ŠTÍTEK: souhvězdí

Ilustrační foto.
ČR – V noci na pátek vrcholí meteorický roj Lyridy. Bude to opět po delší době, kdy budou, jak se v Česku říká, padat hvězdy. Nejde o příliš silný roj, kolem 20 meteorů za hodinu, ale občas některý krásně zazáří, říkají astronomové.

V noci budou padat hvězdy - meteory Lyridy

Česko
Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně.
Brno – Brněnská hvězdárna letos už po čtvrté vyzvala milovníky noční oblohy, aby pomohli s celosvětovým projektem mapování světelného znečištění. K zapojení do akce nazvané Globe at Night stačí lidem zvednout oči k souhvězdí Orion.

Nadšenci změří světelný smog

Brněnsko
Ilustrační foto.
Slovácko – Plesová sezona se nenápadně rozjíždí a i na Slovácku už milovníci společenského tance pomalu leští polobotky a žehlí třpytivé róby. Kromě plesů tradičních však okolní obce či sdružení i letos nabízejí bály tematické a mnohdy i značně kuriózní.

Na ples v klobouku, v pyžamu i s orchidejí na klopě

Slovácko
Ilustrační foto.
Příbramsko - Zájemci o nebeské úkazy, kteří v listopadu nemohli pozorovat z důvodů špatné viditelnosti vrchol meteorického roje Leonid, mají další šanci. Pokud nebude zataženo, uvidí meteorický roj - Geminid. Ty zdánlivě vylétají ze souhvězdí Blíženců.

Pozorovatelé oblohy mají šanci, padají totiž Geminidy

Příbramsko
Praha - Listopadová temná obloha nabídne planety Jupiter, Saturn a Venuši. Měsíc bude nejlépe pozorovatelný kolem 13. listopadu. Počátkem měsíce bude vrcholit meteorický roj Tauridy a 18. listopadu roj Leonidy. Vzdálený vesmír nabízí dvojhvězdy, hvězdokupy, galaxie a mlhoviny. Na možnosti pozorování vesmírných těles upozorňují astronomické servery www.observatory.cz a www.aldebaran.cz.

Obloha v listopadu nabídne Jupiter, Saturn a Venuši

Česko
Hvězdy, hudba, poezie a příběhy – takový bude nedělní večer v Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy.
Ostrava – Zní to zvláštně, ale další díl z kulturního festivalu Bezručova Opava se odehraje v ostravském planetáriu. Zdejší vedoucí, Tomáš Gráf, si pro návštěvníky připravil program nazvaný Romantický večer pod hvězdami.

Bezručova Opava zavítá do Ostravy

Volný čas
Dvůr Králové, Úpice– Mezi zajímavé spolupráce královédvorské zoologické zahrady, které mají také přínos pro návštěvníky, je ta shvězdárnou vÚpici.

V zoo můžete pozorovat hvězdy

Krkonoše
Ilustrační obrázek
Praha - V noci na pátek vyvrcholí jeden ze zajímavých jevů srpnové oblohy - nejznámější meteorický roj Perseidy. Pro ty, kdo je nemůže pozorovat, ať již kvůli zaneprázdnění, nebo kvůli zatažené obloze, mají astronomové útěchu. Roj bude pozorovatelný až do 24. srpna.

Perseidy bude nejlépe vidět v noci

Česko
Děti ze 4. A Základní školy Povážská ve Strakonicích.
Strakonice – Kdo je to astrolog? Věříte horoskopům? Chtěli byste vědět, co bude za 20 let? O vykládání budoucnosti a věštění z karet jsme se bavili se čtyřmi žáky třídy IV. A Základní školy Povážská v ulici Lidická ve Strakonicích.

Dělat astrologa musí být nuda!

Strakonicko
Ilustrační foto.
Prostějovsko – Na přílet komety, která bude viditelná pouhým okem, se připravují astronomové. „Nejblíže Zemi bude 15. června a v tu dobu bude zářit jako hvězda čtvrté velikosti,“ uvedla astronomka Božena Černohousová z Lidové hvězdárny v Prostějově.

Bude k vidění kometa a zářící oblaka. Těšíte se?

Prostějovsko
Ilustrační obrázek
Rakovnicko - Začíná druhý měsíc roku, zima je ve své polovině a hvězdné nebe se může pochlubit tím, že je nejkrásnější oblohou v průběhu celého roku. Všechny časové údaje jsou uvedeny v SEČ a pro stanoviště na průsečíku středoevropského poledníku /tj. 15 stupňů východně od Greenwich/ a rovnoběžky 50° severní šířky.

Únorová procházka hvězdnou oblohou

Rakovnicko
Ilustrační foto.
Rakovník - Přinášíme vám další díl našeho seriálu "Co nového na obloze" od Renaty Šilhánkové. Najdete zde informace, co vše lze spatřit na lednové obloze. Objevujte tak s námi krásy vesmíru a vesmírnéch těles. V článku je také pro lepší orientaci vložená mapa.

Co nového najdete na lednové obloze

Rakovnicko
Měsíc v úplňku. Ilustrační snímek.
Jeden ze zajímavých úkazů, který můžeme na obloze spatřit, je zatmění Měsíce. Vzniká za podmínky, kdy se Slunce, Země a Měsíc seřadí v prostoru do jedné přímky a Měsíc tak vstoupí do stínu, který vrhá Sluncem osvětlená Země. Je to dokonalé představení hry světla a stínu.

Silvestrovský večer ozdobí částečné zatmění Měsíce

Rakovnicko
Ilustrační foto
Den zimního slunovratu byl v dávných dobách pro lidi severní polokoule svátkem. Tento okamžik znamenal, že Slunce - dárce života, se opět vrací. Den se začíná pomaloučku prodlužovat a zatím ještě nesmělé sluneční paprsky způsobí za pár týdnů zázrak probouzející se přírody. V letošním roce nastává zimní slunovrat 21. prosince. Tento den Slunce vstupuje do znamení Kozoroha v 18 h 46 min středoevropského času /SEČ/ a znamená to též začátek astronomické zimy.

Den se začíná pomalounku prodlužovat

Rakovnicko