ŠTÍTEK: Royal Air Force

Pietní akt při příležitosti 81. výročí Bitvy o Anglii a připomínky bojového nasazení československých letců RAF se uskutečnil 9. července 2021 v pražských Dejvicích.
Zástupci Československé obce legionářské, armády, historických spolků a dalších institucí si dnes u památníku věnovaného padlým československým letcům, který stojí na náměstí Svobody v Praze 6, připomněli 81. výročí bitvy o Británii. V leteckém střetnutí mezi britskou RAF (Royal Air Force) a německou Luftwaffe se do bojů na straně britských letců zapojili i českoslovenští piloti. Na počest jejich hrdinství dnes k pomníku účastníci piety položili několik květinových věnců a kytic a památku letců uctili minutou ticha.
17 fotografií

Bitva o Británii byla i bitvou o Evropu. Účastníci piety dnes uctili letce RAF

Praha
Čeští váleční veteráni Tomáš Lom (vlevo), Alois Dubec (druhý zleva), Emil Boček (třetí zleva), Petr Arton (druhý zprava) a Tomáš Gibian (vpravo), poslanec britského parlamentu, bývalý stínový ministr obrany a vnuk Winstona Churchilla Nicholas Soames (upro
Ve věku 96 let dnes ráno zemřel válečný veterán Tomáš Lom, který byl spolu s dalšími Čechy a Slováky příslušníkem britského královského letectva (RAF). Informoval o tom Deník N a ČTK to potvrdila rodina. Poslední rozloučení se uskuteční v úzkém rodinném kruhu. Soustrast vyjádřil ministr obrany Lubomír Metnar, poslanci na dnešní schůzi uctili Lomovu památku minutou ticha.

Zemřel válečný veterán a příslušník RAF Tomáš Lom. Bylo mu 96 let

Česko
Jeden z masakrujících vojáků v okamžiku střelby
Dne 2. června 1941 došlo ve vesnici Kondomari na Krétě k brutálnímu masakru. Němečtí výsadkáři tady postříleli přes dvě desítky mužů z vesnice. Brali to jako pomstu za tvrdý odpor, s nímž se německé okupační jednotky setkaly při své invazi. Kondomari nebyla jedinou vesnicí, v níž byl spáchán podobný zločin. Něco tu ale bylo jinak - vraždění detailně zdokumentoval německý válečný fotograf, který s ním nesouhlasil. 
7 fotografií

Masakr na Krétě: vraždění vesničanů zachytil fotograf, sám některým pomohl utéct

Svět
Letecký svátek v Roudnici se poprvé uskutečnil před 30 lety.
/FOTO/ Věřte nebo ne, ale je to už třicet let, co jsme se poprvé mohli těšit z leteckého svátku Memorial Air show v Roudnici nad Labem. A protože náš spolek Severočeský letecký archiv Most má letectvo přímo v názvu, nemohli jsme při premiérovém ročníku chybět ani my. Jeli jsme do Roudnice za historií i současností letectví v dalších letech.
24 fotografií

Letecký svátek v Roudnici. Skvělá podívaná se poprvé uskutečnila před 30 lety

Čtenář reportér
Hradčany
Čím žijí vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Přerovsku a Hranicku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Hradčan, malebné a živé vesnici zhruba deset kilometrů východně od Přerova.
26 fotografií

Jak se žije v Hradčanech? Pojďte na návštěvu

Přerovsko
Slatinice
Čím žijí vesnice či vesničky, které my "přespolní" obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Olomoucku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Slatinic, lázeňské obci pod Velkým Kosířem.
40 fotografií

Jak se žije ve Slatinicích? Pojďte na návštěvu

Olomoucko
Sportovní redaktor Deníku Jaroslav Kára na maltském národním fotbalovém stadionu Ta' Qali.
Oficiální údaj o kapacitě ukazuje 17797 diváků. To je pěkné číslo pro fotbalový stadion. Na Maltě se jím pyšní přímo národní stánek Ta' Qali. Na středomořském ostrově patří fotbal k nejpopulárnějším sportovním odvětvím, byť víc lidí asi sleduje koňské dostihy nebo závody chrtů. Na zápasy proti Francii nebo Anglii chodí návštěvy okolo deseti tisíc.

Maltský zápisník č. 3: Bitvy v místech, kde dřív sídlilo královské letectvo

FORTUNA:LIGA
Otakar Černý byl český válečný letec, příslušník československého protinacistického odboje.
Otakar Černý se narodil 28. listopadu 1919 v Křenovicích u Slavkova. Po pátém ročníku reálky procestoval šestnáctiletý Otakar Černý na kole s kamarádem Rakousko, Itálii, Francii a Švýcarsko. Po maturitě nastoupil dobrovolně dvouletou vojenskou službu, absolvoval roční pilotní kurz v Prostějově a koncem května 1938 byl zařazen k leteckému pluku v Praze–Kbelích.

Rodák z Křenovic Černý létal u RAF, uprchl z německého zajetí i z nucených prací

Vyškovsko
Streetartový umělec Kamil Vacek mění plochu pod mostem v Alejní ulici v Teplicích. Obří graffiti bude  připomínat letce RAF Kurta Taussiga.
Siluetami historických postav loni oživil nevzhledné zdi na Tržním náměstí. Vyobrazením života ve vysoké trávě vrátil kus přírody na betonové panely ve Spojenecké ulici. Teď dostal teplický sprejer Kamil Vacek od města další zajímavou zakázku. Na šikmé ploše pod mostem v Alejní ulici maluje obří graffiti jako připomínku na Kurta Taussiga – letce Královského letectva, který se téměř před sto lety narodil v Teplicích.
13 fotografií

Teplický sprejer zkrášluje další betonovou plochu. Připomene letce Taussiga

Teplicko
Ilustrační foto
Příběhy Čechoslováků z Bohumínska, kteří za 2. světové války působili u 311. bombardovací perutě Britského královského letectva, ožívají v nové knize bohumínského spolku Maryška. Přibližuje v ní osudy Bohumíňáků a lidí spjatých s Bohumínskem, kteří neváhali nasadit život v boji za svou vlast a za svobodu.

Vyšla kniha o letcích RAF pocházejících z Bohumínska

Volný čas
Vězeňská fotografie Josefa Brykse z jeho věznění na Borech
Byl pilotem 242. stíhací perutě Královského letectva. V roce 1941 ho při britském náletu na elektrárnu Choques poblíž Lille sestřelil německý Messerschmitt. Josef Bryks se stačil katapultovat, ale na zemi ho zajali němečtí vojáci. Pod smyšlenou identitou Josepha Rickse proslul jako notorický útěkář: z nacistických lágrů uprchl hned třikrát. Teď ho připomene velkoplošný portrét v pražské ulici Bryksova.
9 fotografií

Pilot Josef Bryks byl notorický útěkář. Nacistům unikl i díky bečce na močůvku

Česko
Lidé v Němčičkách se u pomníku za vsí sešli ke vzpomínce na letce RAF, kteří u Němčiček padli v boji před pětasedmdesáti lety.
Němčičky /FOTOGALERIE/ – K tradiční pietní vzpomínce na pět příslušníků britského Královského letectva, kteří v noci 21. července padli v boji u Němčiček, se v sobotu sešli lidé z obce a okolí. Po vzpomínce u pomníku s vojenskými poctami následoval přelet armádního vrtulníku, který si poté návštěvníci mohli i prohlédnout při statické ukázce.  
22 fotografií

Obrazem: Uctili památku padlých britských letců. Přiletěl i armádní vrtulník

Znojemsko
Přednáška, ilustrační foto
O osudech československých letců ve službách Britského královského letectva (RAF), bude na přednášce v Regionální knihovně v Karviné vyprávět historik Daniel Švec. Krom známých hrdinů druhé světové války zmíní i tragické osudy armádního generála/Air marshala RNDr. Karla Janouška a plukovníka in memoriam Františka Truhláře.Přednáška se koná v pondělí 17. června v 16.30 hodin v literárním salónu knihovny.

TIP Deníku: Českoslovenští letci v RAF

Volný čas
Ženy Poniklé
Hasiči z Poniklé byli vždy neuvěřitelně pracovitým týmem. Když v roce 1986 začali s náročnou přestavbou hasičské nádrže, nikdo si nedovedl představit, že odpracují 1900 hodin. Obdobně tomu bylo u koupaliště, které hasiči s obyvateli obce během jediného roku a pouhých sedmi tisíc hodin upravili do současné podoby.

Svatý Florián hasičům přeje

Krkonoše
Ilustrační foto.
Vyškov – Patří k jedněm z nejvýznamnějších příslušníků československého letectva v druhé světové válce. Leo Anderle, který se narodil se ve Vyškově v roce 1913, totiž působil v nejtajnější jednotce Royal Air Force, do které odešel po okupaci země. Přestože absolvoval desítky bombardovacích náletů na Německo i nebezpečné výsadky odbojářů nad okupovaným územím, v Česku je po něm pojmenovaná jen jedna ulice. Vedení Vyškova to brzy změní.  

Uctí Lea Anderleho. Novou ulici Vyškovští pojmenují po letci Royal Air Force

Vyškovsko
Pilot RAF Jan Jeřábek.
Milevsko – Milevské muzeum zahajuje letošní sezonu nedělní vernisáží unikátní výstavy věnované 100. výročí narození milevského rodáka Jana Jeřábka, stíhače RAF, který zahynul v pouhých 23 letech v souboji s německým bombardérem Junkers JU-88 v kabině stíhacího letounu Spitfire Mk.
2 fotografie

Na počest pilota přeletí nad muzeem gripeny

Písecko
Bývalý stíhací pilot Emil Boček
Válečný veterán a poslední žijící český pilot RAF Emil Boček obdrží 28. října Řád bílého lva nejvyšší třídy. Prezident Miloš Zeman mu to oznámil v pondělí při oslavě jeho 96. narozenin, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Projev Zemana Pražský hrad zveřejnil na svém webu. Bočkovi už propůjčil Řád bílého lva bývalý prezident Václav Klaus v roce 2000. Bývalý stíhací pilot tehdy dostal řád třetí třídy vojenské skupiny. Zeman by zároveň rád Bočka povýšil do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší vojenská hodnost.
4 fotografie

Válečný veterán Emil Boček dostane nejvyšší třídu Řádu bílého lva

Česko
Panavia Tornado GR4 v barvách britského královského letectva
Téměř čtyřicet let se podílela na ochraně britských zájmů a hodnot v nejrůznějších koutech světa, nyní však odcházejí do výslužby. Posledních 17 letadel typu Panavia Tornado GR4 bude z řad tamního letectva vyřazeno během příštího měsíce. Ještě předtím ale musejí dokončit svoji úplně poslední misi. Tou je slavnostní přelet nad místy, s nimiž byla historicky spjata. Jeho poslední etapa je naplánována na čtvrtek. Informovaly o tom oficiální stránky Britského královského letectva (RAF).
8 fotografií

RAF se loučí s ikonou. Nadzvuková tornada čeká poslední slavnostní průlet

Věda a technika