ŠTÍTEK: rozhledna

Hasiči cvičili evakuaci raněného z rozhledny v Podhradí u Aše
Desítka hasičů z ašské stanice nacvičovala záchranu raněné osoby pomocí slaňování z podhradské rozhledny. Kamenná, 22 metrů vysoká věž je vyhledávána stále více turisty a pro těžký přístup bylo nutné natrénovat, jak by probíhal transport člověka neschopného pohybu. Výcvik zajistila Lezecká skupina chebských hasičů.
7 fotografií

Hasiči cvičili evakuaci raněného z rozhledny v Podhradí u Aše

Chebsko
Rozhledna je uzavřená
3. června provedl Výzkumný a vývojový ústav dřevařský Praha diagnostiku všech nosných konstrukcí rozhledny Mariánka a doporučil okamžité uzavření. Jedna ze stojen vykazuje vysoké hodnoty vlhkosti značící pokročilý stav hniloby, informuje radnice v Horní Čermné. "Detailnější informace budeme mít za cca dva - tři týdny po provedení a vyhodnocení laboratorních zkoušek. Na řešení vzniklé situace pracujeme s projektantem a statikem. Než bude zaručena 100 % bezpečnost bude rozhledna pro veřejnost uzavřena," napsala na svých stránkách.

Rozhledna Mariánka nad Horní Čermnou byla kvůli hnilobě až do odvolání uzavřena

Orlicko
Běh, ilustrační snímek.
Již tuto neděli se v Chudenicích uskuteční první ročník běžeckého závodu Bolfánek třikrát jinak. Tento závod je součástí seriálu běhů Rozhledny v pohybu a je originální kombinací tří kratších běhů, které budou mít cíl u rozhledny Bolfánek. Jsou to běh do vrchu s hromadným startem o délce 1,1 km, intervalový výběh o délce 550 metrů a na závěr výběh sedmdesáti schodů rozhledny. Časy ze všech běhů se sčítají do výsledného času. Pro děti jsou připraveny závody v okolí rozhledny.

Běžci, zbystřete. V Chudenicích proběhne závod Bolfánek třikrát jinak

Ostatní sporty
Pozvánka na akci
Tradiční turistický pochod Toulání kolem Orlice s trasami v délce 3km (pro děti s pohádkovými stanovišti), 13km, 23km a 40km. V ceně startovného (dle zvolené délky trasy) je volná vstupenka na prohlídku dělostřelecké tvrze Bouda a na rozhlednu Suchý Vrch. Na startu/v cíli bohaté občerstvení, možnost občerstvení i na trase.

Toulání kolem Orlice - znovuzrozený pochod v Těchoníně

Čtenář reportér
Tři projekty z peněz EU, které se ve Zlínském kraji nepovedly
V květnu Česká republika oslavila dvacet let od vstupu do Evropské unie. Za uplynulé dvě dekády vzniklo ve Zlínském kraji množství projektů, na kterých se EU finančně podílela a podílí. Některé stavby se povedly a přináší lidem užitek, jiné se staly kontroverzními, a to i z hlediska čerpání evropských dotací. Deník přináší přehled tří nepovedených projektů, na které byly evropské finance čerpány.
12 fotografií

Tři projekty z peněz EU, které se ve Zlínském kraji nepovedly. Podívejte se

Zlínsko
Jiří L. obžalovaný ze zapálení Českého Švýcarska, duben 2024
Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 16. května začne zabývat největším lesním požárem v historii Česka, který vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce parku Jiřího L., kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.

Krajský soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii Česka

Krimi
Vlčí hora se chystá na velkolepé oslavy.
/FOTO/ Velkolepé oslavy 135. výročí vzniku rozhledny na Vlčí hoře proběhnou v sobotu 11. května u rozhledny i bývalého koupaliště pod Vlčí horou. Rozhledna se dočká znovuotevření díky spolupráci dobrovolníků, krásnolipského Klubu českých turistů a města Krásná Lípa, kteří pracovali na její obnově po požáru. Ten na Vlčí hoře vypukl loni v dubnu a způsobil nemalé škody.
20 fotografií

Rozhledna Vlčí hora oslaví 135. výročí. Po požáru se ji podařilo zrekonstruovat

Děčínsko
Vítěz loňského závodu Vysoká třikrát jinak Lukáš Kopča.
V sobotu 11. května se v Tachově uskuteční čtvrtý ročník běhu Vysoká třikrát jinak. Tento závod je součástí seriálu běhů Rozhledny v pohybu a Běžce Tachovska 2024. Závod je originální kombinací tří kratších běhů, které mají cíl u rozhledny na vrchu Vysoká. I letos bude vypsána kategorie tříčlenných štafet, kdy jeden běžec běží vždy jen jeden úsek z hlavního závodu. Děti běží své závody na okruhu kolem rozhledny.

V Tachově se v sobotu koná běh na vrch Vysoká

Ostatní sporty
Brigády na Vlčí hoře. Dobrovolníci pomáhají s obnovou rozhledny.
Dnes, ve čtvrtek 4. dubna, je tomu přesně rok, kdy rozhlednu a přilehlou chatu na Vlčí hoře zachvátil požár. Chatu se hasičům zachránit nepodařilo, věž rozhledny ale před řáděním živlu ochránili. Na její obnovu se složili dárci a prostřednictvím sbírky na Donio poslali bezmála 600 tisíc korun. Brzy se přidala i pomoc v podobě dobrovolnických brigád v rámci projektu Stezky z lásky, aby na rozhledně mohli lidé v květnu oslavit 135 let od jejího otevření.
5 fotografií

Rok od požáru na Vlčí hoře: Dobrovolníci pomáhají s obnovou rozhledny

Děčínsko
Práce na obnově rozhledny na Rýdově kopci jsou v plném proudu.
Rozhledna na Rýdově kopci u Děbolína prochází už několik týdnů rozsáhlou rekonstrukcí. Na objektu se podepsal dlouholetý spor se zhotovitelem o kvalitu nátěru. Některé dřevěné části vyhlídkově věže byly prasklé nebo napadené houbami a stavba tak nemohla plnohodnotně sloužit návštěvníkům. Město proto loni na podzim vybralo firmu, která atrakci opraví. Na hlavní turistickou sezonu by mělo být hotovo.
9 fotografií

Rozhledna u Děbolína dostává nový nátěr. Na hlavní sezonu bude znovu otevřená

Jindřichohradecko
Velikonoční akce v Infocentru Elektrárny Ledvice.
Do velikonočního hávu zahaleného Informačního centra Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice  zavítalo v sobotu 23. března 167 osob. Více než polovina z nich byly děti, které k návštěvě s rodiči zlákaly velikonoční dílničky a různé hrátky v suterénu. Samozřejmostí se pro všechny stalo i zhlédnutí  3D filmu s dinosaury a pro ty starší šesti let i možný výstup na nejvyšší rozhlednu v České republice. Do její prosklené vyhlídky a následně i na venkovní ochoz se ovšem dostali jen ti, co si výstup rezervovali předem.

Velikonoční dílničky v Infocentru Elektrárny Ledvice bavily děti i rodiče

Čtenář reportér
Na Malém Chlumu zavřeli rozhlednu. Dřevěná stavba je ve špatném stavu.
/FOTO, VIDEO/ Rozhledna uzavřena, zákaz vstupu! Turisté přišli o krásnou vyhlídku z vrchu Malý Chlum mezi Krhovem a Oborou na Blanensku. Dřevěná rozhledna je po bezmála dvaceti letech provozu ve špatném technickém stavu. Místní turistickou atrakci v minulosti opakovaně opravovali. S tím je už ale nyní konec. Dřív nebo později ji čeká demolice. Pokud se podaří získat dotaci, postaví na jejím místě jinou.
22 fotografií

Na Malém Chlumu zavřeli rozhlednu. Dřevěná stavba je ve špatném stavu

Blanensko
Špendlík na mapě Tučín.
Obec Tučín na Přerovsku před patnácti lety proslavilo vítězství v celostátním kole soutěže Vesnice roku. Teď má šanci zapsat se do povědomí široké veřejnosti znovu. Ještě letos začne v obci stavba patnáct metrů vysoké rozhledny, ze které bude unikátní výhled do okolí. A protože je Tučín obcí, ve které lidé drží pospolu, přispějí místní na stavbu rozhledny z „domácích zásob“ travertinu.
52 fotografií

Tučín bude mít Římskou věž. Materiál na rozhlednu dodají místní

Přerovsko