ŠTÍTEK: sjezdovka

Skiareál Klínovec.
Mrazivé teploty a částečné sněžení umožnilo vlekařům v regionu spustit či otevřít část areálů. Všichni se shodují na tom, že mrazivé noční teploty využijí k dalšímu zasněžování a zároveň věří v přírodní nadílku v podobě sněžení. Poté prý bude lyžování ještě komfortnější. Někde zprovoznili opětovně už v pátek, jinde dosněžují a zahájí příští týden.
4 fotografie

Sněžná děla jedou naplno. Vlekaři lákají lyžaře na slevy

Sokolovsko
Zasněžování dvoukilometrové sjezdovky Standardabfahrt ve skiareálu Hochficht.
Zima je zpět a příznivci zimních radovánek se mohou opět radovat. Takové jsou nejnovější zprávy z příhraničního skiareálu Hochficht na rakouské straně Šumavy nedaleko Lipna. 130 sněžných děl tam od konce minulého týdne nepřetržitě vyrábí sníh a lyžaři se proto o víkendu mohou těšit na pravou zimní atmosféru a dobré velmi dobré sněhové podmínky.

Lyžaři, radujte se! Na šumavském Hochfichtu se od soboty bude opět lyžovat

Prachaticko
Lyžařský areál Monínec.
Oblíbená větší centra zimních sportů ve středních Čechách nyní nabízejí příhodnější podmínky pro radovánky na lyžích nebo snowboardech než některá lyžařská střediska v horských oblastech. Zatímco mnohde na horách ohlašují kvůli vyčerpání zásob technického sněhu omezování provozu nebo i uzavření, ve středních Čechách se navzdory oteplení bude jezdit dál. Jak to jen půjde.
17 fotografií

Ve středních Čechách se stále lyžuje. Někde s omezením, jinde se slevou

Z okolí
Nejedou. Jediná čtyřsedačková lanovka v kraji je v Lukách nad Jihlavou. Kvůli počasí tam ale museli na začátku roku přerušit provoz
Na jeden den se uprostřed týdne vrátily na Vysočinu teploty pod bodem mrazu a už je opět spíše jarní počasí. V Jihlavě – Hruškových Dvorech bylo ve čtvrtek i v pátek opět mimořádné teplo. „Páteční maximální teplota vzduchu byla 10,2 stupně a překonala dosavadní maximum z roku 2018, kdy maximální teplota byla 7,3 stupně,“ informoval Filip Chuchma z Českého hydrometeorologického ústavu.
8 fotografií

Teplotní maxima a do toho déšť. Vlekaři bojují s nepřízní počasí

Regiony
Nejedou. Jediná čtyřsedačková lanovka v kraji je v Lukách nad Jihlavou. Kvůli počasí tam ale museli na začátku roku přerušit provoz.
/FOTO, VIDEO/ Na jeden den se uprostřed týdne vrátily na Vysočinu teploty pod bodem mrazu a už je opět spíše jarní počasí. V Jihlavě – Hruškových Dvorech bylo ve čtvrtek i v pátek opět mimořádné teplo. „Páteční maximální teplota vzduchu byla 10,2 stupně a překonala dosavadní maximum z roku 2018, kdy maximální teplota byla 7,3 stupně,“ informoval Filip Chuchma z Českého hydrometeorologického ústavu.
8 fotografií

Teplotní maxima a do toho déšť. Vlekaři na Jihlavsku bojují s nepřízní počasí

Jihlavsko
Lyžařský areál, 5. ledna 2023 v Bedřichově na Jablonecku
České hory jsou bez sněhu. Kvůli dlouhé a intenzivní teplé vlně, která začala o Vánocích a v podstatě dosud neskončila, chybí sníh i v hřebenových partiích v nadmořských výškách nad 1000 metrů. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR je sice vánoční obleva celkem standardní záležitost, ale v takové míře jako letos se jedná o výjimečný jev, řekl ČTK. Teploty se v některých dnech pohybovaly i 15 stupňů nad dlouhodobým průměrem.
6 fotografií

České hory jsou bez sněhu. Ten kvůli intenzivní teplé vlně chybí i na hřebenech

Česko
V lyžařském areálu Monínec.
Lyžování v nejznámějších centrech zimních sportů ve středních Čechách nezastavilo ani razantní a dlouhotrvající oteplení. Jestliže v předvánočním období zdejší vlekaři ujišťovali, že mají takové zásoby sněhu, které jim umožní udržet „za každého počasí“ provoz do konce vánočních prázdnin, tedy do 2. ledna, nyní mohou ohlásit příznivou zprávu: jezdí se dál. A zatím to není v plánu měnit.
75 fotografií

Extrémní oteplení lyžaře nezastavilo. Ve středních Čechách se jezdí dál

Z okolí
Horská služba v akci. Ilustrační snímek
Svátky byly z pohledu Horské služby Krušných hor poklidné. Zasahovala „jen“ zhruba ve třiceti případech, kdy hrála roli mírnější zranění na lyžích, snowboardu či při pěší turistice. S poklidným závěrem roku ale kontrastuje rekordní počet výjezdů za celý loňský rok. Nejednou šlo navíc o život. Horská služba zasahovala v 1 211 případech, a to v celém pásu hor od západočeské Bublavy přes Klínovec až po Telnici na Ústecku.

Infarkt na sjezdovce a zlomeniny. Horská služba hlásí rekordní počty zásahů

Regiony
Živý betlém na Mírovém náměstí v Kadani.
Štědrý den je posledním dnem adventu, po kterém začínají Vánoce. Ačkoli je zvykem trávit ho doma u pohádek, přípravami slavnostní večeře a nadílky, na Chomutovsku se nabízejí také široké možnosti vyžití na čerstvém vzduchu. Lidé se mohou přijít podívat na živého Ježíška v chomutovském parku a na zámku Červený Hrádek. Ráno je možné zahájit otužováním v Kamencovém jezeře nebo si jít zalyžovat na Klínovec či Alšovku. Otevřená bude i ledová aréna v Chomutově.
21 fotografií

Živý Ježíšek, otužování a lyžování: Štědrý den bude na Chomutovsku nabitý

Chomutovsko
Největší zásobu umělého a také částečně ještě přírodního sněhu mají svahy na Blanensku. V Olešnici a v Hodoníně.
/FOTO/ Polehávat na gauči a cpát se přes vánoční svátky cukrovím? Nebo raději vyrazit na lyže a snowboard? Sjezdovky na jihu Moravy nabízejí lyžování na Štědrý den, Silvestra i Nový rok. První nápor lyžařů čekají mezi svátky. Provozovatelé ski areálů ale také s napětím sledují předpověď počasí, která v tuto chvíli není pro závěrečný týden roku příznivá. Vypadá to na oblevu a déšť.
28 fotografií

Svahy na jihu Moravy lákají na sváteční lyžování. Nejvíc sněhu má Blanensko

Blanensko