ŠTÍTEK: sjezdovka

Skiareál v Petříkovicích u Trutnova zápolí s velkou oblevou. Lyžařů je poskrovnu.
/FOTO, VIDEO/ „Nevyděláme nic. Je to jako byste chodil do práce zadarmo a ještě tam občas nějaké peníze přinesl,“ říká majitel skiareálu v Petříkovicích u Trutnova Jan Boček. „Lidi chtějí jezdit na hory za sněhem, ne za deštěm a blátem. I kdyby se lyžovalo až do Velikonoc, tak ztrátu nedoženeme,“ tuší Tomáš Grégr ze Strážného. Místo zimy je v polovině února jaro. Vysoké teploty přinesly velkou oblevu. Hlavně pro níže položená lyžařská střediska to představuje kritickou situaci.
26 fotografií

Zavřeme sjezdovku, vyženeme tam ovce a budeme shánět šejka. Skiareály drtí teplo

Regiony
Skiareál v Petříkovicích u Trutnova zápolí s velkou oblevou. Lyžařů je poskrovnu.
/FOTO, VIDEO/ „Nevyděláme nic. Je to jako byste chodil do práce zadarmo a ještě tam občas nějaké peníze přinesl,“ říká majitel skiareálu v Petříkovicích u Trutnova Jan Boček. „Lidi chtějí jezdit na hory za sněhem, ne za deštěm a blátem. I kdyby se lyžovalo až do Velikonoc, tak ztrátu nedoženeme,“ tuší Tomáš Grégr ze Strážného. Místo zimy je v polovině února jaro. Vysoké teploty přinesly velkou oblevu. Hlavně pro níže položená lyžařská střediska to představuje kritickou situaci.
26 fotografií

Zavřeme sjezdovku, vyženeme tam ovce a budeme shánět šejka. Skiareály drtí teplo

Krkonoše
I když na Lipně v polovině února zavládlo vysloveně jarní počasí, skiareál zůstává díky zásobám technického sněhu v provozu. Na snímku lyžování 16. února 2024.
Rekordně vysoké teploty pokračují i v druhé polovině února, odpovídají spíš začátku května. Odpolední teploty se v pátek šestnáctého na Českokrumlovsku šplhaly nad 15 stupňů Celsia. Ve Vyšším Brodě bylo dokonce nejtepleji z celé republiky. Skiareály se ale drží, díky technickému sněhu. Po tom přírodním už nejsou, s výjimkou nejvyšších partií Šumavy, ani památky.   
11 fotografií

Ve Vyšším Brodě bylo nejtepleji v republice. Skiareály se drží, lyžuje se dál

Českokrumlovsko
Špindlerův Mlýn v únoru 2024. Sjezdovky jsou v provozu, leží na nich 50 až 100 cm sněhu.
Navzdory vysokým teplotám se dá pořád v Krkonoších lyžovat a vyrazit na české hory na jarní prázdniny. V provozu zůstávají sjezdovky ve velkých horských střediscích. Otevřené je chtějí mít až do Velikonoc. Obleva a jarní počasí v polovině února nicméně donutily předčasně ukončit zimní sezonu některým níže položeným skiareálům. „Mrazy ani sníh nedorazily, déle už to neudržíme. V pátek jedeme naposledy. Od 17. února bude areál uzavřen,“ oznámili provozovatelé Skiareálu Kněžický vrch ve Vrchlabí.
18 fotografií

Sníh máme, hlásí Pec i Špindlerův Mlýn. Lyžaři můžou vyrazit na české hory

Krkonoše
Nový lyžařský areál v Orlickém Záhoří - části Jadrná se poprvé otevřel v sobotu 10. února 2024.
/FOTO, VIDEO/ Areál v provozu, ale večerní lyžování do odvolání zrušeno - takový vzkaz mají pro své návštěvníky provozovatelé Skiareálu v Sedloňově. Lyžařská centra v Orlických horách letos bojují s nedostatkem přírodního sněhu a teplotami, které technickému zasněžování příliš nepřejí. Přesto se provoz snaží udržet. Otevřeno má, i když rovněž bez večerního lyžování, Skiareál Olešnice v Orlických horách. Přečtete si, jaké podmínky hlásí další místa.
32 fotografií

Prázdniny v Orlických horách i dál lákají na lyže, na běžky to ale příliš není

Rychnovsko
Tanvaldský Špičák.
/VIDEO/ Teplé počasí a déšť vyhánějí lidi z hor. Zatímco některé areály v Jizerských horách a Krkonoších bojují s nedostatkem sněhu a omezeným provozem, jiné se snaží udržet sjezdovky v chodu díky technickému sněhu. Deník zjistil, jak se v probíhajících jarních prázdninách odvíjí situace v populárních destinacích v Libereckém kraji.

Teplý únor zavírá vleky. Kde si v Jizerkách a Krkonoších přesto zalyžujete?

Jablonecko
Výjimečnou podívanou si připravila pro návštěvníky Krkonoš na jarní prázdniny Stezka korunami stromů v Janských Lázních. Je poprvé osvětlená po celé délce trasy, doplněná o 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti.
Pro první okresy v Česku začaly tento týden jarní prázdniny. Krkonošská střediska lákají návštěvníky vedle lyžování na další zajímavý program. Novinkami jsou kompletně osvětlená Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních, která nabízí atraktivní večerní prohlídky, a akce Night shopping v Peci pod Sněžkou s možností večerních nákupů. Naopak horní úsek lanovky na Sněžku je mimo provoz kvůli poruše motoru, jezdí pouze spodní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Ve Skiareálu Špindlerův Mlýn se bude promítat v premiéře filmový dokument Efka - nejrychlejší holka ve vesmíru o Evě Adamczykové.
43 fotografií

Jarní prázdniny na horách lákají na Night shopping v Peci, zářící Stezku i Efku

Krkonoše
Na sjezdovkách se učily lyžovat děti z ašských škol.
I když druhá polovina ledna 2024 byla ve znamení silnějších mrazů, ovlivnilo provoz ve všech lyžařských areálech v České republice prudké oteplení a především deště, které provázely začátek února. V Aši začaly 26.ledna 2024 lyžařské kurzy.

Lyžařské kurzy poznamenaly výkyvy počasí

Čtenář reportér
Ilustrační foto. Děti si užijí v sobotu v Orlických horách i karneval na lyžích.
Další překážky najdou návštěvníci v deštenském Ski Centru ve snowparku, kromě velkého skoku jsou připravené podél modré sjezdovky směrem ke snowparku také bedna a rail. Otevřená je modrá sjezdovka Marta, červená Sportovní i černá Závodní. V provozu jsou obě lanovky, kotva a k dispozici je dětské hřiště pro výuku začínajících lyžařů a snowboardistů. 
31 fotografií

Snowpark v Deštném zve na nové překážky. Jinde si užijete i karneval či masopust

Rychnovsko
Ski Areál Orlické Záhoří 20. ledna 2024.
/FOTO, VIDEO/ Čtyřmístná lanovka, parkování zdarma přímo pod lanovkou, možnost nákupu skipasů online se slevou a bez front, profesionální lyžařská a snowboardová škola, občerstvení, pravidelně udržovaný běžecký okruh hned v sousedství i napojení na hřebenovou běžeckou magistrálu. Nejen to budou lákadla nového Ski areálu Orlické Záhoří, jehož zázemí už ladí na přivítání prvních návštěvníků. Táhnout sem má především sjezdovka v délce 1,7 kilometru, bude jednou z nejdelších na české straně Orlických hor. Než provozovatel oznámí termín otevření, pojďte se podívat na náš časosběrný materiál - bohatou fotogalerii a videa, jak se areál rodil v čase.
38 fotografií

Ještě než se otevře. Podívejte se, jak se rodil nový Ski areál v Orlickém Záhoří

Rychnovsko
Mikulčin vrch. Sjezdový svah Lopata
V okrese Uherské Hradiště jsou čtyři lyžařská střediska. Čtyři sjezdovky, které jsou i přes aktuálně mizernou zimu v provozu. Lyžařské středisko Stupava spustilo vleky už v uplynulém roce, v Osvětimanech se lyžuje od 12. ledna. Od soboty 13. ledna je k dispozici milovníkům zimních sportů také Ski centrum Bílé Karpaty na Mikulčině vrchu, tedy tamní sjezdovka Lopata, jak se svahu lidově říká.
22 fotografií

Vyrazte lyžovat do Chřibů i Bílých Karpat. Na Slovácku fungují čtyři střediska

Slovácko
Letošní závod psích spřežení Šediváčkův long v Deštném v Orlických horách skončil kvůli počasí předčasně. Na východ Čech se vydala ze zhruba 250 kilometrů vzdálených Trhových Svin i Šárka Mikolášková se svými mladými fenkami.
Letošní závod psích spřežení Šediváčkův long v Deštném v Orlických horách skončil kvůli počasí předčasně. Na východ Čech se vydala ze zhruba 250 kilometrů vzdálených Trhových Svin i Šárka Mikolášová se svými mladými fenkami, která se jednoho z nejnáročnějších etapových podniků v Evropě poprvé zúčastnila před čtvrt stoletím.
7 fotografií

S voříšky ujela jedinou etapu Šediváčka. Důležité jsou zkušenosti, říká musherka

Rychnovsko
Běžky jsou ideálním zimním sportem. Procvičí celé tělo, podobají se chůzi a neutratíte tisíce za skipas.
Běžecké lyžování je pro děti ideálním zimním sportem. Díky volné patě se pohyb na běžkách podobá přirozené chůzi. Rodiče potěší také fakt, že strávit zimu na běžeckých lyžích vyjde podstatně levněji než na sjezdovkách. Učit děti běžkovat můžete i v lese za domem. A až se vydáte na upravené trasy, zaplatíte pouze za dopravu a parkování. Jak dětem vybrat správnou délku lyží? A jak to udělat, aby si děti běžkování užily?

Proč učit děti běžkování: Jak rozvíjí tělo a co dělat, aby si to užili všichni

Rodina