ŠTÍTEK: Royal Air Force

Ilustrační foto.
Blanensko, Vyškovsko – V archeologickém pískovišti bude sedm historických předmětů, každý z jiného období. Děti podle materiálu, tvaru a dalších indicií určí, z jaké doby pochází a k čemu sloužily. Po zadání kódu na tajemné skříňce pak uvidí nástroj v původním stavu. Tak nějak bude vypadat interaktivní část archeologické expozice v blanenském muzeu, která otevře dvacátého února. Je součástí rozsáhlého projektu, jehož dokončení organizace plánuje na příští rok.

Muzeum Vyškovska představí unikáty od císaře. Češi je uvidí teprve podruhé

Vyškovsko
Kvůli poslednímu rozloučení s válečným pilotem RAF Imrichem Gablechem budou ve středu od 11 hodin uzavřeny okolní komunikace pro veškerý provoz.
Havlíčkův Brod – Z důvodu posledního rozloučení s brigádním generálem a válečným pilotem RAF, Imrichem Gablechem v kostele Nanebevzetí Panny Marie, budou pro veškerý provoz uzavřeny okolní komunikace.

Pohřeb generála uzavře náměstí

Havlíčkobrodsko
Jiří Svoboda, předseda Klubu vojenské historie v Rakovníku, se zastal při pietě prezidenta Miloše Zemana
Praha, Rakovník – Nacistické symboly podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) k oslavám Dne válečných veteránů nepatří. Ministerstvo obrany se tak nakonec rozhodlo podat trestní oznámení na muže, který v nacistické uniformě SS stál u pamětní desky věnované pilotům Royal Air Force (RAF), česky Královského letectva britských ozbrojených sil při pietní akci v rámci oslav Dne válečných veteránů.

Ministerstvo obrany podalo trestní oznámení na muže v uniformě SS

Rakovnicko
Jiří Svoboda, předseda Klubu vojenské historie v Rakovníku, se zastal při pietě prezidenta Miloše Zemana
Rakovník /FOTOGALERIE/ - Pro mnohé nepochopitelné, zbytečné a naprosto nevhodné. Tak někteří účastníci pietní akce, která se konala v pátek v centru Rakovníka u pamětní desky věnované pilotům ve službách Royal Air Force (RAF), česky Královského letectva britských ozbrojených sil, hodnotili vystoupení Jiřího Svobody, předsedy Klubu vojenské historie v Rakovníku.
17 fotografií

Při pietě podpořil předseda Klubu vojenské historie v Rakovníku Miloše Zemana

Regiony
Jiří Svoboda, předseda Klubu vojenské historie v Rakovníku, se zastal při pietě prezidenta Miloše Zemana
Rakovník /FOTOGALERIE/ - Pro mnohé nepochopitelné, zbytečné a naprosto nevhodné. Tak někteří pozvaní účastníci pietní akce, která se konala v pátek odpoledne v centru Rakovníka u pamětní desky věnované pilotům ve službách Royal Air Force (RAF), česky Královského letectva britských ozbrojených sil, hodnotili vystoupení Jiřího Svobody, předsedy Klubu vojenské historie v Rakovníku. Ten se totiž během pietní vzpomínky pustil do odpůrců prezidenta Miloše Zemana.
17 fotografií

Při pietě podpořil Jiří Svoboda prezidenta Miloše Zemana

Rakovnicko
Filip Brož.
Havlíčkův Brod - Jeden z nejúspěšnějších českých pilotů v řadách britského Královského letectva (RAF) Karel Kuttelwascher, obdržel v pátek na Pražském hradě in memoriam Řád bílého lva.

Dobrý den, Vysočino

Havlíčkobrodsko
Karel Janoušek
Přerov, Praha – Voják, československý divizní generál, letecký maršál RAF, inspektor československého letectva ve Velké Británii a politický vězeň. Život Karla Janouška, který se narodil a absolvoval gymnázium v Přerově, by vydal na několik knih. Pětačtyřicet let po smrti se tento hrdina konečně dočkal významného ocenění českého státu. Prezident Miloš Zeman ho v pátek ocenil Řádem Bílého lva I. třídy in memoriam.

Karel Janoušek se dočkal ocenění. In memoriam

Přerovsko
František Fajtl v roce 1944
Praha - Generál František Fajtl patřil mezi desítky československých letců, kteří se po březnu 1939 nesmířili s okupací a zamířili za hranice bojovat za svobodu své vlasti. Fajtl sice mezi ostatními nevynikal počtem sestřelených nepřátel, prokázal ale velitelské schopnosti a stal se dokonce velitelem jedné z britských perutí Královského letectva (RAF). Pilot, který zemřel 4. října 2006 ve věku 94 let, proslul také jako jeden z nejlepších vypravěčů mezi muži v uniformách.

František Fajtl byl nejen výtečný pilot, ale také skvělý vypravěč

Česko
ALFRÉD BARTOŠ (vlevo), odvážný voják, který miloval ženy. KAREL KUTTELWASCHER. Přáteli přezdívaný „Kut".
Londýn/Praha – Alfréd Bartoš, velitel výsadkové skupiny Silver A, která spolupracovala se skupinou Anthropoid při atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se narodil 23. září 1916 ve Vídni. Po vysazení do protektorátu působil v Pardubicích, našel místo pro vysílačku Libuši nedaleko obce Ležáky, organizoval přípravy k útoku na Heydricha.

Hrdinové z Británie umírali mladí. 
Karel „Kut" Kuttelwascher a Fred Bartoš

Česko
Československý válečný pilot Imrich Gablech.
Když počátkem září 1939 napadli Němci Polsko, začala druhá světová válka. Na letišti v Polsku tenkrát působil pilot Imrich Gablech, který tři měsíce předtím uletěl s přáteli ze slovenského fašistického státu. Dostal se do ruského zajetí a dva roky strávil v gulagu, kde dobýval uhlí nebo stavěl železnici. S podlomeným zdravím se dostal do Anglie, kde vstoupil do Královského letectva. Létat však už nemohl. Po válce ho vyhodili z Čs. armády a rehabilitace se dočkal až po roce 1989. Generál Imrich Gablech loni oslavil sté narozeniny.

Přežil gulag. Zničené zdraví mu však už nedovolilo létat

Česko
Setkání československých letců britského Královského letectva (RAF)
Praha - Na pražském Klárově se v sobotu konalo setkání při příležitosti 71. výročí návratu československých letců britského Královského letectva (RAF) do vlasti. Akce, která se konala u památníku letců RAF, se zúčastnila zhruba stovka lidí včetně jednoho z dosud žijících letců Pavla Vranského (na snímku).
4 fotografie

OBRAZEM: Setkání připomnělo československé letce RAF

Praha
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.
Praha - Brigádní generál a bývalý velitel Vzdušných sil Armády ČR Libor Štefánik spolu se starostou Prahy 1 Oldřichem Lomeckým (TOP 09) dnes obdrželi pamětní znak českého letectva. Stalo se tak při setkání na paměť československých letců britského Královského letectva (RAF) při příležitosti 71. výročí jejich návratu do vlasti. Akce, která se konala na pražském Klárově u památníku letců RAF, se zúčastnila zhruba stovka lidí včetně jednoho z dosud žijících letců Pavla Vranského.

Generál Štefánik a starosta Lomecký dostali znak českého letectva

Praha
Po sedmdesáti letech sevřel v dlaních knipl bojového spitfire. Generál Emil Boček vzlétl k obloze 21. července.
Jablonec n. N. – „Pánové, my to rozhodně zkusíme," řekl obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix, poté co brig. generál Emil Boček po křtu mincí se znaky československých perutí RAF řekl, že by si na té mašině znovu zalétal. Co se generálu Bočkovi mohlo jevit jako poměrně snadné, je 71 let od jeho posledního letu ve Spitfiru ve skutečnosti velmi složité.

Jak se připravuje let Spitfirem pro generála

Volný čas
Válečný veterán Emil Boček
Londýn, Praha - Válečnému veteránovi Emilu Bočkovi, který se ve čtvrtek ve svých 93 letech znovu proletěl nad Anglií ve stíhačce Spitfire, pomohla za druhé světové války k pilotování pranice s jedním anglickým seržantem. Po incidentu, při kterém Boček hájil čest Čechů, odmítl dál pracovat jako mechanik a vynutil si pilotní výcvik. Boček to řekl novinářům při návštěvě londýnského muzea RAF. Zavzpomínal i na zájem, který o piloty projevovaly anglické dívky.

Veterán Boček: Děvčata v Anglii jsme museli jako piloti odhánět

Česko
Třiadevadesátiletý generál a veterán druhé světové války Emil Boček ve stíhači spitfire.
Londýn, Brno – Po sedmdesáti letech opět sevřel v dlaních knipl bojového letounu spitfire. Generál Emil Boček ve čtvrtek vzlétl znovu k obloze v Anglii. Stejně jako za druhé světové války, když se svými spolubojovníky bojoval proti nacistickému letectvu. „Bylo to překrásné," říká Boček k návratu do pilotní kabiny stíhače. Splnil si dlouholetý sen.

Veterán Boček se vrátil na anglické nebe. Brňan pilotoval spitfire v 93 letech

Brněnsko
Poslední žijící veterán britského Královského letectva v České republice Emil Boček.
Praha, Londýn – Československý válečný veterán Emil Boček se dnes stal jedním z nejstarších pilotů stíhacího letounu Spitfire. Za knipl stíhačky, se kterou se v Británii účastnil bojů proti nacistickému Německu, usedl na londýnském letišti Biggin Hill. Třiadevadesátiletý Boček neřídil dvoumístný historický stroj sám, pilotování ale převzal během letu.

Válečný veterán Boček se opět proletěl ve Spitfiru nad Londýnem

Česko
Badatelé  a historikové ze Severočeského leteckého archivu Most se setkali v soukromém muzeu RAF v Žebráku s válečným veteránem Tomášem Löwensteinem (uprostřed). Vlevo je Karel Novák, vpravo pak Tomáš Smidovčin.
Žebrák – Mostečtí badatelé a historikové ze Severočeského leteckého archivu Most se v soukromém muzeu Milana Šindlera v Žebráku, věnovanému československým letcům sloužícím v RAF, setkali s válečným veteránem Tomášem Löwensteinem, letcem od 311. čs. bombardovací perutě. Za pár dní dvaadevadesátiletý pán je pořádně překvapil.

Mostečtí badatelé se setkali s válečným veteránem. Udělal před nimi stojku

Mostecko
Britská protievropská krajně pravicová strana Britain First (Británie na prvním místě) použila fotografii československých pilotů, kteří bojovali s Brity za druhé světové války proti nacistům, aby vyzvala k hlasování pro odchod země z Evropské unie.
Londýn – Britská protievropská krajně pravicová strana Britain First (Británie na prvním místě) použila fotografii československých pilotů, kteří bojovali s Brity za druhé světové války proti nacistům, aby vyzvala k hlasování pro odchod země z Evropské unie. Strana tak učinila před britským referendem o členství v unii. Podle deníku The Independent to není dobrý argument od někoho, kdo jinak odmítá imigranty.

Zastánci brexitu zapojili do kampaně foto československých letců

Svět
Karel Janoušek
Přerov – Voják, československý divizní generál, letecký maršál RAF, inspektor československého letectva ve Velké Británii a politický vězeň. Život Karla Janouška, který se narodil a absolvoval gymnázium v Přerově, by vydal na několik knih. Senát ho navrhl na státní vyznamenání in memoriam.

Generála Karla Janouška senát navrhl na státní vyznamenání

Přerovsko