ŠTÍTEK: souhvězdí

Ilustrační foto
Východní Čechy - Měsíc prochází souhvězdími Panny, Vah, Štíra, Hadonoše a Střelce. Dne 1. listopadu večer se promítá vlevo od Venuše, 2. a 3. listopadu nedaleko Jupitera. Ve středu v 0 hodin a 14 minut je Měsíc v novu.

Úkazy na obloze ve 44. týdnu

Pardubicko
Brněnská hvězdárna
Brno - Skoro tři tisíce lidí včera navštívilo brněnskou hvězdárnu Mikuláše Koperníka. V den otevřených dveří si mohli doslova sáhnout na hvězdnou oblohu na speciální mapě. Od hvězdářů dostali i malý dárek.

Tisíce lidí si sáhly na oblohu

Brněnsko
Ilustrační foto
Uplynul měsíc a to je čas se opět podívat, co krásného nám obloha připravila. Noc se pomalu prodlužuje a my už nemusíme čekat na hvězdné nebe do pozdních hodin. Všechny časové údaje jsou uvedeny ve středoevropském čase.

Říjnová procházka hvězdnou oblohou

Volný čas
ilustrační foto
Pardubicko - Měsíc byl 29. září v 10 hodin a 12 minut v novu. Nastává období vhodné k pozorování slabých objektů vzdáleného vesmíru, které jindy Měsíc svým svitem přezáří.

Když se teď podíváte na oblohu..

Pardubicko
Melody Makers v čele s Onřejem Havelkou
Přerov -Československý jazzový festival v Přerově se letos dožívá pětadvacátých narozenin a na oslavu si pozval skutečně hvězdné hosty. Od středy 22. do soboty 25. října se ve velkém sále Městského domu vystřídají Ondřej Havelka, Luboš Andršt nebo Miloš Železňák, největší lahůdkou letošního programu pak bude vystoupení slavného Orchestru Counta Basieho.

Festival oslaví čtvrt století s Basiem a Havelkou

Volný čas
Východní Čechy - Měsíční úplněk nastal 15. září v 11 hodin a 13 minut. Dne 20. září v 5 hodin prochází Měsíc přízemím, ve vzdálenosti 369 tisíc km od Země. V tomto týdnu se pohybuje souhvězdími Ryb, Berana a Býka.

Úkazy na obloze v osmatřicátém týdnu

Chrudimsko
Na uherskobrodské hvězdárně.
Uherský Brod - Srpnová obloha bude mít co nabídnout dychtivým pozorovatelům. Pokud bude přát počasí, budeme moci pozorovat dvě částečná zatmění: Slunce a Měsíce. V průběhu srpna mnozí z nás již viděli padat hvězdu, jak se lidově říká meteorům.

Astronomické léto: zatmění Slunce i Měsíce

Volný čas