ŠTÍTEK: Saturn

Ilustrační foto
V prosinci bude večer nad jihozápadem stále velmi nápadná Venuše, dne 4. prosince v 15 hodin navíc dosáhne její jasnost letošní maximální hodnoty. Nad jihozápadním obzorem v průběhu večera stále budeme moci pozorovat planetu Saturn, zatímco vysoko nad jihozápadem se bude vyjímat Jupiter. V závěru měsíce se večer nad jihozápadem objeví také nejmenší planeta Merkur. Naproti tomu Mars bude pozorovatelný ráno nad jihovýchodem.

Předvánoční oblohu ozáří "padající hvězdy" Geminidy i planeta Venuše

Hradecko
Měsíc Enceladus
Existuje ve vesmíru mimozemský život? Otázka, kterou si vědci kladou celá desetiletí, zatím zůstává bez odpovědi. Čas od času se však objeví vesmírné objekty, které zaujmou experty podmínkami, jež by za vzácných okolností mohly být vhodné pro život. A nemusíme kvůli nim za hranice sluneční soustavy. Mezi taková tělesa se díky novým zjištěním zařadil Saturnův měsíc Enceladus.
7 fotografií

Záhadný měsíc Enceladus: Neobvyklé množství metanu může být známkou života

Věda a technika
Ilustrační foto
V prvním prázdninovém měsíci budou obloze dominovat zejména obě obří planety, Jupiter a Saturn. Během července se nám z večerní oblohy postupně vytratí Mars a z planet ji tak bude zdobit pouze druhá sousedka Země, tedy Venuše. Merkur sice dosáhne své maximální západní elongace, bude se ale postupně vytrácet ve světle ranní oblohy. Uran i Neptun nalezneme za pomoci dalekohledu na ranní obloze, pozorovací podmínky ale nebudou v jejich případě příznivé. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete i na webu www.astrohk.cz.

Červenec ve znamení obřích planet

Z okolí
Superúplněk na jihu Čech zachytil Leoš Russ v Bohumilicích u Vimperka.
Větší až o deset procent je Měsíc v dubnovém úplňku. Přibližuje se Zemi na druhou nejmenší vzdálenost v letošním roce. Dubnový úplněk, který má vrchol v úterý 27. dubna, dostal přezdívku "růžový". Nemá to nic společného s jeho zabarvením, ale pojmenovali ho tak v USA podle růžových plamenek šídlovitých, které v dubnu rozkvétají.
12 fotografií

OBRAZEM: Superúplněk na Prachaticku vévodí noční obloze

Prachaticko
Podle astronomů se Ježíš narodil 17. 6.
Spory o to, co byla Betlémská hvězda, se táhnou napříč stoletími. Historici, církevní představitelé, astronomové se přou o to, zda tento vánoční fenomén , byl fyzicky přítomen na obloze, ať už se jednalo o kometu, hvězdu, planetu, či jejich vzájemnou konjunkci, či byla betlémská hvězda symbolem starozákonního proroctví.

Byla Betlémská hvězda konjunkcí Jupitera se Saturnem?

Slovácko
Fotograf Miloš Šálek zachytil z Černé hory na noční obloze setkání planet Jupiter, Saturn a Měsíce.
Trutnovskému fotografovi Miloši Šálkovi se podařilo zachytit zajímavou astronomickou událost na noční obloze: setkání planet Jupiter, Saturn a Měsíce. Záběry pořídil z Černé hory. Je to předzvěst 21. prosince, kdy planety Jupiter a Saturn zdánlivě splynou dohromady. Jejich velmi těsné setkání je to často označováno jako astronomický úkaz století.
6 fotografií

Unikátní nebeský úkaz. Setkání Jupiteru, Saturnu a Měsíce se podařilo zvěčnit

Věda a technika