ŠTÍTEK: sjezdovka

Ilustrační foto
/FOTOGALERIE, ANKETA/ Ačkoliv v nížinách východních Čech není sněhová nadílka zrovna bohatá, na horách se lyžuje. Zejména o víkendech atakují skiareály v Krkonoších a Orlických horách tisíce lyžařů a snowboardistů. Připravili jsme pro vás přehled oblíbených lyžařských středisek. Hlasujte (do konce února) v anketě na konci článku pro ten svůj.
45 fotografií

HLASUJTE: Lyžujete? Který skiareál ve východních Čechách je váš nejoblíbenější?

Z okolí
Vzpomínka na vlek v Boskovštejně. Výstup na horní stanici vleku v roce 1988. Z kroniky lyžařského oddílu TJ Znojmo.
Téměř dvacet let se mohli milovníci lyžování své zimní zálibě věnovat i na Znojemsku. Dnes již zaniklý areál s vlekem u Boskovštejna ale stále zůstává ve vzpomínkách mnoha někdejších lyžařů. Za velmi zajímavý příspěvek děkujeme správcům stránky Zapomenuté vleky a za fotografie z kroniky znojemského lyžařského oddílu děkujeme Liboru Nevrklovi.
36 fotografií

RETRO. Co bylo a už není. Jako Anděl na horách. Pamatujete vlek v Boskovštejně?

Čtenář reportér
Záchranáři zasahovali v pátek v Peci pod Sněžkou u zraněného lyžaře.
/FOTOGALERIE/ Leteckým transportem šestnáctiletého mladíka do Fakultní nemocnice v Hradci Králové skončila srážka dvou lyžařů na sjezdovce Zahrádky v Peci pod Sněžkou. Došlo k ní v pátek dopoledne. U případu zasahovala Horská služba a zdravotnická záchranka. Vrtulník přistál u stanice Horské služby v Peci pod Sněžkou. Mladý lyžař utrpěl zranění v oblasti zad.
15 fotografií

V Peci pod Sněžkou se srazili na sjezdovce lyžaři, pro jednoho letěl vrtulník

Krkonoše
Při předávce zraněné lyžařky
Je středa 29. prosince, všední den mezi Vánocemi a Silvestrem. Krokem projíždím Špindlerovým Mlýnem. Jednak proto, že co chvíli se před autem jako kuželka kolébá člověk v kombinéze a přezkáčích, jednak proto, že hledám sídlo Horské služby. Navigace konečně hlásí: „Váš cíl je vlevo.“ Cíl je tedy vlevo a vpravo je mlha, v níž se dnes ztrácejí nejen zdejší sjezdovky. A kousek odsud je hora Stoh a chalupa, kde se točil film Jak vytrhnout velrybě stoličku.
15 fotografií

V terénu s Horskou službou: Až 35 úrazů denně, rozhoduje fyzička i rychlá reakce

Zdraví
Lyžaři ve Skiareálu Špindlerův Mlýn.
/FOTOGALERIE/ Od pondělí 24. ledna budou mít návštěvníci Krkonoš možnost nechat se otestovat na koronavirus ve Špindlerově Mlýně. Na parkovišti P1 při vjezdu do města začne fungovat PCR testovací centrum certifikované firmy Firm Clinic. Otevřené bude každý den od 8 do 17 hodin, je bez rezervace a garantuje výsledky maximálně do druhého dne. Určeno bude nejen lyžařům, ale i hostům hotelů nebo místním obyvatelům. Samoplátce bude stát PCR test 814 Kč, expresní vyhodnocení testu do šesti hodin od odběru vzorku stojí 6950 korun.
28 fotografií

Špindlerův Mlýn otvírá testovací centrum, expresní výsledky vyjdou na sedm tisíc

Krkonoše
Z Mikulova na Teplicku, víkend 22. a 23 ledna.
Podivejte se, třeba jsme vás tam vyfotili, nebo vaše děti. Na sjezdovkách bylo o víkendu 22. a 23. ledna rušno. Byli jsme se podívat na dojezdu sjezdovek v Mikulově. Parkoviště je tam zdarma, nechybí stánek s občerstvením. Děti se tam učily lyžovat ve školičce. V permanenci byla malá sjezdovka s vlekem Údolíčko. V neděli slalomák. Lyžovalo se také na Hrobské.
80 fotografií

FOTO: Lidé o víkendu vyrazili na lyžovačku a bobovačku do Mikulova a na Bouřňák

Teplicko
Rozárka na Novém Hradci Králové.
Každý zimní víkend míří z českého vnitrozemí tisíce lidí do horských středisek. Jejich parkoviště praskají ve švech a okolní příroda dostává na frak. I proto se některé iniciativy snaží přinést trošku zimních radovánek i do míst, kde by lyžaře hledal jen málokdo – na okraj větších měst. V Česku se v poslední době objevilo hned několik projektů na městské lyžování. Narážejí však na dva zásadní problémy: nedostatek přírodního sněhu i tuhý odpor ochránců přírody či místních lidí.
23 fotografií

Nový trend: budování sjezdovek ve městech. Plány ale narážejí na odpor ochránců

Hradecko
Lyžaře na sjezdovce na Harusáku neodradilo ani proměnlivé počasí.
/VIDEO/ Je mrazivé sobotní odpoledne. Na sjezdovce na Harusáku je pěkně rušno. Z kopce sviští lyžaři, mezi kterými se dovedně proplétá několik rozdováděných snowboardistů. Půlkilometrovou sjezdovku si všichni dosyta užívají. Nikomu nevadí ani fakt, že se počasí mění z minuty na minutu a každou chvíli se z nebe sype další zásoba sněhu. A že je ho na sjezdovce i v okolí požehnaně.
66 fotografií

Sníh kam jen oko dohlédne. Harusák zaplnily davy lyžařů. Podívejte se

Žďársko
Sjezdovka na vrchu Háj v Aši.
Každý zimní víkend míří z českého vnitrozemí tisíce lidí do horských středisek. Jejich parkoviště praskají ve švech a okolní příroda dostává na frak. I proto se některé iniciativy snaží přinést trošku zimních radovánek i do míst, kde by lyžaře hledal jen málokdo – na okraj větších měst. V Česku se v poslední době objevilo hned několik projektů na městské lyžování. Narážejí však na dva zásadní problémy: nedostatek přírodního sněhu i tuhý odpor ochránců přírody či místních lidí.
23 fotografií

Nový trend: budování sjezdovek ve městech. Plány ale narážejí na odpor ochránců

Česko
Studenti si užívali lyžování v Rakousku.
Zimní měsíce ve školách jsou dobou, kdy se vyráží na lyžařský výcvik. V poslední době díky koronaviru většina škol však jezdí do českých nebo moravských hor. Studenti Střední školy – Podorlické vzdělávací centrum z Dobrušky ale měli to štěstí, že s panem učitele Ošťádalema panem učitelem Bastlem vyrazili do rakouských Vysokých Taur, které leží na samé hranici s Itálií.
4 fotografie

Studenti v Rakousku: Největším zážitkem byla jízda vláčkem na Mölltalský ledovec

Čtenář reportér
CÍLOVÝ STAV. Projekt dalšího přemostění sjezdovky v Hlinsku
/VIZUALIZACE/ Velmi smutný byl loňský pohled na hlineckou sjezdovku. Tu kvůli epidemii covidu ohraničila páska se zákazem vstupu a po celou sezonu byla sjezdovka uzavřena. Letos už areál plně slouží návštěvníkům, kteří do Hlinska jezdí zdaleka. Lyžařské přemostění přilehlé silnice první třídy, kdy se červená sjezdovka protáhla na dvojnásobek, je pro lyžaře největším lákadlem. Nyní existuje další smělý plán, protáhnout nad stejnou silnicí i druhou zdejší sjezdovku. Podívejte se ve vizualizaci a v přiložené dokumentaci.
34 fotografií

Skiareál v Hlinsku chce dalším mostem nad silnicí prodloužit i druhou sjezdovku

Chrudimsko
Na Lipně se pojede měřený slalom.
Skiareál Lipno hlásí výborné lyžařské podmínky a od pátku spouští večerní lyžování. A o víkendu se v areálu koná oblíbená reality show pro amatérské lyžaře s ČT sport na vrchol. Tím ovšem nabitý víkend ve skiareálu nekončí. Chystá se také testování lyží předních značek a fotografický workshop. To vše na téměř 8 km perfektně upravených sjezdových tratí a od pátku už i s večerním lyžováním.
47 fotografií

Lyžaři, včetně dětí, si na Lipně můžou o víkendu zazávodit v měřeném slalomu

Českokrumlovsko