ŠTÍTEK: rozsah vládnutí

Práce na stavbě mostního provizoria u Dolan.
Jaro opravdu začíná. Opravy silnic na Prachaticku se rozjíždějí na plné obrátky. Nezbývá než to vydržet. Na silnici jen pár kilometrů u Dolan na Čkyňsku vzniká provizorní silnice přes Horosedelský potok. Most, který až dosud sloužil jako jediná možná komunikace, musí totiž jihočeská Správa a údržba silnic opravit.
10 fotografií

U Dolan bude semafor, do Vlachova Březí jen po objížďce

Prachaticko
Badatel Petr Zajíček přiblíží v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích staré mapy.
Velké Opatovice – Historické mapy jeskyní od osmnáctého století do čtyřicátých let minulého století. Příběhy o objevování podzemních prostor. Na to všechno láká beseda s badatelem a odborným pracovníkem Správy jeskyní České republiky Petrem Zajíčkem. Přednáška je zároveň vernisáží výstavy Historické mapy Moravského krasu. Uskuteční se ve čtvrtek v Moravském kartografickém centru v šest večer. Vstupné je dobrovolné.

Badatel Zajíček ukáže staré mapy a přiblíží historii objevování jeskyní

Blanensko
V národním parku zvou na vycházku za žabími námluvami. Ilustrační foto.
Znojmo /FOTOGALERIE/ - Tradiční sérii vycházek a exkurzí zahajuje Správa Národního parku Podyjí. První vycházku nabídne už v sobotu. „Povede ji Zdeněk Mačát ze Správy a Antonín Reiter z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Sraz je v půl desáté dopoledne v Podmolí u rybníka, odkud povede pětikilometrová trasa po rybnících, tůních a drobných mokřadech středně náročným terénem,“ uvedl mluvčí Správy David Grossmann.
8 fotografií

Tip Deníku: V národním parku zvou na vycházku za žabími námluvami

Znojemsko
Požár staré trávy u hřiště ve Vlašimi na ploše 20 krát 100 metrů.
Vlašim /FOTOGALERIE/ - Požár staré trávy u hřiště ve Vlašimi na ploše 20 krát 100 metrů, který vítr hnal do lesa, likvidovaly v úterý 2. dubna ve 14 hodin profesionální i dobrovolné hasičské jednotky z Vlašimi, Domašína a Zdislavic. „Příčinou požáru byla hra dětí s otevřeným ohněm,“ sdělila mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.
7 fotografií

KRIMI MIX: Děti si pohrály se sirkami, vítr hnal oheň do lesa

Požáry
Ilustrační foto
Blanensko – Stačil silnější déšť a ze zastaralé čistírny odpadních vod v Rudici na Blanensku tekly splašky přímo do podzemí. Do unikátního jeskynního systému Rudického propadání a Býčí skály v Moravském krasu. Nyní je obec napojená na rozšířenou čističku v sousedních Jedovnicích. Tu slavnostně otevřeli v úterý.

V Jedovnicích otevřeli novou čistírnu odpadních vod

Blanensko
Kácení stromu. Ilustrační foto.
Jablonec n. N. – Začalo jaro a než úplně propukne, všude se kácí. V lesích i v ulicích padají především nemocné stromy. A tak probíhá i kácení aleje v ulici Letohradská v Jablonci. Důvodem odstranění devatenácti topolů černých je špatný zdravotní stav.

V Letohradské kácí stromy, vysadí nové olše

Jablonecko
Bývalá sušárna a sklad chmele na rohu Smetanova náměstí a Kovářské ulice v Žatci
Ústecký kraj – Pro zvídavé oči nikdy nebyly k přehlédnutí, a teď mají navíc punc významnosti. Řeč je o jedenácti stavbách, které za loňský rok přibyly na seznam kulturních památek v Ústeckém kraji. Jejich výčet zahrnuje pestrou škálu staveb, mezi něž patří památky církevní, funerální a technické, ale i lidová či moderní architektura.

V kraji přibyly nové památky. Mezi nimi i žatecká sušárna chmele

Žatecko a Lounsko
Labská stráž.
Ústecký kraj – Pro zvídavé oči nikdy nebyly k přehlédnutí, a teď mají navíc punc významnosti. Řeč je o jedenácti stavbách, které za loňský rok přibyly na seznam kulturních památek v Ústeckém kraji. Jejich výčet zahrnuje pestrou škálu staveb, mezi něž patří památky církevní, funerální a technické, ale i lidová či moderní architektura.

Mezi novými kulturními památkami jsou tři stavby z Děčínska

Děčínsko
Národní park Šumava, ilustrační foto
Šumava - Množství nejvýznamnějších českých vědeckých institucí zabývajících se ochranou přírody podalo vážné námitky proti návrhu přírodních zón, který v rámci přípravy nové zonace zveřejnila Správa NP Šumava. Podle novely zákona o ochraně přírody a krajiny se totiž území národních parků bude nově dělit na čtyři zóny, z nichž tzv. přírodní zóna je nejpřísněji chráněná.

Návrh přírodní zóny na Šumavě je neúnosným kompromisem pro přírodu, říkají vědci

Prachaticko
Nádražní budova v Nymburce.
Nymburk /FOTOGALERIE/ - Ačkoliv město přes kritiku opozice a protesty části místních občanů rozhodlo o neodkoupení nádražní budovy, nejhorší scénář jejího zbourání se zřejmě nenaplní. Místostarosta Bořek Černý po jednání se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) oznámil, že obě strany se dohodly na společném postupu, jehož součástí je i zachování diskutované historické budovy.
5 fotografií

Historická budova nádraží je údajně zachráněna

Nymbursko
Ilustrační foto.
Františkovy Lázně - Nové zabezpečovací zařízení za celkem 5,5 milionu korun nainstalovali odborníci na hlavní silnici z Chebu na Aš.

Stůj! Opravuje se přejezd

Chebsko
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují znovu na radnici Brna-středu. Snímek z roku 2019.
Brno - Pět lidí v sobotu v souvislosti se čtvrteční razií na radnici Brna-středu poslal do vazby brněnský městský soud. Podle soudce Libora Hanuše jde o radního městské části Jiřího Švachulu (ANO), vedoucího investičního odboru Petra Liškutina a podnikatele Petra Kaláška, Pavla Ovčarčina a Lubomíra Smolku. "Obvinění byli vzati do vazby. Hrozí jim vysoký trest v sazbě od deseti a půl let výše," řekl novinářům Hanuš.   

Razie na radnici Brna-středu: pět lidí je ve vazbě, mezi nimi i radní Švachula

Brněnsko
Ilustrační foto.
Blanensko – Lidomorna. Jeskyně v přírodní rezervaci Bílá voda nedaleko obce Holštejn je ideální pro některé druhy netopýrů. Strážci přírody tam proto zakázali lezení po stěnách. Horolezci, kteří zákaz porušili, nedávno dostali pokutu.   

Lezci dostali pokutu. Rušili v jeskyni netopýry

Blanensko
Ilustrační foto.
Blanensko – Stovky dobrovolníků uklidí odpadky v Moravském krasu. Do tradiční akce Ukliďme Česko se jich v této části Blanenska loni zapojilo bezmála tisíc. Letos se akce koná v sobotu třináctého dubna. Do terénu vyrazí minimálně čtyřčlenné skupiny brigádníků, kteří dostanou přidělené úseky.

Na úklid Moravského krasu shání dobrovolníky

Blanensko
Ilustrační foto
Rokycansko – První etapa napojení severního Rokycanska na dálnici D5 se přiblížila startovní linii. Stavební povolení je vydané. Obce to vítají, ale zároveň za mikroregion vznášejí připomínku. Nevidí následnost v pokračování.

Sever Rokycanska se napojí k dálnici

Rokycansko
Ve Slaném v Ouvalově ulici spadl strom přímo před projíždějící kamion, který do něj následně naboural.
/FOTOGALERIE/ Varování meteorologů se vyplnilo. V pondělí v odpoledních hodinách život v Česku ovlivnil silný vítr. Především pak ve středních Čechách způsobil nemalé komplikace. Lámal stromy, zastavil železniční dopravu, strhával plechy ze střech. Na Litoměřicku spadl sloup vysokého napětí. V jižních Čechách se v průběhu dne ocitlo bez elektřiny až 10 tisíc domácností. Na území Čech platí varování před silným větrem od pondělní desáté dopolední do úterní 14. hodin.
21 fotografií

Popadané stromy, zastavené vlaky, lidé bez elektřiny. Česko zasáhl silný vítr

Česko