ŠTÍTEK: souhvězdí

V neděli 21. prosince 2014 se v Březnici konala výstava Betlémů.
Březnice „Není to nic obrovského, masivního, ale je to naše." Tak zhodnotil druhý ročník výstavy betlémů konané v sále obecního domu v Březnici tamní starosta Josef Hutěčka. K vidění bylo zhruba třicet různých kusů, a to jak ručně vyráběných, tak kupovaných. Majiteli byli převážně místní obyvatelé, několik betlémů zapůjčili také lidé ze Zlína, Březové a Kudlova.
16 fotografií

OBRAZEM: V Březnici vystavili i ručně vyráběné betlémy

Volný čas
Olympic 2014. Dál s novým excelentním bubeníkem. Nově s CD č 2 z trojalba.
Chomutov, Praha - Legendární Olympic, kapela založená v roce 1963, na novém albu „Souhvězdí drsňáků" (Supraphon, listopad 2014) citelně přitvrdil. Přesvědčí se o tom publikum i 27. listopadu již od 19.30 ve Sportovní hale v Chomutově.

Drsné album Olympic veze Chomutovu i Lucerně

Volný čas
Slunce.
Pelhřimovsko – Listopad sice bude o zajímavější úkazy na obloze poněkud chudší, ale i přesto se astronomičtí nadšenci mohou těšit na několik atraktivních jevů.

Na obloze se vyrojí roj Leonidy

Pelhřimovsko
Ilustrační foto.
Valašsko /SERIÁL TÝDENÍKU/ - Pozorování nočního nebe v podzimním období patří k nezapomenutelným zážitkům, neboť v tuto část roku je obloha neobyčejně bohatá na jasnější objekty hlubokého vesmíru zvané "deep sky".

Vesmír na podzimní obloze

Valašsko
Ilustrační foto.
New York - Američtí vědci získali nové významné údaje o exoplanetě v souhvězdí Labutě, které svědčí o možné existenci života na jejím povrchu. Oznámil to ve středu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Informace o exoplanetě označené kódem HAT-P-11b se podařilo získat s pomocí orbitálních observatoří Kepler, Hubble a Spitzer.

NASA našla v souhvězdí Labutě exoplanetu s oblaky vodních par

Svět
Ilustrační foto
/INFOGRAFIKA/ – Kromě Perseid bude dnes v noci na obloze vidět také Mars nebo Saturn. Viditelnost ale výrazně omezí Měsíc po úplňku a případná oblačnost, upozorňuje astronom Jiří Borovička z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Astronom: Perseid uvidíme letos o polovinu méně

Z okolí
Noční obloha nad vsetínskou hvězdárnou pro den 15. dubna 22:00 hodin.
Vsetín - Nastupuje jaro a tím končí období zimních inverzí a kouřma, které často znepříjemňovalo pozorování noční oblohy. Využijme toho a podívejme se na oblohu nad námi. Co na ní uvidíme?

Vesmír na jarní obloze

Valašsko
Ilustrační foto
Ani zimní období, zvláště to současné, není velkou překážkou k cestě na úpickou hvězdárnu. A co víc, tentokrát je to dokonce výzva. Za každé jasné noci, za Měsíce či bez něj, je v souhvězdí Blíženců vysoko nad obzorem ve večerních otevíracích hodinách pozorovatelná planeta Jupiter. Po 12 letech nejlépe.

Vzhlédněte k obloze dalekohledem po baronu Krausovi

Cestujeme
Ilustrační foto
Úpice - Ani zimní období, zvláště to současné, není velkou překážkou k cestě na zdejší hvězdárnu. A co víc, tentokrát je to dokonce výzva. Za každé jasné noci, za Měsíce či bez něj, je v souhvězdí Blíženců vysoko nad obzorem ve večerních otevíracích hodinách pozorovatelná planeta Jupiter. Po 12 letech nejlépe.

Vzhlédněte k obloze dalekohledem po baronu Krausovi

Krkonoše
Ilustrační foto.
Českobudějovicko – Přestože typickým zimním radovánkám nebude o jarních prázdninách příliš přát počasí, děti na Českobudějovicku se v nadcházejícím týdnu nemusí bát nudy. Vybírat si mohou z řady zajímavých aktivit.

Prázdniny nemusí děti prosedět doma

Českobudějovicko
3D vesmír se otevírá!
Plzeň – Nový populárně vzdělávací snímek Zimní obloha nad Plzní nasazuje do programu 3D Planetárium v Techmanii. Ten návštěvníkům poutavou formou představuje astronomické jevy, které se aktuálně odehrávají nad jejich hlavami, a nabízí detailní pohledy, např. na souhvězdí Blíženců či Orion.

Zimní obloha nad Plzní

Plzeňsko
Ilustrační foto
Praha - Nejlepší podmínky pro pozorování planety Jupiter mohou letos nastat právě dnes v noci. Největší a nejhmotnější planeta Sluneční soustavy projde takzvanou opozicí se Sluncem. Informoval o tom mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan. Záleží však na počasí, zda pomůže odkrýt krásy noční oblohy.

Dnes mohou nastat dobré pozorovací podmínky planety Jupiter

Česko
Noční obloha nad vsetínskou hvězdárnou 15. ledna ve 22:00 hodin.
Vsetín - V mrazivých zimních nocích jsou pohledy na noční oblohu jedny z nejpůsobivějších, a to hlavně na horách, vysoko nad inverzí a daleko od rušivých světel nočních měst.

Vesmír na zimní obloze

Valašsko