ŠTÍTEK: soudce

Soud. Ilustrační foto.
Pražský městský soud neuznal nárok švýcarské banky Credit Suisse na 300 milionů korun, které poskytla na pražský bytový projekt Rezidence Kavčí hory. Soudce Jiří Rada to v rozsudku z 2. února zdůvodnil tím, že zřejmým cílem transakce byla legalizace výnosů, které miliardář Luboš Měkota nabyl z majetkové trestné činnosti. Napsal to dnes server Neovlivní.cz. Měkota patřil k lidem, kteří zbohatli při privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Credit Suisse prohrála soud o peníze z privatizace Mostecké uhelné společnosti

Zločiny a soudy
Domácí násilí. Ilustrační foto.
Stát loni prostřednictvím Probační a mediační služby pomáhal řešit situaci téměř osmi tisíc obětí trestných činů, což představuje zhruba o 1500 více lidí než o rok dříve. S ohledem na klesající kriminalitu to podle ředitelky instituce Andrey Matouškové svědčí o tom, že oběti se nyní aktivněji zapojují do trestního řízení. Šéfka instituce to uvedla na dnešní tiskové konferenci.
8 fotografií

Oběti kriminality se zapojují do trestního řízení aktivněji než dříve

Česko
Ilustrační foto
Blansko – Loni v říjnu se muž z Adamova obrátil na Okresní soud v Blansku kvůli neplatící nájemkyni, která žila v jeho bytě. „Poslali jsme žalobu na vyklizení bytu, zaplatili soudní poplatek a pak se pět měsíců nic nedělo,“ stěžoval si muž, který si nepřál uvést jméno. Redakce jej zná.

Soudkyně nesmí pracovat. Čelí kárnému řízení

Zločiny a soudy
Pavel Fajta dostal za vraždu důchodkyně dvanáctileté vězení.
Brno, Zbýšov – Nejprve začal muž podle obžaloby seniorku dusit rukama, poté ji na zemi uškrtil záclonou. Osmatřicetiletý Pavel Fejta se k vraždě z loňského srpna ve Zbýšově na Brněnsku přiznal. Krajský soud v Brně poslal Fejta v úterý na dvanáct let do vězení. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

Muž se přiznal k vraždě důchodkyně. Dostal dvanáct let vězení

Zločiny a soudy
Lenka Waclawiecová u soudu.
Krajský soud v Praze se zabývá případem mladoboleslavské ošetřovatelky Lenky Waclawiecové, která je podezřelá z usmrcení pacientky. Žena se při výpovědi na polici přiznala, před soudem ovšem svou vinu popřela. Podle spisu ošetřovatelka vstříkla osmaosmdesátileté pacientce vzduch do žíly. Žena o několik hodin později zemřela. Waclawiecové hrozí 20 let za pokus o vraždu.
9 fotografií

Mladoboleslavská ošetřovatelka u pražského soudu. Viní ji z usmrcení pacientky

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Střední Čechy – Žádné překvapení se nekoná v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje, jež je ponejvíce spojována se jménem někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Stížnosti na podjatost soudce středočeského krajského soudu Roberta Pacovského i členů jeho senátu ve čtvrtek zamítl v neveřejném jednání Vrchní soud v Praze.

Lidé soudící Ratha a spol. nejsou podjatí, řekl soud

Z okolí
Buštěhrad se může pochlubit pěknými návštěvami a slušnými fanoušky.
Kladensko – V posledním dílu našeho seriálu o rozhodčích okresních fotbalových soutěží se podíváme za těmi, kdo neváhají vylovit z kapsy pár kaček, aby mohli být součástí – nutno podotknout, že důležitou součástí, zápasů. Ano. Bez fanoušků za klandry by fotbalové mače byly komorním představením.

Fotbalový divák má lepší paměť než slon

Fotbal
Ilustrační foto
Střední Čechy – Tím, kdo se měl postarat o svého občana, je Středočeský kraj. Pomyslným prstem ukázal ve středu II. senát Ústavního soudu ČR v Brně. Konkrétně se jednalo o případ 24letého autisty s poruchami chování a středně těžkým mentálním postižením Davida V. z Rakovnicka, který se od kraje nedočkal pomoci v souvislosti s umístěním do ústavní péče. Či spíš se podpory nedočkali jeho nejbližší.

Místo v ústavu má zajistit kraj, vzkázali do středních Čech ústavní soudci

Z okolí
Diváci v Kolešovicích sledují derby s Kněževsí.
Rakovnicko – Na podzim jsme oslovili kluby, aby vybraly nejlepší okresní rozhodčí. Vznikla osmička nejlepších sudích, kterým jsme položili šest otázek. Každou středu, od začátku ledna, si je jednotlivé rozebíráme na základě jejich odpovědí.

Pískat v Kolešovicích? Rozhodně žádný med

Fotbal
Budova opery v Sydney
Vláda předložila do Parlamentu ke schválení rámcovou dohodu mezi EU, jejími členskými státy a Austrálií. Dohoda zahrnuje spolupráci mimo jiné v zahraniční a bezpečnostní politice, justici, lidských právech a bezpečnosti, dále v ekonomice a obchodu, v udržitelném rozvoji, energetice a dopravě. Dohoda byla podepsána loni v srpnu ve filipínské Manile. Česká vláda dala souhlas s jejím sjednáním v roce 2016.
8 fotografií

Rámcová dohoda s Austrálií jde do Parlamentu. Vznikne společný výbor

Česko
Jaroslav Říčka v akci.
Kladensko – V pátém díle věnujeme prostor momentům, které dokáží zklidnit jiskřivou atmosféru, stejně jako pohladit duši. Stačí k tomu obyčejná sportovní slušnost a někdy také odvaha, protože k nim může dojít v době, kdy jde na hřišti do tuhého.

Rytíř fotbalových trávníků dělá jen to, co cítí

Fotbal
Kapitán Mšena Roman Kolumpek (zcela vpravo) je na hřišti pověstný svým férovým chováním. I on ale občas vypění a zde si ujasňuje situaci s protihráčem Petrem Literou z Obříství.
Mělnicko – Fair play. Dvě slova, která dokáží zahřát u srdce. Přitom stačí málo. Přiznat vlastní teč, po které při fotbalovém zápase vhazuje protivník, pomoct zraněnému protihráči za lajnu, nebo si stačí jen podat po závěrečném hvizdu ruku se soupeřem, který vám na trávníku znepříjemňoval hru. To vše do těchto dvou slov patří a jde o jistou povinnost. Ovšem někteří fotbalisté takový výraz vůbec neznají.

Přiznání se a pomoc ubývají. Zaspala fair play dobu?

Fotbal
Josef Škultéty (vpravo) přebírá Cenu fair play OFS Rakovník z rukou předsedy DK Ivo Duchoně.
Rakovnicko – Na podzim jsme oslovili kluby, aby vybraly nejlepší okresní rozhodčí. Vznikla osmička nejlepších sudích, kterým jsme položili šest otázek. Každou středu, od začátku ledna, si je jednotlivé rozebíráme na základě jejich odpovědí. Pátá byla: Je někdo, kdo by zasluhoval z hráčů cenu fair play a za co? 

Vloni se dvěma lidem podařilo zachránit život

Fotbal
Smutný Ondřej Roman.
Ostrava – Tohle fanoušky hokejových Vítkovic rozhodně netěší! A řada z nich je na verdikt „soudců“ pořádně naštvaná. Nejproduktivnější hráč týmu Ondřej Roman dostal od disciplinární komise nejvyšší soutěže stopku na tři zápasy za faul na jihlavského Michala Hlinku z nedělního utkání 47. kola extraligy, které vyhráli Ostravané 3:0.

Tvrdý trest pro Vítkovice! Roman vyfasoval stopku na tři zápasy, fanoušci zuří

Hokej
Dubí - Černuc 4:2, A1A, OP Kladno, 22. 10. 2016
Kladensko – V dalším díle jsme ruku v ruce s rozhodčími okresních fotbalových soutěží mapovali, jak kluby přistupují k povolené formě úplatků, čili k pohoštění mužů s píšťalkou.

Rozhodčím nejvíc chutná Na Vysokém

Fotbal
Ilustrační foto.
Mladá Boleslav – Podaří se dostat do jednací síně muže, kterého by mladoboleslavský soud rád vyslechl v kauze údajného trýznění osob bez přístřeší členy jedné z hlídek městské policie? Tak zní nejpodstatnější z otázek, které vyvstávají před čtvrtečním pokračováním projednávání ostře sledovaného případu. Z výpovědí čtyř bezdomovců – ve třech případech již bývalých – kteří se soudu svěřili s vlastními zkušenostmi se strážníky (jež nejčasněji označovali přezdívkami Čuk a Gek), vyplynulo, že právě na něj měla mít tahle dvojice obzvlášť spadeno.

Týrali strážníci bezdomovce? Soud pokračuje v hledání pravdy

Zločiny a soudy
Groundhopping je koníček zahrnující účast na fotbalových stadionech od okresního přeboru až po ty nejvyšší soutěže.
Mělnicko – Patří k němu stejně tak jako góly, kličky či úžasné zákroky brankářů. Pivo a klobása. Na fotbal se chodí svým způsobem i kvůli takovým věcem. Fanoušek si dá u stánku pár metrů od pomezní lajny studenou „desítku“ s pořádně pikantní uzeninou a s nadšením kouká na fotbalovou bitvu lidí, se kterými se často v jiný den zdraví přátelským ahoj. Vítejte na vesnici, to je prostě náš fotbal!

Prosím, pane rozhodčí! V Borku vědí, jak na arbitra

Fotbal
Vladimír Sáňka
Obvodní soud pro Prahu 1 dnes začal znovu projednávat případ bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky kvůli šíření radikální islámské knihy. Sáňka byl zproštěn obžaloby, odvolací soud však případ vrátil na začátek. Státní zástupkyně dnes znovu přečetla obžalobu a nový soudní senát zrekapituloval, co se dělo při minulém procesu. Z dnešního jednání se omluvil znalec, který vypracoval revizní posudek. Soud byl kvůli jeho výslechu odročen na 27. února. Sáňka celou dobu vinu odmítá, obvinění považuje za vymyšlené.
5 fotografií

Soud se vrátil k případu šíření radikální islámské knihy

Zločiny a soudy