ŠTÍTEK: Sovětská armáda

Monument z louky za Cikhájí potřebuje obnovu.
Cikháj – Obnovit partyzánský památník za zhruba tři sta padesát tisíc korun plánuje vedení Cikháje. Za tímto účelem začátkem roku požádali o dotaci z ministerstva obrany, avšak nedávno se dozvěděli, že odtud se kýžené podpory nedočkají. „Na dotaci nárok nemáme, bylo nám sděleno, že ta se vztahuje jenom na válečné hroby," uvedla Sylvie Jonáková, místostarostka Cikháje.

Památník, ke kterému se sjížděly tisíce lidí, čeká oprava

Žďársko
V pitné vodě ve Městě Libavá našli uran
Město Libavá – Nebezpečný uran, který odborníci odhalili ve zdroji vody pro Město Libavá, může být teoreticky i jinde. Při rozborech vody určené k zásobování obyvatel se uran běžně nezjišťuje.

Uran vyhláška o pitné vodě neřeší

Olomoucko
Ilustrační foto
Ještě před pár lety bylo okolí měst a vesnic ve středních Čechách zaplaveno odpadky. V přírodě se povalovaly plné pytle, děravé gauče, staré televize nebo pneumatiky. Se zavedením sběrných dvorů se počet černých skládek snížil. Stále se ale objevují, zejména na opuštěných místech u lesních nebo polních cest.
8 fotografií

Pachatel nechal na černé skládce výplatní pásku

Nymbursko
Osvětimské muzeum oslaví 70let
Varšava - Polský Institut národní paměti (IPN), který se věnuje vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, zveřejnil na internetu seznam dozorců v německém koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim, čítající 8500 jmen. Podle expertů jde o první takovou databázi v Polsku a zřejmě i na světě.
10 fotografií

Poláci zveřejnili seznam esesáků z Osvětimi

Svět
Papež František.
Lidice – Prezident Miloš Zeman pozval papeže Františka k návštěvě České republiky letos v červnu, kdy bude připomenuto 75 let od vypálení Lidic. Jak Kladenskému deníku řekla starostka obce Veronika Kellerová, pro Lidice by to byla velká čest, ale i zodpovědnost.

Papež František je pozván do Lidic

Kladensko
Vnuk komunistického diktátora Josifa Stalina Jevgenij Džugašvili zemřel v Moskvě ve věku 80 let.
Moskva - Vnuk komunistického diktátora Josifa Stalina Jevgenij Džugašvili zemřel v Moskvě ve věku 80 let. Oznámila to dnes ruská média, jejichž pozornost Džugašvili pravidelně poutal vesměs neúspěšnými pokusy hájit u soudů "dobrou pověst a čest" svého předka.

V Moskvě zemřel Stalinův vnuk, proslul soudními spory o děda

Svět
Nehoda na silnici z Benešova do Vlašimi se stala v blízkosti památníku.
Postupice - Autobus a auto se srazily v úterý 15. listopadu po 7. hodině na silnici II/112 Benešov - Vlašim v blízkosti památníku setkání sovětských armád na konci druhé světové války u Dobříčkova. Nehoda se obešla bez zranění, vyproštění a úniku provozních kapalin. 

Nehoda autobusu a auta u „tanku" se obešla bez zranění

Nehody
Oprava kanalizace - ilustrační snímek
Turnov - Kdyby na Vesecku ruplo v zimě potrubí, tak je celá oblast několik týdnů bez vody. Předseda Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk je nekompromisní.

Opravy už nelze odkládat

Jablonecko
Soudní síň. Ilustrační foto.
Praha - Krajský soud v Praze počátkem října zakázal Středočeskému kraji nakládat s nemovitostmi v bývalém vojenském prostoru Mladá v Milovicích na Nymbursku. V pátek to sdělila společnost Mladá RP, která v areálu bourala zchátralé objekty po sovětské armádě a která požádala o předběžné opatření. Mluvčí hejtmanství Michaela Drobná to potvrdila. Kraj firmě s platností od počátku srpna vypověděl nájemní smlouvu, čemuž se Mladá RP brání.

Soud zakázal kraji nakládat s nemovitostmi v areálu Mladá v Milovicích

Zločiny a soudy
Václav Kuchynka, místopředseda Československé obce legionářské.
Praha - Zástupci armády a válečných veteránů si v pátek v Praze připomněli výročí druhoválečných bitev, kterých se zúčastnili českoslovenští vojáci. Před 72 lety v těchto dnech se první československé jednotky společně se sovětskými vojáky probojovaly v krvavé bitvě na Dukle na československé území. Ve stejné době se Československá samostatná brigáda zapojila do obléhání francouzského přístavu Dunkerque. Vzpomenuty byly i boje na Středním východě.

Armáda a veteráni si připomněli boje na Dukle či u Dunkerque

Česko
Václav Kuchynka, místopředseda Československé obce legionářské.
Praha - Zástupci armády a válečných veteránů si v pátek v Praze připomněli výročí druhoválečných bitev, kterých se zúčastnili českoslovenští vojáci. Před 72 lety v těchto dnech se první československé jednotky společně se sovětskými vojáky probojovaly v krvavé bitvě na Dukle na československé území. Ve stejné době se Československá samostatná brigáda zapojila do obléhání francouzského přístavu Dunkerque. Vzpomenuty byly i boje na Středním východě.

Armáda a veteráni si připomněli boje na Dukle či u Dunkerque

Praha
Letiště Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko.
Ralsko - Výstřely a bojová letadla budou slyšet v okolí letiště v Hradčanech. Bývalý vojenský prostor Ralsko poslouží rozsáhlému cvičení české a americké armády.

V Ralsku budou bojovat Američané

Českolipsko
Bourací práce v bývalém vojenském prostoru v Milovicích.
Praha - Středočeský kraj a firma Mladá RP, která v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku bourala zchátralé objekty po sovětské armádě, na sebe vzájemně podávají trestní oznámení. Spolumajitel Mladé RP Oldřich Fiala v pondělí obvinil hejtmana Miloše Peteru, jeho náměstka Karla Horčičku (oba ČSSD) a zástupce ředitele krajského úřadu Aleše Růžičku z korupce. Firma měla odevzdávat deset procent z příjmů bez fakturace, řekl Fiala novinářům. Petera to označil za lež a nesmysl. Radní rozhodli, že kraj podá na zástupce Mladé RP trestní oznámení pro pomluvu, křivé obvinění, vyhrožování a podvod.

Kraj a Mladá RP na sebe vzájemně podávají trestní oznámení

Z okolí
Archivní fotografie z okupace v srpnu 1968.  Sovětské okupační tanky v Luhačovicích.
Kroměříž – Už za dva roky to bude rovné půlstoletí, kdy se také na Kroměřížsku navždy rozplynul mýtus o tom, že socialismus může fungovat takzvaně s lidskou tváří. Ideály rozmetala 21. srpna 1968 okupace „spřátelených" vojsk v čele s těmi sovětskými. A zatímco pro dnešní mladé lidi už jde pouze o jedno z historických dat v učebnicích, pro pamětníky představuje bolestnou ránu.

48 let. Vzpomínky na srpen 1968 jsou ale pro mnohé pamětníky stále živé

Kroměřížsko
Webová stránka s názvem: Socialism Realised. Life in Communist Czechoslovakia 1948–1989.
Praha – Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) připravil pro zahraniční studenty v Česku nebo učitele v zahraničí internetový portál, který jim pomůže zodpovědět některé otázky z historie socialistického Československa. S tehdejším děním se seznámí prostřednictvím filmových ukázek, vzpomínek pamětníků nebo historických pramenům, sdělili zástupci ústavu.

ÚSTR vytvořil pro cizince web o historii v komunistickém Česku

Česko
Zámek Velké Březno.
Velké Březno, Ústecký kraj - Správci památek v regionu jsou zatím s vývojem letošní sezony spokojeni. Podle odhadů může být podobná té loňské, která byla v mnoha zařízeních rekordní. Návštěvnost pomáhá zvyšovat příznivé počasí a zejména napjatá situace ve světě, roste počet tuzemských turistů.

Památkám v Ústeckém kraji pomáhá situace ve světě, je víc turistů

Ústecko
Státní zámek Duchcov/ilustrační foto
Ústí nad Labem - Správci památek v Ústeckém kraji jsou zatím s vývojem letošní sezony spokojeni. Podle odhadů může být podobná té loňské, která byla v mnoha zařízeních rekordní. Návštěvnost pomáhá zvyšovat příznivé počasí a zejména napjatá situace ve světě, roste počet tuzemských turistů, zjistila ČTK.

Památkám v Ústeckém kraji pomáhá situace ve světě, je víc turistů

Teplicko