ŠTÍTEK: Saturn

VESMÍRNÝ PROJEKT. Planety jazzového klavíristy Mateje Benka.
Praha /ROZHOVOR/ - Skutečným pohlazením po duši malých, ale i dospělých posluchačů je ojedinělý „vesmírný" projekt Planety jazzového klavíristy Mateje Benka. Hudebník původem ze Slovenska, který v posledních letech spolupracoval například s Ondřejem Rum- lem na projektu Český kalendář Michala Horáčka nebo na letošním turné Richarda Müllera, jej zasvětil jednotlivým částem naší sluneční soustavy. Ke všem napsal písně včetně textů, které interpretují takové hvězdy, jakými jsou Richard Müller (představuje Slunce), Michael Kocáb (Merkur), Klára Vytisková (Venuše), Markéta Foukalová (Země), Ondřej Ruml (Měsíc), Xavier Baumaxa (Mars), Radek Pastrňák (Jupiter), Milan Cimfe (Saturn), Yvonne Sanchez (Kometa), Oto Klempíř (Neptun) a Dan Bárta (Pluto), Uranu se ujal sám Benko.

Matej Benko o projektu Planety: Müllerovi jsem nabídl Slunce, já si nechal Uran

Hudba
Ilustrační foto.
Praha - Astronomická zima začne v úterý 22. prosince časně ráno. Slunce v 05:48 vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. Přestože zbývá jen pár dnů do začátku Vánoc, bude o svátcích podle meteorologů teplo a teploty mohou přes den šplhat až k deseti stupňům Celsia. Ochladit by se mohlo mírně až ke konci roku. Mrznout ale zřejmě nebude, pokud ano, tak v noci a jen některé dny.

V úterý začne astronomická zima, na počasí to ale vidět nebude

Česko
Školáci z Cerekvice nad Bystřicí.
Cerekvice nad Bystřicí – Žáci místní základní školy se již podruhé v tomto roce zúčastnili v rámci Výzvy 56 zahraničního studijního pobytu hrazeného z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tentokrát se vydali do Berlína a přilehlého okolí.

Na studijní pobyt vyrazili žáci z Cerekvice do Německa

Jičínsko
Kabelkový veletrh 2015.
České Budějovice - Rekordní výtěžek přinesl druhý ročník Kabelkového veletrhu Deníku. Pro talentované jihočeské děti jsme díky vám vybrali téměř čtvrt milionu korun. Děkujeme všem, kteří si ve středu do IGY přišli vybrat z tisíců kabelek, kravat i šátků, ale i těm, kdo módní doplňky darovali. O využití výtěžku vás budeme v Deníku informovat.
83 fotografií

Na Kabelkovém veletrhu padl rekord, děkujeme!

Českobudějovicko
Meteority, takzvané "padající hvězdy", bude možné pozorovat pouhým okem.
Pelhřimovsko – Srpnová obloha nabídne několik zajímavostí k pozorování. Milovníci astronomie se mohou zaměřit třeba na planetu Saturn, která bude nebi dominovat.

Měsíc byl blízko, brzy se vzdálí

Česko
Šátky, kabelky i kravaty můžete nosit do redakce našeho Deníku. Tam je od vás převezme Alena Jozová.
České Budějovice – Dva týdny už nosí muži i ženy do redakce našeho Deníku kabelky a nově také šátky 
a kravaty na letošní Kabelkový veletrh, který se uskuteční 
2. září v IGY Centru.„Převažují samozřejmě ženy, které nám sem nosí kabelky všemožných barev a stylů," komentovala aktuální situaci Alena Jozová z inzertní kanceláře Českobudějovického deníku. 

V redakci přibyly desítky kabelek

Českobudějovicko
Planeta Saturn v ulici Edvarda Beneše
Plzeň – Letos podeváté mohou obyvatelé i návštěvníci Plzně narazit na planety naší sluneční soustavy. Techmania také tentokrát rozmístila po městě svou Pouť k planetám.

Do ulic se vracejí betonové planety

Plzeňsko
Ilustrační foto.
Letovice – Psal se rok 1975, když v Letovicích skupina nadšenců založila raketomodelářský klub, tehdy při základní organizaci Svazarm. „Své předchozí amatérské pokusy s vypouštěním raket všeho druhu jsme tak převtělili v seriózního koníčka," říká o zrodu klubu jeden ze zakládajících členů a předseda dnešního Raketomodelářského klubu Letostroj Letovice Jiří Kašpar. Oslavy čtyřicátého výročí klubu odstartují ve čtvrtek přednáškou známého popularizátora vesmírného výzkumu Tomáše Přibyla o neslavných startech slavných raket.

Letovičtí raketomodeláři bodují i ve světových soutěžích. Slaví čtyřicáté výročí

Blanensko
Noční obloha nad vsetínskou hvězdárnou pro den 15. dubna ve 22:00 hodin.
Valašsko /SERIÁL TÝDENÍKU/ - Po poněkud váhavém přechodu zimy na jaro, který znamenal jen ojedinělé šance na pozorování noční oblohy, se snad konečně dočkáme většího množství jasných nocí. Jarní obloha je jakýmsi předělem, kdy se loučíme s výraznými objekty zimního nebe a od východu na nás zvědavě pokukují letní souhvězdí a vše co k nim patří.

Vesmír na jarní obloze

Valašsko
Ilustrační foto.
Když 
v Egyptě před časem propukly velké nepokoje a trvaly celé měsíce ovlivnilo to i zájem Jihočechů o zájezdy do africké země proslulé památkami a mořem. Měsíce trvající nejistota dokonce odradila část turistů od exotického výletu.

Turisté se na bezpečnost v Paříži neptají

Cestujeme
Ilustrační foto.
Českobudějovicko – Když 
v Egyptě před časem propukly velké nepokoje a trvaly celé měsíce ovlivnilo to i zájem Jihočechů o zájezdy do africké země proslulé památkami a mořem. Měsíce trvající nejistota dokonce odradila část turistů od exotického výletu.

Turisté se na bezpečnost v Paříži neptají

Českobudějovicko
Ilustrační foto
Praha – Letošní rok bude pro Česko bohatý na astronomické úkazy. Po pár letech se Češi dočkají hned dvou zatmění, která budou vidět z území republiky. V březnu nastane částečné zatmění Slunce a v září úplné zatmění Měsíce. Rok 2015 nabídne také vynikající podmínky pro pozorování planet Jupiter a Saturn, řekl dnes mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Letošek bude astronomicky bohatý, dočkáme se zatmění Slunce i Měsíce

Česko
Ilustrační foto
Berounsko – Rok 2014 skončil a my se již opět díváme dopředu. Co rok 2015 přinese? Do budoucnosti pomocí horoskopů na rok 2015 můžete nahlédnout díky astroložce Daniele Hannah, která spolupracuje s Berounským deníkem.

Horoskop 2015: Co nám přinese nový rok?

Berounsko
Martin Cholasta.
Hradec Králové – Štědrý den tu máme za několik dní. S ním je spojena řada vánočních tradic. Jednou z nich je příběh o Betlémské hvězdě, která měla dovést Tři krále z východu do Betléma v Judeji, aby se poklonili malému Ježíškovi a předali mu dary v podobě zlata, kadidla a myrhy.

Betlémská hvězda byla konjunkcí planet

Hradecko
V neděli odpoledne došlo na novém obchvatu Freistadtu k první nehodě.
Řidiči, kteří využívají trasu z Českých Budějovic na rakouský Linec, ušetří zase o trochu více času. V noci ze soboty na neděli byl totiž otevřen pětikilometrový obchvat Freistadtu. Není tak již nutné projíždět městem, uleví se i obyvatelům. Obchvat je součástí čtyřproudové rychlostní komunikace.

V Rakousku otevřeli obchvat Freistadtu. Zrychlila se tak cesta na Linec

Cestujeme
V neděli odpoledne došlo na novém obchvatu Freistadtu k první nehodě.
Freistadt - Řidiči, kteří využívají trasu z Českých Budějovic na rakouský Linec, ušetří zase o trochu více času. V noci ze soboty na neděli byl totiž otevřen pětikilometrový obchvat Freistadtu. Není tak již nutné projíždět městem, uleví se i obyvatelům. Obchvat je součástí čtyřproudové rychlostní komunikace.

V Rakousku otevřeli obchvat Freistadtu. Zrychlila se tak cesta na Linec

Z okolí
Po chodbách Jezeří se projdou oživlá strašidla.
Mostecko – Tradiční bude závěr návštěvnické sezony na Jezeří. V útrobách zámku budou moci návštěvníci po roce opět narazit na strašidla a další pohádkové postavy. Kastelánka Hana Krejčová znovu připravila dva „strašidelné" okruhy. Na Lesné oproti tomu dají vzpomenout na staré časy. Havraň bude svědkem jedinečných závodů a v Mostě bude možné sledovat, jak planetu Saturn překryje Měsíc.

Kam o víkendu: Na Jezeří ožijí strašidla, v Mostě budou pozorovat planety

Mostecko
Ilustrační foto.
Valašsko /SERIÁL TÝDENÍKU/ - Pozorování nočního nebe v podzimním období patří k nezapomenutelným zážitkům, neboť v tuto část roku je obloha neobyčejně bohatá na jasnější objekty hlubokého vesmíru zvané "deep sky".

Vesmír na podzimní obloze

Valašsko