ŠTÍTEK: soudce

Ilustrační foto.
Linec - Právník detektivní kanceláře ve Vídni Klaus Mayr se cítil znevýhodněn tím, že jako člověk bez vyznání na rozdíl od kolegů evangelíků nedostal za práci na Velký pátek příplatek, píší OÖN.

Sousedé řešili, komu Velký pátek

Z okolí
David Rath
Střední Čechy – Drobného vítězství, které je však v rámci projednávání monstrkauzy spojované především s jeho jménem jen vcelku nepodstatnou epizodou, dosáhl ve středu u Městského soudu v Praze někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath. Skutečně však nejde o velkou výhru s jakýmikoli dalšími důsledky. Odvolací senát Městského soudu v Praze potvrdil dřívější rozhodnutí o 12tisícovém odškodnění za to, že ho v roce 2013, v závěru jeho pobytu ve vazbě (kde už byl podle jiného rozhodnutí justice držen nezákonně, což pravomocně potvrdil Ústavní soud ČR), příslušníci Vězeňské služby ČR stále vodili na jednání Krajského soudu v Praze v poutech. Tak, jak je obvyklé u všech vazebně stíhaných osob, pokud nasazení želízek nevylučují zdravotní důvody (zpravidla používání berlí nebo zlomenina ruky).

Za želízka na rukou stát Ratha odškodní dvanácti tisíci

Zločiny a soudy
Okresní soud v Uherském Hradišti. Ilustrační foto.
Zatím pouze důtka pro bývalou předsedkyni Okresního soudu v Uherském Hradišti Hanu Kurfiřtovou. Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl na začátku prosince po kárných žalobách, které hned na tři soudce hradišťského soudu podal v červnu minulého roku předseda Krajského soudu v Brně Milan Bořek za průtahy v rozhodování a vyhotovování rozsudků.

Soudci v Hradišti na své tresty stále čekají

Zločiny a soudy
Rozvod - ilustrační foto
Zkušenost s absolvováním rozvodového řízení, které dle české legislativy musí vykonat soud, je pro Čechy mnohdy velice nepříjemná. Zejména pak kvůli jeho délce. Typický nesporný rozvod, tedy takový, při němž se obě strany dokáží dohodnout ohledně dětí, majetku i bydlení, trvá v České republice až šest měsíců. V průzkumu agentury STEM/MARK to uvedly tři čtvrtiny dotázaných respondentů. Existují však i případy, kdy se celý proces protáhne na více než rok.

Rozvodová řízení Čechy znechucují. Většina z nich by k soudu podruhé již nešla

Ekonomika
Soudní spor. Atletka Zuzana Hejnová je přesvědčená, že známka České pošty vyobrazuje ji.
Fotografie dvojnásobné mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzany Hejnové posloužila jako vzor pro známku vydanou k olympiádě v brazilském Riu de Janeiro v roce 2016. To však ještě nemusí znamenat, že má atletka nárok na odškodnění, prohlásil při projednávání sporu mezi sportovkyní a Českou poštou soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Petr Novák. Překážkářka za vyobrazení na známce požaduje přes milion korun. Česká pošta tvrdí, že na obrázku není Hejnová.
4 fotografie

Hejnová uspěla, její fotografie byla vzorem pro známku. Odškodnění dostat nemusí

Atletika
Soudce Jan Tichý.
Jindřichohradecký soudce Jan Tichý není nadále způsobilý vykonávat svou funkci, po dnešku skončí. Rozhodl tak kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS). Tichý má psychické problémy, sám odstoupit nechtěl. Předseda kárného senátu Karel Šimka zdůraznil, že soudcovská práce je výsada a velká odpovědnost, na soudce je proto nutné klást "nekonečně vyšší nároky než na běžného zaměstnance".

Soudce Tichý trpí psychickými problémy, kárný senát mu odebral talár

Česko
Vratislav Mynář
Prezident Miloš Zeman věděl, že hradní kancléř Vratislav Mynář chodí na schůzky se soudci. Odmítl však, že by se je pokoušel ovlivnit. Stejně jako při schůzkách s politiky či řediteli firem šlo podle něj o seznámení dotyčného se stanovisky, postoji a postupy prezidenta. Mynář to řekl ve videu, které umístil na hradních stránkách. Schůzky Mynáře se soudci ve věcech, které se dotýkají Hradu a Zemana, kritizují někteří zástupci opozice. Kancléř by podle nich měl ve funkci skončit. TOP 09 chce věc projednat ve Sněmovně.
15 fotografií

Mynář na schůzky se soudci chodil i s vědomím Zemana. Neovlivňoval jsem je, říká

Česko
Robert Fico
Slovensko zřejmě směřuje k nejvážnější ústavní krizi od konce vlády Vladimíra Mečiara. Vládnoucí koalice má plán, jak za tuto cenu obejít prezidenta Andreje Kisku a prosadit expremiéra Roberta Fica do čela Ústavního soudu.
4 fotografie

Kiska nejmenuje Fica ústavním soudcem

Svět
Vstup do centra Klinika.
Tento čtvrtek má dojít k definitivnímu vyklizení budovy bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově. Aktivisté se mají z autonomního sociálního centra vystěhovat na základě rozhodnutí Ústavního soudu. Nové vedení Prahy však ještě zkouší se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), která objekt vlastní, najít jiné řešení. Squatteři odejít nechtějí.
10 fotografií

Squatteři před vyklizením: Kliniku nedáme! Praha oslovila vlastníka domu

Praha
Luboš Palata
Robert Fico se rozhodl kandidovat na soudce Ústavního soudu. Pro Slovensko tím zřejmě končí jedna politická éra. Tu Fico ztělesňoval v tom dobrém i méně dobrém, co se za posledních deset let na Slovensku odehrálo.

Glosa Luboše Palaty: Konec Ficových časů

Komentáře
Protesty žlutých vest ve Francii
Francouzská policie dnes zadržela bývalého profesionálního boxera, kterého podezřívá z napadení dvou policistů v Paříži během sobotní demonstrace příznivců hnutí žlutých vest. Oznámil to dnes na Twitteru ministr vnitra Christophe Castaner. Při osmých sobotních protestech bylo kromě policistů napadeno i několik novinářů, redaktoři zpravodajské stanice BFMTV proto dnes na protest o akcích žlutých vest neinformují.
12 fotografií

Skončil v cele. Bývalý profesionální boxer napadl při demonstraci policisty

Svět
Výbava jednoho z obviněných.
Příbram - Okresní soud v Příbrami se v pondělí 7. ledna začal zabývat pašováním drog do věznice Bytíz. Před soudcem stanulo několik desítek lidí, z nich necelá desítka se k soudu dostavila z vazby. Většina obžalovaných odmítla vypovídat. Žalobce je viní z toho, že do areálu věznice pašovali pomocí rozsáhlé sítě pervitin a marihuanu, ale také například léčiva na náhradní subutexovou léčbu či léky rivotril a tramal.

Před soudem stanuli obvinění z pašování drog do věznice

Zločiny a soudy
Bydlení v Praze. Ilustrační foto.
Hlavní město nebude prodlužovat nájemní smlouvy soudcům a státním zástupcům, kteří si od magistrátu za výhodných podmínek pronajímají byty. Dnes o tom rozhodli pražští radní. Soudci a státní zástupci mají podle vedení města dostatek peněz, takže nepotřebují zvýhodněné nájemné. Město pronajímá soudům a zastupitelstvím 81 bytů, z toho 49 obývají bývalí či stávající soudci a státní zástupci. Zbylé jsou určeny pro zaměstnance, ty chce město zachovat. Uvolněné byty magistrát pronajme sociálně slabým.
13 fotografií

Máte dost peněz. Praha odebere soudcům a žalobcům městské byty

Praha
Ilustrační foto
Dvůr Králové nad Labem - Bude mít město vlastní čistírnu odpadních vod? Otázka, na kterou se už několikátý rok po sobě nepovedlo najít odpověď. Splašky tak stále tečou do čističky soukromého vlastníka, s kterým má radnice dlouhodobé spory.

Dvůr stále neví, zda bude stavět vlastní čističku

Krkonoše
V Budapešti protestovaly tisíce lidí proti novele zákoníku práce, kterou nazývají "otrocký zákon."
Vyvrcholením letošního pokračování prosincových protivládních demonstrací bylo dnešní shromáždění v centru Budapešti. Hlavním motivem protestů se stal odpor proti nedávno schválené novele zákoníku práce, která prolamuje limity na přesčasy zaměstnanců. Lidé šli v průvodu centrem města od Náměstí hrdinů a za vlhkého a chladného počasí došli před budovu parlamentu, informovaly agentury DPA a Reuters.
5 fotografií

V Maďarsku pokračovala série protivládních protestů. Sešlo se na 10 tisíc lidí

Svět
Tereza H. u soudu v pákistánském městě Láhaur.
Mladá Hradišťanka, která byla loni v lednu zadržena na mezinárodním letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, dostala v pořadí už třetího soudce. Případu se ujme v pondělí 7. ledna a v návaznosti na jeho přidělení byl termín dalšího stání stanoven na 8. ledna. 
6 fotografií

Tereza H. dostala v Pákistánu nového soudce

Zločiny a soudy
Jednadvacetiletá Hradišťanka Tereza H. chtěla z Pákistánu propašovat devět kilogramů heroinu.
Mladá Češka, která byla loni v lednu zadržena na mezinárodním letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, dnes dostala v pořadí už třetího soudce. Případu se ujme v pondělí 7. ledna a v návaznosti na jeho přidělení byl termín dalšího stání stanoven na 8. ledna. Informovalo české ministerstvo zahraničí s odkazem na informace honorárního konzula v Láhauru.
6 fotografií

Případ Češky zadržené v Pákistánu se vleče. Má jej na starost už třetí soudce

Svět