ŠTÍTEK: Sovětská armáda

František Kuba
Praha připravuje protihlukovou vyhlášku, která má zabránit pořádání tradičních hudebních akcí v Braníku. Také v krnovském zastupitelstvu se letos obzvlášť emotivně diskutovalo o death metalu v zahradě Střeleckého domu a o pikniku s elektronickou hudbou pod rozhlednou.

Poznámka Fidela Kuby - Hluk a hudba v politice

Názory z regionu
Kostel svatého Jakuba Většího a svaté Anny v zaniklé vsi Stará Voda, dnes součásti obce Město Libavá, 31. března 2022
Poutní chrám svaté Anny a svatého Jakuba Většího v dnes už neexistující obci Stará Voda na Libavé se otevírá turistům. Během dvou víkendů v měsíci si výletníci budou moci prohlédnout vnitřní prostory barokní stavby, která dodnes nese viditelné stopy pohnuté historie Libavé. Doposud si ji mohli zájemci projít pouze při mimořádných příležitostech, například během červencové pouti či červnové Noci kostelů, která připadá na tento pátek.
35 fotografií

Chrám na Libavé se otevírá turistům, genius loci táhne i svatby

Olomoucko
Na vizualizaci je vidět, kde má nový Lidl v Krupce vyrůst, s doplněním menší fotografie současného stavu místa. Podkladový letecký snímek se znázorněním prodejny je součástí oznámení záměru na stavbu prodejny, který visí na úřední desce Ústeckého kraje.
K marketům Penny a Tesco v Krupce na Teplicku nejspíše přibude Lidl. Máme k tomu podrobnosti. Vyrůst má v prostoru bývalých kasáren v lokalitě Bohosudov, nedaleko křižovatky ulic Koněvova a Alejní. Počítá s tím záměr zveřejněný v databázi EIA ministerstva životního prostředí. Lidé se teď mohou k plánu na výstavbu vyjádřit. Připomínky k nové prodejně přijímá ústecký krajský úřad do začátku července. Více v článku, včetně ohlasů lidí z Krupky.

V bývalých kasárnách v Krupce má vyrůst Lidl, lidé se k tomu mohou vyjádřit

Teplicko
Prvomájové oslavy ve Velkém Meziříčí. Rok 1953.
/FOTO/ - V dnešním příspěvku se můžete podívat na prvomájové průvody ve Velkém Meziříčí. Nejstarší fotografie je téměř sto let stará, pochází z roku 1925. Poté vás čeká exkurz do historie velkomeziříčských prvomájových oslav do roku 1980. Za laskavé poskytnutí fotografií děkujeme Muzeu Velké Meziříčí. Snímky z rodinného archivu nám také poskytla čtenářka Irena Polová. Děkujeme!
29 fotografií

První máj, průvodů čas. Takhle se slavilo ve Velkém Meziříčí před desítkami let

Čtenář reportér
Bývalý atomový sklad v Červeném Újezdu na Teplicku..
Byť je to už hluboká minulost, stát na tomto utajovaném místě Teplicka vyvolává s ohledem na aktuální dění na Ukrajině okamžitou husinu po celém těle. V dobách studené války tu sovětská armáda skladovala jaderné hlavice. Vytáhnout z díry a použít se daly kdykoliv. Dovnitř tajného skladu ukrytého v hlubokých lesích Teplicka tehdy nikdo z Čechů nesměl. Po roce 1968 se tu střídaly jen prověřené skupiny sovětských vojáků. 
20 fotografií

Tajný sklad jaderných hlavic na Teplicku. Rusové ho do poslední chvíle tajili

Teplicko
21. srpna 1968 došlo v Desné na Jablonecku k tragédii. Cisterna sovětské armády havarovala do zdi administrativní budovy zdejších skláren. Na místě zemřela babička s vnučkou.
Evropa se ve čtvrtek 24. února probudila do děsivého rána. Vojska Ruské federace zaútočila na cíle na území Ukrajiny. Většina světových lídrů a dalších významných osobností válečný akt odsoudila, protest zní i ze severu Čech. Pamětníkům se velmi živě vybavily vzpomínky na osudné ráno 21. srpna roku 1968. Všem, kteří ho prožili na vlastní kůži, se totiž tehdejší rozednění vepsalo do paměti se všemi detaily.
20 fotografií

Útok na Ukrajinu vyvolal živé vzpomínky. Jablonecko invazi zná z roku 1968

Jablonecko
Ostré střelby minometné baterie.  Týdenní nepřetržitý výcvik jednotek 71. mechanizovaného praporu z Hranic ve vojenském újezdu Libavá, 16. února 2022
/FOTOGALERIE/ Uzavřená oblast, kam se běžný člověk jen tak nepodívá, i když pozornost na sebe stále strhává. Velmi těžko ji odolávají například vášniví houbaři, a to i z Moravskoslezského kraje. Nejen, že jim však hrozí vysoká pokuta, ale riskují tím také své zdraví či životy. Například tento týden se Libavá opět stala centrem dění vojenského cvičení.  
42 fotografií

VIDEO: Opuštěné kryty i prameny Odry. To je Libavá, místo, kde cvičí armáda

Ostravsko
Připomínáme si oběti holocaustu.
Jak je známo, 27. leden je Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu, utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu si připomíná celý svět. Uběhlo už 77 let od osvobození Osvětimi. Právě 27. ledna 1945 kolem 15. hodiny dorazily do koncentračního tábora Osvětim jednotky sovětské armády. Vojáci na místě našli zhruba 7000 vyčerpaných, vyhladovělých a umírajících vězňů převážně židovského původu.

Do Holešova se z koncentračních táborů vrátilo pouze 15 holešovských Židů

Čtenář reportér
Brána do areálu muničního skladu ve Vrběticích, které patří pod Vlachovice na Zlínsku, na snímku z 19. dubna 2021. Vrbětický muniční sklad v roce 2014 explodoval. Po sedmi letech vyšlo najevo podezření na zapojení ruské tajné služby do výbuchu.
Vyšetřovatelé výbuchů v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku zkoumají možné kontakty zaměstnance společnosti Imex Group s agenty ruské vojenské tajné služby GRU, které ze zapojení do explozí podezřívají. Jde o Nikolaje Šapošnikova, bývalého vojáka sovětské armády, který žije v Řecku, ale v době výbuchů v roce 2014 pobýval v České republice, uvedla ve čtvrtek Česká televize (ČT). Muž i firma takové kontakty popírají.

Exploze ve Vrběticích: Vyšetřovatelé hledají kontakty ruských agentů

Krimi