ŠTÍTEK: soudce

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek nechce rušit instrukci svého předchůdce Roberta Pelikána (ANO) k výběru soudců. Řekl, že předpis obsahuje řadu rozumných pravidel - například jednotné výběrové řízení pro budoucí soudce. Pochyby má však o tom, že by úspěšní kandidáti měli následně při odborné přípravě ještě dva roky pracovat jako vyšší soudní úředníci. I proto bude o instrukci jednat s předsedy krajských soudů.
9 fotografií

Pelikánův předpis k výběru soudců? Je rozumný, rušit jej nehodlám, řekl Kněžínek

Česko
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě sejde s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu (NS) Pavlem Šámalem, oba pozvání přijmou. Zeman s nimi bude chtít konzultovat kauzu H-System. Na twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Šámal v prohlášení zdůraznil, že s prezidentem nemůže kvůli nezávislosti konkrétní případ probírat. Rychetský řekl, se ke kauze nemůže vůbec vyjadřovat.
40 fotografií

Zemana zajímá kauza H-System. Sejde se s Rychetským a Šámalem

Česko
Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou.
Žďár nad Sázavou – Předseda Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Roman Švaňhal čelí trestnímu stíhání kvůli domácímu násilí. Podle informací Deníku byl soudce obviněn z trestného činu týrání osoby žijící ve společné domácnosti. V případě prokázání viny hrozí soudci trest od šesti měsíců do čtyř let. Police na vysočině se dnes k případu nevyjádřila.

Předseda žďárského soudu byl obviněn z domácího násilí

Zločiny a soudy
Prezident Miloš Zeman jmenoval nové soudce.
Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 40 nových soudců navržených exministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Řekl jim, že zatímco ministři přicházejí a odcházejí, soudní soustava zůstává. Zároveň je vyzval, aby před vynášením rozsudků zachovávali mediální ticho. Novináře označil za vosy, soudci se je prý mají snažit zaplácnout.
5 fotografií

Zeman jmenoval nové soudce. Novináře se snažte zaplácnout, poradil jim

Česko
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Podkopáváte nezávislost soudů a porušujete tak smlouvy s Evropskou unií, kritizuje Evropská komise polskou vládu. Důvodem je novela polského zákona o nejvyšším soudu, kterou navzdory vší kritice prosadila vládní strana Právo a spravedlnost a jež má začít platit od 3. července. Evropská komise kvůli ní zahajuje s Varšavou řízení pro nesplnění povinností členského státu unie.
5 fotografií

Brusel zahajuje řízení s polskou vládou kvůli nezávislosti soudů

Svět
David Rath
Advokát Michal Pacovský se musí omluvit bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi za několik tvrzení z roku 2015, kdy se advokát vyjadřoval k tomu, proč podepsal plnou moc o zastupování v Rathově korupční kauze. Nemusí mu ale platit 100 tisíc korun jako odškodnění. Dnes tak rozhodl pražský městský soud, rozsudek je pravomocný.
21 fotografií

Advokát Pacovský se musí omluvit Rathovi za slova o podvodu

Česko
Ilustrační foto
Včera měl zlínský krajský soud projednávat případ, který souvisí s kauzou Miroslava Masláka. Sedmatřicetiletý Radovan Helis, jeden z odsouzených členů gangu Masláka, vlastnil totiž zbraně a další materiál, ale v původním návrhu žalobce nepadlo, aby mu byly zabaveny.

„Mafián“ chtěl po soudci 30 tisíc. Zatím neuspěl

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Brno - U Krajského soudu v Brně pokračovalo v pondělí jednání s rodinou Waschtových, která před čtyřmi lety přepadla poštovní vůz. Ukradli z něj téměř půl milionu korun, plán podle žalobce zosnoval otec rodiny. Všem čtyřem lupičům hrozí až dvanáct let vězení. Radek Waschta starší po zmařeném posledním stání opět vypovídal.

Rodinná loupež: otce u soudu musel krotit soudce

Zločiny a soudy
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a soudce zpravodaj Stanislav Balík (vpravo)
Ústavní soudci pravděpodobně přijdou po vzoru poslanců a senátorů o úplnou přestupkovou imunitu. Sněmovna dnes změnu schválila bez úprav v podobě, jakou ve své novele navrhl Senát. Horní komora nyní normu dostane ještě k potvrzení svého souhlasu. Ústavní soud (ÚS) podle generálního sekretáře Iva Pospíšila bere rozhodnutí Sněmovny na vědomí, s případnou změnou je srozuměný.
11 fotografií

Ústavní soudci by měli být za přestupky odpovědní jako běžní občané

Česko
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman prozatím 40 nových soudkyň a soudců, které schválila vláda, nejmenuje. Vyčká až na nového ministra spravedlnosti. Uvedl to dnes server Česká justice. Současný ministr Robert Pelikán (ANO), který má s prezidentem napjaté vztahy, se rozhodl v politice skončit. Nebude v chystané vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů, hodlá složit i poslanecký mandát.
9 fotografií

Zeman počká s jmenováním soudců až na Pelikánova nástupce

Česko
Krajský soud v Brně začal projednávat případ Martina Vlčka, který 22. září 2017 zastřelil svého známého ve vlaku.
Brno - Při cestě vlakem z hospody zastřelil loni v září Martin Vlček svého známého. Prý to bylo náhodou, jen mu ukazoval zbraň. Brněnský krajský soud ho ve čtvrtek poslal na osm let do věznice s ostrahou. Soudce se rozhodl udělil trest pod spodní hranicí stanovené sazby, která začíná na deseti letech. Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro odvolání.

Za vraždu ve vlaku dostal Martin Vlček osm let vězení

Zločiny a soudy
Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.
Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Baxa v čele soudu končí v září. Mluví se proto o jeho nástupci, jeho jmenování je v pravomoci prezidenta. Baxa řekl, že s prezidentem hovořil o možných kandidátech na funkce předsedy a místopředsedy NSS, konkrétní jméno ale neuvedl. Baxa bývá označován za možného nástupce Pavla Rychetského v čele Ústavního soudu.
15 fotografií

Zeman se sešel s Baxou. Hovořili o nástupci v čele Nejvyššího správního soudu

Česko
Břeclavský soudce Josef Mužík napsal už pět knih, ve kterých jsou perličky a historky ze soudních síní.
Břeclav /CO SOUSED, TO SBĚRATEL/ – Při rozhodování o vazbě dostal obviněný otázku: „Jakou prací si opatřujete prostředky k obživě?“ Zodpověděl ji následovně: „Samozřejmě trestnou činností, pane doktore.“ Podobné historky ze soudních síní sesbíral břeclavský soudce Josef Mužík do své knihy s názvem Ftákoviny. Vyšla loni v prosinci. Jde už o čtvrtý díl série zajímavostí ze soudních síní. Právě jeho zálibě se věnuje další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to sběratel.

Erotika z rozvodů i dělení majetku. Mužík sbírá příběhy ze soudních síní

Břeclavsko
Místopředseda Nejvyššího soudu České republiky Roman Fiala
/ROZHOVOR, VIDEO/ Funguje u nás právo tak, aby měli lidé pocit, že žijí ve společnosti, která usiluje o spravedlnost? Nebo tu máme jen několik tisíc soudců, kteří se drží paragrafů a nehledí na to, zda jejich rozsudky nepřinášejí veřejnosti víc frustrace, než je zdrávo? O složitých cestách práva hovořil Deník s místopředsedou Nejvyššího soudu Romanem Fialou. 
11 fotografií

Místopředseda Nejvyššího soudu Fiala: Svoboda není chytat zloděje, ale nekrást

Česko
Ilustrační foto.
Brno, Boskovice – Chtěli si zapálit cigaretu na Masarykově náměstí v Boskovicích, nakonec tam v září loňského roku surově zmlátili téměř sedmdesátiletého muže, který si ponese trvalé následky poškození mozku. Případ dvou mladíků z Rumunska ve čtvrtek projednával Krajský soud v Brně. Za loupež devatenáctileté muže předseda senátu Michal Zámečník odsoudil k sedmi letům vězení.

Důchodce surově zmlátili a oloupili. Cizince soudce potrestal sedmi lety vězení

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Brno - Pro jednu ženu bylo její těhotenství zpráva seslaná z nebes. Přestože lékaři tvrdili, že je neplodná, otěhotněla. Otcem dítěte byl ale přítel její známé. Jeho partnerka zprávu nerozdýchala a podle obžaloby napadla těhotnou ženu. Údajně ji kopala do břicha, bušila do ní pěstmi a křičela, ať to dítě chcípne. Martina Lidická čelí u Krajského soudu v Brně obžalobě z těžkého ublížení na zdraví, hrozí jí až dvanáct let vězení. Případem se soud zabýval ve středu.

Milenka jejího přítele otěhotněla. Žena ji za to podle obžaloby kopala do břicha

Zločiny a soudy
Vozovna tramvají Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.
Jablonec, Liberec - Tři zadržené v kauze libereckého dopravního podniku pustil soudce domů. Shledal, že pro vazbu nejsou důvody a trojici Pavel Šulc, Jiří Vařil, Luboš Wejnar budou také vyšetřovat na svobodě. K vazebnímu řízení jeli na podporu Luboše Wejnara orodovat se zárukou jeho kolegové a manželka.

Kauza dopravní podnik: Soudce vazbu na tři lidi neuvalil

Jablonecko
Vozovna tramvají Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.
Liberec - Tři zadržené v kauze libereckého dopravního podniku pustil soudce domů. Shledal, že pro vazbu nejsou důvody a trojici Pavel Šulc, Jiří Vařil, Luboš Wejnar budou také vyšetřovat na svobodě. K vazebnímu řízení jeli na podporu Luboše Wejnara orodovat se zárukou jeho kolegové a manželka.

Kauza dopravní podnik: Soudce vazbu na tři lidi neuvalil

Z okolí