ŠTÍTEK: sjezdovka

Močení ve stoje může leccos usnadnit například na sjezdovce. Metoda dvou prstů ho umožňuje a je snadná.
Sportování a procházky v zimní přírodě jsou příjemné až do doby, kdy vám dojde, že musíte nezadržitelně na malou. Muži v této situaci jen rozepnou poklopec, zamíří a je po problému. Ženy jsou však zvyklé močit v sedě, což není v mrazu, větru a všudypřítomném sněhu zrovna jednoduché. Jak vykonat potřebu v přírodě, jak mohou ženy čůrat i ve stoje bez použití jakékoliv pomůcky a co dělat, když se vám chce močit například na lyžích?

Metodu dvou prstů při čůrání by měly ženy ovládat. Lyžařce se neznalost vymstila

Zdraví
Eva Samková (provdaná Adamczyková) na Lipně
Kdysi je vyhazovali ze sjezdovek jako nevítané a poněkud podezřelé vetřelce, dnes jde o miliardový byznys a velmi populární rekreační i vrcholový sport. Snowboardingové hvězdy má i malé Česko – vždyť kdo by neslyšel o Evě Adamczkykové a Ester Ledecké? V závěrečném dílu zimního seriálu Deníku zjistíte třeba to, jaké byly kořeny tohoto sportu, kde se vzaly úspěchy zmíněných českých dam a na kolik vás přijde nové prkno.
13 fotografií

Jak si Češi (ne)zamilovali snowboard. Adamczyková by před lety nesměla na svah

Zimní sporty
Lidé vyrazili o předvánočním víkendu do Krkonoš na lyže.
Díky mrazům umožňujícím zasněžování a přírodnímu sněžení hlasí zimní střediska ideální podmínky k lyžování, v provozu je většina lyžařských středisek. Lyžuje se také v níže položených areálech, jako v podhůří na Orlickoústecku či na Vysočině a Železných horách. Pro běžkaře jsou upraveny trasy na hřebech Krkonoš i Orlických hor.

Lyžaře v Pardubickém kraji čeká zatím nejlepší víkend letošní zimy

Chrudimsko
Krkonošská Malá Úpa je nejvýše položenou obcí ve východních Čechách.
/VIDEO, FOTO/ „Dříve jsme na české hory nejezdili, ale třetí rok po sobě se vracíme do Krkonoš do Malé Úpy. Je tady nádherně, jsme naprosto nadšení,“ rozplývala se pod sjezdovkou Pomezky paní Miloslava z Prahy s malým synem Vildou na bobu. Právě do Malé Úpy, nejvýše položené obce východních Čech, se vydal redaktor Krkonošského deníku na reportáž. 
41 fotografií

Pivo, hokej, kino. V nejvýše ležící východočeské vesnici to není jen o lyžování

Krkonoše
V sobotu 13. ledna se v Teplicích nad Metují i na Janovičkách, kde celý týden využívali mrazivého počasí k intenzivnímu zasněžování, rozjedou vleky. Lyžařská sezóna v obou areálech začíná už podruhé - prosincový start měl ale jepičí život.
Přestože Náchodsko není nijak významnou lyžařskou destinací, ve šťastnou třináctku věří provozovatelé hned dvou skiareálů - v Teplicích nad Metují a na Janovičkách u Broumova. Právě v sobotu 13. ledna se totiž na obou svazích, kde celý týden využívali mrazivého počasí k intenzivnímu zasněžování, rozjedou vleky. Lyžařská sezóna v obou areálech začíná už podruhé - prosincový start měl ale jepičí život.
12 fotografií

Mráz a sněžná děla daly lyžařům od soboty šanci v Teplicích n. M. na Janovičkách

Náchodsko
Skiareál Klínovec.
Deště vystřídaly silné mrazy a vlekaři v regionu se zaradovali. Ještě minulý týden pršelo a řeky se vylévaly z koryt, teď teploty v kraji klesají k minus deseti stupňům. Vlekaři změnu vítají, ale kvůli nedostatku přírodního sněhu museli spustit sněhová děla. Současné mrazy tak správci lyžařských areálů využívají k zasněžování svahů naplno.
4 fotografie

Sněhová děla jedou naplno. Zpátky na svah, lákají vlekaři lyžaře

Sokolovsko
Ski & Bike Špičák 11. ledna 2024.
Zima ukázala poprvé v roce 2024 vlídnější tvář a i když nesněžilo, mrazy umožnily technické zasněžování. Před nastávajícím víkendem jsou tak sjezdovky na šumavském Špičáku zpátky v zimní kondici a podařilo se ještě otevřít zhruba půlkilometrový úsek spojující v horní části dvojku U Zalomeného s jedničkou Turistickou. Aktuálně tu lyžaři mají k dispozici 4,5 kilometrů tratí.

Na Špičáku otevírají trať měřeného slalomu, začínají i lyžařské kurzy

Klatovsko
Lyžovačka ve skiareálu Lipno 9. ledna.
/OBRAZEM/ Ještě před pár dny to na Lipně vypadalo s lyžováním všelijak. Kvůli silné oblevě, která přišla přes svátky, nebylo sněhu mimo sjezdovky ani památky a čtrvrtého ledna skiareál oznámil, že nechává otevřené jen dvě sjezdovky a jednu lanovku. Teď se situace otočila o 180 stupňů. Uhodily tvrdé mrazy a lipenský zasněžovací systém se mohl znovu naplno rozjet.
35 fotografií

Obleva je zapomenuta, sněžná děla jedou naplno. Na Lipně otevřou další sjezdovky

Českokrumlovsko
V lyžařském areálu Monínec.
Mrzne až praští, na což naléhavě čekali mnozí vlekaři, aby mohli začít zasněžovat svahy a obnovit provoz po pauze dané nepřízní počasí. Přesto většina lyžařských středisek v okolí Prahy ještě zůstává mimo provoz. Zážitky pro lyžaře a snowboardisty nabízí pouze Monínec na Příbramsku. Jinde se chtějí především dobře připravit na závěr týdne; především na víkend. A snad přivítat návštěvníky už v pátek – případně ve čtvrtek.
75 fotografií

Na Monínci se lyžuje, jinde se sjezdaři dočkají koncem týdne

Příbramsko
Na Špičáku se lyžuje na čtyřech kilometrech sjezdovek.
Po třech větrných dnech se dnes znovu rozjela lanovka na vrchol Špičáku. Lyžovat se tak bude moci i na horních úsecích sjezdovky číslo jedna Turistická a číslo tři Slalomová a v dolních pasážích se z obou přejede na dvojku U Zalomeného. Spolu se Spodní Šancí, sjezdovkou k hlavnímu parkovišti a dětským hřištěm před chatou Blaženka tady mají lyžaři aktuálně k dispozici celkem cca 4 km sjezdovek.

Na Špičáku se lyžuje na čtyřech kilometrech sjezdovek. Oslaví tu konec roku

Klatovsko
Lyžování v italských Dolomitech. Ilustrační snímek
Čas mezi Štědrým dnem a Novým rokem je stále ještě možné strávit na dovolené v zahraničí, nejlépe na zasněžených svazích Alp. I na poslední chvíli jsou dostupné pobyty v nejznámějších evropských lyžařských střediscích. Podle odborníků je ale nutné počítat s menším pohodlím a není možné očekávat slevu při vyprodávání posledních míst.

Zimní dovolenou v cizině ještě lze sehnat. Ale daleko od sjezdovky a bez slevy

Ekonomika
Z Deštného v Orlických horách.
/FOTO, VIDEO/ Počasí letos vlekařům v Orlickým horám na rozjezd nové sezony přálo, a tak některá střediska zahájila provoz už na začátku prosince. Jenže před několika dny sem dorazila obleva, která krajinu na mnoha místech bílého pláště zbavila, nebo ho alespoň proděravěla. Takový se naskytl pohled i návštěvníkům hor, kteří sem zavítali o víkendu. Stačilo však ujet o několik kilometrů výše, kde se sněhová peřina stále držela. Po Štědrém dni chtějí otevřít další skiareály a v Deštném by se mohlo rozjet i večerní lyžování. Projeďte se Orlickými horami s námi.
11 fotografií

Bílý plášť Orlickým horám potrhala obleva. Přesto se chystá večerní lyžování

Rychnovsko
Sjezdovka na svahu vrchu Přimda.
Na sjezdovce na Přimdě si letos lyžaři nezajezdí. I kdyby bylo sněhu dostatek, pro sezonu 2023/2024 zůstane areál zavřený. Vedení města musí zajistit její bezpečnou provozuschopnost poté, co předchozí provozovatel ukončil svoji činnost a předal celý areál zpět městu. Pokud bude dostatek sněhu, město má v plánu pro běžkaře připravit alespoň běžkařskou stopu.

Sjezdovka na Přimdě letos nepojede, ani kdyby znovu napadl sníh

Tachovsko
Ester Ledecká
Roky se žehrá na nepřízeň počasí. Letos se však dá lyžovat na svazích českých a moravských hor už od konce listopadu. Kdo může, sviští ze sjezdovek. Příležitostí je docela dost, zvlášť když existuje naděje, že bílá nadílka ve vyšších polohách vydrží. Děti tak mají šanci najet slalomové a sjezdařské tratě a zkoušet napodobit svůj vzor - českou obojživelnici a „zimní královnu“ Ester Ledeckou. Začtěte se do druhého dílu zimního seriálu Deníku.

Národ Ledecké a Strachové? Češi sjezdovky milují, jde ale o zásah pro peněženku

Zimní sporty
zahájení sezóny na Klínovci.
Krásné podmínky měli ti, kteří si nenechali ujít první letošní lyžovačku ve Skiareálu Klínovec. Ten se milovníkům zimních sportů otevřel slavnostně v pátek 8. prosince. Ještě o víkendu tam leželo více než půl metru přírodního sněhu, což hřebeny Krušných hor dlouho nepamatují.
7 fotografií

Klínovec zatím zprovoznil Dámskou a Pařezovku

Sokolovsko
Starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura.
/ROZHOVOR/ „Nové sjezdovky jsou krásné, je to velký posun dopředu,“ láká na lyžovačku do Špindlerova Mlýna jeho starosta Martin Jandura. V rozhovoru pro Krkonošský deník se například také dozvíte, zda bude ubytování ve vyhlášeném zimním středisku dražší nebo zda se bude nově platit za parkování na městských plochách. 

Hoteliéři jezdí nakupovat do Polska, přiznává starosta Špindlerova Mlýna

Krkonoše