ŠTÍTEK: Sovětská armáda

Ilustrační foto
Moskva – Pět motorkářů dnes zastřelil mladík ve vesnici Čelnochovo ležící v Moskevské oblasti asi 80 kilometrů východně od ruské metropole. Policie zřejmého pachatele podle agentury TASS už zadržela. Ke zločinu se 27letý muž přiznal a popsal všechny jeho okolnosti. Uvedl přitom, že vraždil kvůli předchozímu konfliktu.

Mladík v Rusku zastřelil pět spících motorkářů

Svět
Ilustrační foto.
Hokejoví fanoušci se mohou radovat, protože už dnes startuje osmdesátý ročník Mistrovství světa v ledním hokeji, který se letos uskuteční v Rusku. MS v hokeji se koná v Rusku již potřetí. Poprvé tomu tak bylo v roce 2000, kdy se Rusové umístili na 11. místě, a podruhé v roce 2007, kdy vybojovali třetí místo.

Dnes začíná hokejové MS, fanoušci míří do hospod

Ostravsko
Připomínka bitvy u Ořechova na Brněnsku.
Ořechov – Jedenasedmdesát let od osvobození Brna Rudou armádou a ukončení druhé světové války si v sobotu připomněli lidé inscenovanou bitvou v Ořechově. Kromě atraktivní bitvy německé a sovětské armády si návštěvníci prohlédli polní kuchyni, nemocnici, poštu nebo dobového fotografa. Zájemci navštívili burzu militárií a vojenské tábory s historickými jednotkami a technikou.
23 fotografií

OBRAZEM: Rudoarmějci osvobodili jižní Moravu. Letos naposled u Ořechova

Brněnsko
Slavnostní položení desek v Lidích
Lidice - Na pietním území v Lidicích na Kladensku ve středu přibyly desky připomínající osud lidických žen a mužů. Jejich vznik byl iniciativou bojovníků za svobodu a Památníku Lidice. Desky leží nově u společného hrobu lidických mužů a u sochy truchlící ženy.

Na pietním území v Lidicích přibyly nové desky

Středočeský kraj
Slavnostní položení desek v Lidích
Lidice – Na lidickém pietním území přibyly ve středu odpoledne desky připomínající osud lidických žen a mužů. Jejich vznik byl iniciativou bojovníků za svobodu a Památníku Lidice. Desky leží nově u společného hrobu lidických mužů a u sochy truchlící ženy.

V Lidicích přibyly nové desky na pietním území

Kladensko
Maria Šarapovová.
Moskva - Preparát meldonium, který stojí v centru dopingového skandálu tenistky Marie Šarapovové, neužívali v minulosti ke zlepšení výkonnosti jen sportovci. Ivars Kalvinš, který jej vyvinul, tvrdí, že látku v 80. letech masově používala sovětská armáda. Kvůli zvýšení odolnosti vůči enormní zátěži ji dostávali například vojáci bojující v Afghánistánu.

Šarapovová jako vojáci. Meldonium užívali i Sověti v Afghánistánu

Tenis
Areál Červený Újezd je vybydlený a mizí z něho vše cenné
Teplicko - Z areálu Červený Újezd se stává jedna velká skládka. Co má nějakou hodnotu (železo, kabely, plechy) je už pryč. Z budov, kde kdysi bydleli sovětští vojáci, následně uprchlíci a před nedávnem psychicky nemocní lidé, jsou ruiny. Chybí okna, okapy i střechy.
27 fotografií

Z areálu je skládka. Mizí železo i plechy

Teplicko
O práci ve veřejnoprávní Polské televizi přišel producent, který se omluvil ruskému ministrovi za to, jak se k němu během interview chovala polská televizní žurnalistka.
Varšava – O práci ve veřejnoprávní Polské televizi přišel producent, který se omluvil ruskému ministrovi za to, jak se k němu během interview chovala polská televizní žurnalistka. Případ zaujal polská i ruská média. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij navštívil Polsko na výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim sovětskou armádou.

Za omluvu ruskému ministrovi skončil producent v Polské televizi

Svět
Pamětní tabule připomíná bývalý hřbitov v obci Velká Střelná – Gross Waltersdorf, Alter Friedhof. Původní hřbitov byl kolem kostela sv. Mikuláše, v roce 1923 byl uzavřen. Nedaleko poté zřídili nový. Na snímku jsou vidět sesbírané zbytky několika pomníků.
Libavá – Po vyhnání sudetských Němců po druhé světové válce zmizely z mapy Libavé celé vesnice a postupem času i pohřebiště. Místa s ostatky původních obyvatel dnešního vojenského prostoru jsou zarostlá a hřbitovy připomínají nejvýše torza několika pomníků, někde jsou rozpoznatelné zbytky hřbitovní zdi.

Německé hřbitovy na Libavé už připomínají cedule. Budou i v mapách

Olomoucko
Irek Chamidullin
New York – Federální soud Spojených států poslal na doživotí za mříže bývalého příslušníka sovětské armády Ireka Chamidullina, který byl uznán vinným z příslušnosti k afghánskému radikálnímu hnutí Taliban a z útoku na americké vojáky v Afghánistánu. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters.

Rus měl v řadách Talibanu útočit na americké vojáky. Dostal doživotí

Svět
Muzeum ve Slověnicích nabízí přehled dějin regionu od pravěku do 20. století.
Slověnice - Historický spolek Slověnice je registrovaný rok a půl. Jeho členové už se ale mohou pochlubit péčí o malé muzeum, stovkami publikovaných článků, spoluprací s archeology nebo třeba působením ve vojenských či četnických uniformách při různých slavnostních aktech.

Historický spolek rozdává razítka četnické stanice

Českobudějovicko
Muniční sklady v Květné.
Květná – Armáda předpokládá, že 1. července opět převezme do trvalého užívání muniční areál v Květné na Svitavsku, sdělil to Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Většina skladů byla po roční přestávce v lednu znovu zprovozněna kvůli dočasnému uložení části munice z Vrbětic na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady s vojenským materiálem.

Armáda převezme muniční areál v Květné v červenci 2016

Česko
Sovětská okupace je tématem letošního ročníku projektu Příběhy bezpráví. Studenti v Bruntále, Zátoře a Krnově budou odhalovat, jak vstup vojsk do Československa v srpnu 1968 ovlivnil život obyvatel jejich obce či regionu.
Č. Třebová – V souvislosti s letošním 11. ročníkem projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách, který je věnován vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 a následné sovětské okupaci, vydal Člověk v tísni novou knihu Moskva posílá tanky.

Srpnové snímky Josefa Kuty najdete v nové knize Člověka v tísni

Orlicko
Jeden svět na školách.
Ústí n. O. – V měsíci listopadu se již jedenáctým rokem koná celostátní akce Jeden svět na školách – Příběhy bezpráví. Žákům základních a středních škol má poutavou formou přiblížit nejdůležitější momenty novějších československých dějin. V projektu, do kterého se letos zapojily školy napříč celou republikou, figuruje třetím rokem i Střední škola uměleckoprůmyslová v Ústí nad Orlicí.

Jeden svět na školách potřetí i pro studenty umprumky

Orlicko
Příběhy bezpráví. Ilustrační foto
Kroměřížsko – Minulost nevyfotíte. Ptejte se těch, kteří to zažili. Pod tímto heslem se letos koná už 11. ročník projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. Akce organizovaná vzdělávacím programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni seznamuje každoročně během listopadu žáky základních a středních škol s moderními československými dějinami prostřednictvím projekcí filmů s besedou.

Školám z Kroměřížska i letos představí Příběhy bezpráví

Kroměřížsko
Okupace srpen 1968. Ilustrační foto.
Břeclav – Dvě školy z Břeclavska se zapojily do letošního ročníku projektu Příběhy bezpráví. Jde o promítání filmů, jejichž nynějším tématem je vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 a následná sovětská okupace. Film Přerušené jaro – Srpen jako kladivo viděli ve středu v Soukromé střední odborné škole Břeclav, pětadvacátého listopadu se další příběh odvine na základní škole v Drnholci.

Promítání filmů připomene sovětskou okupaci. Příběhy bezpráví míří do škol

Břeclavsko
Okupace srpen 1968. Ilustrační foto.
Blanensko – Vpád vojsk Varšavské smlouvy a následná sovětská okupace. To je téma letošního ročníku projektu Příběhy bezpráví. Pro žáky základních a středních škol jej už jedenáctým rokem vždy v listopadu organizuje společnost Člověk v tísni. Nejméně pět škol se do celorepublikového programu zapojí také na Blanensku. Historickou událost žákům zprostředkuje vždy beseda s pamětníkem a filmová projekce.

Příběhy bezpráví poučí o vpádu vojsk Varšavské smlouvy a sovětské okupaci

Blanensko
Klisna Sgurr porodila první hříbě divokého koně v České republice po staletích.
Milovice - Jedna klisna ze stáda divokých koní v Milovicích byla v kritickém stavu kvůli těžké kolice. Příčinou zřejmě bylo, že ji návštěvníci krmili pečivem. Ohroženo bylo i hříbě, které je na klisně závislé. Nyní je už klisna stabilizovaná a dnes se s hříbětem vrátí do Milovic, kde je odborníci budou nadále sledovat, řekl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina.

Divoká klisna z Milovic byla v kritickém stavu po krmení pečivem

Česko
Ilustrační foto.
Kutná Hora Jedenáctý ročník celonárodního projektu Příběhů bezpráví připomene žákům a studentům pomocí filmů a besed vpád vojsk Varšavské smlouvy. Zapojí se i školy na Kutnohorsku, konkrétně střední průmyslové školy v Kutné Hoře a Čáslavi, dále Základní škola Masarykova Čáslav, Základní škola Žižkov Kutná Hora, Základní škola a Mateřská škola Malešov a Církevní gymnázium v Kutné Hoře.

Studenti se seznámí s příběhy okupace

Kutnohorsko
Minulost si nevyfotíte. K osvětě žáků a studentů pomohou ti, co si ji prožili.
Karlovarsko - Projekt Příběhy bezpráví je organizován vzdělávacím programem Jeden svět. Každoročně seznamuje během listopadu žáky základních a středních škol s moderními československými dějinami prostřednictvím projekcí filmů s besedou. Do letošních Příběhů bezpráví se již zapojilo 585 škol a další budou přibývat, celkově se během 11 let uskutečnilo přes 7000 projekcí s besedami. Na Karlovarsku se projektu účastní školy z Ostrova, Karlových Varů a Hroznětína.

Dokumentární filmy studentům připomenou sovětskou okupaci

Karlovarsko
Příběhy bezpráví. Ilustrační foto
Přerov – Vzpomínkám pamětníků na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 se letos věnuje projekt Příběhy bezpráví. Žáci základních a středních škol se díky němu mohou každý rok v listopadu seznámit s konkrétními historickými událostmi – formou besed s pamětníky či prostřednictvím filmových dokumentů.

Příběhy bezpráví připomenou okupaci v srpnu 1968

Přerovsko
Okupace srpen 1968. Ilustrační foto.
Praha - Na téměř šesti stovkách škol po celé republice se budou v listopadu promítat filmy o vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a následné sovětské okupaci. Na toto téma je zaměřený 11. ročník projektu Příběhy bezpráví - měsíc filmu na školách, který byl dnes slavnostně zahájen.

Na školách se budou promítat filmy o sovětské okupaci v roce 1968

Česko