ŠTÍTEK: Saturn

METEORY KAŽDÉHO ROJE  vylétají zdánlivě z jednoho bodu na obloze zvaného radiant. Že tomu tak je, dokladuje snímek astronoma Petra Horálka, který pořídil v roce 2013 krásnou kompozici meteorů vylétajících právě ze souhvězdí Persea.
Úpice - Pozorování padajících hvězd – Perseid, kterým se také říká „slzy svatého Vavřince", protože jsou patrné v době svátku sv. Vavřince po 10. srpnu, nerušil měsíc v obřím úplňku. Toho se v úpické hvězdárně trochu obávali. Nakonec však podívanou zhatila oblačnost.

Mraky zakryly slzy svatého Vavřince a bylo po podívané

Krkonoše
Ilustrační foto
/INFOGRAFIKA/ – Kromě Perseid bude dnes v noci na obloze vidět také Mars nebo Saturn. Viditelnost ale výrazně omezí Měsíc po úplňku a případná oblačnost, upozorňuje astronom Jiří Borovička z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Astronom: Perseid uvidíme letos o polovinu méně

Z okolí
Petrov - ilustrační foto.
Brno – Kostel svatého Michala, hrad Špilberk i Petrov utápějící se ve světle zapadajícího Slunce. To všechno mohou Brňané od soboty zhlédnout jediným pohledem. Turistické informační centrum města Brna totiž pořádá pozorování západu Slunce a večerního Brna z věže Staré radnice.

Usínání Brna uvidí lidé s nadhledem

Jihomoravský kraj
Petrov - ilustrační foto.
Brno – Kostel svatého Michala, hrad Špilberk i Petrov utápějící se ve světle zapadajícího Slunce. To všechno mohou Brňané od soboty zhlédnout jediným pohledem. Turistické informační centrum města Brna totiž pořádá pozorování západu Slunce a večerního Brna z věže Staré radnice.

Usínání Brna uvidí od soboty lidé s nadhledem

Brněnsko
Autoři nové výzdoby v kunštátské škole: zleva žáci Radim Banya, David Dočekal a školník Pavel Novotný, dole žákyně Zdena Žaludová, Monika Bednářová a učitel Ladislav Dostál.
Kunštát – Jakou barvu má Saturn? V jakém pořadí od Slunce leží Merkur? Zodpovězení podobných otázek nedělá žákům kunštátské základní školy problémy. Co si nezapamatují v hodinách zeměpisu, to je bije do očí při cestě školní budovou. Díky nové malbě v podobě mozaiky z rozbitých kachliček poblíž vchodových dveří.

Kunštátští žáci se učí i na chodbě. Díky mozaice sluneční soustavy

Blanensko
Noční obloha nad vsetínskou hvězdárnou 15. července ve 22:00 hodin.
Valašsko /SERIÁL TÝDENÍKU/ - V období léta, kdy noci bývají teplé a prázdninový čas volnější, se jistě mnozí z nás rádi podívají na krásy nočního nebe. Co na něm můžeme vidět? Planetární divadlo bude v tomto ročním období poněkud chudší, protože Merkur, Venuše a Jupiter budou úhlově velmi blízko Slunci a tedy téměř nepozorovatelné.

Planetární divadlo na letní obloze

Valašsko
Astronomové objevili ve vesmíru "zemskou godzillu"
Boston /VIDEO/ - Astronomové nalezli planetu zemského typu, která má oproti Zemi více než 17násobnou hmotnost, přitom je proti naší planetě jen zhruba dvakrát tak větší. Vědci ji nazývají megazemí či zemskou godzillou. Objev, který oznámila Americká astronomická společnost na setkání v Bostonu, byl překvapením, neboť se dosud mělo za to, že planety takovéto velikosti jsou spíše plynní obři, jako jsou Jupiter či Saturn.

Astronomové objevili ve vesmíru "zemskou godzillu"

Svět
Ilustrační foto
Oslo/Haag - Aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace z 12 zemí dnes zablokovali dvě velké těžební plošiny v rámci kampaně na ochranu Arktidy. Aktivisté obsadili ropnou plošinu Transocean Spitsbergen norské společnosti Statoil nedaleko Medvědího ostrova v Severním ledovém oceánu a v Nizozemsku vrtnou plošinu GSP Saturn připravenou na těžbu pro ruskou společnost Gazprom. V druhém případě bylo šest aktivistů zatčeno.

Aktivisté Greenpeace obsadili dvě ropné plošiny

Svět
Ilustrační foto
Zastupitel části území Země zvané Evropa ze 4. kvadrantu vesmíru přelétne ve svém turbo vznášedle nad kusem ČEHOSI neznámého. Kusem ZELENÉ krajiny, která pro něj byla naprostou záhadou. Ve svém životě pod vzduchovou kopulí na planetě Zemi, byl již svědkem mnoha zvláštních věcí, ale TOHLE pro něj představovalo nové překvapení.

Moje Evropa: Rok 2768

Soutěže
Planeta Země
Washington - Američtí astronomové objevili první planetu přibližně velikosti Země v potenciálně obyvatelné zóně jiné sluneční soustavy. To znamená, že voda by se v tomto vzdáleném světě mohla nacházet v kapalném skupenství, informují vědci v čele s Elisou Quintanaovou z amerického institutu SETI v aktuálním vydání časopisu Science.

Objevena první planeta velikosti Země v "obyvatelné" zóně

Svět
Enceladus, šestý největší měsíc planety Saturn, má pod zmrzlým povrchem oceán s rozlohou přinejmenším jako Česká republika.
Washington - Enceladus, šestý největší měsíc planety Saturn, má pod zmrzlým povrchem oceán s rozlohou přinejmenším jako Česká republika. Podle odborného žurnálu Science to naznačují nová data získaná z družice Cassini. Vědci se již dříve domnívali, že pod povrchem tohoto měsíce je voda v kapalném stavu, což je považováno za jednu z podmínek pro existenci života.

Saturnův měsíc Enceladus má zřejmě pod jižním pólem oceán

Svět
Ilustrační foto
Detroit - Kvůli dlouho pomíjené závadě na zapalování u menších vozů americké General Motors (GM) zemřelo v nehodách 303 lidí. Tvrdí to studie, kterou ve čtvrtek večer zveřejnila nezávislá organizace Center for Auto Safety. GM dosud uváděla, že má zprávy o 12 obětech 34 nehod, a závěry studie odmítla jako spekulaci. GM svolala kvůli závadě na zapalování do servisů 1,6 milionu vesměs kompaktních vozů teprve letos v únoru, třebaže o problému měla informace už od roku 2001.

Dle studie prý kvůli závadě zapalování u vozů GM zemřelo 303 lidí

Ekonomika
Noční obloha nad vsetínskou hvězdárnou pro den 15. dubna 22:00 hodin.
Vsetín - Nastupuje jaro a tím končí období zimních inverzí a kouřma, které často znepříjemňovalo pozorování noční oblohy. Využijme toho a podívejme se na oblohu nad námi. Co na ní uvidíme?

Vesmír na jarní obloze

Valašsko
Nivnický orloj pochází počátku munilého století.
Nivnice – Tříkrálovou tradici můžeme nalézt v konstrukci orlojů například na tzv. nivnickém orloji. Ten vznikl na začátku 20. století v Nivnici. Na orloji je vyznačen rok 1922. Vytvořil jej Josef Lukeš, který se po otci vyučil tesařem.

Historie nivnického orloje

Volný čas
Ilustrační foto.
Mělnicko - Ivan Černovský: Přežili jsme rok 2013. Pokud jste se drželi mé loňské rady: „Nečekejte na lepší roky a užívejte si," dobře jste udělali, protože každá radost vás 
v příštím roce díky intervenci české národní banky přijde dráž. Asi jsme v posledních dvaceti letech nepracovali dostatečně zodpovědně. Vše mohlo dopadnout i hůř.

Jaký bude rok 2014 podle astrologa? Záleží na cestě, kterou si vyberete

Mělnicko
Ilustrační foto.
Kladensko - Ivan Černovský: Přežili jsme rok 2013. Pokud jste se drželi mé loňské rady: „Nečekejte na lepší roky a užívejte si," dobře jste udělali, protože každá radost vás 
v příštím roce díky intervenci české národní banky přijde dráž. Asi jsme v posledních dvaceti letech nepracovali dostatečně zodpovědně. Vše mohlo dopadnout i hůř.

Jaký bude rok 2014 podle astrologa? Záleží na cestě, kterou si vyberete

Z okolí
Noční obloha nad vsetínskou hvězdárnou 15. ledna ve 22:00 hodin.
Vsetín - V mrazivých zimních nocích jsou pohledy na noční oblohu jedny z nejpůsobivějších, a to hlavně na horách, vysoko nad inverzí a daleko od rušivých světel nočních měst.

Vesmír na zimní obloze

Valašsko
Zakladatel vyškovského nahrávacího studia, hudebník Bořivoj Monath.
Vyškov – Kdokoliv projde zadními dveřmi do budovy Bombastic klubu ve vyškovských Smetanových sadech, uvítá ho místnost s kytarami rozvěšenými po zdech, velkým mixážním pultem, nejrůznější audiotechnikou i malým stolkem s dvěma barovými židličkami a popelníkem. Za tím svoje ranní kávy pije už patnáct let zakladatel vyškovského nahrávacího studia Davos Records a zkušený kytarista Bořivoj Monath, který se představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

Daň za bouřlivý život jsem zaplatil. Čtyřikrát, říká hudebník Monath

Jihomoravský kraj
Zakladatel vyškovského nahrávacího studia, hudebník Bořivoj Monath.
Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Kdokoliv projde zadními dveřmi do budovy Bombastic klubu ve vyškovských Smetanových sadech, uvítá ho místnost s kytarami rozvěšenými po zdech, velkým mixážním pultem, nejrůznější audiotechnikou i malým stolkem s dvěma barovými židličkami a popelníkem. Za tím svoje ranní kávy pije už patnáct let zakladatel vyškovského nahrávacího studia Davos Records a zkušený kytarista Bořivoj Monath, který se představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

Daň za bouřlivý život jsem zaplatil. Čtyřikrát, říká hudebník Monath

Vyškovsko