ŠTÍTEK: Saturn

Konzole Dreamcast.
27. listopadu roku 1998 byla v Japonsku na trh uvedena konzole Dreamcast od Segy, která měla nahradit předešlou a úspěšnou herní mašinku Saturn. Ze začátku se konzoli dařilo, o 15 měsíců později ale vyšla PlayStation 2 od Sony a o tři roky potom také GameCube a Xbox.

Konzole Dreamcast od Segy oslavila patnácté narozeniny

Hry
Ilustrační foto.
Moskva - Rusko brzy obnoví výrobu supertěžké nosné rakety Eněrgija, která před čtvrtstoletím vynesla na oběžnou dráhu první a zároveň poslední sovětský raketoplán Buran. Na tiskové konferenci v Koroljovu u Moskvy to oznámil Oleg Baklanov, někdejší sovětský ministr strojírenství, který je dnes šéfem strojírenského koncernu Rosobščemaš. Projekt vývoje rakety má podle něj podporu nejvyšších kremelských míst.

Rusko chce obnovit výrobu supertěžké nosné rakety Eněrgija

Svět
Student získal na olympiádě bronzovou medaili a diplom.
Vyškov – Je mu čtrnáct let a jeho koníčkem je astronomie. Baví ho tak, že se rozhodl poměřit své znalosti s dalšími studenty. Přes školní, krajské a celostátní kolo astronomické soutěže Vyškovan Martin Orság postoupil na soutěžní soustředění finalistů, které vyhrál.

Mladý astronom: Venuše a Saturn jsou vidět i pouhým okem

Vyškovsko
Noční obloha nad vsetínskou hvězdárnou 15. července ve 22:00 hodin.
Valašsko - Po nepříliš vydařeném jarním období, kdy nám počasí pro pozorování noční oblohy příliš nepřálo, máme před sebou letní noci, které snad budou v tomto směru příznivější.

Vesmír na letní obloze

Valašsko
Ilustrační foto
New York - Dalším velkým skokem pro lidstvo na poli vesmírného výzkumu se mohou stát rakety poháněné energií z jaderné fúze. Podle portálu Space.com to prohlásil vědecký šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) John Grunsfeld. Pohon na jadernou fúzi, tedy slučování atomových jader, by mohl radikálně zkrátit cestovní dobu do hlubokého vesmíru a otevřít sluneční soustavu misím s lidskou posádkou.

Na Mars za 30 dní? NASA chce pro kosmické lety používat fúzní pohon

Svět
Ilustrační foto
Kopřivnice - Třetí červnový víkend ožije zkušební polygon kopřivnické automobilky Tatra prvním ročníkem interaktivní prohlídky nazvané Kopřivnické dny techniky. Akce, která se uskuteční pod záštitou města, nabídne návštěvníkům jedinečnou možnost blíže se seznámit nejen s „lidově známou", ale také téměř neznámou technikou.

Kopřivnický polygon bude plný techniky

Novojičínsko
Ilustrační foto.
Praha - Večerní obloha nabídne koncem května vzácnou událost. Od pátku do příštího úterý bude možné sledovat přiblížení tří planet sluneční soustavy - Jupiteru, Venuše a Merkuru. Konjunkce bude viditelná vždy okolo 21.30 hodin nad západním obzorem, sdělila Česká astronomická společnost.

Venuše se koncem měsíce potká na obloze s Merkurem a Jupiterem

Česko
Generální ředitel ČSAD Autobusy České Budějovice Vladimír Homola.
České Budějovice – Společnost ČSAD autobusy České Budějovice je dopravce, který zajišťuje veřejnou příměstskou i meziměstskou autobusovou dopravu zejména v okresech Písek, Prachatice a Český Krumlov a v okolí krajského města.

Autobus ČSAD k vám do obce přijede i na zavolání

Z okolí
Hustopečské koupaliště - ilustrační foto.
Břeclavsko – Příznivci letního odpočinku u vody na koupalištích na Břeclavsku se mohou začít pomalu těšit na zahájení letošní sezony. Většina otevře přesně prvního června. Přestože se na některých plovárnách chystají změny, vstupného ani dosavadní nabídky se nedotknou. Minimálně pro dva lidi bude však léto 2013 přesto odlišné. Končí dlouholetí správci plováren: v Břeclavi Zdeněk Janík, v Hustopečích Alois Lejska.

Koupaliště 
na Břecavsku už vyhlížejí novou sezonu

Břeclavsko
Na snímku je zachycena částečná fáze zatmění Měsíce 15. června 2011.
Kroměřížsko – Ve čtvrtek večer nabídne noční obloha jedinečný pohled. Část Měsíce se dotkne zemského stínu, jeho částečné zatmění tak lze pozorovat pouhým okem: ovšem jen za předpokladu, že bude jasné počasí a nepřijde déšť. To by ale podle předpovědi meteorologů hrozit nemělo.

Zatmění: Měsíc se skryje ve stínu Země

Kroměřížsko
Na snímku je zachycena částečná fáze zatmění Měsíce 15. června 2011.
Valašsko - Ve čtvrtek 25. dubna nastane v první polovině noci částečné zatmění Měsíce. Jediné, které letos z České republiky uvidíme. Bohužel, toto zatmění bude docela krátké a nepříliš výrazné. Měsíc se při něm ponoří do stínu Země pouze necelými dvěma procenty svého průměru.

Ve čtvrtek uvidíme částečné zatmění Měsíce, letos jediné

Česko
Na snímku je zachycena částečná fáze zatmění Měsíce 15. června 2011.
Valašsko - Ve čtvrtek 25. dubna nastane v první polovině noci částečné zatmění Měsíce. Jediné, které letos z České republiky uvidíme. Bohužel, toto zatmění bude docela krátké a nepříliš výrazné. Měsíc se při něm ponoří do stínu Země pouze necelými dvěma procenty svého průměru.

Částečné zatmění Měsíce 25. dubna 2013

Valašsko
Planeta Jupiter
Pardubice – Po veleúspěšné přednášce na téma „Ženy v kosmu" se mohou návštěvníci pardubické hvězdárny barona Artura Krause těšit i na další zajímavosti, které je tento měsíc v hvězdárně při Domě dětí a mládeže Delta Gorkého ulice čekají.

Do hvězdárny na Jupiter i na kometu

Pardubicko
Ilustrační foto.
Washington /VIDEO/ - Úchvatné prstence planety Saturnu a jeho měsíce jsou pravděpodobně více než čtyři miliardy let staré. Jsou to kosmické pozůstatky zrození sluneční soustavy. Podle serveru space.com k tomuto zjištění dospěli vědci po novém zkoumání údajů získaných sondou Cassini, obíhající kolem Saturnu.

Prstence Saturnu jsou pozůstatky zrodu sluneční soustavy

Svět
Cvičný výstup hasičů na věž kostela.
Horšovský Týn - Výstup na domažlickou věž je dubnový extrémní závod, při kterém hasiči zvládají vyběhnout i za minutu a půl na 56 metrů vysokou věž v plné výzbroji o celkové váze kolem dvaceti kilogramů - ve stejnokroji, s přilbou, dýchacím přístrojem a hasičskou hadicí.
7 fotografií

Týnští hasiči si vyběhli na věž kostela

Plzeňský kraj
Ilustrační foto.
Valašské Meziříčí – Pracovníci hvězdárny ve Valašském Meziříčí připravili na středu pro všechny milovníky astronomie přednášku s názvem „Překvapivé objevy u Saturnu aneb Cassini by se divil". Vyprávění doplní počítačová prezentace.

Hvězdárna představí objevy na Saturnu

Valašsko
Tabor
Tábor – (Na návštěvě u hvězdáře Břetislava Vonšovského se zamýšlíme nad postavením vesmírných těles při událostech klíčových pro Tábor. Není to vážná interpretace, jen zábava u chytrého astronomického programu, který nás po obloze zavede do kteréhokoliv okamžiku v minulosti.)

Na východě vládla radost, ale jih ji zadupal

Táborsko
Jan Bauer.
Vodňany - Vodňanský spisovatel zasadil svůj příběh do doby krále Václava III. a jeho tajuplné vraždy v Olomouci. Kdo je opravdový královrah? Neznámý český šlechtic, zloděj nebo najatý zabiják? Historický thriller Tajemství královnina zpovědníka nepostrádá náboj, zápletku ani rozuzlení. Vydejte se spolu s námi do českého království, kdy mu vládl poslední Přemyslovec, král Václav III.

Jan Bauer: Tajemství královnina zpovědníka – 17

Strakonicko
Ilustrační foto
Střední Morava - Co nás čeká v roce 2013? Opět nic jednoduchého ani klidného. Rok, který máme před sebou, bude do jisté míry pokračovat v trendech, které nastolil už rok předešlý. Podle čínské astrologie se jedná o rok Vodního Hada, a ten při pohledu do minulosti nebyl nikdy úplně klidný.

2013: hvězdy nepředpovídají jednoduchý rok

Slovácko