ŠTÍTEK: souhvězdí

Ilustrační foto
Praha - Od dnešního večera budou moct lidé na obloze pozorovat meteorický roj Geminidy. Noční podívanou nebude zřejmě rušit ani Měsíc, který ve fázi jen tři dny po novu zapadne už večer. V průběhu noci by přitom každou hodinu mělo být vidět kolem stovky meteorů, za celou noc jich pozorovatelé mohou napočítat přes tisíc, pokud budou ideální podmínky. Nejlepší by pro ně měla být druhá polovina noci, tedy od půlnoci do rozbřesku, uvedl Astronomický ústav Akademie věd ČR na svém webu.

Na obloze dnes večer a v noci zazáří meteorický roj Geminidy

Česko
Krvavý měsíc. Ilustrační foto.
Kroměřížsko, Zlínský kraj – Unikátní astronomické představení se v pondělí 28. září brzy ráno odehraje na obloze. Úplné zatmění Měsíce bude v České republice viditelné téměř v celém jeho průběhu, letos se navíc spojí s jevem zvaným krvavý měsíc, kdy se vesmírný souputník Země dostane do jejího stínu a vlivem lomu světa v atmosféře se zbarví rudě.

Rudý měsíc láká nadšence, do hvězdáren ale musí na Valašsko

Kroměřížsko
Hvězdárna v Třebíči.
Třebíč - Hned na dvě zajímavé akce zve o nadcházejícím víkendu třebíčská hvězdárna. V noci z pátku na sobotu se připojí k Noci vědců a z neděle na pondělí umožní pozorování zatmění měsíce a takzvaného superúplňku.

Hvězdárna zve na Noc vědců a superúplněk

Třebíčsko
Ilustrační foto.
Praha - Na úplné zatmění Měsíce se mohou pozorovatelé těšit v pondělí 28. září. Vzácný úkaz nastane v časných ranních hodinách před rozbřeskem a pozorovat ho mohou téměř celý. Měsíc bude podle astronomů mít netradiční načervenalé zabarvení. Fáze úplného zatmění potrvá jednu hodinu a 12 minut. Kromě zatmění nastane i takzvaný superúplňek, uvedl Astronomický ústav Akademie věd na svém webu.

Úplné zatmění Měsíce a "superúplněk" bude příští pondělí

Česko
Divadlo Komedianti na káře bavili nejenom děti, ale i dospělí na place u kašny.
Teplice - Sestavili jsme ucelený přehled akcí v teplickém okrese. Turisté v Duchcově, hasiči v Dubí, cyklisté v Krupce, benefice na Zámeckém náměstí v Teplicích a  další akce, včetně těch pro děti.

Co se děje o víkendu na Teplicku?

Teplicko
Ilustrační foto
Mostecko – Podmínky pro sledování Perseid mají být letos ideální. Podobně příznivé je lze očekávat až v roce 2018. Kometární meteorický roj se na noční obloze ukáže už dnes. Podle astronomů se mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní může na obloze objevit až 70 meteorů za hodinu.

Budou padat hvězdy. Perseidy vyvrcholí v noci ze středy na čtvrtek

Mostecko
Ilustrační foto
Litoměřicko – Podmínky pro sledování Perseid mají být letos ideální. Podobně příznivé je lze očekávat až v roce 2018. Kometární meteorický roj se na noční obloze ukáže už dnes. Podle astronomů se mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní může na obloze objevit až 70 meteorů za hodinu.

Perseidy vyvrcholí v noci ze středy na čtvrtek

Litoměřicko
Meteorický roj nad Šumavou u Jeleních vrchů v roce 2013.
Střední Morava /INFOGRAFIKA/ – Stačí vzít deku, promyslet si přání a vyrazit na vyvýšené místo za městem, kde umělými světly o něco méně znečištěná obloha nabídne v noci ze středy na čtvrtek mimořádnou podívanou – vyvrcholí meteorický roj Perseidy. Nad severovýchodním obzorem bude možné pozorovat až 100 meteorů za hodinu, navíc noc nebude osvětlena Měsícem. 

Ideální podmínky. Sledování meteorického roje Perseid nenaruší svit Měsíce

Česko
Ilustrační foto
Praha – Nejvíce Perseidů v letošním roce spatří lidé příští týden v noci ze 12. na 13. srpna. Na obloze zejména tam, kde není ozářena pouličním osvětlením, mohou lidé mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní vidět průměrně 70 meteorů za hodinu. Maximum každoročního roje Perseid pak nastane v dopoledních hodinách ve čtvrtek 13. srpna.

Meteorický roj Perseid bude největší v noci ze 12. na 13. srpna

Česko
Meteority, takzvané "padající hvězdy", bude možné pozorovat pouhým okem.
Pelhřimovsko – Srpnová obloha nabídne několik zajímavostí k pozorování. Milovníci astronomie se mohou zaměřit třeba na planetu Saturn, která bude nebi dominovat.

Měsíc byl blízko, brzy se vzdálí

Česko
Noční obloha nad vsetínskou hvězdárnou pro den 15. dubna ve 22:00 hodin.
Valašsko /SERIÁL TÝDENÍKU/ - Po poněkud váhavém přechodu zimy na jaro, který znamenal jen ojedinělé šance na pozorování noční oblohy, se snad konečně dočkáme většího množství jasných nocí. Jarní obloha je jakýmsi předělem, kdy se loučíme s výraznými objekty zimního nebe a od východu na nás zvědavě pokukují letní souhvězdí a vše co k nim patří.

Vesmír na jarní obloze

Valašsko
Digitální planetárium v  Domě  kultury v Uherském Brodě.
Uherský Brod /FOTOGALERIE/ – Šest tisíc hvězd, téměř devět desítek souhvězdí nebo zrychlený pohyb planet. Tato a další lákadla nabídne zbrusu nové planetárium v Uherském Brodě, které se pro veřejnost poprvé zpřístupní v pátek 20. března od 15 do 18 hodin. Projekt za 1,5 milionů v tento den nabídne tři premiérová představení, jimž bude od 9 hodin předcházet sledování zatmění Slunce před Domem kultury.
12 fotografií

Dům kultury v Uherském Brodě otevře velkou atrakci - planetárium

Slovácko
Martin Cholasta.
Hradec Králové – Štědrý den tu máme za několik dní. S ním je spojena řada vánočních tradic. Jednou z nich je příběh o Betlémské hvězdě, která měla dovést Tři krále z východu do Betléma v Judeji, aby se poklonili malému Ježíškovi a předali mu dary v podobě zlata, kadidla a myrhy.

Betlémská hvězda byla konjunkcí planet

Hradecko