ŠTÍTEK: Sovětská armáda

Tisíce lidí se vydaly do Velichovek, které si připomínají misi americké armády z 8. května 1945.
/FOTO, VIDEO/ Lázeňské městečko Velichovky na Náchodsku si připomíná ojedinělou akci americké armády. Američané se na sklonku 2. světové války pokusili doručit informaci o kapitulaci německých ozbrojených sil veliteli německé skupiny armád Střed polnímu maršálu Ferdinandu Schörnerovi. Do Velichovek dorazil konvoj ráno 8. května 1945 a prakticky se tak jedná na nejvýchodnější postup Američanů v okupovaném Československu.
44 fotografií

Velichovky si připomněly, že Československo neosvobodila jen sovětská armáda

Náchodsko
Jičín vzpomínal na konec války a uctil památku padlých hrdinů
U památníku padlých vojáků sovětské armády pod Čeřovkou a u pomníku kpt. Josefa Šimka v Popovicích si v úterý představitelé Jičína připomněli zakončení druhé světové války v Evropě. Pietního aktu se zúčastnili zástupci Čs. obce legionářské, TJ Sokol Jičín a Českého svazu bojovníků za svobodu. Dorazili také žáci ze ZŠ 17. listopadu a ZŠ Husova i početná skupina občanů.
6 fotografií

Jičín vzpomínal na konec války a uctil památku padlých hrdinů

Jičínsko
Ilustrační foto.
V Mnichově soudí 21letého mladíka, který loni v lednu zabil vlastní matku 23 ranami sekerou do hlavy. Následně založil v domě svých rodičů požár. Dostal za to „mládežnických“ osm let za vraždu a pokus o založení požáru. Soud mu kromě toho uložil umístění v psychiatrické nemocnici.

Od sousedů: Mladík ubil svoji matku sekerou

Z okolí
Jedním z projektů je i Tlapka v dlani. Vězni u Otevřené věznice mají na starost výchovu budoucích vodících psů
Málokdo by si přál na vlastní kůži poznat, jak to chodí ve věznici. Deník díky spolupráci s Vězeňskou službou nabízí čtenářům jedinečný pohled za zdi jiřické věznice na Nymbursku. Ve videu se zájemci dozví, jak to vypadá v celách odsouzených i ve společných prostorách, ale i to, jaké mají podmínky při výkonu své profese pracovníci Vězeňské služby.
43 fotografií

Jak to vypadá v jiřické věznici? Podívejte se, jak vězni tráví volný čas

Regiony
Tomáš Rotbauer se snaží odhalit celé tajemství podzemní továrny Richard.
Od dubna 1943 se v terezínském ghettu začal hromadit na příkaz generála SS Kaltenbrunnera jeho takzvaný archiv. Šlo o čtyři miliony listů konfidentů. Osud tohoto archivu po osvobození je nejasný, nebyl nikdy nalezen. V teoriích jeho osudu je zmiňované jeho uložení v prostoru bývalé podzemní nacistické továrny Richard Litoměřice. Kolona nákladních vozidel tam dorazila ve dnech 2. až 5. května 1945.

Pamětníci, pomozte oživit tajemství uzavření levé části Richardu I

Čtenář reportér
Do přízemí jezuitské koleje se při akcích Balbinea dostane široká veřejnost. Většina tajů barokní památky ale zůstává běžným návštěvníkům skryta. A často jsou to poklady a bizáry.
Zvenku na mnohé působí jako ostuda města, vevnitř se ale probouzí kulturní život. A ve svých útrobách, které veřejnosti zatím zůstávají uzavřené, skrývá jezuitská kolej mnoho historicky cenných pokladů, ale i bizarních zajímavostí, které tu zanechali sovětští okupanti. S Robertem Smolíkem jsme navštívili vrchní patra 400 let staré koleje jezuitů, kam se běžný návštěvník barokní památky jen tak nepodívá.
17 fotografií

VIDEO: Jezuitská kolej v Jičíně ukrývá starou kapli i bizarní sovětské kino

Jičínsko
Neuvěřitelná řidička jak z jiného světa.
Pětatřicetiletá dezinformátorka z Chrudimska, jež používá smyšlené jméno, doklady a kterou policisté před měsícem chytili v autě s vymyšlenou registrační značkou a plastovou kartičkou nahrazující řidičák, vyrazila do boje jak s policií, tak i s Deníkem, který o jejím případu napsal. Odvolává se na neexistující právní normy, bývalou federativní republiku nebo vojenský tribunál "Sovětské armády". Otiskujeme její dopis v plném znění.
4 fotografie

Sekta se ohání trestem smrti. Tajemná Arita vyhrožuje policii i Deníku

Chrudimsko
Tank na vlašimském Žižkově náměstí.
/FOTO/ Také obyvatelé okresu Benešov se 21. srpna 1968 probudili do nové situace. Po třiadvaceti letech se z osvoboditelů stali okupanti. Na mnoha místech Benešovska se tou dobou začala rozmisťovat po zuby ozbrojená sovětská armáda a vyplašení mladí vojáci, kteří do té doby nebyli dál, než v sousední vsi, očekávali každou vteřinou útok kontrarevolucionářů ze zálohy.
18 fotografií

Srpen 1968 na Benešovsku: Vojáci v Lešanech byli v zákopech připraveni k boji

Benešovsko
Uctění památky padlých v souvislosti s 54. výročím okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Setkání lidí, projevy představitelů státu, koncerty i výstavy dnes připomenou 55. výročí začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Invaze začala v noci z 20. na 21. srpna 1968 a již první den okupace zemřely při střetech s vojáky nebo při okupanty zaviněných dopravních nehodách desítky obyvatel Československa.
32 fotografií

Výročí okupace z roku 1968 dnes připomenou setkání, projevy i výstavy

Praha
Tajemné dílo na kopci u Lysé nad Labem.
/FOTO, VIDEO/ Jako naprostá záhada se zatím jeví to, co v posledních týdnech vzniklo na kopci u Lysé nad Labem při výjezdu na Dvorce či Starou Lysou. Asi osmimetrový sloup se zavedenou elektřinou, na němž je přimontován symbol připomínající spojení kříže a kalichu. Ten je navíc v noci nasvícen. Pod ním jsou elektronické hodiny, které v noci jasně vyzařují číslici 99. To ale zdaleka není všechno.
24 fotografií

Záhadné kameny se znaky a svítící symbol. Nikdo neví, co vzniklo na kopci u Lysé

Nymbursko