ŠTÍTEK: soudce

Okresní soud v Uherském Hradišti. Ilustrační foto.
Špatné rozhodnutí je chybou, nikoliv podjatostí. Tak lze shrnout závěr, který učinil Krajský soud v Brně na konto uherskohradišťského soudce Jiřího Přibyla, který v minulosti vynesl verdikt nad traťovým komisařem Petrem Pláškem, jenž byl obviněný z usmrcení z nedbalosti a těžké újmy na zdraví.

Případ tragické rallye dostane na stůl zpátky stejný soudce

Zločiny a soudy
Krajský soud v Brně. Ilustrační foto.
Brno – Hyenismus a nejhanebnější čin v dopravě. Tak popsal soudce Aleš Flídr jednání, kterého se v Šošůvce na Blanensku dopustil osmačtyřicetiletý řidič autobusu Petr Furch. Za to, že přejel sedmadvacetiletého mladíka a nepokusil se mu pomoci, poslal ve středu odvolací senát Krajského soudu v Brně Furcha na dva roky za mříže.  

Řidič autobusu přejel mladíka a nezastavil. Dostal dva roky vězení

Zločiny a soudy
Kancléř Vratislav Mynář.
Exministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) tvrdí, že na něj hradní kancléř Vratislav Mynář několikrát naléhal, aby podal stížnost pro porušení zákona v kauze Lesní správy Lány. Uvedl to dnes Radiožurnál. Policie v kauze manipulace stomilionové veřejné zakázky obvinila Mynářova podřízeného, šéfa lánské obory Miloše Baláka, a jednoho podnikatele. Pelikán stížnost odmítl podat.
15 fotografií

Mynář naléhal na podání stížnosti v kauze Lány, tvrdí exministr Pelikán

Česko
Ilustrační foto - volby
/ANKETA/ Strakonická Veřejnost (SV) se opět odvolala k Ústavnímu soudu (ÚS). Nelíbí se jí, jak krajský soud už podruhé zneplatnil komunální volby ve Strakonicích loni v říjnu. „Krajské soudce vůbec nezajímal názor a doporučení Ústavního soudu,“ říká lídr Strakonické Veřejnosti Břetislav Hrdlička. 

KOMENTÁŘ PETRA ŠKOTKA: Nekonečná hra Švandy dudáka

Strakonicko
Ilustrační foto.
Rakovnicko – Komentovat rychlé sportovní zápolení je někdy kumšt. Ale je to umění? Ne, tohle nejsou hrátky se slovy. Jedná se o právní oříšek, který čeká na rozlousknutí. Vyplývá to z úterního sdělení Ústavního soudu ČR v Brně. Jeho III. senát s předsedou Josefem Fialou a soudcem zpravodajem Radovanem Suchánkem vyhověl stížnosti provozovatele malé restaurace na Rakovnicku a zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Praze z června 2016 týkající se placení v souvislosti s tím, že se v podniku nachází televizor.

Spor o placení za televizi v hospodě se táhne přes pět let

Z okolí
Senátor Václav Láska na snímku z 20. ledna 2018
Kancelář prezidenta republiky (KPR) podala trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu. ČTK to sdělil tiskový odbor Pražského hradu. Reaguje tak na kauzu údajného ovlivňování soudců kancléřem Vratislavem Mynářem. Kancléř čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad. Podle státního zástupce Mynářovo jednání nebylo trestné.
15 fotografií

Bezprecedentní útok na Mynáře. Pražský hrad podal trestní oznámení na Lásku

Česko
Kancléř Vratislav Mynář.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku (SEN 21), organizaci Rekonstrukce státu a sdružení Frank Bold kvůli kauze údajného ovlivňování soudců. Informoval o tom dnes mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle státního zástupce Mynářovo jednání nebylo trestné. Láska v reakci ČTK sdělil, že si za svým trestním oznámením na Mynáře nadále stojí. I podle Rekonstrukce státu jednání Mynáře vykazovalo znaky trestného činu zasahování do nezávislosti soudu.
15 fotografií

Kancléř Mynář vrací úder. Kvůli kauze ovlivňování soudců podá trestní oznámení

Česko
Kancléř Vratislav Mynář.
Státní zástupce Jan Lelek neshledal setkání hradního kancléře Vratislava Mynáře se soudci jako trestná. Počínání kancléře ale označil za nestandardní a za vhodný nepovažuje ani postup soudců. Lelek to sdělil ČTK. Svým verdiktem potvrdil rozhodnutí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která záležitost prověřovala. Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.
15 fotografií

Jednání Mynáře se soudci? O trestný čin nešlo, rozhodl státní zástupce

Česko
Opuštěný objekt Pražských kasáren v Benešově.
Benešov /FOTOGALERIE/ - Vojáci, azylanti, celníci nebo pracovníci katastrálního úřadu. Co mají společného? Dalo by se říci, že jen jedinou věc. Právě oni byli nebo mohli být uživateli objektu hlavní budovy bývalých Pražských kasáren ležící podél Dukelské ulice. Ten je už několik let opuštěný a jeho posledními nájemníky byli právě vojáci.
6 fotografií

Do Pražských kasáren se možná nastěhují soudci a žalobci

Benešovsko
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvažuje o zásadním zeštíhlení justiční soustavy v Česku. Dosavadní čtyřstupňový systém soudů a státních zastupitelství by nahradil třístupňový, z něhož by vypadly vrchní soudy a vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci. Benešová v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny (LN) uvedla, že je to zatím její předběžná úvaha, počká na analýzu práce obou vrchních státních zastupitelství i názor odborníků a bude respektovat většinový názor.
17 fotografií

Ministryně Benešová chce zeštíhlit justici. Vyřadila by vrchní žalobce a soudce

Česko
Armin a Arash Nahvi jsou vedeni k soudu 30. dubna 2019 v případu napadení čišníka v centru Prahy.
/VIDEO/ Městský soud v Praze v úterý rozhodl o trestu pro nizozemské bratry, kteří před rokem brutálně zmlátili číšníka Miroslava kvůli konfliktu před restaurací v centru hlavního města. Devětadvacetiletý Armin Nahvi byl odsouzen k šesti letům odnětí svobody, o tři roky starší Aräsh půjde do vězení na pět let. Oba cizinci byli navíc na deset let vyhoštěni z Česka. Podle nepravomocného verdiktu byli uznáni vinnými z těžkého ublížení na zdraví a z přečinu výtržnictví, státní zástupkyně přitom navrhla trest za pokus o vraždu.
14 fotografií

Pokus o vraždu to nebyl. Soud potrestal Nizozemce za napadení číšníka

Zločiny a soudy
Ústavní soud 16. dubna 2019 zrušil odklad vykonatelnosti verdiktu, podle něhož má ČSSD platit dědicům zemřelého právníka Zdeňka Altnera. Na snímku jsou soudci Ústavního soudu (zleva) Josef Fiala, Jaromír Jirsa a Jan Filip
Ústavní soud (ÚS) vyhověl dědicům právníka Zdeňka Altnera a zrušil odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého jim má ČSSD vyplatit asi 338 milionů korun. O odkladu rozhodl v roce 2016 Nejvyšší soud, který stále řeší dovolání ČSSD. Odklad může sociálním demokratům teoreticky přiznat znovu. Zemřelý právník Altner pracoval pro ČSSD ve sporu o Lidový dům.
6 fotografií

ČSSD prohrála. Ústavní soud vyhověl dědicům právníka Altnera

Česko
Kateřina Perknerová
Jednou z věcí, která dusí Českou republiku, jsou exekuce. Konkrétně ty, z nichž si vymahačské a podvodné firmy udělaly prvotřídní byznys. Do dluhových pastí se tak častokrát dostali lidé, kteří si nepřečetli titěrným písmem psané poznámky pod čarou, nebo nešťastníci, jejichž marginální dluh se kvůli úrokům vyšplhal na statisícové pohledávky.

Glosa Kateřiny Perknerové: Poklona soudcům

Komentáře
Zpěvák kapely Gipsy.cz Radoslav Banga a jeho manželka Veronika u soudu kvůli kauze nenávistných komentářů.
Okresní soud v Kladně podle ústavních soudců chyboval, když v trestním řízení kvůli rasistickému komentáři na síti nepřiznal zpěváku Radoslavu Bangovi postavení poškozeného. Šlo přitom o příspěvek umístěný na Bangův facebookový profil. Za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dostal autor komentáře trest 100 hodin veřejně prospěšných prací.
7 fotografií

Soud pochybil, když zpěváka Bangu nebral jako poškozeného

Krimi
Zuzana Čaputová v obležení novinářů
Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová by znovu jmenovala Roberta Fica premiérem, pokud by jeho vláda po příštích volbách měla v parlamentu většinu. Ústavním soudcem ho ale nejmenuje. Chce se mimo jiné zasadit o očištění justice, omezení politických tlaků a obnovení důvěry ve veřejnou správu a politiku. Řekla to dnes v Bratislavě v rozhovoru pro Českou televizi.
15 fotografií

Fico ústavním soudcem? Čaputová řekla ne. Premiérem by ho ale jmenovala

Svět
Ilustrační foto
Třebíč, Žďár nad Sázavou – Okresní státní zastupitelství v Třebíči podalo obžalobu na bývalého předsedu Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Romana Švaňhala pro trestný čin týrání osoby žijící ve společné domácnosti. Žaloba byla podána k soudu ve Žďáru nad Sázavou.

Státní zástupce obžaloval soudce Švaňhala

Zločiny a soudy
Miroslav Dvořák před okresním soudem v Liberci
Liberec – Někdejší ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák své jméno neočistil. Odvolací soud potvrdil rozsudek Okresního soudu v Liberci, podle kterého měl obžalovaný porušit služební povinnosti, když své podřízené podle spisu úkoloval stavebními pracemi ve svém domě. Od soudu ale opět odešel bez trestu. Stejně jako u předchozího verdiktu i tentokrát soudce přihlédl k délce trvání trestního řízení a k předchozímu odsouzení.

Policejní ředitel Miroslav Dvořák odešel bez trestu. Vinu však soud uznal

Zločiny a soudy
Soud poslal v pátek v poledne 15. března do vazby muže, který minulý víkend vykradl klenotnictví Provazník v centru Teplic.
Teplice /FOTO, VIDEO/ - Teplice – Soudce Miroslav Čapek souhlasil v pátek odpoledne s vazbou pro 52letého muže, který měl o minulém víkendu z neděle na pondělí vykrást klenotnictví Provazník v centru Teplic. Policie ho dopadla hned v následných dnech. Od začátku s nimi ale nekomunikoval. Hovořily však proti němu důkazy zajištěné na místě činu. Měl odcizit zboží za 15 milionů korun.
10 fotografií

Z klenotnictví ukradl před 5 dny zboží za 15 milionů korun, už je za mřížemi

Zločiny a soudy
Australský kardinál George Pell
Soud v australském státě Victoria dnes poslal tamního kardinála George Pella, kdysi třetího nejvýše postaveného muže Vatikánu, na šest let do vězení za sexuální zneužití dvou chlapců z církevního sboru. Skutků se dopustil v 90. letech v katedrále svatého Patrika v Melbourne. Pell, kterému je 77 let je nejvýše postaveným katolickým duchovním, který byl za podobný čin odsouzen.
4 fotografie

Australský kardinál půjde do vězení. Za zneužívání chlapců si odsedí šest let

Svět
Ilustrační foto
Severní Čechy /ROZHOVOR/ – Soudy ovlivňují život společnosti více, než tušíme. Viditelné jsou především velké trestní kauzy, ale v každém kraji, zvláště na severu Čech, k soudům přichází ročně tisíce drobnějších kriminálních případů a desítky tisíc různých civilních podání. Podle soudního znalce a emeritního policejního psychologa Josefa Kováříka jsou proto kromě profesionálních soudců důležití i přísedící.

Policejní psycholog Kovářík: Přísedící u soudů jsou nutnou pojistkou

Z okolí
Ilustrační fotografie.
Ostrava, Brno – O talár definitivně přišel brněnský soudce Jan Kozák. V pondělí o tom rozhodl odvolací senát Krajského soudu v Ostravě, který Kozáka uznal vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Brněnský soudce Kozák musí sundat talár

Z okolí
Ilustrační fotografie.
Ostrava, Brno – O talár definitivně přišel brněnský soudce Jan Kozák. V pondělí o tom rozhodl odvolací senát Krajského soudu v Ostravě, který Kozáka uznal vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Brněnský soudce Kozák musí sundat talár

Z okolí
Ilustrační fotografie.
Ostrava, Brno – O talár definitivně přišel brněnský soudce Jan Kozák. V pondělí o tom rozhodl odvolací senát Krajského soudu v Ostravě, který Kozáka uznal vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Brněnský soudce Kozák musí sundat talár

Z okolí
Ilustrační fotografie.
Ostrava, Brno – O talár definitivně přišel brněnský soudce Jan Kozák. V pondělí o tom rozhodl odvolací senát Krajského soudu v Ostravě, který Kozáka uznal vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Brněnský soudce Kozák musí sundat talár

Z okolí
Ilustrační fotografie.
Ostrava, Brno – O talár definitivně přišel brněnský soudce Jan Kozák. V pondělí o tom rozhodl odvolací senát Krajského soudu v Ostravě, který Kozáka uznal vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Brněnský soudce Kozák musí sundat talár

Z okolí