ŠTÍTEK: souhvězdí

Český astrofotograf Jan Veleba zachytil mlhovinu v souhvězdí Kéfea, které je 650 světelných let daleko
Český astrofotograf Jan Veleba zachytil mlhovinu v souhvězdí Kéfea, které je 650 světelných let daleko. Souhvězdí bylo dlouhou dobu fotograficky opomíjené, astronomové říkali, že v něm nic není. Veleba však zachytil mlhovinu zvanou Tmavý žralok (Dark shark) se dvěma namodralými mlhovinami a dvěma hvězdami. Fotografoval několik nocí od konce srpna do konce října, když nesvítil Měsíc, a dokázal to po 52 hodinách expozice. Se snímkem vyhrál listopadovou soutěž o nejlepší fotografii vesmíru z Česka. ČTK to sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu.

Úspěch českého vědce. Astrograf Veleba zachytil mlhovinu v souhvězdí Kéfea

Věda a technika
V Suchdole mladší děti hledaly ztracené zvířátko a starší pozorovaly souhvězdí.
/FOTOGALERIE/ Najít ztracené zvířátko, to byl nelehký úkol pro děti, které se v sobotu 16. listopadu vydaly na pochod po trase Suchdol Sedlov a zpět. Na jeho splnění jim muselo stačit pouze světlo z jejich lampiónů. Starší děti naopak žádné světlo nepotřebovaly, protože jejich téma bylo poznávat souhvězdí na zimní obloze.
27 fotografií

V Suchdole děti hledaly ztracené zvířátko

Kutnohorsko
Ilustrační fotka Petrof
Hradec Králové /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Digitální část Galerie Suterén nabízí pohled na hradeckou rodinnou firmu Petrof. Na desítkách fotografií představí příběh, který začal před 155 lety prvním postaveným klavírem Antonína Petrofa. Výstava trvá do 28. února.

Výstava představí historii Petrofu

Volný čas
Olympic Permanentní tour 2018 ve Slaném.
Slaný - Jedinečný koncert nestárnoucí rockové legendy české hudební scény zaplnil po čase v pátek večer areál slánského letního kina. Skupina Olympic ve složení Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Martin Vajgl předvedla fanouškům skladby z posledních tří alb Souhvězdí šílenců, Souhvězdí drsňáků a Souhvězdí romantiků. Samozřejmě, že došlo i na největší hity skupiny Olympic.
16 fotografií

OBRAZEM: Olympic Permanentní tour 2018 ve Slaném

Volný čas
Legendární Olympic zahrál tradičně na skalickém náměstí.
Stříbrná Skalice - Jak už bývá zvykem, tak se při každém turné skupiny Olympic odehraje jeden koncert ve Stříbrné Skalici. Stejně tomu tak bylo i v pátek, kdy se Olympic tour 2018 zastavilo na místním náměstíčku. Jedná se o tradiční zastávku, neboť frontman kapely Petr Janda vlastní v nedalekém Hradci nahrávací studio Propast.
37 fotografií

OBRAZEM: Olympic rozezpíval celé skalické náměstí

Volný čas
Na obloze bude možné pozorovat meteorologický roj Geminidy.
Střední Čechy – Meteorických rojů je během roku několik desítek. To ale neznamená, že je vidíme jen jediný den. Roje bývají aktivní asi 14 dní. Proto i nyní mohou milovníci astronomie vidět na obloze meteory, a to až do 17. prosince, díky meteorickému roji Geminid. 

Meteorický roj Geminid je nyní k vidění na obloze

Z okolí
Ilustrační obrázek
Hradec Králové - Když se vydaří čistá a jasná zimní noc, je obloha poseta třpytícími se hvězdami. Ohromeni pohledem na to nádherné přírodní divadlo míváme pocit, že jsou jich milióny. Ve skutečnosti vidíme očima jen několik tisíc hvězd.

Měsíc zakryje dvě jasné hvězdy: Regulus a Aldebaran

Hradecko
Kukuřičný labyrint. Ilustrační foto.
Pardubický kraj /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Netradiční zážitek v pátek slibují provozovatelé kukuřičného bludiště v Pardubicích. Bludiště ležící v Nových Jesenčanech totiž nabízí zážitek umocněný o noční procházku.

Na co kam: Bloudit kukuřicí můžete i potmě

Volný čas
Ilustrační foto.
Zámek Kynžvart – Až sedmdesát padajících hvězd za hodinu budou moci spatřit všichni, kteří dorazí na zámek Kynžvart. Uskuteční se tady totiž Hvězdný piknik na ostrůvku, při němž budou příznivci astronomie sledovat magický meteorický roj Perseidy.

Je libo zahlédnout magický meteorický roj Perseidy?

Chebsko
Ilustrační foto.
Hradec Králové - První prázdninový večer uvidíme na obloze Měsíc v první čtvrti nedaleko jasné planety Jupiter. Opodál bude také Spica, nejjasnější hvězda ze souhvězdí Panny. Měsíc pak ještě v souhvězdí Hadonoše potká 7. července planetu Saturn. O dva dny později doroste do úplňku a od poloviny července jej budeme na obloze vídat spíše k ránu.

Měsíc se dvakrát setká s Jupiterem

Hradecko
Hvězdárna. Ilustrační foto.
Žebrák - Hvězdárna v Žebráku připravila na druhý měsíc letních prázdnin astronomický týden. Od 7. do 13. srpna bude každý den kromě pozorování oblohy dalekohledem z kopule přichystána také astronomická škola a speciální večerní program.

Hvězdárna pořádá letní astronomickou školu

Berounsko
Ilustrační foto.
Žebrák – Hvězdárna Žebrák pořádá u příležitosti tradiční Spanilé jízdy mopedistů další Den otevřených dveří. Dnes připravila od 13 do 18 hodin několik lákadel. Vstup je zdarma.

Hvězdárna odhalí novou stálou expozici

Berounsko