ŠTÍTEK: soudce

Antonín Saleta.
Dispečer Antonín Saleta, který čelil obžalobě za tzv. "loupež století", žádá po státu 2,9 milionu korun jako odškodné. Jeho nárokem by se měl soud začít zabývat v březnu. Vyplývá to z justiční databáze. Za uloupení 154 milionů korun z vozu bezpečnostní agentury, které provedli neznámí pachatelé v roce 2002 na pražské Evropské třídě, nebyl nikdo potrestán. Peníze se nenašly.

Dispečer chce 2,9 milionu Kč za stíhání kvůli loupeži století

Zločiny a soudy
Soud. Ilustrační foto.
Mladá Boleslav – Ať bude verdikt trestního senátu Rudolfa Havelky jakýkoli, dá se očekávat, že rozsudek Okresního soudu v Mladé Boleslavi ještě bude probírat středočeský krajský soud: odvolání podá nejméně jedna strana. To se jako téměř jisté jeví před úterním vyhlášením rozhodnutí v kauze dvou mladoboleslavských strážníků, kteří v jednací síni museli vysvětlovat chování vůči bezdomovcům.

Kauza údajného trýznění bezdomovců dospěla do finále

Zločiny a soudy
Vladimír Dbalý
Pražský městský soud si na dnešek pozval znalce, kteří se mají vyjádřit ke zdravotnímu stavu obžalovaného lékaře Vladimíra Dbalého. Dvojice expertů muže zkoumala v psychiatrickém ústavu Horní Beřkovice, kam ho poslala soudkyně poté, co opakovaně oddálil hlavní líčení omluvenkou kvůli údajným duševním problémům. Obžaloba tvrdí, že někdejší šéf Nemocnice Na Homolce získal více než 27 milionů na úplatcích při nákupu gama nože a při zakázce na digitalizaci chorobopisů.
35 fotografií

Soud vyslechne znalce k psychickému stavu lékaře Dbalého

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Pokud by nedostala svůj lék, hrozilo by osmileté Elišce těžké poškození mozku a kostí. Rodiče proto požádali pojišťovnu, aby dítěti přípravek zaplatila. Jenomže narazili. VZP jejich žádost neschválila. Léčivo je totiž příliš drahé, roční léčba může stát až 1,5 milionu korun. Zvrat v případu nastal až nyní – pacientky se zastal soud. Rozhodl, že má dívka na hrazenou léčbu právo.
9 fotografií

Dívka potřebuje lék za statisíce. VZP jí ho odepřela, soudci rozhodli jinak

Zdraví
Blanenská soudkyně Dana Sedláková u Nejvyššího správního soudu
Brno, Blansko – V roce 2013 se žena obrátila s žalobou na blanenský soud kvůli sporu se spolumajitelem domu. Případ dostala na stůl soudkyně Dana Sedláková. Dva roky se ale nic nedělo. „Přestože věděla v jak tristním je dům stavu, první jednání nařídila soudkyně v červenci 2015,“ popsala žena. Týden před jednáním zemřela jedna z majitelek domu a Sedláková případ bez odůvodnění odložila na neurčito.  Případ nebyl zdaleka jediný. Ve středu blanenská soudkyně stanula před kárným řízením.
4 fotografie

Měnila rozsudky a prodlužovala je. Jednala jsem ve prospěch lidí, tvrdí soudkyně

Zločiny a soudy
Krajský soud v Praze zahájil v úterý další kolo projednávání kauzy údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje (vlekoucí se již od roku 2012). Uprostřed David Rath.
Střední Čechy – Prohraná bitva ještě není prohraná válka. To je zásada, podle níž u Krajského soudu v Praze, k němuž se vrátilo projednávání kauzy údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje (vlekoucí se již od roku 2012) chtějí postupovat někdejší hejtman David Rath i manažeři Tomáš Mladý a Jindřich Řehák. Požádali o doplnění svých výpovědí z původního procesu, kdy stejný senát uznal vinnými všech 11 obžalovaných; rozdal jim tresty od podmínek po 8,5 roku vězení pro Ratha.
22 fotografií

Rath a dva další obžalovaní přišli soud přesvědčit o své nevině

Z okolí
Krajský soud v Praze zahájil v úterý další kolo projednávání kauzy údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje (vlekoucí se již od roku 2012). Uprostřed David Rath.
Prohraná bitva ještě není prohraná válka. To je zásada, podle níž u Krajského soudu v Praze, k němuž se vrátilo projednávání kauzy údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje (vlekoucí se již od roku 2012) chtějí postupovat někdejší hejtman David Rath i manažeři Tomáš Mladý a Jindřich Řehák.
22 fotografií

Rath a dva další obžalovaní přišli soud přesvědčit o své nevině

Krimi
David Rath.
Pražský krajský soud se po několikaměsíční přestávce znovu začal zabývat kauzou bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten ještě před zahájením líčení novinářům řekl, že podle něj jde o divadlo pro veřejnost a že stejně bude odsouzen, jako tomu bylo v minulosti, kdy mu soud vyměřil 8,5 roku vězení. Předseda trestního soudu už dopředu oznámil, že soud nehodlá opakovat důkazy, které už dříve zazněly. Chce ale dát možnost obžalovaným, aby se k případu vyjádřili.

Rath znovu před soudem. Je to podle něj jen divadlo pro veřejnost

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Ústí nad Orlicí - „Je mi kladeno za vinu, že jsem poddimenzoval spodní pás příhradového vazníku. V mých výpočtech a výkresech se však jeho přerušení nevyskytuje.“ To byla slova Pavla Škorpila, kterými začal jeho výslech u ústeckoorlického soudu.

Projektant u soudu vinu rozhodně odmítl

Zločiny a soudy
Z kauzy plukovníka Národní protidrogové centrály Miroslava Vogela u pražského městského soudu. Policista podle obžaloby kryl trestnou činnost svého informátora, který ve velkém prodával pervitin.
Někdejší vrchní rada Národní protidrogové centrály Miroslav Vogel se od státu domáhá 2,2 milionu korun za své nezákonné trestní stíhání. Policista čelil nepravdivému obvinění, že kryl svého informátora, který vyráběl a prodával pervitin. Než justice Vogela stihla očistit, byl sesazen na řadovou pozici. Ministerstvo spravedlnosti mu pak přiznalo omluvu a 295 tisíc korun a obvodní soud dal úřadu za pravdu v tom, že zbytek nároku je promlčený. Vyplývá to z nepravomocného rozsudku, který má ČTK k dispozici.
10 fotografií

Očištěný policista z protidrogové centrály chce od státu přes dva miliony korun

Zločiny a soudy
Armádní generál Tomáš Sedláček.
Rekonstrukci politického procesu, v němž byl na doživotí odsouzen důstojník československé armády Tomáš Sedláček, v sobotu předvedli studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V porotní síni Vrchního soudu v Praze studenti v rolích obviněných, prokurátorů i soudců na základě dochovaných záznamů přiblížili průběh soudu i Sedláčkův životní příběh. Rekonstrukce byla součástí programu festivalu proti totalitě Mene Tekel.

Studenti práv předvedli politický proces s generálem Sedláčkem

Praha
Ilustrační foto.
Jižní Morava /ANKETA/ – Před rokem zaplavila druhá vlna elektronické evidence tržeb jihomoravské maloobchodníky a provozovatele velkoobchodů. Od té doby spláchla tři podniky v kraji, jejichž majitelé zákon ignorovali. Úředníci jim proto provozovny zavřeli. Od spuštění první vlny rozdali inspektoři pokuty za téměř pět a tři čtvrtě milionu.

Rok druhé vlny EET: tři uzavřené podniky a pokuty za skoro šest milionů

Podnikání
Takto vypadala strohá oznámení akčních výborů, která ze dne na den změnila životy spousty lidí.
Na středních školách, v armádě, justici, podnicích nebo spolcích. Takzvané akční výbory Národní fronty prováděly po Únoru 1948 čistky od nepohodlných vedoucích pracovníků i zaměstnanců, kteří nebyli loajální ke komunistickému režimu. K jejich založení vyzval v únoru 1948 během svého vystoupení na Staroměstském náměstí v Praze Klement Gottwald.
2 fotografie

Akční výbory prováděly po Únoru 1948 čistky. Kde všude?

Přerovsko
První pomocí po pozření jedu či při podezření na otravu je vyvolat u zvířete zvracení – nejlépe 3procentním peroxidem vodíku, příp. velmi slanou vodu či hořčicí rozmíchanou ve vodě s lžičkou jedlé sody.
České Budějovice – Pokus o otravu psa na své zahradě zmařila 12. února bdělá majitelka, která mu otrávenou návnadu vytáhla z mordy. Neznámý psí zabiják chtěl psa usmrtit látkou k hubení myší a potkanů schovanou v uzenině. Ne vždy to ale dopadne takto šťastně.

Někdo chce otrávit psy návnadou

Českobudějovicko
Zora Dvořáková (druhá zprava vpředu) v obležení přátel. Vlevo kladenská historička Irena Veverková, vzdělavatelka kladenského Sokola Alena Kottová a zcela vpravo vpředu nakladatel Milan Nevole.
Kladno, Praha - Dokladem toho, že Vítězný únor 1948, který si v těchto dnech připomínáme, nepřinesl před sedmdesáti lety lidem v Československu jen znárodnění soukromých majetků a socialismus v ideální podobě se všemi jeho výdobytky, je zbrusu nová kniha Kladenské spisovatelky a historičky Zory Dvořákové (1934).
63 fotografií

Zora Dvořáková se stala se Dámou české kultury

Kladensko
Sálih Muslim Muhammad
Pražský městský soud dnes propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima, kterého česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače a o jehož vydání usiluje Turecko. Soudce přijal Muslimův slib, že nevycestuje z Evropské unie a že se bude na případná předvolání dostavovat k soudním jednáním. ČTK to sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Turecko muže označuje za teroristu.

Soud propustil kurdského politika po slibu, že neopustí EU

Praha