ŠTÍTEK: soudce

Ilustrační foto
Ústavní soud zamítl stížnost ženy, která se u soudů nižších instancí neúspěšně domáhala provedení umělého mimotělního oplodnění spermatem zemřelého manžela. Právní předpisy podle soudů umožňují oplodnění pouze páru, muž navíc v informovaném souhlasu u léčby podepsal ustanovení, že v případě jeho smrti budou spermie zničeny. V odůvodnění nálezu to uvedl soudce zpravodaj Tomáš Lichovník. Právník ženy zváží podání stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Žena se domáhala oplodnění spermatem zemřelého manžela. ÚS stížnost odmítl

Česko
Ivan Elischer
Soudce pražského vrchního soud Ivan Elischer, který je obviněn z přijímání úplatků, podává ústavní stížnost. Je přesvědčený, že ho policie v kanceláři odposlouchávala po určitý čas bez povolení soudu. V ústavní stížnosti napadá i to, že mu detektivové zabavili utajené protokoly o hlasování v jeho soudním senátu. Informovala o tom dnes Česká televize.  

Stíhaný soudce Elischer se obrací na Ústavní soud

Česko
Soud. Ilustrační foto.
Liberec – Odvolací krajský soud potvrdil podmínku pro záchranáře, který se loni v lednu srazil na čtyřkolce s lyžařem. Ten nehodu nepřežil. 61letý pracovník horské služby byl obviněný z usmrcení z nedbalosti a liberecký okresní soud mu letos v létě uložil trest devět měsíců s odkladem na 18 měsíců. Proti rozsudku se obžalovaný odvolal. Původně mu hrozily až tři roky vězení. Středeční rozhodnutí je pravomocné.

Lyžař nepřežil střet se čtyřkolkou. Záchranář dostal u soudu podmínku

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Zjevně neustále sexuálně neuspokojená jednapadesátiletá žena ze Zlína, která je veřejnosti známa pod přezdívkou „Lara“, je již za mřížemi. Ve čtvrtek na ni soudce Okresního soudu v Kroměříži Karel Rašín uvalil vazbu.

Zlínská „Lara“ málem znásilňovala

Zločiny a soudy
Slovenský prezident Andrej Kiska
Minulý týden se soudce Okresního soudu v Popradu Miroslav Radačovský zviditelnil, když ostře kritizoval slovenského prezidenta Andreje Kisku, v jehož neprospěch rozhodl dlouholetý spor o vlastnictví pozemku pod Tatrami. Soudce mu doporučil rezignovat a emigrovat. Za svá slova poté sám sklidil kritiku. Nyní se rozhodl odejít z funkce. S odvoláním na dopis, který soudce odeslal slovenskému ministrovi spravedlnosti, o tom informoval týdeník Plus 7 dní.
4 fotografie

Soudce, který vyzval prezidenta Kisku k emigraci, končí ve funkci

Svět
Protesty proti osvobození Asie Bibiové v Láhauru
Osm let strávila pákistánská křesťanka Asia Bibiová ve vězení, ve kterém čekala na vykonání trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Přesto, že ji ve středu osvobodil pákistánský nejvyšší soud, její propuštění na svobodu bylo odloženo kvůli masovým protestům radikálních islamistů. Ti požadovali její veřejné oběšení a zabití soudců. V pátek se však islamisté dohodli s vládou na ukončení protestů. Informovala o tom agentura Reuters.
8 fotografií

Pákistán osvobozenou křesťanku zatím nepropustil. Islamisté ji chtějí oběsit

Svět
Český prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 41 nových soudců. Očekává od nich, že svým razantním vstupem do systému zrychlí soudní řízení, řekl v projevu. Mezi novými soudci je i dosavadní generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil, který zamíří k Nejvyššímu správnímu soudu. Jmenování soudců na návrh ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) před časem odsouhlasila vláda.
5 fotografií

Zeman jmenoval nové soudce. Očekává od nich zrychlení soudního řízení

Česko
Soudce Brett Kavanaugh na slyšení před senátním justičním výborem
Justiční výbor amerického senátu schválil nominaci Bretta Kavanaugha na post soudce Nejvyššího soudu. Hlasování, které bylo oproti původnímu plánu o několik hodin opožděno, předcházela dlouhá a bouřlivá názorová výměna mezi Republikány a Demokraty. O osudu kandidáta amerického prezidenta Donalda Trumpa nyní rozhodnou hlasy všech senátorů. 
5 fotografií

Kavanaugh získal podporu justičního výboru. Rozhodne senát

Svět
Profesorka Christine Blaseyová Fordová
Americký senátní justiční výbor zahájil slyšení s kandidátem na soudce Nejvyššího soudu Brettem Kavanaughem, který čelí obviněním ze sexuálního násilí a obtěžování. Profesorka psychologie na univerzitě v Palo Altu Christine Blaseyová Fordová zopakovala pod přísahou svá dřívější tvrzení a prohlásila, že Kavanaugh na dlouhou dobu těžce poznamenal její život.
5 fotografií

Začalo slyšení s Kavanaughem. Fordová: Útok mě těžce poznamenal

Svět
Vladimír Dbalý.
Soud nepravomocně uznal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého vinným v kauze zmanipulovaných zakázek. Dbalý by měl jít do vězení na devět let, soudci jej navíc potrestali propadnutím majetku. Spolu s šesticí spolupachatelů mají také uhradit nemocnici škodu přes šedesát milionů korun. Proti rozsudku se Dbalého obhájkyně hned na místě odvolala.
35 fotografií

Devět let vězení a propadnutí majetku. Dbalý manipuloval zakázky, uznal soud

Zločiny a soudy
Ilustrační snímek
Téměř rok se oddaluje hlavní líčení s jirkovským zastupitelem Josefem Šebkem, který čelí obvinění z napadení strážníka. Původně měl soud proběhnout loni v prosinci, poté letos v lednu a nakonec ho soudce naplánoval na 3. října. Konalo by se těsně před volbami, do nichž jde zastupitel coby lídr Strany svobodných občanů. Ani to se ale neuskuteční. Na žádost Šebkova právního zástupce se líčení uskuteční později.  

Zastupitel měl pokousat strážníka. Jednání u soudu proběhne po volbách

Krimi
Pražská kasárna čekají na rekonstrukci pro potřebu celníků, katastru a justice.
Benešov - Celníci a také pracovníci katastrálního úřadu (KÚ) působící v Benešově se do lepších a levnějších prostor hned tak stěhovat nebudou. To jsou poslední informace, které zjistil Benešovský deník, když se zajímal o to, kdy začne oběma státním úřadům sloužit vojskem opuštěná budova někdejších Pražských kasáren.

Využití objektu Pražských kasáren uvízlo na mrtvém bodě

Benešovsko
Soudce Ivan Elischer
Hung Quoc Nguyen, který podle kriminalistů zprostředkovával korupci mezi vietnamskou komunitou a soudcem Vrchního soudu v Praze Ivanem Elischerem, zůstane ve vazbě. Rozhodl o tom pražský městský soud, který vyhověl stížnosti státního zástupce proti rozhodnutí obvodního soudu, jenž chtěl muže pustit po složení kauce na svobodu. Vyplývá to z justiční databáze.

Muž, který údajně organizoval korupci u soudu, zůstane ve vazbě

Zločiny a soudy
Roman Janoušek.
Pražský vrchní soud vzkázal lobbistovi Romanu Janouškovi, že prominutí zbytku trestu vězení je pouze nepovinným rozhodnutím soudců. Ve svém rozhodnutí, kterým se ztotožnil se zamítnutím Janouškovy žádosti o odpuštění dalšího pobytu za mřížemi, soud mimo jiné uvedl, že lobbista v podané stížnosti jen rekapituloval dříve provedené důkazy. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.
8 fotografií

Vrchní soud: Janoušek ve stížnosti jen zopakoval dřívější důkazy

Česko
Předseda Okresního soudu v Hodoníně Roman Smetka.
Hodonín - Od začátku září vstoupí do síní Okresního soudu v Hodoníně takzvaný cochemský model. Má nejen zrychlit řízení, ale především pomoci rozvádějícím či rozcházejícím se rodičům při dosažení dohody ohledně péče o jejich potomky. To má usnadnit život dětí v těžkých okamžicích rozpadu rodiny a v době těsně po něm.

Soudce Smetka: Rozsudek? Dohoda rodičů je hodnotnější

Zločiny a soudy
Libor Joukl a Jan Míka u soudu v Jihlavě.
Jihlava – Rozsudek v kauze údajně zmanipulované a předražené zakázky na nákup sypačů pro krajské silničáře v roce 2009 by mohl před Okresním soudem v Jihlavě padnout už ve čtvrtek. Ve středu dopoledne po ukončení závěrečných řečí to oznámil předseda senátu Zdeněk Chalupa. Jisté to ale není. Jde o předběžný termín, který soudce ještě může vzhledem ke složitosti věci změnit.

Rozsudek v kauze sypače padne možná už ve čtvrtek

Zločiny a soudy