ŠTÍTEK: Sovětská armáda

Volby. Ilustrační foto.
Nejen o jménech osobností, o stranách a hnutích či jejich koalicích uvažují Středočeši u volebních uren. Vedle rozhodování o tom, kdo je bude zastupovat v krajském zastupitelstvu (a v řadě lokalit také výběru nového senátora) leckde hledají i odpověď na otázku týkající se lokálních záležitostí. Dvě středočeské obce a tři města totiž nynější volby spojily s místním referendem.

S volbami někde spojili i místní referenda

Z okolí
Ilustrační fotografie.
Způsobil sice planý poplach, nicméně podle policie se zachoval naprosto správně, a dokonce vzorně. Řeč je o bagristovi, který v milovické Tyršově ulici narazil při výkopových pracích na kovový předmět. „Odkryl v zemině kulatý předmět připomínající minu. Na místo byla přivolána místní policejní hlídka, která ve spolupráci se strážníky městské policie zabezpečila prostor nálezu a vyčkala příjezdu policejního pyrotechnika,“ uvedla policejní mluvčí Petra Potočná.

Bagrista přivolal policii k bombě. Šlo ale jen o poklop

Nymbursko
Holešovští výsadkáři si připomenuli srpnové události před 52 lety.
Výročí srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 je v našem státě výročím navýsost tragickým a smutným. Jenom pro Holešov a jeho občany má toto výročí i další rozměr a charakter, který je hrdinský. Vojáci 7. výsadkového pluku zvláštního určení, umístěného v Holešově, špičkoví výsadkáři, se jako jediní v tehdejším Československu postavili okupační armádě. Sami vyzbrojeni pouze lehkými zbraněmi a ne příliš početní se s nasazením vlastních životů bez váhání postavili tankům, obrněným vozidlům a velké přesile sovětské armády, která se pokusila vynutit přístup do holešovských kasáren. Rota C našich výsadkářů se přesunula do nedalekého lesa, aby odtud mohla začít případné podpůrné operace a zbylá posádka intenzivně prováděla utajený průzkum a sledování sovětských jednotek. Tento otevřený odpor  nezůstal v následující normalizaci bez následků – o rok později byl 7. výsadkářský pluk zrušen, jeho velitelé vesměs kádrově postiženi a vyhozeni z armády. Ale vojáci, kteří prožili nesmírně dramatické události a prokázali velkou statečnost, neztratili mezi sebou kontakt. A v roce 1994 založili Klub výsadkových veteránů Holešov a kromě řady prospěšných aktivit si každoročně připomínají ony dramatické události v srpnu 1968.
24 fotografií

Holešovští výsadkáři si připomenuli srpnové události před 52 lety

Čtenář reportér
Nová virtuální publikace ústeckého muzea "Osvobození 1945"
K 75.výročí konce 2. světové války v Evropě připravilo Muzeum města Ústí nad Labem za výrazné podpory Ústeckého kraje ojedinělou  výstavní prezentaci. Projekt si klade za cíl seznámit veřejnost s dramatickými událostmi jara roku 1945 na území dnešního Ústeckého kraje. Prezentace je připravena ve spolupráci s místními archivy, muzei, památníky a soukromými osobami. 

Nová virtuální publikace ústeckého muzea vám ukáže osvobození v roce 1945

Čtenář reportér
Osvobození Valašského Meziříčí 6. 5. 1945 – nádraží ČSD a Němci vypálené třetí nástupiště
7. května uplyne 75 let od osvobození Valašského Meziříčí. Počátkem května 1945 byla postupně osvobozována celá oblast Vsetínska. Rudá armáda postupovala od slovenské Žiliny přes Velké Karlovice, Rožnov pod Radhoštěm až do Valašského Meziříčí.

Osvobození Valašského Meziříčí

Čtenář reportér
Vojáci wehrmachtu na náměstí v Českém Těšíně v roce 1944
Po Mnichovské konferenci v roce 1938 byla česká část Těšínského Slezska připojena k Polsku. Již 1. září 1939, po vypuknutí druhé světové války, bylo zabrané území obsazeno hitlerovským Německem a oficiálně začleněno do Německé říše. Obě města byla spojena v jeden celek. Stejně jako většina měst na Karvinsku byl i Těšín osvobozen sovětskou armádou 3. května 1945 a krátce nato byly státní hranice obnoveny v jejich předválečné podobě.  
4 fotografie

Smutné výročí. Než odešli z Těšína, zničili Němci všechny tři mosty

Regiony
Pietní akt k připomenutí osvobození Zlína.
Před 75 lety skončila šestiletá fašistická okupace našeho státu. Okamžiky osvobození našeho města a konec 2. světové války si připomněli představitelé města u Památníku obětem II. světové války v sadu Komenského. Životy padlých válečných hrdinů uctili tichou vzpomínkou a položením květinového věnce. S ohledem na pandemii koronaviru byl vzpomínkový akt pouze neveřejný.

Zlín si připomněl 75. výročí osvobození. Vzpomínkový akt byl neveřejný

Čtenář reportér
Před desíti lety si lidé připomněli Přerovské povstání rekonstrukcí, která se konala v Želatovské ulici.
Od Přerovského povstání, které se zapsalo do dějin jako první ozbrojená vzpoura českých občanů proti nacistům v zemi, uplyne 1. května pětasedmdesát let. Když si Přerov před deseti lety připomínal šedesáté páté výročí, proměnila se Želatovská ulice ve válečnou zónu a nadšenci z klubů vojenské historie předvedly početnému publiku rekonstrukci povstání. Ozýval se vítězný jásot, lidé stavěli barikády a sváděly se tvrdé boje. Nic takového letos nebude. Kvůli obavám z nákazy koronavirem.
13 fotografií

Bez barikád a bez lidí! V Přerově se letos konec války slavit nebude

Přerovsko
Evangelický farář Tomáš Matějovský.
/ROZHOVOR/ „Ačkoliv je nyní poměrně složitá a krušná doba, v tomto je krásná. Protože si člověk může dát do pořádku svoje nitro. Popřemýšlet nad tím, co je pro mne špatné a co dobré. Jaký byl minulý rok, co bych chtěl příště jinak,“ říká v rozhovoru děčínský evangelický farář Tomáš Matějovský, který radí lidem, aby i přes mimořádnou situaci fungovali co nejvíce jako kdykoliv jindy.
9 fotografií

Současná situace může být prostorem pro to něco změnit, říká Tomáš Matějovský

Děčínsko
Snímek z frenštátské posádky sovětských vojsk, která se začala připravovat na odchod.
Vážení čtenáři pokračujeme v publikování některých textů, jak je před třiceti lety vydal týdeník Rozkvět. Součástí textu je i historický rozhovor o odsunu sovětských vojsk z Frenštátu pod Radhoštěm: Kdy odejdou?

Z historie regionu: Pionýry nahradil Svojsík

Novojičínsko
V Brně mají zajímavý skandál. Místní zastupitelé vzkázali, že kdo chce hlasovat o novém jménu pro zdejší starou, nyní opravovanou výletní loď, může rovnou zapomenout na možnost jejího původního názvu – Moskva. Tohle slovo je prostě tabu.

Znamení zloby: jak se střídají jména

Komentáře
Ilustrační fotografie.
Policisté oznámili další nález munice. Tentokrát v Bukově na Bystřicku. „V sobotu 15. února kolem půl jedné odpoledne přijali policisté oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici v obci Bukov. Předmět nalezl majitel starého domu, který prováděl na domě demoliční práce,“ sdělila policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Při demolici starého domu v Bukově našel majitel dělostřelecký granát

Nehody
Bývalé sovětské střílny na kraji Milovic jdou k zemi.
Plánovaná demolice trosek někdejších tankových střílen v bývalém vojenském prostoru v Milovicích je v plném proudu. V lokalitě sousedící s pastvinami divokých koní, zubrů a praturů má vyrůst nový relaxační park s dráhou pro bruslaře i odpočinkovou zónou pro rodiče s kočárky.

Demolice ruských střílen pomůže i divokým koním

Nymbursko
Nadšenci vojenské historie předvedli ve Skalici nad Svitavou rekonstrukci bitvy z druhé světové války, při které Rudá armáda zaútočila na nacistické jednotky u řeky Wisly.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zvědavci z řad dětí i dospělých se na sebe v úzkém prostoru téměř tlačí, aby získali co nejlepší výhled. Venkovní teplota už je dávno pod bodem mrazu, z úst se tak každému co chvíli valí bílý obláček. Není to ale nic ve srovnání s mlhou, která za několik minut zahalí celou scénu před nimi. Od ní návštěvníky dělí mohutný zákop. Je sobota odpoledne a v areálu Markland ve Skalici nad Svitavou právě začíná rekonstrukce klíčové operace Rudé armády na odlehčení situace Spojenců v Ardenách za druhé světové války.
37 fotografií

Zpět v roce 1945. Nadšenci vojenské historie předvedli zimní bitvu s nacisty

Brněnsko