ŠTÍTEK: souhvězdí

Květnová obloha
Začal nejkrásnější měsíc roku, měsíc vůní a květů. Noci se pomalu oteplují a tak je čas na další povídání o krásách noční oblohy. Všechny časové údaje jsou uvedeny v SEČ a pro stanoviště na průsečíku středoevropského poledníku (tj. 15 stupňů východně od Greenwiche) a rovnoběžky 50° severní šířky. Pro získání SELČ je nutno připočítat 1 hodinu (SELČ = SEČ + 1 hod.)

Procházka květnovou oblohou

Rakovnicko
Ilustrační foto.
Uplynul měsíc a tady je další vyprávění o krásách oblohy. Duben je měsícem, kdy jaro je již v plném proudu. To platí i o noční obloze, které vládnou souhvězdí jarní oblohy.

Procházka hvězdnou dubnovou oblohou

Volný čas
Ilustrační foto
Úpice - Letošní expedice, kterou připravují na zdejší observatoři, nese název Procestujte Galaxii. Pořadatelé už nyní oslovují potenciální zájemce, aby se přihlásili.

Začali lákat zájemce na expedici

Krkonoše
Ilustrační foto
Východní Čechy - Měsíc je 3. února třináct minut po půlnoci v první čtvrti. V sobotu 7. února v 21 hodin prochází přízemím, tedy v nejmenší vzdálenosti od Země (361 tisíc km).

Co od 2. do 8. února uvidíte na nebi?

Pardubicko
Ilustrační foto.
Opava - Téměř jasná obloha od začátku roku nabízí krásnou přehlídku přírodních úkazů. Dnes vám přinášíme první část procházky po obloze.

Lednová procházka oblohou

Volný čas
Západ Slunce nad hradem Lipnicí.
Rakovnicko/ Den zimního slunovratu byl v dávných dobách pro lidi severní polokoule svátkem. Tento okamžik znamenal, že Slunce, jakožto dárce života, se opět vrací. Den se začíná pomaloučku prodlužovat a nyní nesmělé sluneční paprsky způsobí za pár týdnů zázrak probouzející se přírody.

Dnes nastává zimní slunovrat

Rakovnicko
Ilustrační obrázek
Úpice/ Slunce vstupuje 21. prosince ve 13 hodin a tři minuty do znamení Kozoroha. Nastává zimní slunovrat, začíná astronomická zima. Slunce vychází čtyři minuty před osmou hodinou ráno, zapadá v 16 hodin.

Úkazy na obloze v jednapadesátém týdnu

Krkonoše