové - Letošní 22. ročník festivalu Jazz goes to town, který se v Hradci Králové uskuteční od 18. do 22. října, nabídne zájemcům 16 koncertů. Hudba zazní na několika místech v Hradci Králové, informoval o tom mluvčí festivalu Zdeněk Konečný.

Festival Jazz goes to town nabídne 16 koncertů

Volný čas
Úspěšné veslařky české reprezentace na MS v Rotterdamu. Přerovská Magdalena Juziková úplně vpravo.
Rotterdam, Přerov – Životní úspěch zaznamenala v neděli přerovská veslařka Magdalena Juziková. Z mistrovství světa juniorů v Rotterdamu si přivezla parádní bronzovou medaili. Lepší byly pouze párové čtyřky vítězné Číny a druhých Britek. Česká posádka si tak naplno vynahradila smolné „bramborové" umístění z mistrovství Evropy.

Životní úspěch! Veslařka Juziková má bronz z mistrovství světa

Ostatní sporty