ŠTÍTEK: Royal Air Force

František Fajtl ve stíhacím La-5 na frontě SNP a na východě 1944-1945
Jeden jestřáb mnoho vran rozhání, znělo heslo 313. československé stíhací perutě za druhé světové války. Stejné motto by se dalo vztáhnout na život jednoho z jejích velitelů, legendárního československého stíhače Františka Fajtla, který se jako jeden z mála stal veteránem západní i východní fronty a do vzduchu se vracel i poté, co byl opakovaně sestřelen. Od jeho narození právě uplynulo 110 let. 
14 fotografií

Létal na dvou frontách, přežil sestřel. Před 110 lety se narodil František Fajtl

Česko
Generál František Fajtl na snímku z roku 2002
Generálporučík František Fajtl by v sobotu 20. srpna oslavil 110 narozeniny. Byl to stíhací pilot, který bojoval za 2. světové války nejprve v řadách Armée de l´Air a pak v Royal Air Force, kde se od podzimu 1943 stal velitelem 313. Československé stíhací perutě. Od roku 1944 velel stíhacímu pluku „Zvolenskému“, s nímž se účastnil Slovenského národního povstání.
14 fotografií

Stíhací eso Fajtl by oslavil 110 narozeniny. Narodil se v Doníně na Lounsku

Čtenář reportér
K poctě lékaře a vojáka Josefa Liškutína v Tvarožné odhalili desku a pokřtili knihu.
Pamětní desku významnému vojenskému lékaři a epidemiologovi Josefu Liškutínovi v sobotu slavnostně odhalili na jeho rodném domě v Tvarožné lékařovi příbuzní spolu se zástupci obce a české armády. Při té příležitosti byla také pokřtěna kniha nazvaná Josef Liškutín, lékař a voják, jejímž autorem je kronikář Tvarožné František Kopecký. Publikaci si mohou zájemci koupit na tamním obecním úřadě.
11 fotografií

K poctě lékaře a vojáka Josefa Liškutína odhalili desku a pokřtili knihu

Čtenář reportér
Josef Liškutín
Pamětní desku významnému vojenskému lékaři a epidemiologovi Josefu Liškutínovi v sobotu slavnostně odhalí jeho děti společně s představiteli obce na domě v Tvarožné na Brněnsku, kde se voják narodil. Doprovázel například Edvarda Beneše s jeho manželkou nebo armádního generála Sergeje Ingra. Součástí akce bude také křest knihy, která přibližuje život tvarožského rodáka společně s fotografiemi.
2 fotografie

Pocta lékaři, který doprovázel Beneše: ve Tvarožné odhalí desku Liškutínovi

Brněnsko
Václav Bergman při inspekci lorda Louise Mountbattena na základně Gan na Maledive Islands v roce 1960.
Nedávno vydalo nakladatelství letecké literatury Svět křídel Arnošta Mouchy z Chebu knihu Pod křídly RAF v druhém exilu. Práci o 350 stranách, která je o osudech bývalých čs. válečných letců v řadách britského Královského letectva, napsala osvědčená dvojice historiků Zdeněk Hurt a Jan Rail. Mezi čtyřiceti pěti medailónky najdeme i výraznou severočeskou stopu.
12 fotografií

Rodák z Domoušic Václav Bergman létal jako pilot v Korejské válce

Čtenář reportér
Letoun De Havilland Hornet, typ, který se stal Horymírovi Bretšnajdrovi - Bočkovi osudným.
Nedávno vydalo nakladatelství letecké literatury Svět křídel Arnošta Mouchy z Chebu knihu Pod křídly RAF v druhém exilu. Práci o 350 stranách, která je o osudech bývalých čs. válečných letců v řadách britského Královského letectva, napsala osvědčená dvojice historiků Zdeněk Hurt a Jan Rail. Mezi čtyřiceti pěti medailónky najdeme i výraznou severočeskou stopu.
8 fotografií

Rodák z Dolního Jiřetína Horymír Bretšnajdr – Boček zahynul v dalekém Singapuru

Čtenář reportér
Josef Koukal
Obec Jenišovice pořádá v sobotu vzpomínkové odpoledne na svého rodáka, válečného hrdinu Josefa Koukala, od jehož narození uplynulo 110 let. V místním kulturním domě začne ve 14 hodin přednáška historika Michala Štorka o životě plukovníka Koukala a stíhacích letcích ve službách RAF, vidění budou dvě výstavy a nachystáno je i promítání dokumentu Jen slunce je věčné.

Hrdinu Josefa Koukala uctí v rodných Jenišovicích

Chrudimsko
Loď Cap Arcona se plavila po mořích od roku 1927, dne 3. května 1945 se stala obětí náletu
Absurdita světové války vtělená do jednoho jediného tragického dne, to byl 3. květen roku 1945. Tisíce vězňů z koncentračních táborů nahnali esesáci na palubu kdysi nejluxusnější německé lodi Cap Arcona, kterou dost možná plánovali odtáhnout na moře a potopit. Jenže ještě předtím potopili loď piloti RAF, přesvědčení, že veze nacistické velitele koncentračních táborů. Mezi nešťastnými pasažéry byli i Češi.
5 fotografií

Z koncentráku vypluli vstříc smrti. Nacistický Titanic byl hrobem i pro Čechy

Svět
Výstava Rytíři nebes - 310. československá peruť RAF
Analýza ostatků z letadla sestřeleného za druhé světové války nad Nizozemskem potvrdila, že patřily pěti československým letcům. V troskách bombardéru zahynuli Jan Hejna, Vilém Konštatský, Alois Rozum, Leonhard Smrček a Karel Valach. Dosud byli evidováni jako pohřešovaní. Objevené ostatky budou letos uloženy s vojenskými poctami na hřbitově Komise pro válečné hroby britského společenství (CWGC) v Nizozemsku. ČTK to dnes sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Podrobnosti úřad zveřejnil na svém webu www.army.cz.

Bombardér sestřelený nad Nizozemskem: Ostatky patřily československým letcům

Státy EU
Moravská zemská knihovna představuje Leopolda Šroma, letecké eso z Chrlic, a další moravské letce RAF prostřednictvím multimediální prezentace a online výstavy .
Letecké eso druhé světové vláky ve službách RAF a rodáka z Chrlic, Leopolda Šroma představí Moravská zemská knihovna (MZK) od 4. listopadu do 15. ledna ve foyer v přízemí. V cyklu Oči Brna Šromovi a dalším moravským pilotům věnuje také stejnojmennou rozsáhlou online výstavu, která startuje stejného dne na adrese raf.knihovny.cz. Vše u příležitosti blížícího se Dne válečných veteránů ) a ve spojitosti se sbírkou vlčích máků, kterou organizuje Post Bellum a která se tradičně odehrává i v MZK.
3 fotografie

Oči Brna zacílí na piloty. Chrlického rodáka Šroma přiblíží výstava v knihovně

Čtenář reportér
Muzeum Středních Brd
Letošních sto let od narození strašických rodáků a spolužáků Josefa Polívky a Bohuslava Velvarského si patrioti obce připomenou pozítří. V den státního svátku se hrdinové bitev u Tobruku, Dunkerque, atd. posmrtně dočkají trvalé připomínky u velitelské vily v areálu Muzea Středních Brd.

Strašičtí spolužáci bojovali u Tobruku

Rokycansko