ŠTÍTEK: souhvězdí

Ilustrační obrázek
Hradec Králové - Ve středu 24. května začíná na severní polokouli léto. Po dlouhých sedmi letech od konce poslední zimy nastává slunovrat. Ovšem nikoli na Zemi, ale na Saturnu.

Na severu Saturnu začne léto

Hradecko
Den Země nakonec oslavily i děti v Déčku
Rychnov nad Kněžnou - Dům dětí a mládeže Déčko v Rychnově se připojuje k tradičním oslavám Dne Země. Ten se poprvé uskutečnil roku 1970 v USA. V roce 1990 se k Americe přidal zbytek světa a 22. duben se tak stal celosvětovým svátkem - Mezinárodním dnem Země.

Den Země v Domě dětí a mládeže nabídne pestrý program

Rychnovsko
Z královéhradeckého digitálního planetária.
Hradec Králové - Digitální planetárium ve středu představí film Křehká planeta, který poskytuje divákům pohled astronauta na unikátní oblasti Země. Před začátkem filmu se uskuteční prohlídka souhvězdí na temné obloze.

Planetárium ukáže nový film

Hradecko
Ilustrační foto.
Hradec Králové - Planeta Venuše, kterou jsme ještě ve druhé polovině března pozorovali na večerní obloze vedle oranžového Marsu, se právě nachází mezi Zemí a Sluncem a vidět ji nemůžeme.

Astronomie: Z Večernice Jitřenkou

Hradecko
Ilustrační foto.
Hradec Králové - Blíží se jaro. To meteorologické začne už 1. března, astronomická jarní rovnodennost, kdy se Slunce ocitne přesně nad zemským rovníkem, pak letos připadá tradičně na 20. března, konkrétně 11.28 hod. SEČ.

Měsíc na obloze pózuje s planetami

Hradecko
Ilustrační foto.
Hradec Králové - Blíží se jaro. To meteorologické začne už 1. března, astronomická jarní rovnodennost, kdy se Slunce ocitne přesně nad zemským rovníkem, pak letos připadá tradičně na 20. března, konkrétně 11.28 hod. SEČ.

Měsíc na obloze pózuje s planetami

Z okolí
Ilustrační foto
Do souhvězdí Hadonoše dnes vstoupí trpasličí kometa 45P Honda-Mrkos-Pajdušáková a bude tak viditelná i malými dalekohledy. Nejblíže Zemi by měla být 11. února. Ze všech komet, které se pravidelně vracejí ke Slunci a nesou jména českých astronomů, patří k těm nejjasnějším. Příležitost spatřit ji je podle odborníků vzácná.
8 fotografií

Kometa Honda-Mrkos-Pajdušáková bude viditelná i dalekohledy

Česko
Ilustrační foto.
Ústí nad Labem - Prvním významným astronomickým úkazem letošního roku je jeden z největších meteorických rojů Kvadrantidy, který je aktivní od 1. do 10. ledna. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou podle astronomů při úterním a středečním maximu v noci a k ránu. Na tmavé obloze daleko od měst, nejlépe na horách, bude možné sledovat až 60 meteorů za hodinu. Znovu budou tak příznivé podmínky pro sledování Kvadrantid až za dva roky.

V noci z úterý na středu lze nejlépe pozorovat meteorický roj Kvadrantidy

Ústecko
Ilustrační foto.
Praha - Prvním významným astronomickým úkazem letošního roku je jeden z největších meteorických rojů Kvadrantidy, který je aktivní od 1. do 10. ledna. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou podle astronomů při dnešním maximu v noci a k ránu. Na tmavé obloze daleko od měst, nejlépe na horách, bude možné sledovat až 60 meteorů za hodinu. Znovu budou tak příznivé podmínky pro sledování Kvadrantid až za dva roky.

Dnes lze nejlépe pozorovat meteorický roj Kvadrantidy

Česko
Čeští astronomové si připsali na konto další úspěch. Zasloužil se o něj Zlíňan Pavel Cagaš: objevil na obloze jubilejní 1000. proměnnou hvězdu objevenou českými astronomy.
Zlín – Čeští astronomové si připsali na konto další úspěch. Zasloužil se o něj Zlíňan Pavel Cagaš: objevil na obloze jubilejní 1000. proměnnou hvězdu objevenou českými astronomy. Nynější padesátník už přitom astronomii a hvězdám propadl coby malý kluk.

Proměnných hvězd objevil Pavel Cagaš už stovky

Zlínsko
Blanenská metalová kapela Sagittari.
Blansko /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Chtěli dělat hudbu jinak. Proto odešli z kapely a založili si vlastní. I tak by se dal popsat vznik blanenské kapely Sagittari. „Myšlenka založit skupinu, která bude na poli českých metalových kapel něčím zajímavá, přišla v době, kdy jsem pravidelně vystupoval se skupinou Storm. Ostatní členové však měli na fungování kapely jiný názor. Následné dohadování a možná i ponorková nemoc vedly k rozhodnutí vydat se novou cestou," vzpomíná jeden ze zakladatelů skupiny Ivoš Mazourek.
9 fotografií

Blanenská hudební skupina Sagittari: metalový hvězdný tón ze souhvězdí Střelce

Blanensko
Ilustrační foto.
Východní Čechy - Čekají nás dlouhé listopadové noci, kdy se hvězdy večer objevují už okolo sedmnácté hodiny. Vysoko na jihozápadě v té době svítí ještě celý letní trojúhelník, na jihovýchodě jsou pak souhvězdí podzimní. Už před půlnocí však na východě najdeme zimní hvězdy.

Večerní planety a příběh života

Hradecko
Ilustrační foto.
Praha - Výzkum slin klíšťat, individuální hlasivkové náhrady, objev v křemíkových nanokrystalech i překlady antických textů o souhvězdích získaly dnes Cenu předsedy Grantové agentury ČR. Letošní ocenění nejlepších projektů základního výzkumu, které byly ukončeny loni, jsou genderově vyrovnané - putují za dvěma vědkyněmi a dvěma vědci. Dnes je předal v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy předseda GA ČR Ivan Netuka.

Ceny Grantové agentury dostal výzkum klíšťat, náhrady hlasivek i nanokrystalů

Česko
Ilustrační foto
Jindřichohradecko - Slzy svatého Vavřince můžete pozorovat i na jindřichohradecké Hvězdárně Františka Nušla, kde se v pátek koná letní Den astronomie. Pestrý program začíná již odpoledne a pokračovat bude až do nočních hodin.

Noční oblohu ozáří Perseidy

Jindřichohradecko
Ilustrační foto.
Ústecko - Na obloze se v srpnu objevují padající hvězdy víc než kdy jindy. Tento týden vyvrcholí aktivita nejznámějšího meteorického roje Perseid. Dobře pozorovatelné budou hned ve dvou nocích ze čtvrtka na pátek 11. a 12. srpna a z pátku na sobotu 12. a 13. srpna.

Obloha bude plná padajících hvězd

Ústecko
Ilustrační foto.
Teplicko - Na obloze se v srpnu objevují padající hvězdy víc než kdy jindy. Tento týden vyvrcholí aktivita nejznámějšího meteorického roje Perseid. Dobře pozorovatelné budou hned ve dvou nocích ze čtvrtka na pátek 11. a 12. srpna a z pátku na sobotu 12. a 13. srpna. Když lidé vyrazí za město, kde není osvětlená obloha, mohou po tyto noci v době mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní spatřit průměrně 70 meteorů za hodinu. Jev bude provázet seskupení dorůstajícího Měsíce, planet Mars a Saturn a jasné hvězdy. Astronomové doporučují pozorování s dobrým výhledem na souhvězdí Persea, kde mají meteory radiant, což je místo, odkud jakoby vylétají. Není ani potřeba žádný dalekohled, meteory je možné spatřit pouhým okem.

Obloha bude plná padajících hvězd

Teplicko
Ilustrační foto.
Praha - Na obloze se už v těchto dnech objevují padající hvězdy a příští týden vyvrcholí aktivita nejznámějšího meteorického roje Perseid. Dobře pozorovatelné budou hned ve dvou nocích – ze čtvrtka na pátek 11. a 12. srpna a z pátku na sobotu 12. a 13. srpna. Když lidé vyrazí za město, kde není osvětlená obloha, mohou po tyto noci v době mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní spatřit průměrně 70 meteorů za hodinu. Jev bude provázet seskupení dorůstajícího Měsíce, planet Mars a Saturn a jasné hvězdy.

Příští týden se na obloze vyrojí Perseidy, setkají se i planety

Z okolí
Hvězdný vodopád nad Sečskou přehradou
Seč – Sečská přehrada není jen místo pro plavání, turistiku a rybolov v krásné přírodě, ale také okouzlující ráj Železných hor s výhledem ke hvězdám. Ten se nabízí prakticky kdekoliv dál od osvětlených oblastí a rovněž na úpatí nejvyššího bodu nad „Velkým jezerem" z vyhlídky jen kousek od zříceniny Oheb, pozůstatků hradu ze 14. století.

Fotograf zachytil hvězdný vodopád nad Sečskou přehradou

Pardubický kraj
Hvězdný vodopád nad Sečskou přehradou
Seč – Sečská přehrada není jen místo pro plavání, turistiku a rybolov v krásné přírodě, ale také okouzlující ráj Železných hor s výhledem ke hvězdám. Ten se nabízí prakticky kdekoliv dál od osvětlených oblastí a rovněž na úpatí nejvyššího bodu nad „Velkým jezerem" z vyhlídky jen kousek od zříceniny Oheb, pozůstatků hradu ze 14. století.

Fotograf zachytil hvězdný vodopád nad Sečskou přehradou

Chrudimsko
Ilustrační foto.
Hradec Králové - Na konci května a začátku června jsou planety Mars a Saturn na obloze naproti Slunci a současně nejblíže Zemi. Po celou noc svítí v blízkosti souhvězdí Štíra. Večer je najdeme na jihovýchodě, o půlnoci přesně nad jihem a ráno pak na jihozápadě mizí pod obzor.

Astronomie: Hledejte planety a hrajte hlavou

Hradecko
Ilustrační foto.
Praha - Planeta Mars se v neděli odpoledne ocitne naproti Slunci a díky tomu bude pozorovatelná po celou noc. Tou dobou bude dělit Mars a Zemi nejmenší vzdálenost. Pozorovatelé se tak mohou těšit, že planeta červené barvy bude mimořádně jasná než kdy jindy. Budou moci sledovat i její detaily. Řekl to mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Mars bude patrný ještě mnoho dalších týdnů. Na konci května bude jasnější než kterákoli z hvězd na noční obloze.

Od neděle bude planeta Mars jasnější než hvězdy noční oblohy

Česko
Jurij Gagarin.
Třebíč - Víte, že před 55 lety vzlétl člověk poprvé do vesmíru? A že poslední člověk na Měsíci byl československého původu? Tyto a další otázky vám zodpoví v třebíčském Ekotechnickém centru Alternátor v areálu bývalé Baťovy továrny, kde od soboty začne nový program na tamní unikátní projekční kouli s názvem „Vzhůru do nekonečna".

V Třebíči připomenou Gagarinův let

Třebíčsko
Honza Nedvěd
Bystřice nad Pernštejnem - Plánovaný koncert Jana Nedvěda v Bystřici nad Pernštejnem byl přeložen. Pořad původně plánovaný na pondělí 14. března se odehraje až v úterý 3. května. Důvodem je nemoc Jana Nedvěda.

Nedvěd kvůli nemoci lidem nezahraje

Volný čas
Ředitelka třebíčské hvězdárny Jana Švihálková.
Třebíč Jediná hvězdárna na Vysočině sídlí ve Švabinského ulici v Třebíči. V posledních letech se znovu stala místem, kam lidé chodí pozorovat noční oblohu. Při hvězdárně navíc fungují také kroužky pro děti. „Když jsme začínali, měli jsme dvě děti, nyní jich jsou přes dvě desítky," říká v rozhovoru ředitelka třebíčské hvězdárny Jana Švihálková.

Lidé jsou překvapeni, že je v Třebíči hvězdárna

Třebíčsko