ŠTÍTEK: Royal Air Force

Jeden z úspěšných projektů programu Prazdroj lidem - Do práce na kole 2018
Plzeň – Pamětní deska letcům RAF z Karlova, kultura v ulicích města, kterou završí čtyřdenní festival Pilsen Busking Fest, a molo na Radbuze, od něhož se budete moci projet pramicí po „říční kulturní stezce“. To jsou tři z devíti projektů, které díky hlasům veřejnosti dostanou z grantového programu Prazdroj lidem peněžní bonus v desítkách tisíc korun navíc. Vítěze ankety pivovar slavnostně vyhlásil ve čtvrtek v podvečer.
13 fotografií

Prazdroj lidem ocenil prospěšné projekty, o bonusech rozhodovala veřejnost

Plzeňsko
Památník Okřídlený lev od britského sochaře Colina Spoffortha  v Praze na Klárově
Praha - Okřídlený lev na Klárově, který vyvolával diskuse mezi laickou i odbornou veřejností, a nelíbil se magistrátním památkářům, zůstane na svém místě. Eliška Kaplický Fuchsová, která je šéfkou výboru pro kulturu a památky ovšem upozorňuje, že způsob, jakým se památník prosadil, by se už neměl u žádné další památky opakovat. O současné situaci kolem památník informoval web Aktuálně.cz.
5 fotografií

Památník československým letcům RAF na Klárově zůstane

Volný čas
Zámek v Polici.
Police – Letošní rok je pro zámek v Polici úspěšný. Poté, co se v polovině června na zámku otevřelo nové muzeum věnované letcům RAF, nyní čeká zámek další akce. Na víkend naplánovalo vedení hrané noční prohlídky. Muzeum i noční prohlídky jsou na zámku oblíbené, za červenec zámek a muzeum navštívilo skoro dvanáct set lidí. Přesto ale vedení neusíná na vavřínech a už připravuje novinky na příští rok.
7 fotografií

Zámek v Polici láká na noční prohlídky a chystá expozici historických motorek

Třebíčsko
Ministerstvo obrany.
Praha - Hrdinství československých pilotů, kteří se zapojili do legendární bitvy o Británii si v pondělí lidé připomněli na ministerstvu obrany. Od začátku bojů, během kterých se německá Luftwaffe pokusila ovládnout nebe nad Anglií a umožnit tak invazi vojsk nacistického Německa do Velké Británie, uplynulo 77 let. Do soubojů se po boku britských a dalších spojeneckých pilotů zapojily desítky Čechoslováků.

Lidé si na ministerstvu obrany připomněli hrdinství pilotů z bitvy o Británii

Praha
Alžběta II.
Prezident Miloš Zeman se s manželkou Ivanou v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Audienci českého prezidenta u britské královny ČTK potvrdil zdroj blízký Pražskému hradu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček setkání nepotvrdil, řekl ale, že se Zeman v pátek vydá na návštěvu "významné evropské země".
7 fotografií

Prezident Zeman se setká s britskou královnou Alžbětou

Česko
Odhalení pamětní desky lékaři a účastníku druhého odboje Zdeňku Vítkovi ve Vlkoši.
Vlkoš – Lékař Zdeněk Vítek po obsazení českých zemí nacisty vstoupil do zahraničního odboje. Působil jako šéflékař u polního pluku československé zahraniční armády ve Franci a následně ve vojenské nemocnici britského Královského letectva. Na místě jeho rodného domu ve Vlkoši mu v neděli krátce po poledni odhalili pamětní desku.
22 fotografií

Lékař Zdeněk Vítek má pamětní desku

Hodonínsko
Generál Emil Boček navštívil letecké muzeum.
Mladá Boleslav - Letecké muzeum Metoděje Vlacha na okraji Mladé Boleslavi si na nedostatek návštěvníků během muzejních nocí nemůže stěžovat. Báječné létající stroje a jejich repliky tu však tentokrát překvapivě neměly hlavní roli. Tu jim v sobotu sebral brigádní generál Emil Boček, poslední žijící Čech, který v časech druhé světové války létal jako stíhač na legendárním Spitfiru, a někdejší člen britské Royal Air Force.
4 fotografie

Veterán Royal Air Force sršel energií

Boleslavsko
Letadlo Spitfire na náměstí ve Valašských Kloboukách.
Jedinečný zážitek měli návštěvníci centra Valašských Klobouk, kde si mohli prohlédnout maketu letadla Spitfire, se kterým létal Josef Balejka v jednotkách britské Royal Air Force. Unikátní maketa legendárního stíhacího letounu Spitfire v měřítku 1:1 zaujala zejména děti, které si mohly i sednout do kokpitu.
24 fotografií

O prohlídku letadla Spitfire Royal Air Force byl zájem

Zlínsko
Bývalý stíhací pilot Emil Boček
Na začátku května by měli být povýšeni čtyři veteráni z druhé světové války. Odsouhlasila to dnes vláda. Vyšší generálskou hodnost by měl získat bývalý stíhací pilot Emil Boček. Dosavadní brigádní generál by se měl nově stát generálmajorem. Z plukovníků do hodnosti brigádní generál mají být povýšeni bojovník z východní fronty Václav Kuchynka a piloti britské RAF Pavel Vranský a Miroslav Antonín Liškutín. Oceněni mají být za hrdinství.
3 fotografie

Váleční veteráni se dočkají povýšení do generálských hodností

Česko