ŠTÍTEK: Sovětská armáda

Pomníky a sochy se stávají terčem vandalů.
Nastříkané symboly okupační ruské armády nebo nalepené fólie upozorňující na ruské válečné zločiny na Ukrajině. Hned dva pomníky v Ústeckém kraji se během letošního výročí konce druhé světové války staly terčem odpůrců ruské invaze na Ukrajině. V případě děčínského pomníku, který je posprejovaný, se případem zabývá policie. Oba dva pomníky si odpůrci Ruska vyhlédli již opakovaně v minulosti.
13 fotografií

Rudý Rybalko nebo pračka pod vojákem. Sovětské pomníky stále jitří emoce

Děčínsko
Malá zubří samička se od narození pohybuje ve stádu v doprovodu jen o pár týdnů starší kamarádky.
Rezervace divokých koní, zubrů a praturů u Milovic není zamořena azbestem. Podobně jako na území letiště, kde se mimo jiné pořádají letní festivaly, nehrozí návštěvníkům žádná zdravotní rizika, pokud se budou pohybovat po vyhrazených místech. Provozovatelé rezervace tak zrušili své doporučení nejezdit na prohlídky zvířat přímo k vyhrazeným stezkám kolem areálu pastvy. Nyní navíc lákají na nově narozená mláďata.
2 fotografie

Návštěvníci opět mohou přijet k milovické rezervaci. Není zamořena azbestem

Nymbursko
Krajský radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS).
/AUDIO/ Konkrétnější obrysy začínají získávat zprávy, že některé části krajiny v někdejším vojenském výcvikovém prostoru u Milovic mohou být kontaminovány azbestem z eternitu, rozdrceného při bourání objektů po sovětské armádě. Na pozemcích, které v oblasti Milovice-Mladá spravuje, kvůli nim středočeský krajský úřad v posledních dnech nechal vyvěšovat cedule, které varují: vstup na vlastní nebezpečí.

Kraj nechá poměřit, zda poblíž Milovic nelétá vzduchem nebezpečný azbest

Nymbursko
Z festivalu Votvírák v sobotu 11. června 2022.
/FOTO/ Velké festivaly a akce na milovickém letišti jako Votvírák či Let It Roll mohou být v ohrožení. Může za to nebezpečný azbest. Ten firma provádějící demolici objektů po sovětské armádě spolu s další stavební sutí rozvezla údajně po některých částech bývalého vojenského prostoru a podle aktuální zprávy České inspekce životního prostředí (ČIŽP) „rozsah kontaminace je značný.“
190 fotografií

Votvírák a Let It Roll na letišti v ohrožení? Akce může zhatit nebezpečný azbest

Nymbursko
Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
Nechat odborně prověřit, nakolik je část někdejšího vojenského výcvikového prostoru u Milovic kontaminována rakovinotvorným azbestem, se chystá středočeské hejtmanství. Kolik ho tam je? Kde přesně? A jak se ho zbavit? To jsou otázky, s jejichž zodpovězením by vedení Středočeského kraje měli pomoci nezávislí experti. Zatím ale chybí i informace od státních institucí.
6 fotografií

Azbest u Milovic: Středočeský kraj prověří, jak moc je lokalita kontaminovaná

Nymbursko
Sněhem zavalený stan Ďatlovovy výpravy, k němuž pátrači dorazili až 26. února. Stan byl rozříznut zevnitř, skupina před něčím utíkala. Vlevo od stanu pátrači Vladislav Karelin (stojící) a Jurij Koptelov
Zkáza Ďatlovovy výpravy patří k nejslavnějším záhadám 20. století, současně však také k těm, k nimž se dá zdánlivě jen těžko najít cokoli nového. Obzvláště po výzkumu z předloňského roku, jenž přesvědčivě ukazoval, že prapříčinou smrti všech členů výpravy mohla být desková lavina, která spadla na jejich stan. Už loni však byl tento výzkum zpochybněn a letos se s dalšími zjištěními přihlásili ruští vědci.
12 fotografií

Záhada Ďatlovovy výpravy: Rusové přišli s novou teorií o tajné zbrani

Svět
Kosmodrom Bajkonur. Ilustrační foto
Před 120 lety se narodil sovětský maršál Mitrofan Ivanovič Nedělin, první velitel strategických raketových sil sovětské armády. Do historie se bohužel zapsal nejvíce neštěstím, jež se stalo snad vůbec největší katastrofou při zkušebním odpálení balistické mezikontinentální střely na světě. Do dějin vstoupila jako takzvaná Nedělinova katastrofa a maršál sám při ní zahynul. Na jejím vzniku měl bohužel nemalý podíl.
9 fotografií

Nedělinova katastrofa: Sovětský maršál pokoušel ďáblovu směs, přispěl k tragédii

Svět
Do akce Ukliďme Krnov se společně zapojili místní občané i Ukrajinci, kteří zde našli azyl před válkou. 9. 10. 2022.
/FOTOGALERIE/ Při akci „Ukliďme Krnov“ každoročně vyráží dobrovolníci do přírody s pytli a rukavicemi. Nápad zapojit letos do úklidu také ukrajinské uprchlíky předčil všechna očekávání. Ukrajinských dobrovolníků přišlo na úklidovou akci víc než Krnovanů. Společně procházeli lokalitu Kabátova kopce, kde kromě běžných odpadků objevili v křovinách také zapomenutou hromadu pneumatik z vojenských vozidel sovětské armády.
16 fotografií

OBRAZEM: Ukrajinci v Krnově uklízeli odpad po sovětské armádě

Bruntálsko
Před budovou Českého rozhlasu v Praze se 21. srpna 2021 konala vzpomínková akce k uctění památky obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968
Setkání lidí, projevy představitelů státu i piknik nebo koncert dnes připomenou 54. výročí začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Invaze začala v noci z 20. na 21. srpna 1968 a již první den okupace zemřely při střetech s vojáky nebo při okupanty zaviněných dopravních nehodách desítky obyvatel Československa.

Výročí okupace: Srpen 1968 připomenou setkání, projevy i koncert

Česko
Srpen 1968 v Mlýnci na Jičínsku.
Blíží se další výroční jednoho z tragických dnů našich novodobých dějin, jehož průběhem jsme my starší byli očitými svědky. Byla to invaze spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy dne 21. srpna 1968, která znamenala zastavení demokratizačních snah ve společnosti a významně ovlivnila život republiky na celá desetiletí. Stala se tragickým vyvrcholením politického vývoje Pražského jara 1968. Jak jsme tyto události prožívali ve Mlýnci, v malé vesničce na Jičínsku?

Oldřich Suchoradský vzpomíná: Srpen 1968 v Mlýnci na Jičínsku

Čtenář reportér
Letiště Boží Dar - letecký snímek
Úzce spolupracovat s obcemi a městy hodlá středočeské hejtmanství při rozhodování o budoucím využití někdejšího vojenského výcvikového prostoru Milovice-Mladá. Informoval o tom mluvčí kraje David Šíma v souvislosti s rozhodnutím radních, kteří schválili text vícestranného memoranda. To kraj plánuje uzavřít s městy a obcemi, do jejichž správních území spadají nemovitosti v bývalém vojenském prostoru, které jsou jeho vlastnictví. Kraj již dříve v minulosti získal od státu jak stavby a další objekty (včetně vybavení někdejšího armádního letiště Boží Dar), tak samotné pozemky.
9 fotografií

Co s prostorem u Milovic? Plány mají starostové schválit před volbami

Nymbursko