ŠTÍTEK: soudce

Billboardy v těsné blízkosti silnic mimo města a obce budou muset zmizet
Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.
5 fotografií

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn. Ústavní soud jej nezrušil

Ekonomika
Soud. Ilustrační foto.
Slovenský ústavní soud bude od nadcházejícího víkendu, kdy skončí funkční období devíti z celkového počtu 13 soudců, paralyzován. Slovenská sněmovna ani dnes při opakovaném hlasování nevybrala pro prezidenta žádné kandidáty na ústavní soudce. Jednání provázely spory uvnitř tříčlenné vládní koalice.

Slovenští poslanci se nedohodli. Ústavní soud paralyzuje nedostatek soudců

Svět
Kancléř Vratislav Mynář.
Státní zástupce Jan Lelek postoupil policejní Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) tři trestní oznámení na hradního kancléře Vratislava Mynáře, která se týkají možných zásahů do nezávislosti soudu. Lelek to dnes sdělil na dotaz ČTK. Policie podle něj bude muset objasnit podstatu jednotlivých podání a posoudit, zda je ve věci dáno reálné podezření z trestného činu. Policisté si tak mimo jiné mohou Mynáře pozvat k podání vysvětlení.
15 fotografií

Trestní oznámení na Mynáře? Bude jej řešit centrála proti organizovanému zločinu

Česko
Martin Komárek
„Rušíme rozsudek, který rušil osvobození“. Další zápis do dějin české justice přidal ústavní soud. Případ, známý jako „kauza Lukáše Nečesaného“, se táhne šest let. Bojují v ní hradecký krajský, vrchní a nejvyšší soud. Nyní se přidal ústavní. Ne že by to celé skončilo. Ústavní soudci pouze nařídili vrchním soudcům, aby se případem zabývali důkladněji.

Glosa Martina Komárka: Jak byl Nečesaný spravedlivě souzen

Komentáře
Robert Fico
Bývalý premiér Slovenska a současný předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico se rozhodl vzdát se své kandidatury na pozici předsedy ústavního soudu. V úterý odpoledne to oznámil během tiskové konference. Volba kandidátů, z nichž posléze vzejdou noví členové ústavního soudu, se ve slovenském parlamentu uskuteční od 17 hodin.
7 fotografií

Z Fica se ústavní soudce nestane. Bývalý slovenský premiér stáhl kandidaturu

Svět
Lukáš Nečesaný u Krajského soudu v Hradci Králové.
Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Lukáše Nečesaného, který byl souzený za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Soudci tak zrušili podzimní verdikt vrchního soudu v Praze, jehož postup opakovaně zpochybňovali Nečesaného právníci. Vrchní soud totiž do případu opakovaně zasáhl a rušil odsuzující a poté i zprošťující verdikty Krajského soudu v Hradci Králové. Vrchní soud navíc svým posledním zásahem nařídil, aby případ projednal jiný senát.
10 fotografií

Nečesaného se zastal Ústavní soud. Případ se vleče už šestým rokem

Krimi
Masopustní průvod se vydal z Josefova do Radvanova a dále zamířil i do Luhu a Hřeben
Josefov – „Tedy dobrá. Povoluji váš masopustní průvod obcí Josefov, ale budu mít několik podmínek. Neuděláte žádné škody na majetku obecním i soukromém. Nebudete budit veřejné pohoršení, mládež kaziti a všechny masky, případně i čumily, kteří se masopustním veselím a chlastem unaveni budou po příkopech váleti, si ráno sesbíráte.“
53 fotografií

OBRAZEM: Masopustní veselí vtrhlo do kraje

Sokolovsko
Soudce Josef Baxa.
Policie se zatím neobrátila na bývalého předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu s žádostí o podání vysvětlení v případu údajného ovlivňování justice ze strany Hradu. Baxa to dnes uvedl v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Z hlediska případného dokazování připustil, že jeho schůzka s prezidentem se odehrála mezi čtyřma očima, připomněl ale, že soudci běžně řeší případy, ve kterých nefiguruje nikdo třetí.
5 fotografií

Ovlivňování justice ze strany Hradu? Policie se ještě na Baxu neobrátila

Česko
Ústavní právník a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.
Senát zatím neobdržel návrh prezidenta Miloše Zemana na jmenování právníka Aleše Gerlocha ústavním soudcem. Místopředseda Senátu a STAN Jan Horník proto dnes označil vyjádření k podpoře Gerlocha za spekulace. Nepotvrdil tak informace, podle nichž by proti této nominaci měl hlasovat i senátorský klub Starostů. Proti Gerlochovi se zatím veřejně postavili lidovci, TOP 09 a zástupci klubu Senátor 21, většinu ale v horní komoře Parlamentu nemají.
8 fotografií

Aleš Gerloch ústavním soudcem? Zeman jej zatím nenavrhl

Česko
Robert Fico
Bývalý slovenský premiér Robert Fico až napodruhé získal potvrzení ústavněprávního výboru slovenské sněmovny, že splňuje podmínky pro kandidaturu na ústavního soudce. Hlasováním o tom dnes rozhodli členové výboru. Kvůli Ficovi, který je předsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), byl opakovaně odložen termín volby kandidátů na soudce ústavního soudu.
7 fotografií

Fico dostal na druhý pokus zelenou. Splňuje požadavky na ústavního soudce

Svět
Kancléř Vratislav Mynář.
Platforma Rekonstrukce státu podala trestní oznámení na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Podle právní analýzy, kterou si platforma nechala vypracovat, se Mynář mohl minimálně ve dvou případech dopustit trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. Jde o schůzku Mynáře s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem a dopis kancléře tehdejšímu předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefovi Baxovi. Podezřelým ze spáchání trestného činu může být i prezident, dodává Rekonstrukce státu.
15 fotografií

Mynář se dopustil trestného činu, tvrdí právní analýza. Čelí trestnímu oznámení

Česko
Záběry z kamer vedly kriminalisty k domněnce, že by lupič mohl být nezletilý, nebo dokonce mladistvý. To se ale nepotvrdilo.
Poděbrady – Lupiče s nezvykle dětskou vizáží a velikostí hledali nymburští kriminalisté. Postavou nevýrazný muž si měl necelé tři hodiny po silvestrovské půlnoci počíhat na jiného muže u výstupu z nádražního podchodu na žižkovské straně a tam jej nadvakrát surově zbít a okrást. Vyšetřovatelům se násilníka podařilo odhalit a zadržet. Jedná se o cizince ze země EU, k činu se doznal a soud jej vzal do vazby.
2 fotografie

Silvestrovský lupič z Poděbrad je ve vazbě

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Soud v severní Francii dnes zpřísnil z 18 měsíců na dva roky vězení trest pro českého řidiče, v jehož kamionu úřady našly loni v přístavním městě Calais skupinu Iráčanů. ČTK to sdělil jeho právník Ladislav Drha. Řidič Jiří Sagan, který od počátku tvrdí, že o migrantech v chladícím boxu vůbec nevěděl, má také na čtyři roky zakázaný pobyt ve Francii.
7 fotografií

Českému řidiči, v jehož voze našli Iráčany, zpřísnili trest. Odsedí si dva roky

Svět
Kancléř Vratislav Mynář.
Komunikace prezidenta Miloše Zemana a Vratislava Mynáře s Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem neohrozila nezávislost těchto institucí. Uvedl to Sněmovní podvýbor pro justici. Ten však soudcům doporučil, aby podobné snahy o ovlivnění jejich činnosti hlásili předsedům svých soudů. Výkonná moc se má takových snah zdržet. Informoval o tom server iRozhlas.cz.
15 fotografií

Podvýbor pro justici: Mynářova komunikace se soudy? Nezávislost ohrožena nebyla

Česko
Ilustrační foto
Hradec Králové - Trest pět a půl roku vězení udělil krajský soud Martině Hloupé, která podle obžaloby slibovala lidem z Rychnovska i jiných míst vysoké zhodnocení jejich úspor a vylákala z nich vysoké částky.

Připravila klienty o devět milionů

Zločiny a soudy
Kateřina Perknerová.
Když jsem se režiséra Roberta Sedláčka ptala, kdy Jan Palach pochopil, že společnost se vydala špatným směrem a zasáhlo ji letargické smíření, odpověděl: „Něco se v něm zlomilo až během prosince. V parlamentu poslanci odhlasovali, že okupace není okupací, ale bratrskou pomocí. Podepisovaly se archy, kde se prohlašovalo, že černá je bílá. Normalizace se stala součástí denního slovníku. Všichni začali žít v orwellovském gardu a každý, kdo chtěl zůstat primářem, vedoucím agronomem, ředitelem nebo redaktorem v nakladatelství, musel podepsat souhlas se vstupem vojsk.“

Komentář Kateřiny Perknerové: Černá není bílá. Možná ale bude

Komentáře
Kancléř Vratislav Mynář.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář stáhl správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Členové soudu nejsou podle něj nezávislí. Informoval o tom mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. Mynář i nadále zůstane ve funkci kancléře. Předseda pražského městského soudu Libor Vávra zdůraznil, že má v nestrannost svých soudců naprostou důvěru.
15 fotografií

Mynář stáhl žalobu kvůli bezpečnostní prověrce. Nedůvěřuje objektivitě soudců

Česko
Kateřina Perknerová.
Prezident republiky má vůči justici významné pravomoci. Výběrem ústavních soudců vlastně nastavuje laťku její kvality. Miloši Zemanovi se v tomto směru dařilo dosáhnout mimořádně vysoké úrovně. Možná právě to ho nyní mrzí. Současná hlava státu si váží odborníků, ale jen těch, kteří jsou zároveň ochotni mu vycházet vstříc. Klasickým případem je bývalý premiér jeho úřednické vlády a nynější guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Glosa Kateřiny Perknerové: Zrušte paragraf. Jakýkoliv

Komentáře
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.
Pokud by se prokázalo tvrzení bývalého předsedy Nejvyššího soudu Josefa Baxy, že mu prezident Miloš Zeman naznačoval jmenování do čela Ústavního soudu výměnou za ovlivňování rozsudku, byl by to trestný čin minimálně ve stádiu přípravy nebo i pokusu. Uvedl to dnes v rámci interpelací ve Sněmovně ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka ke kauze údajného ovlivňování soudců Hradem.  
10 fotografií

Zemanova nabídka Baxovi mohla být trestným činem, připustil ministr Kněžínek

Česko
Viktor Janukovyč
Kyjevský soud shledal někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče vinným z vlastizrady a spoluúčasti na agresivní válce, kterou proti Ukrajině vedlo Rusko. V nepřítomnosti ho proto odsoudil ke třinácti a dvanácti letům vězení, přičemž oba tresty si má odpykat současně. Zároveň ho však zbavil obvinění z pokusu o změnu státních hranic. Rozsudek není pravomocný, exprezidentův právník už uvedl, že se odvolá.
5 fotografií

Janukovyč je vlastizrádce. Ukrajinský soud ho poslal na 13 let za mříže

Svět
Soudce Josef Baxa.
Sněmovní podvýbor pro justici začal dnes projednávat kauzu možného ovlivňování soudců Pražským hradem. Soudce Josef Baxa, jenž byl předsedou Nejvyššího správního soudu, se nechal slyšet, že někdejší výroky prezidenta Miloše Zemana připomínaly výměnný obchod. Šlo o to, jak by měl soud rozhodovat ve věci nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory, Baxovi za to měl být nabízen post předsedy Ústavního soudu. Kancléř Vratislav Mynář toto tvrzení odmítá.
5 fotografií

Výroky prezidenta Zemana připomínaly výměnný obchod, řekl soudce Baxa

Česko