ŠTÍTEK: soudce

Jean-Claude Juncker
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zpochybnil připravenost Rumunska převzít 1. ledna předsednictví Evropské unie. Technicky je tato země připravená dobře, ale nikoliv pokud jde o nutnost dělat politické kompromisy, řekl šéf EK německému listu Welt am Sonntag. Ministři rumunské vlády v reakci na Junckerovy výroky uvedli, že je Bukurešť na předsednictví připravena.
8 fotografií

Rumunsko není připravené předsedat EU, řekl Juncker. Bukurešť to odmítla

Evropa pro Čechy
Kladenský zkušební komisař půjde za mříže, ostatní vyvázli s podmínkou.
Kladno - V kauze kladenských autoškol padly ve čtvrtek odpoledne u Okresního soudu v Kladně hned čtyři tresty. Instruktoři a komisaři byli souzeni za to, že před dvěma lety v desítkách případů napomáhali žadatelům získat řidičák bez vykonání teoretických testů, které za ně měla vždy provádět jiná osoba, přičemž nesplnili ani řadu povinných jízd.
15 fotografií

Kladenský zkušební komisař půjde za mříže, ostatní vyvázli s podmínkou

Zločiny a soudy
Americký prezident Donald Trump.
Nejvyšší soud Spojených států dnes odmítl povolit administrativě prezidenta Donalda Trumpa zavést nová pravidla, podle nichž by nemohli získat azyl migranti, kteří do USA vstoupí nelegálně z Mexika. U nejvyššího soudu tak podle agentury Reuters utrpěla porážku klíčová součást Trumpovy politiky zaměřené na přitvrzení podmínek, za kterých přistěhovalci přicházejí do USA a pobývají tam.
10 fotografií

Trump narazil se snahou omezit právo na azyl. Nejvyšší soud to odmítl

Svět
Exprimátor Tomáš Hudeček u Městského soudu v Praze.
/FOTOGALERIE/ Ve velmi vypjaté atmosféře probíhalo u Městského soudu v Praze pondělní jednání v kauze Opencard, kde bývalí pražští radní dostali podmínečné tresty. Verdikt není pravomocný, obžalovaní vinu odmítají a obratem se odvolali. Exprimátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) se při odůvodňování rozsudku hlasitě ohrazoval s tím, že „to není pravda“.
4 fotografie

Vyhrocená kauza Opencard: Soudce jako prokurátor. Krnáčová to spláchla do hajzlu

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
České Budějovice – Ušetřit skoro 10 000 korun se pokusila 42letá hospodyňka, když se vydala v neděli odpoledne do jednoho z obchodů v krajském městě.

Kradla, ale o lup přišla

Zločiny a soudy
Karta Opencard. Ilustrační foto.
Advokát bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) dnes vznesl námitku podjatosti soudce Alexandra Sotoláře, který má podruhé rozhodovat v kauze radních a elektronické karty opencard. Právník Robert Kabát poukázal na to, že v prvním kole hlavního líčení byly rozdíly mezi tím, co při výpovědích zaznělo v jednací síni, a tím, co se následně objevilo v soudních protokolech.
4 fotografie

Hudečkův advokát: Soudce v kauze opencard měnil protokoly, je podjatý

Zločiny a soudy
Barack Obama v listopadu 2017 před volbami do Kongresu.
Federální soudce v Texasu rozhodl, že americký systém zdravotního pojištění dřívějšího prezidenta Baracka Obamy známý jako Obamacare je protiústavní. Kauza týkající se Obamacare by mohla skončit až u Nejvyššího soudu USA, napsala agentura Reuters. Televize CNN ale na svém webu poznamenala, že pro Američany se pátečním verdiktem zatím nic nemění. Demokraté se proti němu chtějí odvolat.
12 fotografií

Obamův systém zdravotního pojištění je protiústavní, rozhodl soud. Trump slaví

Svět
Bývalý osobní právník prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen
Manhattansky soud ve středu vynesl rozsudek nad Michaelem Cohen, bývalým osobním právníkem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Federální soudce poslal Cohena a tři roky do vězení za celou řadu trestních činů, které zahrnovaly daňové podvody a porušení pravidel financování kampaně, když zaplatil za mlčení dvěma bývalým Trumpovým milenkám. Informovala o tom agentura AP.
12 fotografií

Bývalý Trumpův právník Michael Cohen si odsedí tři roky ve vězení

Svět
Ilustrační foto.
Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři, lékaři, zdravotníci, učitelé, policisté a soudci. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Takzvaný syndrom vyhoření je reakcí na dlouhodobý stres, který se projevuje především únavou a ztrátou pocitu ze smyslu vykonávané práce.
13 fotografií

Psychiatři: Syndromem vyhoření trpí každý pátý Čech. Ohrožení jsou manažeři

Zdraví
Ilustrační foto
Jihlava – Okresní soud v Jihlavě poslal ve středu na pět a půl roku do věznice s ostrahou dvacetiletého Patrika Dreveňaka za incident na jihlavském Masarykově náměstí z letošního června. Drevěňak tehdy brutálně napadl dvaadvacetiletého Davida R., který se zastal hokejisty Marka Melenovského, jehož těsně předtím napadl bratr Dreveňaka Roman.

Násilník dostal za incident s hokejistou pět a půl roku natvrdo

Zločiny a soudy
Protesty žlutých vest ve Francii
Třináct Francouzů včetně jednoho nezletilého bylo obviněno z poškození Vítězného oblouku na pařížské třídě Champs-Élysées během sobotní demonstrace takzvaných žlutých vest. Oznámilo to dnes pařížské státní zastupitelství. Francouzský premiér Édouard Philippe před poslanci uvedl, že stát bude vůči „rozbíječům“ a „buřičům“ v rámci současné vlny protestů nekompromisní.
12 fotografií

Ve Francii padla obvinění z vandalismu. Na sobotu se chystají další demonstrace

Svět
Ilustrační foto.
/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Ještě za první republiky byl starobní důchod výsadou pro některé. V roce 1930 bylo v celém Československu s téměř 15 miliony obyvatel vypláceno jen 167 tisíc penzí. Většinou státních zaměstnanců či úředníků. A zatímco kategorie „dělník“ s průměrnou měsíční mzdou 428 korun pobírala důchod 142 korun (data za 1937), soudcové s platem 3942 korun pobírali penze 2523 korun. Dělník si tedy přišel na třetinu původní mzdy, u soudců byl poměr k bývalé mzdě dvojnásobný.
4 fotografie

Důchodci se mají hůře než před padesáti lety, myslí si lidé

Ekonomika
Ilustrační foto
Plzeň - V prosinci loňského roku měl Patrik Hričina (40) u plzeňského Remusu udeřit pěstí do obličeje a okrást důchodce Jaroslava B. Ten ve středu u okresního soudu Plzeň-město vypovídal. Hričinovi hrozí až 10 let vězení.

Měl řvát Sieg heil a okrást důchodce

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Maďarská justice rozhodla, že dva ruské občany podezřelé z obchodování se zbraněmi vydá do Ruska a nikoli do Spojených států, které se podstatně podílely na jejich zadržení. Informovalo o tom dnes maďarské ministerstvo spravedlnosti. Případ nejspíš ještě více naruší maďarsko-americké vztahy, Washington už vyjádřil zklamání nad tím, že Budapešť americkou žádost o vydání dvou mužů nevyslyšela.

Maďarsko odmítlo vydat Američanům obchodníky se zbraněmi. Poslalo je do Ruska

Svět
V Kerčském průlivu se srazila ruská loď s ukrajinským remorkérem
Soud v Simferopolu na anektovaném Krymu uvalil v úterý dvouměsíční vazbu na dvanáct ze 24 zadržených ukrajinských námořníků. Ti jsou kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu obviněni z nezákonného překročení ruských hranic ve spiknutí a s hrozbou použití zbraní. Podle agentury TASS první námořník vinu u soudu nepřiznal, jiný ale ve vyjádření pro ruskou televizi uvedl, že si byl vědom provokativnosti akce.
6 fotografií

Polovina zajatých ukrajinských námořníků míří do vazby, stráví v ní dva měsíce

Svět
Ilustrační foto
Pražský městský soud chce v pondělí otevřít českou větev kauzy tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS). Obžaloba viní bývalé manažery Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že ovládli MUS jejími vlastními penězi a podvedli stát jakožto menšinového akcionáře. Muži vinu popírají a navíc odmítají, aby jejich kauzu řešila po švýcarské justici i ta česká.
5 fotografií

Soud bude od pondělí řešit kauzu Mostecké uhelné. Manažerům hrozí 10 let

Česko
Ilustrační snímek
Varšava narychlo mění nejspornější část kontroverzní reformy polského nejvyššího soudu. Soudci, kteří v červenci nuceně odešli do předčasné penze, se mohou vrátit do svých funkcí. Zda tím Polsko přesvědčí Evropskou komisi, aby stáhla žalobu, kterou na stát v této věci podala, není jisté.

Návrat polských soudců: jedna nula pro opozici

Svět
Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch, odborník na ústavní právo.
Prezident Miloš Zeman nabídl prorektorovi Univerzity Karlovy Aleši Gerlochovi kandidaturu na ústavního soudce. Akademik, který se specializuje na teorii práva a ústavní právo a v současnosti zastává post místopředsedy Legislativní rady vlády, to řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu po středeční schůzce na Hradě. Doplnil, že se k návrhu "kloní kladně".

Nový ústavní soudce? Prezident Zeman nabídl funkci Aleši Gerlochovi

Česko
Mateusz Morawiecki, polský premiér
Největší zásluhu na změně sporné reformy polského nejvyššího soudu má podle tamních médií umírněná frakce ve vládní národně-konzervativní straně Právo a spravedlnost (PiS). Není však jasné, zda konec nuceného penzionování soudců, který včera bleskově odsouhlasila dolní komora polského parlamentu, může přimět Evropskou komisi, aby zastavila soud s Polskem v této věci.  
4 fotografie

Polsko změnilo kontroverzní zákon o soudcích. Úspěch umírněných, píší média

Svět