ŠTÍTEK: Royal Air Force

Ilustrační foto
Praha – Československé letce ze druhé světové války připomene nový pomník v parčíku u haly starého letiště Praha Ruzyně. Odhalen bude dnes k 70. výročí návratu tří stíhacích perutí Royal Air Force (RAF) a jedné bombardovacích perutí z Velké Británie do osvobozené vlasti. Řekl to Milan Špineta ze Sdružení československých zahraničních letců.

Nový pomník na letišti v Ruzyni připomene válečné letce RAF

Česko
Při sobotním pádu historické stíhačky na rušnou dálnici v jižní Anglii zahynulo podle nejnovější bilance pravděpodobně nejméně 11 lidí.
Londýn - Při sobotním pádu historické stíhačky na rušnou dálnici v jižní Anglii zahynulo podle nejnovější bilance pravděpodobně nejméně 11 lidí. Oznámila to dnes podle BBC místní policie, která místo neštěstí stále prohledává a nevyloučila, že mrtvých bude nakonec více.

Při sobotním pádu historické stíhačky zahynulo nejméně 11 lidí

Svět
Spitfire ozdobil v pátek pražské Hradčanské náměstí na připomínku 70. výročí návratu československých letců do vlasti. Emil Boček.
Praha /FOTOGALERIE/ - Model legendárního stíhacího letounu Spitfire ozdobil v pátek pražské Hradčanské náměstí na připomínku 70. výročí návratu československých letců do vlasti. Slavnostnímu odhalení modelu ve skutečné velikosti byli přítomni kardinál Dominik Duka, zástupci armády, váleční veteráni i desítky lidí, kteří si tak u symbolu bitvy o Británii mohli připomenout hrdinství dvou a půl tisíce Čechoslováků, kteří se během druhé světové války připojili k britskému Královskému letectvu (RAF).
18 fotografií

Model letounu Spitfire byl odhalen na Hradčanském náměstí

Volný čas
Generál letectva Josef Duda
Prostějov – Studoval na Vojenském leteckém učilišti v Prostějově, kde poté působil jako instruktor letectví. Po březnu 1939 se zapojil do odboje, za což dostal řadu československých i zahraničních vyznamenání. Vstoupil do řad Royal Air Force (RAF) a ve druhé světové válce se podílel na závěrečné fázi bitvy o Velkou Británii. V neděli uplyne sto deset let od doby, kdy se narodil komandér Řádu Britského impéria a Řádu Bílého lva a generál letectva Josef Duda.

Dnes rytíř z nebes, předtím bojovník ve válce. To je generál Josef Duda

Prostějovsko
Ilustrační foto
Londýn/Damašek – Britské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že piloti Královského letectva (RAF) se poprvé zúčastnili koaličních náletů na pozice radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii. Trojice letců bombardovala islamisty po boku amerických a kanadských sil, ačkoli britský parlament před dvěma lety odhlasoval, že země se vojenských akcí v Sýrii účastnit nebude. Podle nového vůdce liberálních demokratů Tima Farrona vláda překročila svůj mandát a navíc i „hraje do karet" Islámskému státu.

Britští piloti poprvé útočili na Islámský stát v Sýrii, kritika opozice sílí

Svět
Přeletem formace historických stíhacích letounů nad sídlem britské královny v Londýně si dnes obyvatelé Spojeného království připomněli 75 let od chvíle, kdy začala letecká bitva o Británii.
Londýn - Přeletem formace historických stíhacích letounů nad sídlem britské královny v Londýně si dnes obyvatelé Spojeného království připomněli 75 let od chvíle, kdy začala letecká bitva o Británii. Nad Buckinghamským palácem se při této příležitosti objevily jak stroje Hurricane a Spitfire, tak moderní bojová letadla Eurofighter Typhoon pomalovaná maskovacími barvami. Bitva o Británii trvala v roce 1940 tři měsíce a zahynuly během ní stovky letců, včetně českých.

Přelet stíhaček nad Londýnem připomněl 75 let od bitvy o Británii

Svět
Příslušníci RAF plukovník Alois Dubec (vlevo) a generál Emil Boček se sešli v úterý v Českých Budějovicích při benefičním koncertě na podporu výstavby památníku válečným letcům. „Do jižních Čech jezdíme moc rádi,“ shodli se.
České Budějovice - Z protektorátního vládního vojska uprchl v roce 1944 k italským partyzánům a přes Švýcarsko se dostal až do Velké Británie, kde vstoupil do jednotek Královského letectva. Plukovník Alois Dubec z Valašska, který příští měsíc oslaví 92. narozeniny, přijel v úterý do Českých Budějovic, aby svou účastí na benefičním koncertu podpořil stavbu pomníku válečným letcům.

Ve vládním vojsku jsme nosili lvíčka na čepici

Českobudějovicko
Výstava Na západní frontě (ne)klid
Rakovník – Po výstavě k první světové válce v roubence Lechnýřovna tentokrát prostory připomínají největší světový konflikt v historii lidstva, druhou světovou válku. Výstavu s názvem Na západní frontě (ne)klid připravili členové Klubu vojenské historie v Rakovníku (KVH). Věnuje se bojům na západní frontě.
13 fotografií

Na západní frontě bojovali i Rakovničané

Rakovnicko
Vladimír Vopalecký (na snímku) pořádá 2. benefiční koncert pro památník letců RAF.
České Budějovice - Ve prospěch postavení pomníku českým letcům RAF se příští týden v Českých Budějovicích uskuteční již 2. benefiční koncert. Nabídne známé válečné hity i neobyčejná osobní setkání s těmi, kteří 2. světovou válku prožívali jako každodenní skutečnost. Každá vstupenka na koncert je přitom i příspěvkem na postavení pomníku, který má být odhalen na podzim na Senovážném náměstí u hlavní pošty.

Válečné hity připomenou české letce bojující v řadách RAF

Českobudějovicko
Válečný hrdina a zasloužilý letec Zdeněk Škarvada
Prostějov – Pokračuj a nikdy se nevzdávej. Právě toto motto pomohlo Zdeňku Škarvadovi překonat všechny strasti v životě od ledových vod La Manche přes německé zajatecké tábory až po nevděk a krutost komunistického režimu. Životní příběh válečného hrdiny, zasloužilého letce a brigádního generála, který létal na padesáti různých typech letounů, se stal i předlohou k filmu Tmavomodrý svět. V pondělí uplynou dva roky od úmrtí legendárního válečného pilota, který poprvé vylétl k výšinám v Prostějově.

Příběh letce z Prostějova inspiroval režiséra Tmavomodrého světa

Prostějovsko
Na boskovickém náměstí to v pátek žilo oslavami 70 let od konce druhé světové války.
Boskovice /REPORTÁŽ/ – Sedmiletý Ladislav Bačovský z Rájce-Jestřebí pod dohledem svého tatínka usedá do kokpitu letounu Spitfire, kterým za druhé světové války létali piloti britského Královského letectva. Věrná maketa letounu stojí na Masarykově náměstí v Boskovicích a jeho prohlídka je součástí programu, který město ve spolupráci s řadou partnerů připravilo k oslavám sedmdesátého výročí konce druhé světové války.
31 fotografií

Na boskovickém náměstí to v pátek žilo oslavami 70. výročí konce války

Blanensko
Druhá světová válka v Jičíně.
Mokré – Památku padlých vojáků za II. světové války uctí v pátek 8. května také v Mokrém. Místní knihovna 
U Mokřinky se otevře veřejnosti, příchozí zde zavzpomínají také na kronikáře Stanislava Baše a příslušníka RAF Václava Valeše. Výstavu rodinných dokumentů můžete vidět od 8. do 15. května.

Padlé vojáky uctí také v Mokrém

Rychnovsko
Okřídlený lev byl navržen a financován britskou komunitou žijící v Praze. Vybrala na něho 100 tisíc liber.
Praha 1 - Magistrátní památkáři loni na podzim dali první městské části pokutu za umístění památníku letcům na Klárově, kterého zosobňuje okřídlený lev. Částku 150 tisíc korun zaplatil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký ze svého. Tento krok udělal proto, že prosazení výstavby pomníku bylo především jeho politickým rozhodnutím.

Starosta zaplatil pokutu sto padesát tisíc za okřídleného lva

Praha
Plukovník letectva ve výslužbě Jaroslav Hofrichter ve svém bytě v Praze.
Praha – Jaroslava Hofrichtera od dětství lákala letadla. V době sílícího ohrožení Československa se přihlásil do akce 1000 pilotů republice. K létání se ale už nedostal, přišel Mnichov a vyhlášení protektorátu. Jaroslav utekl k zahraniční armádě a v roce 1941 se dostal do Velké Británie.

Mít strach a bát se jsou dva rozdílné pojmy, říká veterán

Česko
Ilustrační foto
Vysoké Mýto – Vypjatým událostem květnových dnů roku 1945 věnuje Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě novou výstavu, kterou v neděli úderem 14. hodiny zahájí slavnostní vernisáž. Výstava Květen 1945 dá návštěvníkovi nahlédnout do života vysokomýtských obyvatel v závěru druhé světové války, přiblíží všední obrazy tehdejší ulice a ukáže mnohé originální reálie.

Osvobozování města připomene nová výstava

Orlicko
Generál Mikuláš Končický, nositel Řádu Bílého lva a držitel tří Československých válečných křížů 1939.
Ostrava - U příležitosti 70. výročí konce 2. světové války a osvobození Ostravska vyjde unikátní kniha vzpomínek dvou z nemnoha dosud žijících veteránů 2. světové války letce slavné RAF, nositele mnoha vyznamenání, plukovníka Pavla Vranského, a legendárního tankisty, osvoboditele a čestného občana Ostravy, generálmajora Mikuláše Končického.

Kniha válečných hrdinů přiblíží mladým válku na Ostravsku

Ostravsko
Součástí akce bude i průlet letounů nad Ševětínem. Ilustrační foto.
Ševětín – Přesně sto let by zanedlouho oslavil ševětínský rodák Václav Hořejší. Ten byl příslušníkem jednotek Královského letectva (RAF). Právě proto se v Ševětíně v sobotu 14. února uskuteční vzpomínkové setkání, které připomene život tohoto letce.

Na památku letce uspořádají pietní akci

Českobudějovicko
Okřídlený lev byl navržen a financován britskou komunitou žijící v Praze. Vybrala na něho 100 tisíc liber.
Praha 1 - Radnice Prahy 1 dostala od magistrátních památkářů pokutu za umístění památníku letcům, takzvaného okřídleného lva na Klárově. Pokuta je 150 tisíc korun, rozhodnutí magistrátu je nepravomocné. Radnice prý porušila zákon tím, že neměla povolení památkářů pro umístění sochy.

Pokuta za okřídleného lva: radnice musí zaplatit 150 tisíc korun

Praha