ŠTÍTEK: soudce

Ilustrační foto
Mimořádné majetkové přiznání v centrálním online registru nepodala vloni na podzim necelá třetina veřejných funkcionářů. V pondělí to uvedla zpráva Českého rozhlasu na základě údajů ministerstva spravedlnosti. V registru je zhruba 38 tisíc politiků, úředníků, státních zástupců či soudců a mimořádné majetkové přiznání jich nepodalo jedenáct tisíc. Tento registr je veřejně přístupný.

Třetina veřejných funkcionářů nepřiznala příjmy, tvrdí Český rozhlas

Česko
Masopustní průvod prošel obcí Tatce.
Tatce /FOTO, VIDEO/ - Již tradičně se v Tatcích v sobotu 27. ledna konal Masopust, který přilákal mnoho lidí. Masky se nejprve sešly u místní hospody V Chaloupkách, kde bylo také vystoupení ZŠ a MŠ Tatce. Po vystoupení měl projev starosta a družba. Odtud se celý průvod vydal skrz celou obec.
98 fotografií

OBRAZEM: Masopustní průvod prošel obcí Tatce

Kolínsko
Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman podle některých médií nerozptýlil pochybnosti o financování své volební kampaně. Seznam sponzorských darů, který představil v debatě v České televizi, nepokrývá výdaje, jež už dříve oznámil spolek Přátelé Miloše Zemana, který za prezidenta kampaň vedl. Podle představitele spolku a kancléře prezidenta Vratislava Mynáře ale jsou dary na celou kampaň zajištěny. 
6 fotografií

Zeman pochybnosti o kampani nevyvrátil. Jeho dárci dluží stamiliony

Česko
Jiří Drahoš poskytl 24. ledna v Praze rozhovor Deníku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ve volebním štábu Jiřího Drahoše včera panovala uvolněná atmosféra, což mě po ukřičené debatě na TV Prima až překvapilo. Profesor Jiří Drahoš se těší do České televize a má radost, že ho ve čtvrtek přijedou do Suchdola podpořit zemědělci na dvaceti traktorech. Z představitele akademického světa se z něj díky kampani a stovkám vystoupení pomalu stává veřejně známá osobnost. Voliči rozhodnou, zda to tak zůstane i v příštích pěti letech.
11 fotografií

Jiří Drahoš: S premiérem bych usiloval o zrušení migračních kvót

Česko
Nejen kabina pro rozhodčí, ale celé zázemí rynholeckého areálu je na velmi vysoké úrovni. Však ho pro přípravné zápasy využila i pražská Sparta.
Rakovnicko – Ač se zázemí okresních fotbalových areálů postupně zlepšuje, stále existuje řada klubů, kde si hráči i rozhodčí musí vystačit se starou dřevěnou židlí se stolkem a o sprše si můžou nechat zdát. Kvalita kabin a sociálního zařízení se většinou zvyšuje s kvalitou soutěže, obzvlášť když daný klub kdysi hrával vyšší krajské soutěže, existují však i výjimky.

Největší komfort mají rozhodčí v Rynholci. V Petrohradu je v kabině jen židle

Fotbal
Ilustrační foto.
Brno – Každá dopravní nehoda se projeví v mnoha oblastech života poškozených. Vypočítat peněžní ztráty na majetku je pro znalce poměrně jednoduché, s nemajetkovou újmou je to těžší. Bolestné, ztížené společenské uplatnění například vlivem trvalých zdravotních následků nebo nároky pozůstalých po smrtelné nehodě, shrnuje nová databáze.

Kolik za škodu na zdraví? Napoví nová kalkulačka soudu a odborníků na dopravu

Nehody
Premiér Andrej Babiš (vlevo) a ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Česká vláda nebude hledat alternativu k aktivnímu členství v Evropské unii, řekl dnes na tradičním novoročním setkání s diplomatickým sborem premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že Česko si nebude zahrávat s riziky, jakými jsou xenofobie a nacionalismus a zachová nezávislá média i justici. Babiš se s velvyslanci setkal v roli předsedy vlády, která podává demisi, protože nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Babiš byl také minulý týden vydán Sněmovnou ke stíháni kvůli podezření z dotačního podvodu.
20 fotografií

Tato vláda nebude hledat alternativu k EU, řekl Babiš diplomatům

Česko
Jednání Sněmovny o žádost o vyslovení souhlasu s trestním stíhání poslanců Andrej Babiš a Jaroslava Faltýnka 19. ledna v Praze. Pelikán
Sociální demokraté kritizují ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) kvůli tomu, že mlčí k výrokům premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše o trestních řízeních na objednávku. Pelikán však považuje tuto diskusi za bouři ve sklenici vody. Řekl, že diskuzi nechce dál zveličovat svým komentářem. Není podle něj možné vyloučit to, že některá trestní stíhání byla vedena z nekalých důvodů, v případu Čapího hnízda však takový poznatek nemá. Šéf sněmovního klubu ČSSD Jan Chvojka novinářům řekl, že Pelikán má případy označit a vyjmenovat lidi, kteří skončili na objednávku ve vězení, jinak podrývá důvěru v českou justici a v tom případě nemá stát v jejím čele.
9 fotografií

Babišovy výroky rozčílily ČSSD. Pelikán to považuje za bouři ve sklenici vody

Česko
Miloslav Vaněk.
Případem bývalého šéfa Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Miloslava Vaňka, který podle obžaloby způsobil státu šestimilionovou škodu uzavíráním smluv o mediální spolupráci, se bude muset zabývat nová soudkyně. Proti předsedovi senátu Petru Novákovi, který měl dnes kauzu začít řešit, vznesli žalobce i Vaňkovi obhájci námitku podjatosti, zná se totiž s oznamovatelem údajné trestné činnosti, bývalým náměstkem ministra financí Ondřejem Závodským.

Případ exšéfa majetkového úřadu Vaňka musí řešit nová soudkyně

Zločiny a soudy
Carles Puigdemont
Katalánský expremiér Carles Puigdemont opustil v pondělí po bezmála třech měsících Belgii, kam uprchl koncem října, aby se ve Španělsku vyhnul vazbě. Deník El País s odvoláním na prokuraturu uvádí, že španělské státní zastupitelství požádalo nejvyšší soud o aktivaci eurozatykače. Tentýž soudce zrušil evropský zatykač na Puigdemonta začátkem prosince.
6 fotografií

Puigdemont opustil belgický azyl, Španělsko žádá aktivaci eurozatykače

Svět
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit. Napsal to nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v reakci na dnešní slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který se ve Sněmovně před hlasováním o svém vydání k trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda hájil slovy, že v Česku je možné objednat si stíhání a dostat někoho do vězení.
16 fotografií

Šéf žalobců Zeman: Babišova vyjádření podrývají důvěru v justici

Česko
Ilustrační foto.
Celý měsíc kontaktoval jednačtyřicetiletý muž nepřetržitě svou bývalou šestatřicetiletou přítelkyni. Skončil ve vazbě, kde si počká na rozsudek. Dopustil se zřejmě hned dvou trestných činů - nebezpečné pronásledování a nebezpečné vyhrožování. Za mřížemi by mohl recidivista skončit až na jeden rok.

Nedal pokoj své bývalé přítelkyni. Hrozí mu rok vězení

Zločiny a soudy
Ludovít Plachetka u brněnského soudu.
Brno – Nikdy jsem je neviděla, protiřečila si kamarádka poškozené před senátem brněnského krajského soudu, který ve čtvrtek opět projednával obnovu řízení v případu bývalého boxera a olympionika Ľudovíta Plachetky. Ten si nyní odpykává osmiletý trest za znásilnění sestry své přítelkyně. Předseda senátu Aleš Novotný jednání odročil proto, že nemohl poškozenou vyslechnout.

Nikdy předtím jsem je neviděla, protiřečila si u soudu svědkyně

Zločiny a soudy
Soud. Ilustrační foto.
Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Zločiny a soudy
Vojkovice slaví postup do kraje, porazily Obříství.
Mělnicko – Někteří mají za sebou leckdy až profesionální fotbalovou cestu, někteří „kopali“ za svoji vesnici a po konci kariéry u fotbalu s chutí zůstali. Řeč je o trenérech. Ti světoví berou miliony a nosí obleky nejlepších módních značek. Jsou ale i tací, kteří vedou nadšenou vesnickou partu v okresních soutěžích. A právě jim se věnujeme v druhé části našeho seriálu, sudí měli vybrat nejemotivnějšího kouče okresu Mělník.

Umí řádit i bavit. Tichotové jsou na střídačkách zapotřebí

Fotbal
Znalec Jiří Doleček.
Podmíněný trest ve výši jeden a půl roku pro bývalého dopravního znalce Jiřího Dolečka potvrdil Městský soud v Praze. Podle jeho rozhodnutí znalec úmyslně zkreslil posudek ve prospěch lobbisty Romana Janouška. Verdikt je pravomocný. Doleček navíc musí zaplatit státu 7 800 korun, které podle svého tvrzení obdržel od Janouškovy obhajoby za vypracování posudku. Obvodní soud sice dříve konstatoval, že muž zřejmě získal i jiné "materiální výhody", nepodařilo se to však prokázat.
4 fotografie

Odvolací soud potvrdil pro Janouškova znalce podmínku ve výši 18 měsíců

Zločiny a soudy
Zadržený muž v poutech. Ilustrační foto.
Devatenáctiletý Jakub Ševčík stráví 17 let ve vězení za brutální vraždu a následné okradení své babičky. Pražský vrchní soud dnes zamítl odvolání, v němž se mladík domáhal nižšího trestu. Verdikt je tedy pravomocný. Ševčík svou příbuznou předloni utloukl v Dubí na Teplicku lahvemi s alkoholem a zasadil jí stovku ran nožem. Tělo pak ukryl pod hromadou dek a oblečení.

Mladík si odpyká 17 let za brutální vraždu a okradení babičky

Zločiny a soudy
Asistentka upravuje mikrofony kandidátům na českého prezidenta před jejich debatou, kterou uspořádala 11. ledna v pražském Kongresovém centru Česká televize.
/FOTOGALERIE/ Osm uchazečů o funkci hlavy státu pro příštích pět let, kteří dnes večer vystoupili v debatě České televize, dostalo šanci si klást otázky i navzájem. Například v prvním bloku nazvaném Doma v Česku odpovídala čtveřice na jevišti na dotazy druhé čtveřice v hledišti, aby se posléze pro druhý blok Česko ve světě obě skupiny vyměnily.
4 fotografie

Těžba uhlí i výběr soudců. Prezidentští kandidáti se představili v debatě ČT

Česko
Ilustrační foto.
Veselí nad Moravou – Kriminalisté dopadli lupiče, který podle nich přepadl benzinovou stanici ve Veselí nad Moravou. Po souhlasu soudce poslali do vazby mladistvého muže, který již má trestní minulost a navíc byl na útěku z výchovného ústavu. „Hrozí mu trest odnětí svobody až na pět let,“ poznamenal policejní mluvčí Petr Zámečník.

Lupičem je mladík na útěku, obsluze hrozil střelnou zbraní

Zločiny a soudy
Mladík se připletl do konfliktu mezi svou kamarádkou a starším opilým mužem. Bodl ho nožem do srdce. Za pokus o vraždu mu hrozí osmnáct let vězení.
Brno, Miroslav – Sedm let ve věznici s ostrahou. Takový trest si ve středu vyslechl devatenáctiletý Zdeněk Pelán z Miroslavi na Znojemsku u brněnského krajského soudu. Loni v létě bodl do hrudi podnapilého muže, který rušil jeho zábavu s přáteli. Napadený útok přežil. Soud uznal obžalovaného vinným, uložil mu ale mnohem nižší trest, než původně navrhovala státní zástupkyně. Rozsudek navíc není pravomocný.
4 fotografie

Bodl mu nůž do hrudi, mladík dostal u soudu sedm let

Zločiny a soudy
Soud. Ilustrační foto.
Soudce pražského městského soudu Jaroslav Pytloun čelí kárné žalobě v souvislosti s promlčením trestního stíhání obžalovaných advokátů Karla a Lenky Hnilicových. Žalobu podal předseda soudu Libor Vávra, který svému podřízenému vytýká nedůsledný přístup. Zároveň však navrhl, aby kárný senát Pytlouna nijak nepotrestal. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Markéta Puci.

Soudce advokátů Pytloun čelí kárné žalobě za nedůsledný přístup

Zločiny a soudy